Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Isıtma sistemi - sizin için doğru olan hangisi?

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Isıtma sisteminizi modernize etmek veya verimli ve etkili bir şekilde tamamlamak mı istiyorsunuz? Viessmann, müstakil evlerde ve apartmanlarda kullanım için özelleştirilmiş sistem çözümleri sunmaktadır. Ürün yelpazesi, fosil yakıtlar için yoğuşmalı kazanlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına ve hibrit çözümlere kadar uzanmaktadır. Buna ek olarak, Viessmann ürün yelpazesinde elektrikle çalışan ısı jeneratörleri de bulunmaktadır. Peki hangi ısıtma sistemi sizin için doğru, maliyetleri düşürürken nasıl enerji tasarrufu yapabilirsiniz ve Viessmann modern ısıtma sistemleri için hangi hizmetleri sunuyor? Bu sayfa size çeşitli ısıtma ve sistem çözümleri hakkında bilgi ve satın alma kararınız için temel olarak kullanabileceğiniz önemli ayrıntılar sunar.

Viessmann modernizasyon pusulası sizin işaret tabelanızdır

Mevcut bir ısıtma sistemini modernize etmek hem çevre hem de ekonominiz için faydalı olacaktır. Modernizasyon pusulamızda size hangi teknik seçeneklere sahip olduğunuzu ve bunun ısıtma maliyetlerinde tasarruf ve ilgili enerji kaynakları için sübvansiyonlar açısından size nasıl fayda sağlayacağını gösteriyoruz.

Isıtma sisteminizi satın almak için uygun şekilde hazırlanın

Isıtma sisteminizi yenilemek istiyorsanız, ilk adım kapsamlı bir hazırlıktır. Çünkü planlama her şeydir. Öncelikle kendiniz için birkaç soruyu yanıtlamanız gerekir. Sonuçta, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ısıtma teknolojisi bulunmaktadır. Buna ek olarak tercih edeceğiniz ısıtma teknolojisi, binanın koşullarına ve bina sakinlerinin tercihlerine uygun olmalıdır.

  

Sizin için en önemli kriterler hangileri?

 • Yenilenebilir enerjili bir ısıtma sistemi mi olmalı yoksa klasik enerji kaynakları olan petrol ve gaz mı düşünülmeli?
 • Yakıtları veya tüm sistemi depolamak için ne kadar alan mevcut?
 • Farklı sistemlerin bir kombinasyonuna mı ihtiyacınız var?
 • Isıtma sisteminin maliyeti ne kadar olmalı?

Yani ilk adım bilgi toplamaktır. Buna ek olarak, modern ısıtma sistemlerinin tüm yönleri hakkında size tavsiyelerde bulunacak yetkili bir Viessmann ortağına danışmanızı öneririz. Bu sürecin nasıl işlediğini videomuzdan öğrenebilirsiniz.

Doğru montajcıyı bulma

Daha önce de belirtildiği gibi, bir ısıtma sistemi seçmek o kadar kolay değildir. Sonuçta, bu sadece fosil ve yenilenebilir enerji kaynakları arasında karar vermek gibi kişisel tercihlerle ilgili değildir. Bu daha çok ısıtma sisteminin evin koşullarına da uygun olmasıyla ilgilidir ve bunlar mevcut binalarda yeni bir yapıya göre daha kısıtlayıcıdır. Diğerlerinin yanı sıra, ısı talebinin ne olduğu belirlenmelidir. Ayrıca, ısıtma sistemi ekonomik bir şekilde çalışmalıdır. Kazan bu amaç için çok küçük veya çok büyük olmamalıdır. Viessmann ortaklarımızdan biri tüm bu konularda size yardımcı olabilir. "Doğru ısıtma sistemi montajcısını bulma" konulu kılavuzumuzda, ısıtma projeniz için bir ortak ararken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Doğru ısıtma sistemini bulmak için kontrol listesi kullanma

Mevcut durumda ne tür bir ısıtma sistemi var ve bunlar sizin bireysel gereksinimlerinizi karşılıyor mu? Seçiminizi önceden daraltmak için aşağıdaki kontrol listesini kullanabilirsiniz. Bu liste, modern ısıtmaya giden yolu daha net ve kolay hale getirir.

Gazlı ısıtma, Türkiye koşullarına baktığımızda hala en çok tercih edilen bir ısıtma türüdür. Yoğuşma teknolojisinin avantajları arasında, onlarca yıldır denenmiş ve test edilmiş; gazı verimli kullanma ve az yer kaplama özellikleri bulunmaktadır. Duvara monte gaz kazanları kompakttır ve dolayısıyla yer tasarrufu sağlar. Bu özellik, ısıtma sistemini kiler veya kazan dairesi olmayan müstakil evler için olduğu gibi, apartman daireleri için de ideal hale getirir. Kararınızı verirken şunu da bilmeniz önemlidir: Sınırlı gaz rezervlerine rağmen, gaz yoğuşmalı teknolojinin biyogaz ve olası hidrojen katkısı sayesinde bir geleceği vardır. Ayrıca Viessmann ısıtma sistemleri, hibrit sistemler oluşturmak için yenilenebilir enerjilere dayalı ısı jeneratörleriyle birleştirilebilir.

Gaz ile ısıtma - mantıklı bir karar...

 • Fosil yakıtlar için kanıtlanmış yoğuşma teknolojisine sahip bir ısıtma sistemi istiyorsanız
 • Teknoloji için yalnızca sınırlı alanınız varsa
 • Zaten bir gaz bağlantınız veya sıvı gaz tankınız varsa
 • İyi bir fiyat-performans oranına sahip modern bir ısıtma sistemi istiyorsanız
 • Yenilenebilir enerjilerle birleştirme seçeneğine sahip olmak istiyorsanız

Gaz ile ısıtma mantıklı bir karardır.

Hibrit ısıtma sistemlerinde birden fazla enerji kaynağı kullanılır. Hibrit ısıtma sistemleri, fosil ve yenilenebilir enerji kaynaklarının, örneğin bir yoğuşmalı kazan, ısı pompası ve güneş panelinin kombinasyonundan oluşur. Yenilikçi Viessmann kontrol panelleri, en verimli ve ekonomik çalışma modunun her zaman otomatik olarak seçilmesini sağladığından ötürü çok fazla esneklik sunar. Cihazların verimli kontrol modları ile hem ekonominize hem de çevreye fayda sağlar. Verimli kontrol modlarında sistem  CO2 emisyonlarını en aza indirmeye odaklanarak çalışır.

  

Hibrit sistem - ne zaman mantıklı bir karar...

 • Zaten petrol veya gazla ısınıyorsanız
 • İkinci bir ısıtma sistemi ile sürdürülebilir ısı üretimine güvenmek istiyorsanız
 • Her zaman otomatik olarak en uygun veya en ekolojik ısı kaynağını kullanmak istiyorsanız
 • Fotovoltaik bir sistem ile elektrik ihtiyacınızı kendiniz karşılamak istiyorsanız

Hibrit sistem mantıklı bir karardır.

Verimli ve iklim dostu olan ısı pompası, ısıtma için havada, toprakta veya suda depolanan enerjiyi kullanır. Isı kaynaklarına farklı şekillerde erişilebildiğinden, bu ısıtma türü neredeyse her tür bina için uygundur. Coğrafi konum veya alan yetersizliği nedeniyle toprak kaynaklı bir ısı pompasının çalıştırılması söz konusu değilse, hava kaynaklı bir ısı pompası uygun bir alternatiftir. İlave olarak, Viessmann ısı pompaları yaz aylarında soğutma için de kullanılabilir. Ancak teknik nedenlerden dolayı, ısı pompalarının öncelikle mahal ısıtma sistemleriyle birlikte verimli çalıştığını bilmek önemlidir. Bu durum, özellikle mevcut ısıtma sistemleri modernize edilirken göz önünde bulundurulmalıdır. Planlarınızda ayrıca ısıyı depolamak için gerekli akümülasyon tankı için yeterli alan planlanmalıdır. Sübvansiyonlar, ısıtma ve kurulum için yüksek maliyetleri düşürmeye yardımcı olabilir.

Isı pompası ile ısıtma - ne zaman mantıklı bir karar...

 • Isıtma için doğadaki kaynakların enerjisini kullanmak istiyorsanız
 • Toprak veya hava kaynaklı ısı pompası kurulum alanlarına sahip bir mülkünüz varsa
 • Isıtıcınızı ayrıca yazın soğutma için de kullanmak isterseniz
 • Yerden ısıtmanız veya büyük boyutlu ısıtma yüzeyleriniz varsa
 • Evde 1000 litreye kadar kapasiteye sahip bir akümülasyon tankı için yeterli alanınız varsa
 • Isı pompası yatırımları için yüksek maliyetleri devlet sübvansiyonları ile azaltmak istiyorsanız

Isı pompası ile ısıtma mantıklı bir karardır.

Solar termal enerji, ısı kaynağı olarak serbestçe kullanılabilen güneş enerjisini kullanır. Türkiye'de solar termal sistemler kullanım sıcak suyu veya yedek ısıtma için uygundur. Fosil yakıtlar için ısıtma sistemlerinin kullanımının azaltılmasıyla hem enerji maliyetleri hem de CO2 emisyonları azaltılabilir. Ancak yatırımın faydalı olabilmesi için çatının gölgesiz olması ve güneye, batıya veya doğuya bakması gerekir.

  

Güneş termal enerjisi - ne zaman mantıklı bir karar...

 • Güneş enerjisini su ısıtmak için veya ısıtma sistemi için yedek olarak kullanmak istiyorsanız
 • Güneye, batıya veya doğuya bakan gölgesiz bir çatı yüzeyine sahip bir eviniz varsa
 • Mevcut bir ısıtma sistemini yenilenebilir enerjilerle desteklemek istiyorsanız

Güneş termal enerjisi mantıklı bir karardır.

Bir fotovoltaik sistem güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürür. Bu enerji, ücret karşılığında kamu şebekesine verilebilir veya sahibi tarafından örneğin ısı pompası gibi elektrikle çalışan bir ısıtma sistemini çalıştırmak için kullanılabilir. Böyle bir sistemin daha verimli çalışabilmesi için güneş panellerinin güneye, batıya veya doğuya bakması gereklidir. Ayrıca, ürün üzerine gölge yapacak herhangi bir unsurun olmadığından emin olunmalıdır.

  

Fotovoltaikler - ne zaman mantıklı bir karar...

 • Güneye, batıya veya doğuya bakan gölgesiz bir çatı alanına sahip bir eviniz varsa
 • Çatıdan elektrik sağlayarak elektrik dağıtım firmalarından bağımsız olmak istiyorsanız
 • Bir ısıtma sistemini çalıştırmak için kendi elektriğinizi üretmek istiyorsanız
 • Kamu şebekesine elektrik ihraç etmek istiyorsanız

Fotovoltaik mantıklı bir karardır.

Isıtmaya ek olarak, iç ortam mekanik havalandırmadan da etkilenir. Bu, nemin giderilmesine yardımcı olur ve böylece küflenmeyi ve bina dokusunda olası hasarı önler. Isı geri kazanımlı sistemler de ısıtma sistemini rahatlatabilir. Bunun nedeni, emilen havada depolanan ısının sadece dışarıya atılmamasıdır. Entegre filtreler ince toz ve polenleri hapseder. Bu sonuncusu özellikle alerjisi olanlar için rahatlama sağlar. Temel olarak, merkezi ve merkezi olmayan havalandırma sistemleri arasında bir ayrım yapılabilir. Merkezi sistemler kurulum karmaşıklığı nedeniyle yeni binalar için daha uygun olsa da, merkezi olmayan sistemler mevcut binalar ve münferit odaların havalandırılması için de iyi bir çözümdür.

Mekanik havalandırma - ne zaman mantıklı bir karar...

 • Isı geri kazanımı yoluyla çıkış havasından değerli ısıtma enerjisini geri kazanmak istiyorsunuz
 • Sürekli iyi ve sağlıklı bir iç ortam istiyorsunuz
 • Küf istilasını önlemek istiyorsunuz
 • Alerjisi olan bir kişi olarak havadaki partikülleri filtrelemek istersiniz
 • İnce toz ve gürültüyü ortadan kaldırmak istiyorsunuz
 • Hava akımından kaçınmak istiyorsunuz

Elektrikli DHW sistemleri kullanım suyunu sadece ihtiyaç duyulduğunda ısıtır. Su boru tesisatında uzun süre beklemediği için bu özellikle hijyeniktir. Buna ek olarak, DHW merkezi ısıtma sisteminden bağımsız olarak sağlanabilir.

Elektrikli alan ısıtma sistemleri özellikle yeni inşa edilen az katlı ve pasif evler için uygundur. Buralarda ısıtma için enerji talebi özellikle düşüktür ve elektrik maliyetleri de öyledir. Avantajı, banyo ve mutfaktaki karo zeminlerin hızlı bir şekilde ısıtılmasıdır. Viessmann ani su ısıtıcıları ve ısı pompaları ile kombine edilmiş elektrikli alan ısıtma sistemleri, sistem verimliliğine sürdürülebilir bir destek sağlar.

Elektrikli sıcak su ve ısıtma sistemleri - mantıklı bir karar...

 • Bazı odalarda sadece ara sıra sıcak suya ihtiyaç duyuyorsanız
 • Suyu merkezi ısıtmadan bağımsız olarak ısıtmak istiyorsanız
 • Yeni inşa edilmiş pasif veya düşük enerjili bir evi ısıtmak istiyorsanız
 • Odaları hızlı bir şekilde ısıtmaya önem veriyorsanız

Elektrikli sıcak su ve ısıtma sistemleri mantıklı bir karardır.

Kendi modernizasyon ve tasarruf fırsatlarınızı belirleyin

Yeni bir ısıtma sistemi maliyetli olabilir. Ancak mevcut bir ısıtma sistemini modernize etmek, özellikle uzun vadede ısıtma maliyetlerinde tasarruf sağlar ve bu nedenle genellikle sadece birkaç yıl sonra kendini amorti eder. Ayrıca çevre için de faydalı bir çözüm elde etmiş olursunuz.

Akıllı ısıtma çözümleri ile daha fazla konfor

Doğru ısıtma sistemi ve ilgili aksesuarların yanı sıra Viessmann, ısıtma sistemi kontrolü için uygulamalar da sunar. Bu şekilde, hareket halindeyken gerekli sıcaklığı kolayca ayarlayabilir ve ardından hali hazırda sıcak olan bir eve varabilirsiniz. Kullanım kolaylığı Viessmann için en önemli bir önceliktir. ViCare uygulaması sistem sahiplerinin ısıtmalarını internet üzerinden rahatça kontrol edebilecekleri bir uygulamadır. Viessmann Vitotronic kontrol ünitesi, tüm sistem bileşenlerinin mükemmel bir şekilde etkileşime girmesini, güvenilir ve ekonomik bir şekilde çalışmasını sağlar.

Kalitenin garantisi olarak deneyim

Nihayetinde hangi ısıtma sistemini seçerseniz seçin, Viessmann'da her zaman yanınızda güçlü bir ortağınız olacaktır. Viessmann markası 100 yılı aşkın bir süredir kaliteyi temsil etmektedir! "Made in Germany" ısıtma sistemlerinin önde gelen uluslararası üreticilerinden biridir. Sizin için en önemli şey: uzman şirketlerimiz size birinci sınıf hizmet sunar ve tüm yakıt türleri ve tüm yaygın ısıtma sistemleri için kapsamlı bir ürün yelpazesi sağlayabilir.

Yenilikçi Viessmann ısıtma sistemi ile...

40'a varan enerji tasarrufu
Artan elektrik fiyatlarından daha bağımsız hale gelmek (örneğin fotovoltaik ile)
Devletten para almak (sübvansiyonlar)
İklimi ve çevreyi korumak için CO₂ emisyonlarını %50'ye kadar azaltın
Gelişmiş ısıtma sisteminizi internet üzerinden kontrol edin
Uzun vadede ısıtma sisteminize güvenin

Viessmann ısıtma sisteminiz hakkında ipuçları

Bir Viessmann ısıtma sistemi satın aldıktan sonra, sisteminiz için bakım ve doğru ayarlara dikkat etmelisiniz. Bir uzman tarafından düzenli bakım yapılması, ısıtma sisteminizin uzun vadede sorunsuz çalışmasını sağlar. Sıklık ve kapsam, sisteme ve modele bağlı olarak değişir. Viessmann kılavuzu, ısıtma bakımına ilişkin bilgilerin yanı sıra ısıtma ve enerji tasarrufu hakkında çok çeşitli bilgiler ve ipuçları sunar:

Daha fazla bilgi

Isıtmanın tüm yönleri hakkında uzmanlara doğrudan bir hat ve Viessmann ürün yelpazesinin teknik verileri hakkında kapsamlı bilgi materyalleri - aşağıdaki tekliflerden yararlanın: