Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Bir ısıtma sisteminin modernizasyonu: potansiyel tasarruflardan yararlanın

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Almanya'da kurulu ısı jeneratörlerinin neredeyse üçte ikisi yeterince verimli değil. Dahası, birçoğunun modası geçmiş durumda. Bir Alman kazanının ortalama yaşı 17,6'dır. Bu, birçok ısıtma sisteminin mevcut mühendislik standartlarını yansıtmadığı veya yakıtlarını en iyi şekilde kullanmadığı anlamına gelir. Bu nedenle ısı israf edilmekle kalmıyor, aynı zamanda bu tür sistemler eskidikçe giderek daha güvensiz hale geliyor. Bu durum sadece işletme maliyetlerini değil, aynı zamanda bakım ve olası onarım maliyetlerini de artırmaktadır. Ayrıca, eski ısıtma sistemleri sadece ekonomik bir sorun değildir. Çevre üzerindeki olumsuz etkileri de göz ardı edilmemelidir. Bir ısıtma sisteminin modernizasyonu, diğer yenileme önlemlerine kıyasla en yüksek enerji tasarrufu potansiyelini sunar.

Neden bir ısıtma sistemini modernize etmelisiniz?

Bir ısıtma sistemini modernize etmek veya değiştirmek için birçok iyi neden vardır. Burada rol oynayan sadece ısıtma sisteminin yaşı ve verimliliği değildir. Güvenlik, rahatlık ve çevre koruma unsurları da sizi modernleştirici olmaya motive edebilir. Ayrıca, uzun yıllar sonra mevcut bir binada yapısal çalışmalar gerçekleştiriliyorsa, yeni bir ısıtma sistemi de mantıklı olabilir. Çalışmanın kapsamına bağlı olarak, ısıtma eğrisi gibi ısıtma kontrollerinin ayarlarını değiştirmek artık yeterli olmayabilir.

Sermaye yatırımı olarak yeni ısıtma sistemi mi?

Hiç şüphe yok: sıcak su da dahil olmak üzere ısıtma, özel hanelerde açık ara en büyük enerji maliyeti kalemidir. Binanın enerji sistemlerini modernize etmeyi ve dolayısıyla ısıtma sistemini değiştirmeyi düşünmek için yeterli bir neden. Tasarruf faiz oranları tüm zamanların en düşük seviyesinde ve düşmeye devam ediyor. Bu açıdan bakıldığında, paranızı yeni bir ısıtma sistemine yatırmak iyi bir yatırımdır.

Karşılığını veren bir yatırım

Isıtma sistemi modernizasyonu, diğer önlemlere kıyasla en büyük tasarruf potansiyelini sunmaktadır. Isıtma maliyetleri yüzde 40'a kadar azaltılabilir. Hepsi bu kadar da değil. Modern bir ısıtma sistemi mükemmel bir maliyet-fayda oranına sahiptir. Enerji maliyetlerindeki önemli tasarruflar, mükemmel bir yatırım getirisi sağlar.

Viessmann Bina Enerji Ekonomisi Kontrolü

Birçok enerji kontrolü vardır. Ancak Viessmann'ın Bina Enerji Ekonomisi Kontrolü, TÜÜV tarafından test edilmiş bir işlem çekirdeğine sahip tek kontroldür. TÜÜV Rheinland tarafından onaylanmıştır ve hesaplamanın inandırıcılığı ve metodolojisinin yanı sıra varsayımların ve veri kaynaklarının inandırıcılığı açısından olumlu geri bildirimler almıştır.

Bir diğer artı nokta ise sistem tutarlılığıdır. Bu, hesaplamada sıkı bir entelektüel bağlantı veya bir neden-sonuç yapısı olduğu anlamına gelir. Viessmann kontrolünün kendisi sadece birkaç dakika sürer. Tek yapmanız gereken birkaç kısa bilgi vermek ve potansiyel tasarruflarınız hakkında istediğiniz bilgileri alacaksınız. Elinizde olması gereken tek veri budur:

  • Bina tipi (müstakil ev veya apartman)
  • Metrekare cinsinden yaşam alanı
  • Isıtma sistemi (petrol veya gaz)
  • Yıllık tüketim
  • Hanedeki kişi sayısı

Enerji ve ısıtma maliyetlerinden tasarruf edin

Evinizde enerji tasarrufu yapmanın birçok yolu vardır. Ancak, ısıtma sistemini modernize etmek en büyük potansiyeli sunmaktadır. Yeni bir ısıtma sistemi veya çatınıza bir güneş enerjisi sistemi kurulması tasarruf sağlayabilir. Buna karşılık, dış duvarların yalıtılmasıyla sadece yüzde 13 oranında enerji tasarrufu sağlanabilir. Pencerelerin veya kapıların değiştirilmesi bile sadece yüzde dokuzluk bir tasarruf sağlar.

Yeni bir ısıtma sistemi ile, kapsamlı yenileme önlemleri almanıza gerek kalmadan enerji tüketiminizi üçte bir oranında azaltabilirsiniz.

Kısa geri ödeme süresi ve değer artışı

Maliyetler ve tüketim açısından, bir evin içinde veya üzerinde yapılan hiçbir modernizasyon önlemi daha hızlı amorti etmez - bazı durumlarda sadece altı yıl sonra. Dolayısıyla, yeni ve daha verimli bir ısıtma sistemine ne kadar erken yatırım yaparsanız, o kadar erken tasarruf etmeye başlarsınız. Buna ek olarak, modernizasyon yaparak mülkünüzün değerini de artırabilirsiniz - artan enerji maliyetleri göz önüne alındığında, birçok alıcı hizmet bedellerine daha yakından bakmaktadır. Dahası, bir mülk kiralandığında, kiraya verildiğinde veya satıldığında bu veriler enerji performans sertifikasına kaydedilir. Bu durumlarda bu zorunludur ve birçok kişi için gelecekteki tüketimin iyi bir tahminidir ve bu nedenle bir mülk satın alırken önemli bir karar verme yardımcısıdır.

Zaman faktörü bir rol oynar

Kışın ortasında ısıtma sistemini değiştirmek zorunda kalmayı kim ister? Hiç kimse. Ancak tamamen arızalanması durumunda hızlı hareket edilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda, yeni ısıtma sisteminin ayrıntılı planlaması için neredeyse hiç zaman yoktur. Bu nedenle ısıtma sistemini modernize etmeyi daha önce düşünmeniz tavsiye edilir. Planlama ve hazırlık şarttır. Bu aşamalar için bolca zaman ayrılmalıdır, çünkü her türlü sorunun önceden açıklığa kavuşturulması gerekir.

Modern ısı jeneratörleri doğal enerji kaynaklarını korur

İklimin korunması ve uygun fiyatlı enerjinin geleceğe dönük olarak tedarik edilmesi, çağımızın en büyük zorluklarından ikisidir. Gelişmiş ısıtma ekipmanlarını kullanarak her ev sahibi aktif bir katkıda bulunabilir. Sonuçta, eski sistemlerin modern ısı jeneratörleriyle değiştirilmesi doğal enerji kaynaklarını korur ve emisyonları azaltır. Bir ısıtma sistemini modernize etmek yılda ortalama bir ton CO₂ tasarrufu sağlayabilir. Isıtma sisteminizi modernize ederek, enerji dönüşümünü doğrudan evinize de taşımış olursunuz. Verimli ve temiz enerjiyi tercih ederek proaktif olun ve çevre üzerindeki yükü azaltın.

Bir ısıtma sistemi kiralayın - satın alma maliyeti olmadan en son teknoloji

Finansman konusunda karmaşık hesaplamalar yapmak zorunda kalmadan modern, kaynak tasarrufu sağlayan ısıtma teknolojisinden yararlanmak ister misiniz? Viessmann Wärme size yeni bir ısıtma sistemi, uzun yıllar hizmet, maksimum rahatlık ve uzatılmış garantiden oluşan eksiksiz bir paket sunar. Viessmann Wärme - ısıtma sistemi kiralama kolaylaştı sayfamızda daha fazla bilgi edinin.

Viessmann ile modernizasyonun avantajları

Isıtma sisteminizi modernleştirmek için yapabileceğiniz her şey değerlidir. Bunu Viessmann ile yaparsanız, birkaç kat daha fazla fayda sağlarsınız.

100 yılı aşkın deneyim

Isıtma sistemi modernizasyonunuz için Viessmann'ı seçerseniz, yanınızda güçlü bir ortağınız var demektir. Markamız, 100 yılı aşkın bir süredir ısıtma sistemlerinin önde gelen uluslararası üreticilerinden biri olarak "Made in Germany" kalitesini temsil etmektedir. Ticari ortaklarımız size birinci sınıf hizmet sunar ve tüm enerji kaynaklarının yanı sıra tüm yaygın ısıtma sistemleri için kapsamlı bir fiyat teklifi verebilir.

Bireysel sistemler yerine çözümler

Viessmann, saf bir ısıtma teknolojisi üreticisinden, binanın içinde ve dışında tüm yaşam alanı için bir çözüm sağlayıcısına dönüşmüştür. Viessmann ile sadece doğru ısı üreticisini değil, aynı zamanda geniş bir seçenek yelpazesini de bulacaksınız. Yatırım maliyetleri, işletme maliyetleri, kendi kendine yeterlilik, çevre koruma, sübvansiyonlar: sizin için en önemli olan şey. Viessmann, kararınızı vermeniz için size net bir temel sunar.

Bir bakışta tüm sistemler ve temel rakamlar

Somut rakamlar en ikna edici durumu ortaya koyar: Tablolarımız, farklı ısıtma sistemlerinin modernizasyonunun size nasıl fayda sağlayabileceğini örneklerle göstermektedir. Tasarrufları hesaplamak için 3000, 2000 ve 4000 litre fuel oil tüketen örnek bir evi temel aldık.

Verilen değerler, Almanya'nın Potsdam şehrinde bulunan standart hane profillerinin varsayıldığı simülasyonlarla belirlenmiştir. 4 kişilik haneye sahip müstakil ev (fan destekli yağ kazanlı eski bina), 150 metrekare yaşam alanı ve 3000 litre fuel oil tüketimi. Standart değerler (EID) uygulanarak yuvarlatılmış tüketim maliyetleri. Ekonomik verimlilik hesaplaması için Alman Federal İstatistik Ofisi'nin enerji fiyatları kullanılmıştır.

Örnek ev

2000 l ev

Tip: müstakil ev (yağlı ısıtmalı eski bina)
Yaşam alanı: 150m2, 4 kişi
Fuel oil tüketimi: 2000 l
Güç tüketimi: 4000 kWh/a
Spesifik enerji tüketimi: 130 kWh/m2a

4000 l ev

Tip: müstakil ev (yağlı ısıtmalı eski bina)
Yaşam alanı: 200m2, 4 kişi
Fuel oil tüketimi: 4000 l
Güç tüketimi: 4000 kWh/a
Spesifik enerji tüketimi: 200 kWh/m2a

Tasarrufların hesaplanması

Lütfen dikkat: Hesaplamalarımız çeşitli varsayımlara dayanan ve belirli arka plan koşullarına bağlı teorik örneklerdir. Doğruluk veya belirli sistemlere aktarılabilirlik konusunda herhangi bir sorumluluk kabul etmiyoruz. Gerçek maliyetler ve olası tasarruflar farklılık gösterebilir ve her bir durumda ilgili bölgenin özelliklerine ve oradaki genel koşullara göre hesaplanmalıdır.

2000 l ev

3000 l ev

4000 l ev

Modernizasyondan önce nelere dikkat etmeli?

Viessmann ısıtma sistemlerinin ürün yelpazesi çok çeşitlidir. Yakıt türleri, teknik detaylar ve depolama seçenekleri dikkate alınmalıdır. Bu nedenle, ısıtma sisteminizi modernize ederken hangi hedeflerin peşinde olduğunuzu önceden netleştirmek çok daha önemlidir: Tüketimi ve maliyetleri azaltmak mı istiyorsunuz? Çevreyi korumak veCO2 emisyonlarını azaltmak mı? Ya da gaz ve elektrikten bağımsız olmak mı? Tüm bu soruların önceden netleştirilmesi gerekir.

Ayrıca, yeni ısıtma sistemi eve ve bireysel ihtiyaçlara da uygun olmalıdır. Tam kapsamlı bir çözüm olacaksa, radyatörlerin ve boru tesisatının da değiştirilmesi gerekebilir. Binanın ısı talebi belirlenmelidir. Aynı şekilde, bina sakinlerinin ısınma alışkanlıkları da dikkate alınmalı ve karara dahil edilmelidir. Bu nedenle, bir ısıtma sistemi modernizasyon projesinin iyi bir planlama ve hazırlık gerektirdiği açıktır. Buna, bu tür önlemlerle ne kadar enerji tasarrufu yapılabileceğinin kontrol edilmesi de dahildir.

Yüklenicinizle birlikte bir ısıtma sistemi modernizasyonu planlama

Viessmann Bina Enerji Ekonomisi Kontrolü, enerji tasarrufu ve ısıtma sisteminizin modernizasyonu için ilk adımı atmanıza yardımcı olur. Isıtma sistemi modernizasyonu konusunda ideal bir ön bilgi ve yerel Viessmann yükleniciniz ile daha sonra yapacağınız görüşme için iyi bir hazırlık sunar. Ticari ortağımız size tüm seçenekler ve kapsamlı Viessmann ısıtma sistemleri yelpazesi hakkında kapsamlı ve hiçbir yükümlülük altına girmeden tavsiyelerde bulunacaktır.

Viessmann Bina Enerji Ekonomisi Kontrolü

Viessmann ısıtma sistemi seçimi

Siz ve yükleniciniz yeni ısıtma sisteminiz için temel verileri belirledikten sonra, geriye kalan tek şey belirli bir sisteme ve dolayısıyla belirli bir ürüne karar vermektir. Burada temel olarak enerji kaynaklarına göre bir karar verilebilir. Modernizasyon projeniz için düşünebileceğiniz sistemler için aşağıya bakınız.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı ısıtma sistemleri: ısı pompası, biyokütle kazanı ve solar termal

Isıtma sisteminizi modernize ederken bir ısı pompası, odun kazanı veya solar termal sistemi tercih ederseniz, genellikle yatırım maliyetlerinin yüzde 50'sine kadar devlet sübvansiyonu almaya hak kazanırsınız (bir yağlı ısıtma sistemini değiştirmek için bir bonus ve yenileme yol haritasını yerine getirmek için ek yüzde beş dahil). Aynı zamanda çevre için de iyi bir şey yapmış olursunuz.

Topraktan, yeraltı suyundan veya havadan gelen ısı, fosil yakıtlara karşı tasarruflu bir alternatif sunar. Bir Viessmann ısı pompası, doğal enerjiyi özellikle etkili ve çevreye duyarlı bir şekilde kullanır.

Bir ısı eşanjörü sistemi, bir ısı pompası devresi aracılığıyla ısıtma veya soğutma için kullanılabilen dış havadan, yeraltı suyundan ve topraktan enerji çeker. Bu, doğadan ücretsiz enerji kullanmanızı sağlar ve sizi gaz ve petrolden daha bağımsız hale getirir. Isı pompasını çalıştırmak için elektrik gereklidir.

Odun kazanı, fosil yakıtlarla ısınmaya iyi bir alternatiftir. Pelet, talaş veya kütük için bir biyokütle kazanı seçmek, yalnızca dünyadaki en doğal yakıtlardan birini kullanacağınız anlamına gelmez, aynı zamanda size yüksek tedarik güvenliği sağlar.

Yatırım maliyetleri bir petrol veya gaz kazanına göre biraz daha yüksek olsa da, gelişmiş Viessmann teknolojisi odunla ısınmayı son derece verimli ve kullanışlı hale getirir.

Müstakil evlerde ve apartmanlarda kullanılan yüksek verimli solar termal sistemler artık kullanma suyu ısıtması için yıllık enerji talebinin yüzde 60'ına kadarını karşılamaktadır. Kullanım suyunun yanı sıra, güneş kolektörleri merkezi ısıtma suyunu da ısıtabilir ve merkezi ısıtma yedeği olarak da kullanılabilir.

Viessmann'ın solar termal sistemi ile yeni binalarda yıllık enerji talebinin yüzde 35'ine kadar olan kısmı kullanma suyu ve ısıtma için karşılanabilir.

Petrol ve gaz yakıldığında ısı üretilir. Geleneksel petrol ve gaz kazanlarından farklı olarak, yoğuşmalı kazanlar sıcak gazlardaki gizli termal enerjiyi de kullanır. Bu gazların içindeki su buharı tekrar ısı eşanjöründen geçirilir. Buhar yoğunlaşır ve sıvılaşır. Bu işlem, yanmadan elde edilen termal enerjiye ek olarak kullanılabilecek ısıyı açığa çıkarır.

Petrol enerji açısından zengin bir yakıttır. Ayrıca, yağlı ısıtma sistemlerinde kullanılan ısıtma teknolojisi kanıtlanmış ve güvenlidir. Ayrıca, bir Viessmann yağ yoğuşmalı kazan, kaynakların korunmasına ve enerji tasarrufuna yardımcı olur. Kullanılan hammaddenin neredeyse yüzde 100'ü termal enerjiye dönüştürülebilir.

Viessmann gaz yoğuşmalı kazanlar konforlu ısı üretimi sunar ve çok çeşitli ihtiyaçlar için uygun bir çözüm vardır. Yoğuşmalı kazanlar yeni binaların yanı sıra modernize edilmiş ve yenilenmiş tesislerde de kullanıma uygundur. İster kompakt duvar tipi kazanlar, ister ayaklı modeller olsun, yoğuşma teknolojisi verimli ve güvenilir bir şekilde ısı sağlayabilir.

Hibrit cihazlarda, iki bağımsız ısı jeneratörü tek bir üniteye entegre edilir: gaz veya yağ yoğuşmalı bir kazan, enerjisini havadan veya sudan alan elektrikle çalışan bir ısı pompası ile birleştirilir.

Bu enerji karışımı sadece "yenilenebilir" ile "yüksek verimliliği" birleştirmekle kalmaz, aynı zamanda enerji kaynağı seçiminde mümkün olan en büyük özgürlüğü sunar. Bunun nedeni, hibrit cihazların çeşitli enerji kaynaklarını esnek bir şekilde kullanmasıdır. Bu şekilde, her zaman uygun maliyetli ve verimli çalışma sağlarlar.

Bir yakıt hücreli ısıtma sistemi ile sadece ısı değil, aynı zamanda evinizde kullanabileceğiniz elektrik de üretirsiniz. Bu sayede yerel elektrik dağıtım şirketinizden giderek daha bağımsız hale gelirsiniz.

Vitovalor PT2 yakıt hücreli ısıtma cihazı, modern müstakil evler için ideal bir enerji merkezidir. Sistem, ısı ve güç üretimini çok küçük bir alanda birleştirir. Bu yenilikçi cihaz, mevcut birleşik ısı ve güç (CHP) çözümleriyle elde edilenden çok daha yüksek elektrik verimliliği sunar. Bu, çıkarılan ısı miktarını azaltır ve yakıt hücreli ısıtma cihazını yeni inşa ve yenileme projelerinde kullanım için özellikle uygun hale getirir.

Viessmann aynı zamanda fotovoltaik ile elektrik üretme konusunda da ortağınızdır. Bir fotovoltaik sistemde, modüllerin içindeki ışığa duyarlı kristaller güneş ışığını elektriğe dönüştürür. Elektriğin daha sonra da kullanılabilmesini sağlamak için bir akü depolama sistemi ideal bir tamamlayıcıdır.

Bir PV sistemi ile kendi elektriğinizi çatıda üretirsiniz. Tarife garantileri düşmeye devam ettikçe, öz tüketim giderek daha değerli hale gelmektedir.

Vitocharge batarya depolama sistemi, kamu elektrik kaynağına olan bağımlılığı azaltır. Öz tüketimin yanı sıra öz üretimin ekonomik verimliliğini de artırır. Buna ek olarak, elektrik şebekesi arızası durumunda elektrikli aletleri kullanmaya devam etmenizi sağlar. Tek fazlı kompakt ünite (230 V) dört adede kadar batarya modülü (4 x 3,2 kWh) içerir.

İpuçları: Yeni bir ısıtma sistemi satın almak

Videoda, bir ısıtma sisteminin modernize edilmesine karar verilmesinden planlamaya ve yeni ısıtma sisteminin devreye alınmasına kadar tüm adımların bir özetini bulacaksınız.

Görev tamamlandı: memnun müşteriler en iyi tavsiyedir