Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Fotovoltaikler - güneşten gelen güç

Fotovoltaik bir sistemle güneş ışığı elektrik enerjisine dönüştürülebilir. Bu, 19. yüzyılda keşfedilen ancak ancak 20. yüzyılda fiziksel olarak açıklanabilen ve kullanılabilen "fotoğraf etkisi "ne dayanmaktadır. İlk uygulama alanı uzay yolculuğuydu. Günümüzde bu teknoloji pek çok çatıda bulunmakta ve konut sakinlerine ücretsiz güneş enerjisinden elektrik sağlamaktadır. Fotovoltaikler aynı zamanda ticari ve yerel yönetim kullanıcılarının enerji maliyetlerini düşürmek ve iklimin korunmasına katkıda bulunmak için de uygundur.

Fotovoltaikler nasıl çalışır?

Fotovoltaiklerin çalışma şekli güneş hücrelerine dayanır. Bu hücreler radyan enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür. Hücreler modüller oluşturmak üzere birbirine bağlanabilir ve daha sonra çatılara, cephelere ve açık alanlara monte edilebilir. Elektrik üretimi genel olarak iki adıma ayrılabilir:

 1. Enerji hasadı: Fotovoltaik modüllerin (PV modülleri) üzerine ışık düştüğünde, güneş hücrelerinin içinde elektronlar serbest kalır. Pozitif ve negatif yük taşıyıcıları ilgili elektrik kontaklarında toplanarak hücrenin önü ve arkası arasında bir DC akım akışına neden olur. Bu fotoelektrik etki, mekanik veya kimyasal reaksiyonlar olmadan yaratılır ve bu nedenle bakım gerektirmez ve aşınmaya maruz kalmaz.
 2. Güç dönüşümü: Güneş jeneratörü tarafından üretilen DC gücü daha sonra invertör (genellikle solar invertör veya şebeke besleme cihazı olarak da bilinir) tarafından şebekeye uygun AC gücüne dönüştürülür (50 Hz'de 230 veya 400 volt AC akımı). Kanıtlanmış güvenlik standartları ve tam gelişmiş işlemcilerin yanı sıra son teknoloji güç elektroniği, güneş enerjisinin etkili bir şekilde dönüştürülmesini sağlar. Üretilen alternatif akım daha sonra evde kullanılabilir veya kamu şebekesine beslenebilir.

  Fotovoltaiklerin verimliliği güneş pillerinin üretim sürecine bağlıdır. Viessmann Vitovolt 300 'de monokristal ve polikristal hücreler arasında bir ayrım yapıyoruz. Aşağıdaki tabloda iki türü birbirinden ayıran özellikler gösterilmektedir.

  Güneş pili tipiAçıklamaVerimlilik

  Monokristal hücreler

  Saf tek kristallerden güçlü hücreler

  Yüzde 14 ila 19'un üzerinde

  Polikristal hücreler

  Farklı yönelimli kristallere sahip dökme silikon bloklardan üretilmiştir

  Yüzde 12 ila 17'nin üzerinde

  Vitovolt 300 monokristal fotovoltaik modüllerde, özellikle koyu renkli monokristal güneş hücreleri, düşük demirli, son derece şeffaf özel bir cam plakanın altına yerleştirilmiştir. Siyah anodize çerçeve ve hücrelerin altındaki siyah Tedlar folyo ile birlikte bu, maksimum stabilite ve modern bir tasarımla en yüksek performans değerlerini sunan modüller yaratır. Bu modüllerde, nominal çıktının en az yüzde 80'i için 10 yıl uzatılmış ürün garantisi ve 25 yıla kadar performans garantisi sağlıyoruz. Hem monokristal hem de polikristal Viessmann güneş pilleri konutlarda, yerel yönetimlerde ve ticari binalarda kullanım için uygundur.

  Viessmann fotovoltaik sistemlerinin avantajlarından yararlanın

  Enerji maliyetleri sürekli artarken, fotovoltaik sistemler kullanıcıların tasarruf etmesine yardımcı olur ve elektrik tedarik kuruluşlarına olan bağımlılıklarını azaltır. Ürettikleri enerjiyi kendi ihtiyaçları için kullanabilir veya kamu şebekesine ihraç edebilirler. Yasal ücretlendirme ve öz tüketimden kaynaklanan tasarruflar sayesinde, yatırım sadece birkaç yıl içinde kendini amorti eder. Bir fotovoltaik sistem aynı zamanda mülkün değerini de artırır.

  PV modülleri kurarak, kullanıcılar çevreye karşı sorumlu tutumlarını göstermekte ve CO₂ emisyonlarını azaltarak iklimin korunmasına aktif bir katkıda bulunmaktadır. 8,5m2 fotovoltaik yüzey ortalama bir insanın elektrik ihtiyacını karşılamak için yeterlidir.

  Yüksek kaliteli fotovoltaik modüllerimiz ekonomik verimlilik ve uzun bir hizmet ömrü sağlar. Mühendislik ve boyutlandırmadan teslimat ve bakıma kadar kapsamlı hizmetler, Viessmann'ın profesyonel ortaklarından temin edilebilen fotovoltaik ürün yelpazesini tamamlar.

  Viessmann fotovoltaik teknolojisi size PV modülleri, invertörler ve kurulum sistemlerinin yanı sıra öz tüketimi artırmak için güç depolama sistemleri ve ısı pompalarından oluşan mükemmel bir şekilde koordine edilmiş bileşenler sunar.

  Besleme ücreti ve öz tüketim

  Şu anda bir çatı fotovoltaik sistemi tarafından üretilen güneş enerjisinin kullanılabileceği iki yol vardır: tamamı şebekeye ihraç edilebilir veya kısmen ya da tamamen sahada kullanılabilir. Geçmişte [Almanya'da] üretilen tüm güneş enerjisini şebekeye aktarmak finansal açıdan daha cazipti. Ancak, azalan alım garantisi oranları ve artan enerji maliyetlerinin birleşimi, öz tüketimin giderek daha ilgi çekici hale geldiği anlamına geliyor. Kilovat saat başına elektrik maliyetleri genellikle şebekeye ihraç edilen aynı kilovat saatlik güneş enerjisi için uygulanan tarife garantisinden çok daha yüksektir. Bu nedenle, üretilen fotovoltaik enerji giderek daha fazla sahada kullanılmakta veya geçici olarak akülerde depolanmakta ve sadece ihtiyaç fazlası elektrik şebekeye ihraç edilmektedir. İkincisi, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Yasası'nda (EEG) düzenlenmiştir [Almanya]. Yasa uyarınca, elektrik tedarik şirketleri kendi tüketmedikleri elektriği satın almak ve şebekelerine dahil etmek zorundadır.

  Verimli öz tüketim sağlayın

  Fotovoltaiklerle üretilen güneş enerjisi şebekeden çekilen enerjiden daha ucuz olduğu için öz tüketim finansal avantajlar sunar. Mükemmel uyumlu bileşenlere sahip optimize edilmiş bir sistem konsepti, yüksek düzeyde öz tüketim sağlar.

  [1] Fotovoltaik sistem [2] Fotovoltaik invertör [3] Fotovoltaik sayaç [4] Tüketici [5] Isı pompası sayacı [6] Isı pompası [7] Tüketim ve ihracat/üretim sayacı [8] Genel şebeke

  Fotovoltaik sistemi ısı pompası ile birleştiren komple çözüm

  Elektrikten ısı üretmenin en verimli yolu bir ısı pompası kullanmaktır. Bir ısı pompası ile bir kilovat-saat elektrik, serbest çevre enerjisini kullanarak dört kilovat-saate kadar ısı sağlayabilir. Isıtma odaları ve kullanım sıcak suyu için enerji talebini karşılamak üzere bir ısı pompası kullanılırsa, düşük maliyetli güneş elektriği ucuz bir ısı kaynağı sağlar. Bir fotovoltaik sistemi bir ısı pompası ile birleştirmek isteyenler, özellikle öz tüketimi optimize eden ve PV sisteminin üretim modellerine uyacak şekilde uyarlanabilen çevresel ısıtmayı seçmelidir. Bu amaçla Viessmann, fotovoltaik ve ısı pompasından oluşan dikkatlice eşleştirilmiş bir sistem geliştirmiştir.

  Vitocharge güç depolama üniteli fotovoltaik sistem

  Yeterince geniş bir yüzey alanına kurulduğu varsayıldığında, fotovoltaik sistem gün boyunca müstakil bir evin ihtiyacını karşılamaya yetecek kadar enerji üretir. Ancak, bu dalgalı güç kaynağı, örneğin bulaşık makinesi, çamaşır makinesi veya çamaşır kurutma makinesi çalışırken değişen tüketim zirveleriyle karşı karşıya kalır. Ve tabii ki ısıtma mevsiminde sirkülasyon pompası için daha fazla güce ihtiyaç duyan ısı pompası.

  Bir güç depolama ünitesi, tam ihtiyaç duyulduğunda akülerinden gereken ek gücü sağlayarak bu tepe noktalarını dengeler. Vitocharge VX3, Viessmann'ın yeni nesil PV güç depolama ünitesidir ve öz tüketiminizin yanı sıra tüm sistemin verimliliğini artırmanıza olanak tanır. Sistem, evinizin elektrik ihtiyacı olmadığında güç depolama ünitesini şarj edecektir. Bu elektrik daha sonra ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Güç depolama ünitesi tamamen şarj edilmişse ve hiçbir tüketici bağlı değilse, fazla güç şebekeye ihraç edilecek ve buna göre ücretlendirilecektir.

  Bu sistemle, yıllık sonuçlar bir KfW Efficiency House 40 için yüksek düzeyde kendi kendine yeterlilik göstermektedir. Açıklanan örnekte, enerji maliyetleri ısı ve güç için sadece 86 € olacaktır - bütün bir yıl için!

  [1] Fotovoltaik modüller
  [2] Güneş kolektörleri
  [3] Split hava kaynaklı ısı pompası
  [4] Isı pompasının dış ünitesi
  [5] Mekanik havalandırma ünitesi
  [6] Güç depolama ünitesi

  Video - ViTalk: Enerji için IoT

  ViTalk kaydında, katılımcılar elektrikli ısı üretimi ve dolayısıyla elektrik üretimi, depolama ve ağ oluşturma hakkında konuşuyor.

  Ekonomik operasyon için doğru planlama şarttır

  Teknolojinin ekonomik ve güvenilir bir şekilde çalışabilmesi için birkaç noktaya dikkat edilmesi gerekiyor. Yüksek bir ürün ve uygulama kalitesinin yanı sıra, doğru planlamaya da bağlıdır. Bir fotovoltaik sistem satın almayı düşünen herkes öncelikle ortaklarımızdan biriyle ön koşulların karşılanıp karşılanmadığını kontrol etmelidir.

  Matris, mevcut çatı alanı için uygun paketin bir resmini göstermektedir. Çatı yüksekliği (Dachhöhe) ve çatı genişliğinin (Dachbreite) kesişimi uygun paketi verir (gösterilmiştir).

  Çatı yüzeylerinin yönü, eğimi ve gölgelendirilmesi

  Gölgesiz, güneye bakan çatılar fotovoltaikler için idealdir. Güneş ışınları 30 ila 40 derecelik bir eğimle Vitovolt 300 güneş modüllerine tam doğru açıyla vurur, böylece hücreler bol miktarda elektrik üretir. Eğim elverişliyse ancak yönlendirme doğuya veya batıya kaydırılırsa, verim ortalama yüzde 20 daha düşük olacaktır. Kayıpları telafi etmek için daha büyük bir fotovoltaik sistem satın almanız gerekecektir. Viessmann yüzey matrisi, çatınızda hangi çıktının mümkün olduğunu gösterir. İlgili taraflar çatı yüzeyinin genişliğini ve yüksekliğini girebilir ve kaç modülün kurulabileceğini hızlıca görebilir.

  Çatının yük taşıma kapasitesini kontrol edin

  Güneş modülleri bir çatıya çok fazla ağırlık ekler. Bir yapı mühendisi, çatının ekipmanı taşıyıp taşıyamayacağını hızlı bir şekilde belirleyecektir. Çatı yapısında yenileme çalışması yapılması gerekiyorsa, ev sahipleri Kreditanstalt für Wiederaufbau'dan (KfW) [veya yerel eşdeğerinden] kredi alarak finansman başvurusunda bulunabilirler.

  Konut binalarında tasarım için standart değerler

  Viessmann'ın Vitovolt 300 paketleri, sadece birkaç soruya dayanarak doğru fotovoltaik sistemi seçmeyi özellikle basit hale getiriyor. Ev sahiplerinin satın alması gereken sistem, evde yaşayan kişi sayısına ve teknolojinin kullanım amacına bağlıdır. Örneğin, fotovoltaikler aynı zamanda bir ısı pompasına elektrik sağlayacaksa daha fazla güneş modülü gereklidir. Öte yandan, bir yakıt hücresi ile birleştirildiğinde, daha az modüle ihtiyaç duyulur. Bunun nedeni, bir yakıt hücresinin ısıya ek olarak kendi tüketimi için elektrik üretmesidir. Aşağıdaki tabloda yaklaşık standart değerler gösterilmektedir.

  Hanedeki kişiler

  Yıllık ortalama güç tüketimi

  Yalnızca fotovoltaik

  Fotovoltaik ve ısı pompası

  Fotovoltaik ve yakıt hücreleri

  2

  yaklaşık 3000 kWh'ye kadar

  XS

  S

  XS

  3

  yaklaşık 3500 kWh'ye kadar

  S

  M

  XS

  4

  yaklaşık 4500 kWh'ye kadar

  M

  L

  XS

  5

  6000 kWh'ye kadar

  L

  XL

  S

  5'ten

  6500 kWh'ye kadar

  XL

  XXL

  S

  5'ten

  6500 kWh'den itibaren

  XXL

  XXL

  S

  Fotovoltaikler hakkında hızlı SSS

  Bir PV sistemini çalıştırmak için hangi çatı şekli uygundur ve düzenli temizlik gerekli midir? Bu ve diğer soruları aşağıda yanıtlıyoruz.

  Viessmann fotovoltaik modülleri, düz çatıların yanı sıra eğimli çatılara (10 ila 60 derece çatı eğimi arasında) da hızlı ve güvenli bir şekilde monte edilebilir. Tek önemli faktör, söz konusu çatının olumsuz koşullarda bile modüllerin ağırlığını güvenli bir şekilde taşıyabilmesidir.

  Pratikte, bir evin toplam enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 30'u fotovoltaiklerle karşılanabilir. Vitocharge gibi bir güç depolama ünitesi yardımıyla daha yüksek öz tüketim elde edebilirsiniz. Yüzde 70 ila 80'lik bir pay gerçekçi. Elektrikli bir araba veya e-bisiklet kullanmak da mantıklıdır.

  Bir fotovoltaik sistemi devreye almak ve tarife garantisi almak istiyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç husus vardır.

  1. Yerel elektrik tedarik kurumunuza şebeke bağlantısı için bir başvuru (şebeke bağlantı talebi) göndermelisiniz. Son elektrik faturanızı kontrol ederek yerel elektrik tedarik kurumunuzun kim olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer bir isim yoksa, sadece 13 haneli bir kod varsa, o zaman bu web sitesine girin.

  2. Şebeke uyumluluk testi, elektrik tedarik kuruluşu tarafından gerçekleştirilir. Kontrolün bir parçası olarak, hizmet kuruluşu yerel elektrik şebekesinin planlanan PV sistemi için tasarlanıp tasarlanmadığını doğrulayacaktır. İlk iki adımı genellikle güneş enerjisi mühendisinizle birlikte tamamlayabilirsiniz.

  3. Fotovoltaik sisteminizi devreye almadan iki hafta önce Federal Ağ Ajansına [Almanya] kaydettirmeniz gerekir. Daha spesifik olarak, sistem Federal Ağ Ajansı'nın [Almanya] Pazar Ana Veri Kaydına kaydedilmelidir. Kayıt son derece önemlidir ve tarife garantinizin temelini oluşturur. Başka bir deyişle: kayıt yok = ücretlendirme yok!

  4. Devreye alındıktan sonra bir "sistem pasaportu" alacaksınız. Bu, sistemin tüm teknik ayrıntılarını, kurulum için tüm belgeleri ve bir devreye alma raporunu içerir. Sistem pasaportu bir arabanın seyir defteri ile karşılaştırılabilir ve özellikle yasal koruma için vazgeçilmezdir.

  Bir fotovoltaik sistemi devreye alır ve üretilen elektriğin bir kısmını yerel şebekeye ihraç ederseniz, vergi ödemeniz gerekir. Ödemeniz gereken vergiler, diğer şeylerin yanı sıra, sisteminizin büyüklüğüne bağlı olacaktır. Prensip olarak, bir PV sisteminden aşağıdaki vergi türleri alınabilir:

  • Ticaret vergisi
  • Katma değer vergisi (KDV)
  • Arazi devir vergisi
  • Gelir vergisi

  Ortalama büyüklükteki sistemlerin çoğu, işletmecilerinin ticaret vergisi ödemesine gerek kalmayacak kadar düşük bir çıktı elde etmektedir. Öte yandan KDV yükümlülüğü yalnızca kendi ürettiği elektriğin yarısından fazlası şebekeye verildiğinde geçerlidir. Sistem operatörleri sadece aşağıdaki durumlarda arazi devir vergisi ödemek zorundadır:

  • Bir mülk, halihazırda kurulu bir sistemle birlikte satın alınır.
  • Bu durumda, bu bir "çatı içi sistemdir" (doğrudan çatıya kurulan güneş sistemi).

  Gelir vergisi beyannamesine yalnızca kârın (tarife garantisi eksi bakım ve onarım masrafları, sigorta vb. dahil olmak üzere işletme maliyetleri) girilmesi gerekir. Tam olarak neyin girilmesi gerektiği konusunda net olmak için en iyisi vergi danışmanınıza danışmaktır.

  Modern güneş modülleri, eğimleri ve çok pürüzsüz yüzeyleri nedeniyle neredeyse kendi kendini temizler. Ayrıca rüzgar ve yağmur tozun çoğunu temizler. Kar veya düşen dalların neden olduğu daha kaba kirlenme durumunda, örneğin, temizlik yine de tavsiye edilir. Çalışma yüksekliği belirli bir risk oluşturduğundan, bu iş için uzman bir şirket kiralamak en iyisidir. Ayrıca yanlış temizlik nedeniyle garantinin geçersiz hale gelme riski de vardır.

  Kamu şebekesine elektrik beslemesi yaparsanız, elektrik tedarik kurumunuzdan 20 yıl boyunca bir ödeme alırsınız. Bu süre sona erdiğinde, tarife garantisi artık geçerli olmayacaktır. Ancak yine de kendi ürettiğiniz elektriği piyasaya "sunabilirsiniz". Ancak, miktara bağlı olarak bu arayış zor olabilir. Alternatif olarak, elektriğin tamamını tesis içinde kullanabilirsiniz. Bir başka seçenek de sistemi modernize etmektir. Eski modülleri yenileriyle, daha güçlü olanlarla değiştirirsiniz. Genellikle mevcut montaj çerçevesini kullanmaya devam edebilirsiniz.

  Allendorf sahasında fotovoltaik şarj istasyonu

  Viessmann müşterileri, tedarikçileri ve misafirleri artık elektrikli araçlarının akülerini şarj etme ve yolculuklarının geri kalanına hazır hale getirme fırsatına sahip. Allendorf fabrikasındaki bilgi merkezinin önünde bu amaçla altı adet "pompa" bulunuyor. Elektriğin yüzde 100'ü şarj istasyonunun çatısındaki Viessmann fotovoltaik modüllerinden geliyor.

  Parlak Vitorange rengine boyanmış bir BMW i3 de burada şarj ediliyor. Allendorf araç filosunu tamamlayan bu araç, tesis içinde ve çevresinde yapılan yolculuklarda kullanılıyor.