Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

İklim Dostu Isıtma İçin Hidrojen Atılımı

Viessmann, % 100 hidrojen yakıtlı yenilikçi kombi geliştirdi | Mevcut kombiler, dönüşüm kiti yardımıyla yeni yakıt kaynağıyla çalışabilecek | Isı ve elektrik üretimi için başka sistemlerin çalışmaları sürüyor.

4 Kasım 2021

Allendorf (Eder)  -  İnşaat sektörünün iklim hedeflerine bugünden ulaşması artık hayal değil. Öncü iklimlendirme çözümleri üreticisi Viessmann, tamamen hidrojenle çalışabilen ve dolayısıyla    CO2  salımı yapmayan ilk yoğuşmalı kombiyi üretti. Viessmann Climate Solutions  CTO'su Markus Klausner; "Bu atılımla, Paris Anlaşması hedeflerinin  inşaat sektöründe  gerçekleştirmesiyle ilgili büyük bir adım atmış olduk" diyor.

Sadece birkaç adımda doğal gazdan hidrojene dönüşüm

Allendorf'taki  Ar-Ge merkezindeki kontrol alanında çalışan %100 H2 hazır olan prototipler, kalitesi kanıtlanmış doğal gazla çalışan yoğunlaştırıcı kombileri temel alıyor ve bu kombiler tamamen hidrojen ile çalışmaya adapte ediliyor.  Brülörün uyarlanmasını ve yanma, alev izleme ve kontrol sisteminin yeniden geliştirilmesi gibi adımlarla bu mümkün olabiliyor.

Uygulanan teknoloji, doğal gaz ve doğal gaz/hidrojen karışımlarının yanı sıra tamamen hidrojen yakıtlı kombilerin de seri üretimini mümkün kılıyor.  Yani yeni yoğuşmalı kombiler, yakıt kaynağı değişmeden önce doğal gazla çalışacak ve gelecekte hidrojen için hazır olacak. Bu kombiler uygun maliyetli bir dönüşüm kitiyle brülör tertibatı değiştirilerek, yeni yakıt kaynağıyla çalışmaabilecek. Yeni brülöre dönüşüm, uzman bir kurulumcu tarafından birkaç basit adımda ve kısa sürede gerçekleştirilebilecek.

2023'ten itibaren kullanımda

Prototip testinden sonra; kalifikasyon, dayanıklılık testi ve son olarak yeni cihazların gerçek ısıtma sistemlerine yerleştirilmesi aşamaları geliyor.  İlk dağıtım, Alman Federal Ekonomi Bakanlığı tarafından finanse edilen SmartQuart projesinin bir parçası olarak 2023'ün başlarında Kaiserssch (Rhineland-Pfalz)'te gerçekleşecektir.

Gelecekte tamamen hidrojen yakıtlı ürün programı

Viessmann, hidrojen yakıtlı ısıtma sistemleri konusunda bugünden kapsamlı deneyime sahip. Henüz 2020 yılında satılan Vitodens 300 ve Vitodens 200 serisi yaklaşık 150.000 yoğuşmalı kazan, en az % 20 hidrojen kullanabilir, hatta % 30'luk bir karışımı basit ve verimli bir şekilde ısıya dönüştürebilir şekilde tasarlanmıştı. Büyük güç yoğuşma sistemleri, yakıt hücreleri ve kojenerasyon sistemleri gibi diğer sistemler de hidrojen kullanımı için geliştirme aşamasındadır. Sektörün inovasyon lideri Viessmann yakın zamanda tüm uygulamalar için tam bir ürün programı sunabilecektir.

Hidrojen kullanımı iklim hedeflerine ulaşmada belirleyici olacak

Isıtma sektörü, 2045 yılına kadar iklim hedeflerine ulaşmada çok önemli bir rol oynayacak. Gerekli olan dekarbonizasyon, yalnızca tüm teknolojik olanaklardan yararlanılarak gerçekleştirilebilir. Bu nedenle uzmanlar, güvenilir, güvenli, uygun fiyatlı ve iklim açısından nötr bir ısıtma çözümü için,   elektriğin yanında yenilenebilir yakıtların da kullanılması gerektiğini düşünüyor. "Yeşil" hidrojen de bu hedefe ulaşmada önemli bir rol oynayacak.  Özellikle mevcut binalarda kullanımı, ısı tedariğini iklim açısından nötr hale getirmeyi mümkün kılacak. 2045 yılına kadar iklim açısından nötr binalara ulaşmak için, ısıtma sektöründe hidrojen kullanımı ile önemli miktarda  CO2  salımı azaltılabilir. Sektörün inovasyon lideri olan Viessmann, daha bugünden verimli H2-hazır enerji sistemleri ve çözümlerinden oluşan geniş bir ürün programı sunmaktadır.