Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Gelecek vaat eden kariyerler

Viessmann, çalışanlarına çok çeşitli ilginç ve yenilikçi kariyer ve eğitim seçeneklerinin yanı sıra uzun vadeli beklentiler sunmaktadır.

1- Giriş

Biz , Dünya çapında 14500 çalışanı, 74 ülkede  Isıtma, soğutma, havalandırma alanlarında faaliyet gösteren Alman menşeli küresel bir aile şirketiyiz.

Viessmann optimum bir iklim sağlar ve konutlar, endüstri ve ticaret için akıllı ve sürdürülebilir enerji sistemleri ve soğutma çözümleri geliştirir. Dördüncü neslini yaşayan bir aile şirketi olarak uzun vadeli düşünüyoruz. 

Amacımız: Gelecek nesiller için yaşam alanları tasarlamak.

Career Group hakkında güncelleme

Viessmann, Carrier Group'a katılarak pazardaki konumunu güçlendiriyor, ürün portföyümüzü geliştiriyor ve gelecek nesiller için yaşam alanları tasarlama amacımızı yerine getirme taahhüdümüzü derinleştiriyor. Ortaklık, hem Kuzey Amerika'da hem de Avrupa'da, hem konut hem de ticari segmentlerde bizi bir dünya lideri olarak konumlandıracak ve Asya'da güçlü bir ayak izi oluşturarak varlığımızı genişletecek.

2- Viessmann Grup İnsan & Organizasyon Başkanı Düşünceler

Frauke von Polier, Viessmann Group İnsan & Organizasyon Başkanı

Isı pompaları gibi yenilikçi iklim çözümleri sunarak gelecek nesiller için yaşam alanları tasarlıyoruz. Viessmann'da, en iyi ürünü oluşturmanın farklı bakış açıları gerektirdiğini biliyoruz. Viessmann'a katıldığınızda, iklim sorunuyla mücadele konusunda tutkulu ve enerji geçişini gerçeğe dönüştürmekten gurur duyan, son derece yetenekli profesyonellerden oluşan küresel bir ekibin parçası olursunuz.

Bu yolculuğun bir parçası olmak ve enerji geçişinde küresel bir etkiye sahip olmak ister misiniz? Kariyer sayfamızda bir sonraki rolünüzü bulun ve geleceğin iklim çözümlerinin vizyoneri olun.

3- İşe Alım

Viessmann için çalışmak sadece bir işe sahip olmak demek değildir. Aynı zamanda yarın nasıl yaşayacağımızı şekillendirmeye yardımcı olmakla ilgili. Yenilikçilik, takım ruhu ve sorumluluk alma isteği, profesyonel uzmanlık ve modern çalışma yöntemleri kadar önemlidir.

Değişimi bizimle şekillendirmek ister misiniz?

Gelecek nesiller için yaşam alanları tasarlamamıza yardım edin!

Hedefimize katkıda bulunmak isteyen insanlar arıyoruz: Dünya çapında en yüksek yaşam kalitesini oluşturmak. Çevik, disiplinler arası ekiplerde, gelecek nesillerin ihtiyaç duyacağı akıllı iklim çözümleri üzerinde birlikte çalışıyoruz. 

Değişimin bir parçası olun ve hemen başvurun!

Başvuru Sürecimizi Takip Edin!

4) VIESSMANN İÇİN ÇALIŞMAK

Büyük ve çeşitli iş gücü

Bugün 14500 kişi Viessmann ailesine aittir. Dünya çapında istihdam ediliyorlar ve gelecek nesiller için yaşam alanları tasarlama vizyonumuzu gerçekleştirmemize yardımcı oluyorlar. Burada üzerine düşeni yapan her bir ekip üyesine çok teşekkür ediyoruz.

5- STAJ

Çalışma hayatının fragmanı niteliğinde değerlendirdiğimiz staj; iş hayatının dinamiklerini görebilmek, kurumsal düzeyde iletişim ve yazışma dilini öğrenmek, yeni programların kullanımını deneyimlemek açısından oldukça önem taşıyor. Şirketimizde özellikle üniversitelerin zorunlu olan bölümler için 3. ve 4. sınıf öğrencilerine uygun departmanlarda mesleki ve teknik bilgilerini geliştirmek için staj imkanları sağlıyoruz.

6- GELİŞİM VE ÖĞRENME

Yeteneklerimizi besliyoruz.

Viessmann ailesinin tüm üyelerinin becerilerine, niteliklerine ve başarılarına değer veriyor ve onları buna göre tanıtıyoruz. Bu nedenle, her bireyin potansiyelini dikkate alan çeşitli kariyer yolları sunuyoruz.

 

Viessmann'da insan gelişimi, güven ve çeşitlilik üzerine kuruludur.

 

Viessmann, 14500 üyesi olan küresel bir ailedir. Bir ailede olduğu gibi, her bir üyemizin yeteneğine değer veriyor ve gelişimlerini teşvik ediyoruz. Bununla birlikte, her bireyin kendi gelişimi için sorumluluk almasını da bekleriz. Yetenek yönetimimiz, yenilikçi ve aynı zamanda pragmatik fikir ve yaklaşımlara dayanmaktadır.

Dijitalleşme ve enerji geçişi sektörümüz için büyük zorluklar ve her ikisinde de lider olmayı hedefliyoruz. Bunu ancak özverili, motive ve iyi eğitimli çalışanlarla birlikte yapabiliriz. Bu yolculukta Viessmann ailesinin her üyesini yanımıza almak ve gelecek nesiller için yaşam alanlarını tasarlamaya yardımcı olmak için herkesi desteklemek istiyoruz. Her çalışan, bağımsız olarak gelişmeye devam etmek için ihtiyaç duyduğu desteği alır.

6.1 Çalışan Gelişim İlkelerimiz

Yetenek gelişimimizin ardındaki temel kavram: her çalışan becerilerini ideal koşullarda (ekip görevleri, destek) kullanabildiği zaman iyi performans otomatik olarak gerçekleşir. Viessmann ailesinin tüm üyeleri becerileri, nitelikleri ve başarıları için takdir edilmektedir.

6.1.1. Yetenek

             Her çalışanda yetenek görüyoruz

İlk odak noktamız, tüm çalışanlarımızı gelişimlerinde desteklemektir. Ayrıca her bireyin becerilerini ve potansiyelini dikkate alan çeşitli kariyer yolları sunuyoruz. Tıpkı şirketin kendisi gibi, gelişim programlarımız da sürdürülebilir ve uzun vadeli olarak tasarlanır. Bu nedenle çalışanlarımıza, şimdi ve gelecekte güçlü yanlarını ve becerilerini kullanabilecekleri ve katkıda bulunabilecekleri net bir bakış açısı sunulur.

6.1.2 Kişisel Sorumluluk

Herkesin kişisel sorumluluk almasını bekliyoruz

Çalışanlarımız da kendi gelişimlerinden sorumludur. Böylece Viessmann ailesinin her üyesi, kendi gelişimini aktif olarak desteklemeye teşvik edilir. Bu nedenle, çalışanların açık pozisyonlara kendi istekleriyle başvurmalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Yöneticiler ayrıca kendi gelişimlerini ve çalışanların kendi alanlarındaki ilerlemelerini de görmelidir. Ayrıca takımları için fikir tartışması ortakları olarak hareket ederler. İnsan kaynakları ekibimizdeki çalışanlar da kendi deneyimlerini sunar ve her bir kişinin, ekibin ve tüm organizasyonun daha da ilerlemesine yardımcı olur.

 

6.1.3 Öğrenme Fırsatları

Öğrenmeyi yaşam olaylarıyla birleştirerek “iş başında” ve “işe yakın” pratik deneyim sağlıyoruz. Kapsamlı öğrenme fırsatları portföyümüz, her Viessmann aile üyesinin kendisine en uygun olanı bulmasını sağlar. Bilgi ve beceriler için açık standartların yanı sıra bireysel güçlü yönler ve gelişim ihtiyaçları üzerine inşa edilen esnek programlar sunuyorız. Örneğin, uluslararası deneyimler veya iş rotasyonu yoluyla öğrenmeler teşvik edilir. Ayrıca mentorluk programları, Viessmann'daki her yeteneğin iş arkadaşlarının deneyim ve bilgilerinden yararlanmasını ve böylece gelişmeye devam etmesini sağlar.

Ortak kurumsal hedeflerimiz doğrultusunda birlikte çalışmak

Viessmann'da "birlikte tasarlama"yı yaşıyoruz çünkü bunun en iyi işbirliği şekli olduğuna inanıyoruz. Teknik alanda, satışta veya diğer idari proje ekiplerinde, birlikte başarılı olmak için şirket genelinde fonksiyonlar arası ekiplerde birlikte çalışıyoruz. Bu, hedeflerin tasarlanması ve geliştirilmesi söz konusu olduğunda da geçerlidir: Bunlar, daha sonra Strateji 2025'in hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunmak için günlük olarak birlikte çalışan ekiplerde tanımlanır.

 

7- LİDERLİK YAKLAŞIMLARIMIZ

Kişisel Sorumluluk İlkesi

Bizim için liderlik, yönetici ve çalışanların kendi sorumluluklarıyla hareket ettikleri bir güven ortamı yaratmaktır. Ortak hedefe ulaşmak için yeni bir çığır açtıklarında takdir ediyoruz.

Liderlik Prensiplerimiz

Her düzeyde destekleyici bir iş yeri kültürünü destekliyoruz.

Viessmann'da hizmetkâr liderlik, liderlik uygulamalarımızın merkezinde yer alır. Liderlere işyerinde değişimi yönlendirmek ve ekiplerini güçlendirmek için ihtiyaç duydukları yetkinlikler, beceriler ve araçlar verilir.

Liderlik, Viessmann'da bir grup çalışmasıdır: Bu, liderlerimiz ve ekipleri arasındaki bir konuşmadır - güçlendirme üzerine kuruludur ve dahili destek ağları tarafından sürdürülür. Buna “Hizmetkar Liderlik” denir. Geleneksel yönetim yöntemleri, ekip oluşturma, sahiplenme ve hesap verebilirlik konularında yukarıdan aşağıya bir yaklaşıma dayanırken, biz liderlerimizi, her iki tarafın da en iyi müşteriyi sunmaya odaklanmasına izin verecek şekilde personeli kendi kararlarını vermeleri için yetiştirmeye teşvik ediyoruz. 

Viessmann'da Liderlik Gelişimi Başkanı Chinyere Enyinna, bir yandan çalışanlarımızın yeni bir şey denemeye istekli olmalarına ihtiyacımız olduğunu görüyoruz. "Ancak öte yandan, bu tür bir cesareti mümkün kılan liderler de geliştirmek istiyoruz - güven sağlayan ve gerçekten insanların kendilerini güvende hissettikleri bir ortam yaratan liderler; insanlar yeni bir şey denediğinde takdir eden liderler ve ayrıca hedef ve ne bekledikleri ya da başarının neye benzediği konusunda net olan liderler.” Bu amaçla, hizmetkâr liderlik, liderlerin kendilerini yönlendirebilecekleri üç temel uygulamayı savunur: müşteri odaklı uygulamalar, performans odaklı uygulamalar ve insan odaklı uygulamalar.

Hizmetkar liderlik bir süreçtir.

Müşteri odaklı uygulamalar bir ekibin amaç duygusuna rehberlik eder - her ekibin çalışmasına bağlam sağlar, müşteriye fayda sağlayan eylemleri motive eder ve ekipleri müşterilerimiz ve kullanıcılarımız için sorunsuz, tatmin edici çözümler oluşturmaya iter. 

Performansa dayalı uygulamalar ise, işlevler arasında net kıstaslar oluşturarak sürdürülebilir büyüme yaratır: Liderlerimiz, ekiplerini verilere ve mantığa dayalı kararlar almaya teşvik etmeli ve ilerlemenin ortak hedeflere doğru, uzun vadeliyi tercih ederek olmasını sağlamalıdır. 

Ancak insan odaklı uygulamalar, liderleri ve ekiplerini bir araya getirir. Liderler ekiplerine hizmet eder, onları güçlendirir ve ihtiyaç duyduklarını sağlarken adalet, alçakgönüllülük ve diğer değerleri sadece kağıt üzerinde değil eylemlerinde de gösterirler. Geri bildirim almak ve sunmak, liderlerin ekipleriyle birlikte büyümeleri için ayrılmaz bir parçasıdır - liderlik, ofislerimizde bir süreçtir.

“Değişim için bir rol model olarak hareket ediyorum ve başkalarını harekete geçmeye teşvik ediyorum.”

Maria Boije-Malm

Head of HR Business Partners, Viessmann Refrigeration Solutions

Chinyere, "Geliştirmek istediğimiz şey, liderlerin liderliğe odaklanabilmeleri için ekipleri kendi kararlarını vermeleri konusunda güçlendirebilen liderler" diyor ve üç uygulamanın geniş olduğu kadar esnek olduğunu da vurguluyor. Geleneksel yönetim uygulamaları net hiyerarşiler sunarken, başarıya giden yolu dikte etmek yerine ekipler ve liderlerle bireysel düzeyde çalışan duyarlı ve reaktif yönetim stillerini teşvik ediyoruz. Müşterilere yüksek seviyede hizmet verebilmek için ailemizin sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmesi gerekir. Viessmann'daki liderlik ilkeleri bu yapı taşları üzerine şekillendirilir.

 

8- KADINLARIN ETKİ AĞI -WIN

Women's Influence Network WIN, Viessmann'ın kadınlara yönelik ilk ağıdır. Misyonu, Viessmann Group'ta kültürel bir dönüşümü olumlu yönde etkilemek, küresel düzeyde deneyim paylaşımını teşvik etmek ve kadınların kişisel ve mesleki gelişimini desteklemektir. Bir kadın ağı olarak başlayan şey, giderek geniş Viessmann ailesinin tüm üyeleri için küresel bir ağa dönüştü. Kurulduğu günden bu yana on iki ülkede 130'dan fazla kadın ve erkek ağa katıldı. Dolayısıyla WIN, Viessmann'daki ilk küresel ağdır. WIN üyeleri, çeşitliliğin her ekibi ve her bir üyeyi daha yaratıcı ve başarılı kıldığına ve çok yönlü ekiplerin Viessmann Group'un yararına olan çok daha değerli sonuçlar ürettiğine inanıyor.

 

10) ViWAYS OF WORKING

Viessmann'daki kültürümüz

%100 yenilenebilir enerji çözümlerine geçerken, bireyler, ekipler ve organizasyon olarak sürdürülebilir bir geleceğe yaptığımız katkıları kutluyoruz. Hep birlikte, küresel bir Viessmann ailesinin üyeleri olarak bizi bir araya getiren şey budur.

 

Frauke von Polier, Viessmann Grup İnsan & Organizasyon Başkanı:

"Çalışma biçimlerimiz, Viessmann'da gelecek nesiller için çalışma alanlarını aktif olarak hayata geçirmek için büyük bir fırsat."

 

1996'dan beri değerlerimiz aynı kaldı. Sorumlu, Ekip Odaklı, Girişimci: Bu yol gösterici ilkeler, yaptığımız ve başardığımız her şeyin temelidir.

Sorumlu, Ekip Odaklı, Girişimci: Tüm eylemlerimizin ve tüm başarılarımızın temelini oluşturan üç değerdir. Tüm Viessmann ailesinde yaratıcılığı ve bireysel sorumluluğu güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Viessmann'da inovasyonu ve eylemi teşvik ediyoruz. İşbirliğinden ödün vermeden ideal çalışma ortamını sürdürmek için aile değerlerimizi temel alan şirket çapındaki yönergelere kendimizi adadık. Bu yönergeler, birlikte saygılı, işbirliğine dayalı ve başarılı bir şekilde çalıştığımızdan emin olmamıza yardımcı olur.

 

Bizimle iletişime geçin

Sürdürülebilir bir geleceğe ilgi duyanlarla her zaman bağlantı kurmaya çalışıyoruz.

 

Viessmann Davranış Kuralları

Viessmann Grubu, her gün üç bağlayıcı değerimizi yaşamaya kendilerini adamış 14500 aile üyesinden oluşmaktadır. Böylece, ekip odaklı, sorumluluk sahibi, girişimci üçlüsü adeta aile sözleşmesini oluşturmaktadır.

 

 

Maximilian Viessmann'ın Önsözü

"Gelecek nesiller için yaşam alanları tasarlıyoruz". Amacımız, neden var olduğumuzu ve tüm dünyadaki Viessmann ailesinin neyi temsil ettiğini açıklıyor: bugünün ve yarının nesilleri için tüm yaşam alanlarını, evleri, şehirleri veya gezegenimizi tasarlamak ve sürdürülebilir yapmak için ürünlerimizi ve hizmetlerimizi dijital teknolojilerle farklılaştırıyoruz.

Bu amaca ulaşmak için, ortaklarımızla birlikte, özellikle şehir merkezlerinde CO2-nötr çözümlerimizle iklime zarar veren emisyonların ve sera gazlarının dünya çapında azaltılmasına önemli bir katkıda bulunmak istiyoruz. Yaşam kalitesini iyileştirmek istiyoruz ve bu birçok alanı etkiliyor: ısıtma, soğutma, hava ve su kalitesi ve soğutulmuş malların kalitesi. Bunu yaparken biz ve ortaklarımız 100 yılı aşkın son derece başarılı şirket geçmişinden ve 4. nesilde bir aile şirketinin DNA'sından yararlanıyoruz.

Ancak biz sadece sahiplerimizle bir aile şirketi değiliz. Viessmann Grubu, kendilerini her gün üç değerimizi yaşamaya adamış 14500 aile üyesinden oluşmaktadır. "Sorumlu - Ekip odaklı - Girişimci" üçlüsü, büyük Viessmann ailesinin tüm üyeleri arasında bir sözleşme oluşturuyor.

Davranış Kuralları, tüm aile üyelerine doğru yönü gösteren bir diğer önemli pusuladır. Ortaklarımıza ve kamuoyuna yönelik davranışlara ilişkin en önemli kurallar ve yönergeler burada özetlenmiştir.

Max Viessmann

CEO 

Viessmann, tüm yaşam alanları için iklimlendirme çözümlerinin lideridir. 'Entegre Viessmann Çözümleri Teklifi', kullanıcıların iklimlendirme (ısıtma, soğutma, hava kalitesi) ve soğutma çözümleri için dijital platformlar ve hizmetler aracılığıyla ürün ve sistemleri sorunsuz bir şekilde birbirine bağlamasını sağlar. Bir işveren ve iş ortağı olarak, çeşitli sosyal taahhütlerimizle, yaptığımız her şeyde ekonomik, ekolojik ve sosyal sorumluluk üstleniyoruz.

Şirketin kurulduğu 1917 yılından bu yana, iş ortaklarımıza karşı işbirliğine dayalı ve güvenilir davranış, değerlerimizin önemli bir parçası olmuştur.

Etik ilkeler ve temel değerler

Son yıllarda, küresel Viessmann ailesi olarak, şirket içindeki kültürü değiştirmeyi ve geleceğe doğru yönlendirmeyi başardık. Değerlerimiz, Viessmann Grubu genelinde yeni kültürü daha da geliştirmemize ve yerleştirmemize yardımcı oluyor.

Üç kurumsal değerin her biri - Sorumlu, Ekip Odaklı ve Girişimci - aile üyelerimizin bunları doğru yorumlamasını kolaylaştırmak için üç alt değere ayrılabilir.

Peki ama bu değerler somut olarak ne anlama geliyor? Onları nasıl yaşıyorum ve bunun günlük işim üzerindeki etkisi nedir? Genel bir bakış:

Sorumlu

Güvenilir - Kesin taahhütlerde bulunur, buna uygun hareket eder ve dürüst ve samimi bir işbirliği sağlarım.

Başarı odaklı - Şirketin başarısına katkımı tanımlayabilir ve bu katkıyı gerekli kalite seviyesinde yapabilirim.

Sürdürülebilir - Kaynakları verimli kullanan, ekolojik ve sosyal açıdan yetkin biriyim.

Takım odaklı

Adil - Takdir edici ve saygılı bir şekilde davranırım.

Şeffaf - Karşılıklı başarı için önemli olan kararları ve bilgileri paylaşırım.

Çevik - Hızlı ve esnek hareket ederim ve çözümlere odaklanırım.

Girişimci

Müşteri odaklı - İş ortaklarımızın ve son müşterilerimizin ihtiyaçlarını belirler ve çözümler üretirim. 

Yenilikçi - İleriye bakar ve yarının başarısına katkıda bulunacak fikirler için gerekli alanı yaratırım.

VX - Süreçlerimizi ve iş modellerimizi ölçeklendirmek için geleceğe yönelik teknolojileri ve geniş bir veri tabanını kullanırım.

I. Viessmann ve aile üyelerimiz

A. Ayrımcılık Karşıtı

Farklılıklara saygı duyar ve her aile üyesine saygılı davranırız. Çeşitlilik, fırsat eşitliği ve hoşgörü önceliğimizdir ve her bireyin kişisel onuruna, mahremiyetine ve kişisel haklarına saygı duyarız. Her birimiz adil, onurlu ve saygılı muamele görme hakkına sahibiz.

Bu nedenle, işyerinde ayrımcılığa tolerans göstermiyoruz ve büyük Viessmann ailemizde hiç kimsenin ayrımcılığa maruz kalmamasını sağlamaya özen gösteriyoruz. Etnik köken, milliyet, din, inanç, cinsiyet, cinsel yönelim, engellilik, hamilelik veya ebeveynlik, medeni durum, yaş veya ayrımcılık karşıtı yasaların kapsadığı diğer nedenlere dayalı ayrımcılık kesinlikle yasaktır.

Bu durum hem iş arkadaşları, müşteriler ve iş ortaklarıyla olan ilişkiler hem de işe alma, terfi veya işten çıkarma gibi personelle ilgili kararlar için geçerlidir.

Ayrımcılık, ayrımcı hakaretler, cinsel taciz veya her türlü taciz ve zorbalık hoş görülmeyecek ve uygun cezalarla sonuçlanacaktır.

B. Zorbalık Karşıtı Duruş

Viessmann'ın zorbalığa karşı sıfır tolerans politikası vardır.

Cazip bir işvereniz ve hoş bir çalışma ortamı sunuyoruz. Tüm aile üyelerine, müşterilere, iş ortaklarına ve diğer paydaşlara her zaman adil, haysiyetli ve saygılı davranırız.

Birçok şekilde ortaya çıkabilen zorbalık, korkutucu, aşağılayıcı veya düşmanca bir çalışma ortamı yaratır. Yukarıdaki nedenlerden dolayı, fiziksel, cinsel, sözlü veya diğer tacizler de dahil olmak üzere her türlü zorbalık yasaktır ve hoş görülmeyecektir. Zorbalık olarak değerlendirilen veya değerlendirilebilecek eylem veya davranışlardan kaçınmak hepimizin sorumluluğudur.

Bu nedenle, tüm zorbalık olaylarını çok ciddiye alıyor ve aile üyelerimizi herhangi bir olayı amirlerine, İnsan Kaynaklarına, iş konseyine veya Uyum Görevlisine bildirmeleri konusunda teşvik ediyoruz.

C. Çıkar Çatışmaları

Bizden şirketin menfaatleri doğrultusunda hareket etmemiz beklenmektedir; bu da büyük Viessmann ailemizin iş kararlarının her türlü çıkar çatışmasından uzak bir şekilde alınması gerektiği anlamına gelmektedir. Bir çatışma görüntüsü bile bireyin ve/veya şirketin itibarına zarar verebilir.

Ailenin her bir üyesi için Viessmann'ın çıkarlarının kendi kişisel çıkarlarıyla örtüşmediği durumlar (tam olarak) ortaya çıkabilir. Şirketin çıkarlarına en uygun kararların tarafsız bir şekilde alınabilmesi için bu tür durumlardan kaçınmak isteriz.

Bunu başarmak için, yalnızca sorumlu genel müdür ve Allendorf'taki İcra Kurulu'nun bir üyesi tarafından önceden onaylandıkları takdirde gerçekleştirilebilecek iş anlaşmaları ve işlemler vardır.

Potansiyel veya gerçek bir çıkar çatışmasından etkilenen aile üyeleri, konuyu hızlı bir şekilde çözmek için derhal müdürlerini veya yönetimi bilgilendirmelidir.

Kılavuzlarımızda ayrıntılı talimatlar belirledik.

D. Şirket Varlıklarının Korunması ve Doğru Kullanımı

Şirketin mülkiyetine ve müşterilerimiz ve iş ortaklarımız gibi üçüncü tarafların mülkiyetine saygı duyup tüm mülklere özenli davranırız. Şirketteki herkes, şirket varlıklarımızı kayıp, tahribat, yanlış kullanım, hırsızlık, israf veya diğer hasarlardan korumaktan kişisel olarak sorumludur. Mülkiyetin korunmasının sadece maddi varlıklar için değil, aynı zamanda yürürlükteki yasalara uygun olarak ve izin verilen kullanım kapsamında kullandığımız telif hakları ve ticari sırlar gibi fikri mülkiyet için de geçerli olduğu unutulmamalıdır. Şirket varlıklarımız arasında tescilli bilgiler, iş fırsatları, şirket sermayesi ve ekipman da bulunmaktadır.

Prensip olarak, şirket varlıklarını yalnızca iş amaçları için kullanırız. Şirket varlıkları özel veya yasa dışı amaçlar için kullanılamaz. Dolandırıcılık, zimmete para geçirme, hırsızlık, vergi kaçırma veya kara para aklama gibi her türlü mali suçu önlemek için uygun kontrol önlemleri mevcuttur. Her yönetici, şirket varlıklarını kayıp veya uygunsuz kullanımdan korumak için kendi sorumluluk alanı dahilinde bir organizasyon kurmalıdır.

Ayrıca, şirket varlıklarının alım ve satımı şeffaf, anlaşılabilir, uygun maliyetli ve piyasa koşullarında olmalıdır. Bireysel çalışanların kişisel çıkarları ticari işlem kararlarını etkilememelidir.

 

II. Viessmann ve Dış Ortaklarımız

A. Yolsuzluk ve Rüşvetle Mücadele

Yolsuzluk, kişinin sahip olduğu konumu, hangi nitelikte olursa olsun, kendi çıkarı veya bir başkasının çıkarı için kötüye kullanmasıdır. Yolsuzluk; rüşvet, haraç, koruma ödemeleri ve adam kayırmayı içerir. Yolsuzluk kurumsal değerlerimizle örtüşmez. Rekabete zarar verir, adil oyunu engeller ve Viessmann Grubunu ve her aile üyesini gereksiz sorumluluk risklerine maruz bırakır.

Bu nedenle, her türlü rüşvet ve yolsuzluğa karşı sıfır tolerans politikası izliyoruz. Hiç kimseden rüşvet kabul etmiyoruz ve hiç kimseye rüşvet vermiyoruz; bu da, uygunsuz bir avantaj sağladığımız veya sağlamaya çalıştığımız izlenimi yaratabilecek herhangi bir değerli eşyayı veremeyeceğimiz veya alamayacağımız anlamına gelir.

Bu yasak yalnızca devlet memurları, denetim makamlarının çalışanları ve diğer kamu görevlileri için değil, aynı zamanda yurtiçi ve yurtdışındaki iş ortaklarının çalışanları ve iş arkadaşlarımız için de geçerlidir.

Yolsuzluğu önlemek her çalışanın görevidir. Her türlü yolsuzluğu reddediyor ve yürürlükteki yolsuzlukla mücadele yasalarına her zaman ve iş yaptığımız her yerde uyulmasını sağlıyoruz. Şirketimiz için çalışan herkes arasında rüşvet ve yolsuzlukla mücadele uygulamalarını teşvik ederiz. Birinin bizim adımıza rüşvet veya komisyon ödemek veya almak için hareket ettiğine dair belirtilere bilerek izin vermeyiz veya bunları görmezden gelmeyiz. Birisi rüşvet veya komisyon talep veya teklif ederse, bunu reddetmeli ve derhal rapor etmeliyiz. İş anlaşmaları ve işlemler, özellikle olağandışı durumlarda, ayrıntılı olarak değerlendirilmeli ve belgelenmelidir. Bu, tam şeffaflık ve izlenebilirlik sağlamak içindir ve uzman bir üçüncü tarafın makul bir süre içinde gerçekleri ve bunların yasallığını anlamasını sağlar.

Ayrıca, ilgili Viessmann şirketinin bulunduğu ülkedeki yerel yasal düzenlemelere uyuyor ve saygı gösteriyoruz.

B. Davetler, Hediyeler ve Yardımlar

Birçok ülkede hediye alışverişinde bulunmak normal bir iş uygulaması ve saygı göstergesidir.

Ancak, davetiye, hediye ve diğer menfaatlerin verilmesi ve kabul edilmesi de yolsuzluk şüphesi doğurabilir. Bu bağlamda, böyle bir suçun ortaya çıkmasını ve şüphesini önlemek gerekir.

Aile üyelerimizin hediye veya davet verirken veya alırken sağduyu ve iyi muhakeme ile hareket edeceklerinden ve asla rekabet avantajı elde etmek amacıyla hediye vermeyeceklerinden eminiz.

C. Bağışlar, Katkılar ve Sponsorluk

Toplumun sorumlu bir üyesi olarak sosyal sorumluluk üstlenmekten çekinmiyoruz. Bu nedenle eğitim, bilim, çevre koruma, sanat, kültür, sosyal işler ve sporun desteklenmesi bizim için önemli bir konudur. Bu destek, ticari olmayan ve hayır amaçlı para ve mal bağışları şeklinde gerçekleşmektedir. Viessmann ayrıca yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda etkinliklere ve projelere sponsor olmaktadır.

Ancak, Viessmann için ticari veya diğer uygunsuz avantajlar, yani dürüst veya yasal olarak elde edilemeyen veya rüşvet görüntüsü veren avantajlar elde etmek için asla bağış veya başka faydalar sağlamayız. Sponsorluklar ve bağışlar, yolsuzluk ve çıkar çatışmalarını önlemek için yalnızca yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere uygun olarak verilir.

D. Rekabet Hukukuna Uygunluk

1. Adil Rekabet ve Antitröst Hukuku

Serbest ve adil rekabete büyük önem veriyor, rekabet ve antitröst yasaları kapsamında yasaklanan uygulamalarla mücadeleye katkıda bulunuyoruz. Rekabete aykırı uygulamalar şirketin işine ve itibarına zarar verebileceğinden, yürürlükteki tüm rekabet yasaları kapsamında adil ve etik bir şekilde rekabet etmeye çalışıyoruz.

Neredeyse tüm ülkelerde rekabet ve antitröst yasaları, rakipler, tedarikçiler, distribütörler ve bayilerle adil rekabeti engelleyen her türlü yazılı veya sözlü anlaşmayı veya uyumlu uygulamayı yasaklamaktadır. Bunlar arasında fiyat sabitleme, rakipler arasında müşteri veya satış bölgesi paylaşımı, rekabet karşıtı boykotlar ve diğer haksız rekabet uygulamaları yer almaktadır. Bu doğrultuda, fiyatları veya indirimler ya da ödeme koşulları gibi fiyat bileşenlerini rakiplerle asla tartışmayız.

2. Dış Ticaret ve İhracat Kontrolü

Viessmann Grubu, küresel olarak aktif bir grup olarak rol oynamakta ve dış ticaret ve ihracat yapmaktadır. Uluslararası bir şirket olarak, ihracat kontrolü için ilgili ulusal ve uluslararası yasal standartlara uyuyoruz. Ayrıca ambargo düzenlemelerine de uyulmasını sağlıyoruz.

Bu nedenle ürünlerimizin ihracatı için lisanslama düzenlemelerine sıkı sıkıya bağlıyız. İhracat ve destek yasaklarına uyulmakta ve malların hem ihracatı hem de ithalatı için geçerli gümrük düzenlemelerine riayet edilmektedir.

Müşterileri ve iş ortaklarını geçerli yaptırım listeleri açısından kontrol ederiz.

3. Sübvansiyon Dolandırıcılığı ve Sübvansiyon Dolandırıcılığına Teşvik

Serbest ve adil rekabeti sağlamak için, rekabet hukuku kapsamında yasaklanmış uygulamalarla mücadeleye katkımızın bir parçası olarak, özellikle sübvansiyon dolandırıcılığı olmak üzere hileli uygulamalara karşı sıkı önlemler almamız da gereklidir.

Sübvansiyon dolandırıcılığı, sübvansiyonlarla ilgili gerçeklerin sübvansiyon verene yanlış bilgi veya sertifikalar yoluyla yanlış beyan edilmesini veya maddi veya parasal sübvansiyonların sübvansiyon koşullarına aykırı olarak kullanılmasını içerir.

4. Kara Para Aklamanın Önlenmesi

Daha önce de belirtildiği gibi, sınır ötesi hizmet alışverişi, uluslararası alanda faaliyet gösteren bir şirket olarak başarımızın önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda istisnasız tüm yasal gereklilikleri yerine getiriyoruz. İthalat, ihracat, iç ticaret, uluslararası yaptırımlar ve ticari kısıtlamalar için daha önce belirtilen kurallara ek olarak, kara para aklamayı önlemek için yasal gerekliliklere uymamızı da sağlıyoruz.

Kara para aklama, suç kökenli varlıkların meşru işlemler ve ticari faaliyetler yoluyla gizlenmesi (yani "aklanması") veya meşru fonların suç faaliyetlerini desteklemek için kullanılması durumunda ortaya çıkar.

Her aile üyesi kara para aklama yasalarına uymalı ve kara para aklama şüphesini (çalışanlar, müşteriler ve iş ortakları) derhal ilgili Muhasebe Müdürüne ve Uyum Görevlisine bildirmelidir.

Viessmann Grubu, yalnızca yasal düzenlemeler çerçevesinde hareket eden ve yasa dışı finansal kaynaklar kullanmayan saygın iş ortaklarıyla çalışır.

5. İçeriden Bilgi Ticareti

İçeriden bilgi ticaretine ilişkin düzenlemelere uyarız. Diğer şirketlerin bilgileri de dahil olmak üzere, içeriden öğrenilen bilgilerin menkul kıymetler veya ticareti yapılabilir diğer finansal araçların alım satımında kullanılması ve içeriden öğrenilen bilgilerin bu amaçla başkalarına aktarılması yasaktır. İçeriden öğrenilen bilgiler, kamuya açık olmayan ve kamuya açıklandığı takdirde menkul kıymetlerin veya benzer finansal araçların fiyatını önemli ölçüde etkileyebilecek durumlara ilişkin özel bilgilerdir. Bu tür durumlara örnek olarak karlardaki artış ve azalışlar, büyük siparişler, bir şirketi birleştirme veya satın alma planları, önemli yeni ürünler veya yönetimdeki değişiklikler verilebilir.

E. Tedarik Zinciri Şeffaflığı

Risk yönetimimiz, kendi işinde ve faaliyet gösterdiği tedarik zincirlerinde insan hakları ve çevresel riskleri tanımlar, değerlendirir ve önceliklendirir. Bu risk yönetimi yaklaşımının temel amacı, Viessmann'ın değer ve tedarik zincirinde şeffaflığı artırmaktır. Bu risk analizinin sonuçlarına dayanarak Viessmann, insanlara veya çevreye zarar veren herhangi bir eylemi mümkün olan en kısa sürede hafifletmek veya durdurmak için yeterli önleyici ve iyileştirici tedbirler alır. Tedarik zincirlerimiz boyunca şeffaflığı artırma konusunda tedarikçilerimizle güçlerimizi ne kadar çok birleştirirsek, ele alınması gereken potansiyel riskleri zamanında tespit etme konusunda o kadar etkili olabiliriz.

Tedarikçilerimizden, kendi işletmeleri veya tedarik zincirlerindeki potansiyel insan hakları ve çevre risklerini belirlemek için kendi analizlerini yapmalarını bekliyoruz. Tedarikçilerimize yönelik beklentilerimizi ayrı bir Tedarikçi Davranış Kurallarında detaylandırdık.

III. Verilerin İşlenmesi

A. Gizlilik, Mahremiyet, Veri Koruma ve Veri Güvenliği

Uluslararası alanda faaliyet gösteren bir şirket olarak Viessmann Grubu, modern bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımını iş süreçlerimizin önemli bir parçası olarak görmektedir. Aile üyelerinin ve diğer kişilerin gizlilik ve veri koruma haklarını koruyor ve meslektaşlarımız, müşterilerimiz, iş ortaklarımız veya ilgili diğer taraflarla ilgili olup olmadığına bakılmaksızın korunmaya değer tüm bilgilerin gizliliğini koruyoruz.

Şirket ve kişisel verileri ulusal ve uluslararası veri koruma yasalarına uygun olarak gizli ve profesyonel bir şekilde ele alırız. Kişisel veriler yalnızca yürürlükteki yasalara uygun olarak toplanabilir, kullanılabilir ve saklanabilir. Bu, aile üyelerinden, müşterilerden, tedarikçilerden, rakiplerden veya diğer üçüncü taraflardan kişisel verileri (örneğin isim, adres, telefon numarası, doğum tarihi, sağlık bilgileri) toplarken, saklarken, işlerken veya iletirken büyük özen ve sıkı gizlilik uyguladığımız anlamına gelir. Özellikle, veri işleme yalnızca veri sahibinin önceden onayı ile veya başka nedenlerle yasal olarak izin veriliyorsa gerçekleştirilebilir. Gizli bilgiler ayrıca kamuya açık olmayan tüm stratejik, finansal, teknik veya ticari bilgileri ve iş ortaklarımızın tüm iş veya ticari sırlarını da içerir.

Bu nedenle Viessmann Grubu ve aile üyeleri hiçbir özel veya kişisel bilgiyi ifşa etmez ve tüm kişisel bilgileri güvenli bir şekilde saklar, gizli olarak işaretler ve yalnızca toplanma amacı için gerekli olduğu sürece saklar. Çalışanlar, kişisel bilgileri verirken, erişimi iş amaçları için bilgiye açıkça ihtiyaç duyan kişilerle sınırlandırır. Ayrıca, aile üyelerinin kayıp, hırsızlık veya kişisel bilgilere yetkisiz erişim de dahil olmak üzere her türlü gizlilik ihlalini amirlerine veya gizlilik organizasyonu üyelerine bildirmeleri gerekmektedir.

Bu bağlamda, tüm aile üyeleri veri koruma, gizlilik ve bilgilerin ifşa edilmemesine ilişkin hükümler içeren bir anlaşma imzalar.

Verilerin etkili bir şekilde korunmasını sağlamak için Viessmann Grubu, veri koruma görevlileri veya sahadaki irtibat kişileri ile bir veri koruma organizasyonu kurmuştur.

B. Bilgi Teknolojileri ve İnternet Kullanımı

Modern bilgi ve iletişim teknolojisi kullanımımızla bağlantılı olarak, günlük işlerimizde düzenli olarak IT sistemleri kullanmaktayız.

Bu, fikri mülkiyetin ve kişisel verilerin korunmasını sağlamak için uygun güvenlik önlemleri (kritik sistemler için 2 faktörlü kimlik doğrulama dahil şifreler, onaylı teknolojiler ve lisanslı yazılımlar) gerektirir. Gerekli güvenlik önlemlerine uyulmaması, veri kaybı, kişisel verilerin çalınması veya telif hakkı gibi yasal düzenlemelerin ihlali gibi ciddi sonuçlar doğurabilir.

Bu nedenle çalışanlarımızdan, şirketin tüm altyapısını ve bilgisayar sistemi verilerini şirket içindeki veya dışındaki kişilerin kasıtlı kötü niyetli eylemlerine karşı korumaya yardımcı olmaları beklenmektedir. Çalışanlar e-postaların, eklerin, indirilen verilerin ve ses dosyalarının içeriğine büyük özen göstermelidir. Çalışanlar, şifrelerimizin güvenliğini sağlamalı ve hiçbir koşulda bunları diğer çalışanlara veya üçüncü taraflara ifşa etmemelidir. Çalışanlar iletişim medyasını ve sosyal medya kanallarını kullanırken de güvenlik bilincine sahip olmalıdır.

 

IV. Viessmann ve Toplum

A. İletişim ve Dokümantasyon

1. Dış İletişim

Müşterilerimize ve iş ortaklarımıza karşı açık iletişim ve dürüstlük başarılı bir işbirliği için çok önemlidir. Bu nedenle finansal, sosyal ve çevresel sonuçlarımızı dürüst ve şeffaf bir şekilde iletiyoruz. Bu nedenle tüm bilgi veya röportaj talepleri aile üyeleri tarafından Kurumsal İletişim Departmanına iletilmektedir.

Sosyal medya kanallarında Viessmann'a, ürünlerimize ve çalışma arkadaşlarımıza olduğu kadar müşterilerimize ve iş ortaklarımıza da saygılı davranıyor ve kamuya açık görüş beyanlarını, bunun şirketin görüşü değil, kişisel görüş olduğu açık olacak şekilde formüle ediyoruz.

2. Kayıtlarla İlgilenme

Belgelerimizle ilgili olarak, bilgi, veri ve belgelerin her zaman eksiksiz olduğunu ve belgelerin doğru olduğunu taahhüt ederiz. Özellikle, iş kayıtlarımız en yüksek doğruluk ve güvenilirlik standartlarını karşılamalı ve her zaman geçerli düzenlemelere uygun olmalıdır.

Ayrıca yasal depolama, silme ve belgeleme yükümlülüklerine de uyuyoruz.

Her türlü manipülasyon kesinlikle yasaktır ve derhal amirinize, müdürünüze veya uyum görevlisine bildirilmelidir.

B. Sosyal Sorumluluk

Bize göre her şirketin insanlara ve doğaya karşı bir sosyal sorumluluğu vardır. Viessmann'da bizim için bu o kadar temel bir öneme sahiptir ki, misyon beyanımızda "Gelecek nesiller için yaşam alanları tasarlıyoruz" şeklinde belirtilmiştir. Amacımız, topluma karşı kurumsal sorumluluk alanında lider bir konumda yer almaktır. Küresel çapta faaliyet gösteren bir aile şirketi olarak eylemlerimizi uluslararası anlaşmalara ve kılavuz ilkelere dayandırıyoruz. Bunlar arasında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Beyannamesi, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ve OECD Çok Uluslu Şirketler Rehberi yer almaktadır. Daha fazla bilgi için lütfen https://www.viessmann.family/en/sustainability.html adresinde bulabileceğiniz Viessmann Genel Bilgilendirici İnsan Hakları ve Durum Tespiti Ekine bakınız.

1. İnsanlara Doğru

Bu çerçevede, aile üyelerinin yaralanma veya hastalık korkusu yaşamayacağı güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak bizim için çok önemlidir.

Bu nedenle, her türlü sömürü veya ayrımcılığı reddediyor ve ilgili yasalara sıkı bir şekilde uyulmasını sağlıyoruz. Ayrıca, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tüm yasal ve teknik gerekliliklere ve standartlara uyulmasını sağlıyoruz. Ücretlendirme, çalışma saatleri ve mahremiyetin korunmasına ilişkin düzenlemeler de dahil olmak üzere adil çalışma koşullarını sağlamak için yasal düzenlemelere bağlıyız. Ayrıca, insan haklarına ve çocuk işçiliğine karşı kurallara uygun hareket etmeyi taahhüt ediyoruz.

a) Adil ve Rekabetçi Ücretler

Çalışanlarımıza adil ve rekabetçi bir ücret öderiz.

Çalışanlara yürürlükteki yasalara uygun olarak adil ve en azından asgari ücrete eşit bir ücret ödenir veya böyle bir ulusal yasa yoksa, yani bir devlet böyle bir asgari ücret tanımlamamışsa, asgari ücrete ilişkin 131 sayılı ILO sözleşmesine uyulur. İkincisi ile ilgili bilgiler Viessmann Bilgilendirici İnsan Hakları ve Durum Tespiti Ekinde bulunabilir: https://www.viessmann.family/en/sustainability.html

b) Toplu İş Sözleşmesi ve İşçi Konseyi

Aile üyelerimizin temsilci organlar oluşturma ve bunlara katılma ve toplu pazarlıklara katılma hakkına saygı duyuyoruz. Viessmann, yapıcı diyalog ve işbirliğinin memnuniyetle karşılandığı ve bunlara katıldığı için kimsenin tercih edilmediği veya dezavantajlı duruma düşürülmediği bir güven kültürünü benimser.

Aile üyelerimizin yasal örgütlenme özgürlüğü hakkını ve yürürlükteki yasalar uyarınca, arzu etmeleri halinde bir toplu sözleşme temsilcisi seçme haklarını tanıyoruz. Almanya'daki gibi bazı küresel iştiraklerimizdeki aile üyeleri Çalışma Konseyleri ve/veya Kurumsal Pazarlık Birimlerinde örgütlenmişlerdir ve aile üyelerimizin yararına olacak şekilde şirket liderlik ekiplerimiz aracılığıyla bu gruplarla olumlu ve verimli ilişkiler sürdürmekteyiz.

c) İş Sağlığı ve Güvenliği

Viessmann'da aile üyelerimizin iş sağlığı ve güvenliğinin korunması ve geliştirilmesi en önemli önceliktir.

İlgili yasa, kılavuz ve normlar doğrultusunda, güvenli ve sağlıklı çalışma koşullarının sağlanması da dahil olmak üzere çalışanlarımızın sağlık ve güvenliğini korumak için gerekli tüm önlemleri alırız.

Viessmann, işle ilgili yaralanma ve hastalıkları önleyerek kuruluşların güvenli ve sağlıklı işyerleri sağlamasına olanak tanımak için iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi gerekliliklerini belirleyen ve kullanımı için rehberlik sağlayan ISO 45001'i takip etmektedir. İş kazaları veya iş kaynaklı hastalık risklerinin artması durumunda Viessmann aşağıdakileri sağlar:

  • İşyeri ve iş ekipmanlarının sağlanması ve bakımında yeterli güvenlik standartları.
  • Kimyasal, fiziksel veya biyolojik ajanlara maruz kalmayı önlemek için uygun koruyucu önlemler.
  • Özellikle çalışma saatleri ve dinlenme molaları açısından uygun olmayan iş organizasyonu yoluyla aşırı fiziksel ve zihinsel yorgunluğu önlemeye yönelik tedbirler.
  • Çalışanlarımızın yeterli eğitimi ve talimatı.

Tüm aile üyelerimizin ve ziyaretçilerimizin sağlık ve güvenliği için, her çalışan kendi işyerinde iş güvenliğine ilişkin yürürlükteki yasa, yönetmelik ve standartlara uymalıdır. Özellikle, işyerinde sağlık ve güvenliği sağlamak için uygun prosedürlerin ve koruyucu önlemlerin alınmasını sağlamak yöneticilerin sorumluluğundadır. Daha fazla bilgi https://www.viessmann.family/en/sustainability.html adresindeki Viessmann Bilgilendirici İnsan Hakları ve Durum Tespiti Ekinde bulunabilir.

d) Çocuk İşçi veya Zorla Çalıştırma Yok

Çocuk işçiliğinin hiçbir türüne müsamaha göstermiyoruz.

Çocuk işçiliğinin her türlüsünü kınıyor ve faaliyet gösterdiği ülkelerde asgari çalışma yaşının altında hiçbir çocuğu çalıştırmıyoruz, ancak 15 yaş eşiği hiçbir durumda zedelenmeyecektir. Asgari yaşa ilişkin 138 sayılı ILO temel sözleşmesine göre bu kurala birkaç istisna kabul edilse de, çocukların eğitim hakkından yararlanabilmelerini sağlamak için proaktif bir şekilde çalışıyoruz. ILO'nun 138 sayılı sözleşmesinin ayrıntıları https://www.viessmann.family/en/sustainability.html adresindeki Viessmann Bilgilendirici İnsan Hakları ve Durum Tespiti Ekinde bulunabilir.

Çocukların sağlığına, güvenliğine veya ahlakına zarar verebilecek ve örneğin çocuk kaçakçılığı ve çocukların yasadışı faaliyetlere katılımını içeren en kötü biçimlerdeki çocuk işçiliği her durumda yasaktır ve ticari faaliyetlerimizin dışında tutulmalıdır.

e) İnsanların Geçim Kaynaklarına ve Sağlığına Zarar Verilmemesi

Geçim kaynaklarımızın doğal temeline ve insanların sağlığına saygı duyuyoruz.

Viessmann, aşağıdakilere neden olan çevre kirliliği nedeniyle insanların geçim kaynaklarını tehdit etmez veya sağlığına zarar vermez:

Gıdanın korunması ve üretimi için doğal koşulların tehdit edilmesi.

Bir kişinin güvenli ve temiz içme suyuna erişiminin engellenmesi. Bu bağlamda Viessmann, akut su kıtlığı olan bölgelerde faaliyet gösterirken ve büyük miktarlarda su çıkarırken özellikle dikkat eder.

Bir kişinin sıhhi tesislere erişimini zorlaştırmak. Sanitasyona erişimi tehdit eden herhangi bir yeraltı suyu kirliliği veya aşırı miktarda su çekilmesi.

Bir kişinin sağlığına zarar vermek.

f) Yasadışı Tahliye ve Araziden Yoksun Bırakma Olmaması, Gücün Kötüye Kullanılmaması

Ticari faaliyetlerimizde veya gelişimimizde her türlü yasadışı tahliyeyi, arazilerin, ormanların veya suların yasadışı olarak alınmasını yasaklarız. İnsanlara ait olan ve/veya insanların geçim kaynaklarını güvence altına alan topraklara, ormanlara ve sulara her zaman saygı göstermeyi amaçlıyoruz.

Viessmann, güvenlik gücünün yeterli eğitim veya kontrole sahip olmaması ve/veya işkence veya zalimane, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele uygulayarak insanların sağlığına veya yaşamlarına tehdit oluşturması durumunda özel veya kamu güvenlik güçlerini kullanmaz. Güvenlik gücü ayrıca aile üyelerimizin örgütlenme özgürlüğü hakkını da engellememelidir.

2. Çevremize Doğru

Günümüzde binalarımızın enerji kullanımı, küresel sera gazı emisyonlarının %40'ına kadarını oluşturmaktadır. Viessmann, iklim stratejisi "LEAP to Net Zero" ile acilen ihtiyaç duyulan sistem değişikliğine öncülük etmek için ilk adımlarını attı. Bu plan dört sütun üzerine inşa edilmiştir: Leap, Empower, Advocate ve Partner ("LEAP"). Ortaklarımız ve paydaşlarımızla birlikte, kendi faaliyetlerimizde ve parçası olduğumuz sistemlerde net sıfıra ulaşmak için bir sıçrama yapmak, başka bir deyişle ileriye doğru dev bir adım atmak istiyoruz. Böyle bir strateji oluşturmak için Sera Gazı Protokolü ve Bilim Temelli Hedefler Girişimi gibi bilimsel bir çerçeve kullandık. Bu iklim stratejisiyle, net sıfır binalara doğru bir sistem dönüşümüne öncülük etmek için bir aile şirketi olarak sorumluluğumuzu üstleniyoruz.

a) Zararlı Toprak ve Su Kirlenmesi veya Genel Olarak Kirlilik Yok

Viessmann, geçim kaynaklarımızın doğal temeline saygı duyar.

Zararlı toprak değişimine, su kirliliğine, hava kirliliğine, gürültü emisyonuna ve aşırı su tüketimine neden olmamayı veya katkıda bulunmamayı hedefliyoruz.

b) Zararlı Malzemelerin Kullanılmaması ve Üretilmemesi

Amacımız, tüm cıva veya cıva bileşiklerinin yanı sıra tehlikeli kimyasalları da üretim ve kullanımımızdan çıkarmaktır. Viessmann, cıva içeren ürünlerin üretimi yasağına, cıva ve cıva bileşiklerinin kullanımı yasağına ve cıva atıklarının işlenmesi yasağına uyar.

Kalıcı Organik Kirleticilere ilişkin Stockholm Sözleşmesi'nde listelenen, çevreye salınması halinde tehlike oluşturan tehlikeli kimyasalların üretim ve kullanım yasağına uyuyoruz. Çevreye salınması halinde tehlike arz eden kimyasallar ve diğer ilgili malzemeler, güvenli bir şekilde taşınmalarını ve hareket etmelerini sağlamak için tanımlanır ve yönetilir.

c) Atıkların Çevreye Uygun Şekilde Depolanması ve Bertaraf Edilmesi

Tüm tehlikeli maddeler ve kimyasallar için atıkların çevreye duyarlı bir şekilde depolanması ve bertaraf edilmesine büyük özen gösteriyoruz. Viessmann, tehlikeli maddeleri ve kimyasalları etiketler ve bunların güvenli bir şekilde taşınmasını, depolanmasını, taşınmasını ve bertaraf edilmesini sağlar. Ürün güvenliği yönetmeliklerine uyarız ve atıkların çevreye zarar vermeyecek şekilde taşınmasını, toplanmasını, depolanmasını, geri dönüştürülmesini, yeniden kullanılmasını ve bertaraf edilmesini yasaklarız.

Viessmann, Tehlikeli Atıkların Sınır Ötesi Taşınımının ve Bertarafının Kontrolüne İlişkin Basel Sözleşmesi'nde öngörüldüğü gibi tehlikeli atık ihraç veya ithal etmemektedir. Daha fazla bilgi Viessmann Genel Bilgilendirici İnsan Hakları ve Durum Tespiti Ekinde bulunabilir: https://www.viessmann.family/en/sustainability.html

V. Raporlama ve İhbar Prosedürü

Viessmann'da "Konuşma" kültürünü aşılıyoruz. Sorular sorulabilir ve sorulmalıdır ve olası suistimallere ilişkin endişeler her zaman dile getirilebilir. Etkileşimimiz karşılıklı saygı ve güven ile karakterize edilmelidir. Suistimalleri açık ve yapıcı bir diyalog içinde tartışmak istiyoruz.

Tüm çalışanların davranışlarının bu Davranış Kurallarına, yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere ve iç politikalarımız ile kurumsal talimatlarımıza uygun olmasını sağlamak için, her aile üyesinin yanı sıra iş ortaklarımızın veya üçüncü tarafların desteğine güveniyoruz.

Aile üyeleri, iş ortakları ve üçüncü taraflar, olası bir suistimalle ilgili endişeleri olması halinde her zaman doğrudan amirleri veya diğer yöneticilerle iletişime geçebilirler. Doğrudan ve açık tartışmayı açıkça teşvik ediyoruz. Elbette, Uyum Görevlisi ile her zaman e-posta veya telefon yoluyla (anonim olarak) iletişime geçebilirsiniz.

İhlaller ayrıca https://viessmann.integrityline.com adresindeki Viessmann - Integrity Line ihbar sistemi aracılığıyla çevrimiçi olarak kolayca bildirilebilir. Integrity Line üzerinden yapılan ihbar, her zaman her yerden ve istediğiniz bir cihazla yapılabilir ve doğrudan Uyum Görevlisine iletilir. Integrity Line, merkezi Münih'te bulunan EQS Group tarafından sağlanmaktadır. Bildirilen tüm olaylar şifrelenir ve mevcut veri koruma gerekliliklerine uygundur. Olayı bildiren kişi isterse, rapor tamamen anonim olarak da gönderilebilir. Viessmann, ihbarda bulunan kişinin kimliğinin takip edilememesini ve sonraki soruşturma süreci boyunca bunun böyle kalmasını sağlar. Gizlilik en yüksek önceliktir.

İhlalleri bildirmek için kullanılan kanallar ne olursa olsun, Viessmann ihbarcıların misillemeye karşı korunmasını sağlar. Viessmann, olası ihlalleri iyi niyetle ve kötü niyet olmaksızın bildiren aile üyelerinin herhangi bir dezavantaja maruz kalmamasını sağlar. Ayrıca Viessmann, müteakip soruşturmaya katılan veya dürüstçe işbirliği yapan hiç kimseyi misillemeye maruz bırakmayacaktır. Herhangi bir fiili veya tehdit içeren misilleme, bu Davranış Kurallarının ciddi bir ihlali olarak kabul edilecek ve sonuçlarına katlanılacaktır.

Her rapor, tarafsız bir ekip tarafından adil ve tarafsız bir şekilde ve yasalara uygun olarak önceden tanımlanmış bir süreçte soruşturulur. Raporun haklı olduğu kanıtlanırsa, gelecekte suistimalin düzeltilmesi ve/veya cezalandırılması için yasalara uygun olarak uygun önlemleri alacağız.

VI. İletişim ve Olası Sonuçlar

A. İletişim ve Uyum Görevlisi

Bu Davranış Kuralları hakkında herhangi bir endişeniz veya sorunuz varsa, amiriniz gibi yakın çalışma ortamınızdaki kişilerle konuşabilirsiniz. Aile üyeleri de ilgili uzman departmanla, örneğin iş sözleşmeleriyle ilgili sorular için İnsan Ekibiyle iletişime geçebilir.

Konuyu bir amirle veya sorumlu uzman departmanla açıklığa kavuşturmak mümkün değilse veya hala endişeleriniz varsa, Uyum Görevlisi de bir irtibat kişisi olarak her zaman hazırdır. Uyum Görevlisi ile her zaman doğrudan, gizli ve isimsiz olarak iletişime geçilebilir.

Herhangi bir çalışan tarafından Davranış Kurallarının ihlal edildiğinin öğrenilmesi halinde, Uyum Görevlisini derhal bilgilendirmekle yükümlüsünüz.

Uyum Görevlisinin iletişim bilgileri:

Viessmann İklim Çözümleri SE

Hukuk, Uyum, Sigorta

Hukuk Müşaviri Dennis Wagner-Noll, LL.M.

Viessmannstrasse 1

35108 Allendorf (Eder)

Almanya

Telefon +49 6452 70-2076

Faks +49 6452 70-5076

E-posta: WaeD@viessmann.com

Aile üyelerimizin istihdamı bağlamında, Viessmann adına iş yaparken herkesin Davranış Kurallarına uyması ve ilkelerimize ve yasalara riayet etmesi beklenir. Davranış Kurallarının, ilkelerimizin veya yasaların ihlali, Viessmann'ın imaj kaybına yol açabilir. Buna ek olarak, aşağıdaki kişisel sonuçlar da mümkündür:

İhlalin niteliğine ve ciddiyetine bağlı olarak, iş akdinin feshine kadar varan disiplin tedbirleri.

Yasa ihlalleri, bir devlet kurumu veya mahkeme tarafından hukuki ve/veya cezai kovuşturmaya tabi tutulabilir.

Yararlı bağlantılar
Yararlı bağlantılar