Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Isıtma sistemi hidronik dengelemesi enerji tüketimini azaltır

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biri, radyatörlerin düzgün ısınmaması veya ısının evin çeşitli odalarına eşit olmayan bir şekilde dağıtılmasıdır. Sonuç olarak mutfakta dondurucu soğuk, banyoda ise sıcak olabilir. Bu durum ısıtma sisteminin optimum şekilde ayarlanmadığını gösterir. Hidronik dengeleme adı verilen bir işlem bu sorunu çözebilir. Bu işlem bir ısıtma tesisatçısı tarafından gerçekleştirilmelidir.

Isıtma sistemi sahipleri için bilgiler

Hidronik dengeleme, ister yeni bir yapıda ister modernizasyon projesinin bir parçası olarak olsun, bir ısıtma sistemi kurulduktan sonra yapılmalıdır. Bu, sistemin bireysel ısıtma gereksinimlerine uyacak şekilde ayarlanmasını sağlar.

Hidronik dengeleme neden gereklidir?

Hidronik balanslama, her radyatörde her zaman doğru miktarda ısıtma suyu olmasını sağlar. Sonuç olarak, ısı bina içinde çok daha eşit bir şekilde dağıtılır. Bu sadece konfor seviyesini artırmakla kalmaz, aynı zamanda kullanılan enerjinin ısıtma ve sıcak su için çok daha etkili bir şekilde kullanılabilmesini sağlar. Bunun nedeni, ısıtma sisteminin hidronik olarak dengelenmesinin enerji verimliliğini %15'e kadar artırmasıdır. Bu durum bağımsız çalışmalarla kanıtlanmıştır. Isıtma sisteminin daha iyi ve daha etkili çalışması, enerji tüketiminin ve nihayetinde ısıtma maliyetlerinin azaltılabileceği anlamına da gelir.

Genel olarak su her zaman en az direnç gösteren yolu seçer. Sonuç olarak, ısı üreticisine yakın radyatörlere, uzaktakilere göre daha fazla ısıtma suyu sağlanır. Bu nedenle içlerinden akan su miktarı sınırlandırılmalıdır. Hidronik dengeleme bunu yapar.

Hidronik dengeleme için prosedür nedir?

Daha önce de belirtildiği gibi, hidronik dengeleme temel olarak bir sistemdeki tüm radyatörlere ilgili oda için gereken tam ısı miktarını sağlamak için gereklidir. Bunu başarmak için ısıtma sistemi talebe göre ayarlanmalıdır. Bunu yapmak için, her bir radyatöre giden boru tesisatından geçen ısıtma suyu akışı, pompa hızı ve ısı jeneratörü ayarları birbirine uyacak şekilde hassas bir şekilde kalibre edilmelidir. Hidronik dengeleme önlemleri ısıtma borularını, tüm vanaları ve tüm pompaları etkiler.

Bu, hiçbir odanın az veya aşırı ısınmamasını ve ısıtma enerjisinin verimli bir şekilde uygulanmasını sağlar. Ayrıca hidronik dengeleme, sistemdeki aşırı akış hızlarının neden olduğu gürültü rahatsızlığını azaltır.

İnfografik, hidronik balanslama yapılan ve yapılmayan bir sistem arasındaki farkı göstermektedir. (1) Hidronik dengeleme olmadan (2) Hidronik dengeleme ile

Hidronik dengeleme sürecinin münferit adımları

Kural olarak, hidronik dengeleme yapmak için bir yüklenici çağırılır. Yüklenici her şeyden önce münferit odaların ısı ihtiyacını hesaplar. Bu amaçla, kurulu radyatörlerin çıkışının ve bina sakinlerinin gerçek ısı talebinin belirlenmesi gerekir. Buna ek olarak, yüklenici sistem için optimum akış sıcaklığını ve her radyatör için gerekli su miktarını hesaplar. Bunun için özel bir yazılım mevcuttur.

Münferit sistem bileşenleri daha sonra toplanan veriler temelinde ayarlanır. Bunlar birbirleriyle tam olarak koordine edilmeli ve bir bütün olarak ısıtma sisteminin yanı sıra binanın koşullarına da uygun olmalıdır.

Genellikle büyük boyutlu bir ısıtma pompası ve yüksek bir akış sıcaklığı, ısının eşit bir şekilde dağıtılmasını sağlayacaktır. Ancak bu aynı zamanda aşırı miktarda ısıtma suyu anlamına da gelir. Sonuç, gereksiz yere yüksek enerji tüketimi ve aşırı ısıtma maliyetleridir. Hidronik dengeleme işlemi bu gibi boyutlandırma sorunlarını da ortaya çıkaracaktır. Hidronik dengeleme, ısı üreticisine olan uzaklıklarından bağımsız olarak tüm radyatörler aynı su basıncıyla çalıştırıldığında başarılı sayılabilir.

Hidronik balanslamanın avantajları

  • Tüm ısıtma sisteminin optimizasyonu
  • %15'e varan enerji tasarrufu 
  • Geliştirilmiş ısıtma konforu
  • Azaltılmış akış gürültüsü

Sizin için potansiyel tasarruflar

Sadece ısıtma devreleri ve ısı jeneratörü için doğru ayarları kullanarak ek kurulum çabası veya malzeme harcaması olmadan daha fazla verimlilik elde edebilirsiniz, bu da ilk yıl içinde kendini amorti eder. Aşağıdaki örnekte tam olarak ne kadar tasarruf edilebileceği gösterilmektedir:

  • Isı tüketimi 25.000 kWh/a olan ısıtma sistemi = yılda 2500 m³ gaz/a veya 2500 litre fuel oil
  • Hidronik dengeleme yoluyla tasarruf: 325 m³ gaz/a'ya kadar, yılda yaklaşık 300 Euro enerji maliyeti tasarrufuna karşılık gelir

Tesisatçılar için bilgiler

Aşağıdaki bilgiler özellikle uzman ortaklarımıza yöneliktir ve hidrolik dengelemeyi kolaylaştıran Viessmann çözümlerinin ayrıntılarını sunmaktadır.

Hidrolik dengeleme için yenilikçi çözümler

Hidrolik dengelemeden yararlanmak için Viessmann, müstakil ve yarı müstakil evler için iki çözüm sunuyor. ViCare radyatör ve zemin termostatları ile dijital ve tam otomatik performans mümkündür. Optimizasyon ölçümü, Vitoset Balans Kartı ile geleneksel şekilde gerçekleştirilebilir.

Akıllı termostatlarla otomatik balans ayarı

ViCare radyatör ve zemin termostatları ile hidrolik balanslama eskisinden daha kolay ve hızlıdır. Tek yapılması gereken, tüm geleneksel termostatları akıllı ViCare bileşenleriyle değiştirmek ve bunları Viessmann elektronik platformu veya bir Vitoconnect arayüzü aracılığıyla ısı üreticisine bağlamaktır. ViCare uygulaması aracılığıyla kontrol çok basittir. Pencere açıklığı algılama ve bireysel zaman programları ayarlama gibi işlevler, konut sakinleri için rahatlığı daha da artırır.

ViCare hakkında daha fazla bilgi edinin

Hidronik balanslama ve teknik arka planı hakkında video

Neden hidronik balanslama? Hidronik balanslama nasıl çalışır?
Yararlı bağlantılar
Yararlı bağlantılar