Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi

İstanbul’un yeni yapılan 3 büyük hastanesi ‘’Viessmann Sıcak Su Kazanları’’ ile ısınıyor.

Toplam kapasitesi 113,6 MW olan Viessmann sıcak su kazanları, Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi (Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi), Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Başakşehir Şehir Hastanesi’nde devreye alınmıştır.

 

Pandemi süresince, tüm iç ve dış paydaşlarına mümkün olan en iyi desteği sunarak, sorumlu ve güvenilir bir ortak olmanın gerekliliklerini yerine getiren Viessmann, yeni yapılan İstanbul’un en büyük 3 hastanesinde yer alan ısıtma sistemlerine eksiksiz hizmet verebilmek adına, hastaneler için  özel bir servis ekibi oluşturmuştur. Ekibimiz bu zor süreçte hastanelerden gelen her türlü servis ve bakım hizmet taleplerini en hızlı ve eksiksiz olarak karşılayarak, cihazları sorunsuz olarak çalıştırıp, hastanelerin ısıtma sistemleri hızlıca devreye almıştır.

İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi

Rönesans Sağlık Yatırım ve Japon Sojitz ortaklığı ile Kamu-Özel İş Birliği Modeli kapsamında yapılan Türkiye’nin en büyük 3. sağlık yatırım projesi olan ve toplam 1 milyon metrekare kapalı alana sahip İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi, 2.354 yatak kapasiteli ana hastane, 200 yatak kapasiteli fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi ve 128 yatak kapasiteli psikiyatri hastanesinden oluşmaktadır. Günlük en az 25.000 poliklinik hastasına ve 5.000 acil servis hastasına hizmet verilmesi hedeflenen hastane, ‘’Dünyanın En Büyük Sismik İzolatörlü Binası” unvanına sahip olup, deprem anında dahi sağlık hizmetleri kesintisiz verilirken, en kritik ameliyatlara devam edilebilecektir.

Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilmiş yeşil bina derecelendirme sistemlerinden birisi olan LEED sertifikasının, Başakşehir Şehir Hastanesi için de alınması amacıyla projeler geliştirilmekte ve LEED GOLD Sertifikası alınması hedeflenmektedir.

Toplam Isıtma Kapasitesi 65,6 MW

stanbul Başakşehir Şehir Hastanesi projesinde, sıcak su ihtiyacı ve ısıtma ihtiyacı için Viessmann sıcak su kazanları tercih edilmiştir. Isıtma sistemi için 2 adet 8.800 kW ve 6 adet 8.000 kW Viessmann Vitomax LW sıcak su kazanı kullanılırken, projede kullanılan yoğuşmalı ekonomizerler ile sistem verimliliği arttırılmıştır. 

Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
(Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi ) 

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul'u muhtemel bir depreme hazırlayabilmek amacıyla oluşturulan İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında yıkılıp yeniden yapılmıştır. 

13 katlı ve 3 blok olarak inşa edilen Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnşaatı projesi kapsamında; 128.100 metrekarelik alanda medikal servisler, acil servis, poliklinikler, yeşil alanlar ve otopark bulunmaktadır.

İki Hastane için Toplam Isıtma Kapasitesi 48 MW

İstanbul Proje Koordinasyon Birimi tarafından hayata geçirilen İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi ve Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi projelerinde, sıcak su ihtiyacı ve ısıtma ihtiyacı için Viessmann sıcak su kazanları tercih edilmiştir. Her iki hastanede ısıtma sistemi için 6 adet 4.000 kW Viessmann Vitomax LW sıcak su kazanları kullanılmıştır. Projede kullanılan Viessmann Vitotrans yoğuşmalı ekonomizerler ile sistem verimliliği arttırılmıştır. Her iki projede FGR sistemi kullanılarak NOx emisyon değeri 30 ppm değerinin altında tutulmuştur. 

Kaliteli ve Hızlı Servis Hizmeti

Viessmann Türkiye Genel Müdürü Dr. Celalettin Çelik, süreçle ilgili olarak, bu zor dönemde üstlerine düşen görevleri, sorumluluklarının bilincinde, hızlı ve titiz bir şekilde başarıyla gerçekleştirmiş olduklarını dile getirirken, düşüncelerini “Pandemi süresince tüm hastanelerden gelebilecek tüm servis talepleri ve yeni operasyonlar için Viessmann servis ekibi hazırdır. Ülkemizde birlik içinde geçirilen bu zor ve kritik süreçte, Viessmann Türkiye ailesi olarak İstanbul’da yeni yapılan 3 büyük hastane projesinin bir parçası olmanın haklı gururunu duymaktayız.” şeklinde ifade etmiştir.

Yararlı bağlantılar
Yararlı bağlantılar