Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Dijitalleşme söz konusu olduğunda, bir terim tekrar tekrar gündeme geliyor: Akıllı Ev. Bu, net bir tanımı olmayan bir terim. Akıllı Ev denildiğinde çoğu kişi nesnelerin birbiriyle iletişim kurduğu ve akıllı telefonlar, tabletler ve sesli asistanlar gibi web özellikli mobil cihazlar aracılığıyla kontrol edilebildiği akıllı bir evi kasteder. Ancak, bundan çok daha fazlası var. Akıllı Ev, enerji akışı gibi şeylerin zaman içinde en iyi şekilde ölçülmesini ve gözlemlenmesini de sağlar. Bu, sizin için potansiyel tasarrufların belirlenmesine yardımcı olabilir. Peki bir Akıllı Ev gerçekte nasıl çalışır ve ısıtma sistemleri buna nasıl entegre edilebilir?

Akıllı Ev Nedir? Basit terimlerle açıklanan işlev

Akıllı Ev şu prensibe dayanır: girdi, işleme, çıktı. Bunun pratikte nasıl göründüğü en iyi Viessmann ViCare uygulaması örnek alınarak açıklanabilir.

Giriş: Uygulama bir akıllı telefon veya tablet kullanılarak başlatılır. Kullanıcı arayüzü açılır ve istenen sıcaklık ayarı da dahil olmak üzere çok sayıda işlevi görüntüler. Uygulama kullanıcısı ilgili kullanıcı arayüzüne dokunarak bir komut verebilir.

İşleme: Her Akıllı Evin bir Akıllı Ev kontrol merkezi vardır. ViCare uygulaması söz konusu olduğunda, buna internet arayüzü de denir. WiFi üzerinden verilen komut (istenen sıcaklığa ulaşılması gerekir) bu kontrol merkezi tarafından alınır ve işlenir. Akıllı Ev cihazları WiFi'ye ek olarak Bluetooth, Z-Wave ve KNX gibi diğer iletim standartlarını da kullanmaktadır; bunlardan sonuncusu kablolu bir çözümdür.

Çıkış: işlemden sonra komut bir çıkış cihazı kullanılarak yürütülür. Örneğimizde bu, belirtilen istenen sıcaklığa ulaşılana kadar ısıtma suyunu radyatörlere taşıyacak olan ısıtma sistemidir. Çıkış cihazına bağlı olarak, uygulama kullanıcısı ilerleme ve komutun sonucu hakkında bilgilendirilecektir.

Akıllı Evin Faydaları

Yukarıdaki örneğe ek olarak, Akıllı Ev cihazlarının pratikte ampuller, müzik sistemleri ve giriş kapıları gibi başka uygulama alanları da vardır. Diğer örnekler arasında robot elektrikli süpürgeler, akıllı çamaşır makineleri, güvenlik kameraları ve hatta kahve makineleri yer almaktadır. Kullanımda, ev sahipleri çeşitli hedefler peşindedir, ancak en önemlileri arasında enerji tasarrufu, daha fazla rahatlık ve güvenlik bulunmaktadır.

Akıllı Ev ile enerji tasarrufu

Enerji tasarrufu yapmanın birçok yolu vardır. Bunlardan biri de akıllı, verimli ısıtma teknolojisinin kullanılmasıdır. Bir evin enerji talebinin önemli bir kısmı ısı üretimi için olduğundan, buradaki tasarruf potansiyeli kayda değerdir.

Viessmann'ın akıllı ısıtma sistemleri yalnızca yüksek verimlilik seviyeleri ve dayanıklılık ile karakterize edilmez. Aynı zamanda Akıllı Ev'de kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Çünkü WiFi, mevcut tüm ısıtma çözümlerine zaten entegre edilmiştir. Isıtma sistemi kontrolü için sadece ViCare uygulamasını yüklemeniz yeterlidir. Isıtma sisteminiz henüz entegre bir internet arayüzüne sahip değilse, Vitoconnect ile daha sonra bir tane ekleyebilirsiniz. Bu, eski ısıtma sistemlerini sadece birkaç adımda internete bağlamayı ve dijital bir ısıtma sistemine dönüştürmeyi bile mümkün kılar.

Akıllı Ev'de akıllı enerji yönetimi, enerji tasarrufu için en uygun koşulları yaratır. Viessmann Satış ve Pazarlama Müdürü Thomas Heim, bunun sunduğu faydaları açıklıyor.

Viessmann Satış ve Pazarlama Müdürü Thomas Heim, Enerji Yönetimi konusunda.

Uygulama üzerinden uzaktan kontrol

Sistem sahipleri bir akıllı telefon veya tablet ile ısıtma sistemlerini sezgisel olarak çalıştırabilir ve ısıtma çıkışını ihtiyaçlarına göre ayarlayabilir. Her gün için farklı anahtarlama sürelerine sahip yardım fonksiyonu veya hareket halindeyken modu gibi çok sayıda mod, uzun vadede enerji maliyetlerini azaltmaya yardımcı olur. Akıllı aydınlatma sistemi ile de enerji tasarrufu sağlanabilir. Bu, örneğin, ışığın yalnızca evde biri olduğunda açık olmasını sağlar. Evde kimse olmadığında ışık otomatik olarak kapatılır.

Uzaktan kumanda sayesinde daha fazla rahatlık

Maliyet tasarrufunun yanı sıra, Akıllı Ev kullanım kolaylığını da artırır. Bu, kullanım için daha az el hareketi gerektiği anlamına gelir. Örneğin, konut sakinlerinin istenen sıcaklığı ayarlamak için artık termostatı çevirmeleri gerekmiyor. Isıtmayı planlanandan daha uzun süre uzatmak için akıllı telefonda tek bir komut yeterlidir.

Dışarıda zaman geçiren ancak eve döndüklerinde ısıtma konforuna önem verenler için, konum ve zamandan bağımsız olarak akıllı telefon üzerinden uzaktan kontrol ideal bir çözümdür. Alternatif olarak, ısıtma teknolojisi coğrafi sınırlamayı destekleyen diğer Akıllı Ev sistemleriyle de birleştirilebilir. Bu sayede sistem, bağlı akıllı telefondan alınan GPS verilerini kullanarak ev sakinlerinin o anda nerede bulunduğunu tespit eder. Akıllı Evlerine yaklaştıklarında, odalar otomatik olarak istenen sıcaklığa ısıtılır.

Her durum için doğru program

Aydınlatma ve eğlence için Akıllı Ev sistemleri de rahatlığı artırmaya yardımcı olur. Örnek olarak, bu sistemler ışıkların tek bir komutla gerektiği gibi kontrol edilmesini sağlar. Bir film gecesi için kısılmış bir ışık veya okumak için daha parlak bir ışık, hepsi sesli komutlarla gerçekleştirilir. Bir müzik sistemi veya televizyon da her durum için doğru parçayı veya programı çalacak şekilde ayarlanabilir. Her şeyin sorunsuz çalıştığından emin olmak için komutlar önceden bir kez ayarlanmalıdır.

Akıllı Akıllı Ev sistemleri aracılığıyla güvenlik

Akıllı, dijital ısıtma sistemi gibi Akıllı Ev sistemleri, maliyetlerden tasarruf etmenin ve rahatlığı artırmanın yanı sıra, öncelikle operasyonel güvenilirliği artırır. Isıtma sistemi söz konusu olduğunda, ViCare gibi dikkatle düşünülmüş uygulama programları konut sakinlerini her zaman güncel tutar ve ne zaman harekete geçilmesi gerektiğini anında bildirir. Örneğin, bakım zamanı geldiğinde uygulamanın arka planı sarıya döner. Eğer kırmızıya dönerse, kurulum yapan kişinin iletişim bilgileri otomatik olarak gösterilir. Bu, ısıtma sezonu boyunca arıza riskini minimumda tutar.

Diğer Akıllı Ev sistemleri de ek güvenlik sağlar. Örneğin, kapılar ve pencereler sensörlerle donatılabilir. Olağandışı bir sarsıntılı hareket varsa, bir alarm tetiklenir. Aynı zamanda, ev sahipleri hızlı bir şekilde yanıt verebilmeleri için akıllı telefonlarına bir mesaj alırlar. Güvenlik kameraları da akıllı bir şekilde ağa bağlanabilir. Kullanıcılar bunları uzaktan etkinleştirebilir ve her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol edebilir. Giriş alanı için akıllı aydınlatma sistemleri, takılma tehlikelerine karşı koruma sağlar ve aynı zamanda potansiyel hırsızları caydırır.

Viessmann'ın uygulama programları hakkında ayrıntılı bilgiyi Isıtma ve uygulama sayfasında bulabilirsiniz.

Bağlantılı evler için akıllı ısı pompası

Yeni Vitocal ısı pompasını örnek olarak kullanarak, akıllı ısıtma sistemi teknolojisinin evinizdeki verimliliği nasıl artırabileceğini aşağıda görebilirsiniz:

Yararlı bağlantılar
Yararlı bağlantılar