Yenilenebilir Enerji Sistemleri 

İklim değişikliğinin en önemli nedenlerinden biri, fosil yakıtların yakılması esnasında ortaya çıkan gazlardır. Bu gazlar, dünyamızın etrafında aşırı ısının kaçmasını zorlaştıran bir tabaka oluşturur. Bu durum, dünyadaki sıcaklığın yavaş yavaş artmasının, buzulların erimesinin ve yakın geçmişte Avustralya’da gerçekleşen yıkıcı yangınların ardındaki nedenlerden biridir.

PV-Tankstelle.jpg

Yenilenebilir Enerji Sistemlerinin İklim Değişikliğine Olumlu Etkileri

Yenilenebilir enerji sistemleri ise, elektrik üretmek için fosil yakıtların yakılmasına ihtiyaç duymaz. Çoğu durumda kullanıldıklarında da herhangi bir zararlı gaz emisyonu yayamazlar. Örneğin, yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak elde edilen elektrikle çalışan bir elektrikli otomobil emisyon oluşturmaz.

Yenilenebilir Enerji İle Sıcak Su Kullanımı

Örnekleri çoğaltmak gerekirse; evlerde kullanım sıcak suyu ihtiyacını karşılamak adına Türkiye iklim şartlarında bir adet termal güneş kolektörü kullanarak, yılda yaklaşık 230 m3 doğalgaz tüketiminden tasarruf edilmiş olunur. Böylece bir yılda 420 kg karbondioksit salımının önüne geçilerek, otuzbeş adet yeni ağaç dikmiş kadar doğaya katkıda bulunulmuş olunur. 

warmwasserverbrauch-vitosol.jpg
Vitovolt-300.jpg

Yenilenebilir Enerji İle Elektrik Üretimi

Yine evlerin çatısına kurulabilecek 5 kWp gücündeki fotovoltaik sistemle yılda yaklaşık 7 MWh elektrik üretimi gerçekleştirilebilir. Bu değer, kömür santralleri ile karşılaştırıldığında, santraller MWh başına yaklaşık olarak 0,9 ton karbondioksit üretimi yapar, bu şekilde evlerde fotovoltaik sistem kullanımı ile yılda yaklaşık 6 ton karbondioksit emisyonundan tasarruf edilmiş olunur. Ayrıca fotovoltaik sistemlerin yine elektrik tüketimi açısından verimli ısı pompaları, klima vb. gibi iklimlendirme cihazları ile öztüketim tabanlı kullanımı, zararlı gaz emisyonlarını neredeyse sıfıra indirecektir.

Yenilenemeyen enerji kaynakları kullanımımızı ciddi şekilde azaltmamız halinde, gezegenimizin etrafındaki sera gazı tabakası yavaş yavaş incelecek, sıcaklık ve mevsimler tekrar normale dönebilecektir. 

Yenilenebilir enerji kullanımı çevreye nasıl yardımcı olur?

Peki tüm bunlar çevre üstünde ne gibi etkiler yaratmaktadır? Dünyamızda buzulların erimesi ile deniz seviyeleri yükselmektedir. NASA , Arktik Okyanusu'nun yaz aylarında 2050 yılına kadar buzsuz kalacağını, yani kutup tilkisi, kutup ayısı ve ren geyiği gibi hayvanların yaşam alanlarını kaybedeceğini tahmin etmektedir.

Eriyen buzullar nedeniyle de deniz seviyelerinin 2100 yılından yaklaşık 30 ila 120 santimetreye kadar yükseleceği ve bunun da daha fazla sel ve gelgitlere neden olacağı öngörülmektedir. Denizin sıcaklığı arttıkça su daha da yükselecektir. Ayrıca yüzyıllardır buzullar ve donmuş toprak tabakası içinde etkisiz duran bakteri ve virüsler, iklim değişikliği ile ısınan yeryüzünde yeniden tehdit oluşturabilir.

Sıcaklığın artması zaten sıcak olan ülkelerde daha da etkili olacaktır. Kuraklıkların ve ısı dalgalarının sayısının ve yoğunluğunun artması beklenmektedir. Sonuç olarak dünya genelinde bazı bölgelerinde kasırga ve sellerin görülme sıklığı artarken bazı bölgelerde, uzun süren kuraklıklar ve çölleşme etkili olmaktadır.

heizen-mit-holz.jpg
klimapaket-654x359.jpg

Küresel ısınmayı azaltmak için alınabilecek diğer önlemler

 • Enerji dostu ampuller kullanın.
 • Televizyonlar, bilgisayarlar vb. ürünleri uyku modunda (stand-by) bırakmayın.
 • Klimaları doğru derecede kullanın.
 • Evinizin ısı kaybına karşı yalıtımını yaptırın.
 • Eşyalarınızı radyatörleri kapatmayacak şekilde yerleştirin.
 • Diş fırçalama, bulaşık yıkama, traş olma esnasında musluğu açık bırakmayın. Akan tesisatları onarın.
 • Hortumla sulama ve yıkama yapmayın.
 • Daha az su tüketen yeni teknoloji klozetler kullanın. Klozetlere asılan kimyasal temizleme maddelerini kullanmayın.
 • Çamaşır suyu tüketimini en aza indirin.
 • Suyu, kireç ve bakterilerden arındıran filtreler kullanın.
 • Kısa mesafelerde yürüyüş, uzun mesafelerde toplu taşıma araçlarını tercih edin.
 • Uzun ömürlü ürünlere yönelin.
 • Elektronik cihazlarda enerji tüketimi düşük ürünleri tercih edin.
 • Başta PVC olmak üzere, plastik ambalajlardan kaçının.
 • Geri dönüştürülemeyen ambalajlarda satılan ürünler almayın.
 • Şişe ve kavanoz gibi cam ürünler tercih edin.
 • Atıkları ayırarak, ilgili geri dönüşüm kutusuna atın.
 • Cam malzemeleri, organik çöplerle birlikte atmayın.
 • Gerekmedikçe yazıcıdan kağıt çıktı almayın.

irtibat: info@viessmann.com.tr


Daha Fazla Bilgi

Diğer Blog Yazılarımız

Her hafta yeni bir blog yazısı yayınlıyoruz. Daha önce yayınlanmış blog yazılarımıza bıradan ulaşabilirsiniz.

Sayfaya git

Isıtma & Soğutma hakkında SSS

Burada Viessmann ısıtma sisteminiz ve genel olarak ısıtma, havalandırma ve enerji tasarrufu konuları hakkında en sık sorulan soruları ve cevaplarını bulacaksınız (Bild: © 35mmf2 / Shutterstock.com).

Sayfaya git

Ücretsiz Danışmanlık & Keşif

Viessmann'ın bir ısıtma veya sistem çözümü hakkında uzman tavsiyesi ister misiniz? Online formumuzu doldurmanız yeterli.

Şimdi danışın