Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Isıtma sistemi - sizin için doğru olan hangisi?

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Isıtma sisteminizi modernize etmek veya etkili bir şekilde tamamlamak mı istiyorsunuz? Viessmann, müstakil evlerde ve apartmanlarda kullanım için özelleştirilmiş sistem çözümleri sunmaktadır. Ürün yelpazesi, fosil yakıtlar için yoğuşmalı kazanlardan yenilenebilir enerji kaynaklarına ve hibrit çözümlere kadar uzanmaktadır. Buna ek olarak, Viessmann ürün yelpazesinde elektrikle çalışan ısı jeneratörleri de bulunmaktadır. Peki hangi ısıtma sistemi sizin için doğru, maliyetleri düşürürken nasıl enerji tasarrufu yapabilirsiniz ve Viessmann modern ısıtma sistemleri için hangi hizmetleri sunuyor? Bu sayfa size çeşitli ısıtma ve sistem çözümleri hakkında bilgi ve satın alma kararınız için temel olarak kullanabileceğiniz önemli ayrıntılar sunar.

Viessmann modernizasyon pusulası sizin işaret tabelanızdır

Mevcut bir ısıtma sistemini modernize etmek faydalı olacaktır. Modernizasyon pusulamızda size hangi teknik seçeneklere sahip olduğunuzu ve bunun ısıtma maliyetlerinde tasarruf ve ilgili enerji kaynakları için sübvansiyonlar açısından size nasıl fayda sağlayacağını gösteriyoruz.

Isıtma sisteminizi satın almak için uygun şekilde hazırlanın

Isıtma sisteminizi yenilemek istiyorsanız, ilk adım kapsamlı bir hazırlıktır. Çünkü planlama her şeydir. Öncelikle kendiniz için birkaç soruyu yanıtlamanız gerekir. Sonuçta, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ısıtma teknolojisi var. Buna ek olarak, binanın koşullarına ve bina sakinlerinin bireysel olarak tercih ettikleri ısıtma davranışlarına ve fikirlerine uygun olmalıdır.

Sizin için en önemli kriterler hangileri?

 • Yenilenebilir enerjili bir ısıtma sistemi mi olmalı yoksa klasik enerji kaynakları olan petrol ve gaz mı düşünülmeli?
 • Yakıtları veya tüm sistemi depolamak için ne kadar alan mevcut?
 • Farklı sistemlerin bir kombinasyonuna mı ihtiyacınız var?
 • Isıtma sisteminin maliyeti ne kadar olmalı?

Yani ilk adım bilgi toplamaktır. Buna ek olarak, modern ısıtma sistemlerinin tüm yönleri hakkında size tavsiyelerde bulunacak yetkili bir Viessmann ortağına danışmanızı öneririz. Bu sürecin nasıl işlediğini videomuzdan öğrenebilirsiniz.

Doğru montajcıyı bulma

Daha önce de belirtildiği gibi, bir ısıtma sistemi seçmek o kadar kolay değildir. Sonuçta, bu sadece fosil ve yenilenebilir enerji kaynakları arasında karar vermek gibi kişisel tercihlerle ilgili değildir. Bu daha çok ısıtma sisteminin evin koşullarına da uygun olmasıyla ilgilidir - ve bunlar mevcut binalarda yeni bir yapıya göre daha kısıtlayıcıdır. Diğer şeylerin yanı sıra, ısı talebinin ne olduğu belirlenmelidir. Ayrıca, ısıtma sistemi ekonomik bir şekilde çalışmalıdır. Kazan bu amaç için çok küçük veya çok büyük olmamalıdır. Viessmann ortaklarımızdan biri tüm bu konularda size yardımcı olabilir. Onlar her zaman sertifikalı ısıtma mühendisleridir. "Doğru ısıtma sistemi montajcısını bulma" konulu kılavuzumuzda, ısıtma projeniz için bir ortak ararken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Doğru ısıtma sistemini bulmak için bir kontrol listesi kullanma

Aslında ne tür ısıtma sistemleri var ve bunlar sizin bireysel gereksinimlerinizi karşılıyor mu? Seçiminizi önceden daraltmak için aşağıdaki kontrol listesini kullanabilirsiniz. Bu, modern ısıtmaya giden yolu daha net ve kolay hale getirir.

Gazlı ısıtma, Alman hanelerinin yüzde 40'ından fazlasında ısı sağlamaktadır. Avantajlar arasında onlarca yıldır denenmiş ve test edilmiş, yoğuşma teknolojisi ve az yer kaplaması sayesinde gazı özellikle verimli kullanan teknoloji bulunmaktadır. Duvara monte gaz kazanları özellikle kompakttır. Bu, ısıtma sistemini kiler veya kazan dairesi olmayan müstakil evler için olduğu kadar apartmanlardaki bağımsız daireler için de ideal hale getirir. Kararınızı verirken şunu da bilmeniz önemlidir: Sınırlı gaz rezervlerine rağmen, gaz yoğuşmalı teknolojinin biyogaz ve olası hidrojen katkısı sayesinde bir geleceği vardır. Ayrıca Viessmann ısıtma sistemleri, hibrit sistemler oluşturmak için yenilenebilir enerjilere dayalı ısı jeneratörleriyle birleştirilebilir.

Gaz ile ısıtma - mantıklı bir karar...

 • Fosil yakıtlar için kanıtlanmış yoğuşma teknolojisine sahip bir ısıtma sistemi istiyorsunuz
 • Teknoloji için yalnızca sınırlı alanınız var
 • Zaten bir gaz bağlantınız veya sıvı gaz tankınız var
 • İyi bir fiyat-performans oranına sahip modern bir ısıtma sistemi istiyorsunuz
 • Yenilenebilir enerjilerle birleştirme seçeneğine sahip olmak istiyorsunuz

Yoğuşma teknolojisi, fosil yakıtlı petrol ile ısınmayı gelecek için umut verici kılmaktadır. Tıpkı gazlı ısıtmada olduğu gibi, içinde depolanan enerji verimli bir şekilde kullanılır. Ancak ikincisinden farklı olarak, ısıtma yağı tankı için yer hesaba katılmalıdır. Bunun ne kadar olacağı veya tankın ne kadar büyük olması gerektiği, binanın büyüklüğüne ve enerji durumuna ve bireysel ısıtma davranışına bağlıdır. Tamamen modernize edilmiş mevcut binalarda ısıtma talebi, modernize edilmemiş binalara göre önemli ölçüde daha düşüktür. Genel bir kural olarak: Petrol yakıtlı bir Viessmann ısıtma sistemi biyo-yağ ile çalıştırılabilir ve yenilenebilir ısı jeneratörleri ile kombine edilebilir.

Petrol ile ısıtma - mantıklı bir karar...

 • Fosil yakıtlar için kanıtlanmış yoğuşma teknolojisine sahip bir ısıtma sistemi istiyorsunuz
 • Zaten yağ ile ısıtıyorsunuz
 • Bir yağ tankınız veya ilgili bir odanız var
 • İyi bir fiyat-performans oranına sahip güvenilir bir ısı jeneratörü istiyorsunuz
 • Yenilenebilir enerjilerle birleştirme seçeneğine sahip olmak istiyorsunuz

Hibrit ısıtma sistemleri birden fazla enerji kaynağı kullanır. Bu, fosil ve rejeneratif enerji kaynaklarının, örneğin bir gaz veya yağ yoğuşmalı kazan ile elektrik tahrikli bir ısı pompasının birleştirilmesini sağlar. Yenilikçi Viessmann kontrolleri, en verimli ve ekonomik çalışma modunun her zaman otomatik olarak seçilmesini sağladığından, bu çok fazla esneklik sunar. Ekonomik moda alternatif olarak, ekolojik bir eşdeğeri vardır. Bu modda sistemCO2 emisyonlarını en aza indirmeye odaklanarak çalışır. Gereksinimlerin karşılanması koşuluyla, bir fotovoltaik sistemin entegrasyonu da bir seçenektir. Bu, ısıtma sistemini çalıştırmak için gereken gücün hemen üretilebileceği anlamına gelir. Ek bir artı: gazlı hibrit ısıtma sistemleri [Alman] devleti tarafından sübvanse edilmektedir [yerel koşullar geçerlidir].

Hibrit sistem - ne zaman mantıklı bir karar...

 • Zaten petrol veya gazla ısınıyorsunuz
 • İkinci bir ısıtma sistemi ile sürdürülebilir ısı üretimine güvenmek istiyorsunuz
 • Her zaman otomatik olarak en ucuz veya en ekolojik ısı kaynağını kullanmak istersiniz
 • Fotovoltaik bir sistem ile elektrik tedarikçisinden daha bağımsız olmak istiyorsunuz
 • Sübvansiyonlar yoluyla satın alma maliyetlerini düşürmek istiyorsunuz (gaz hibridi)

Bir apartman binası veya müstakil ev için odun yakıtlı ısıtma sistemi, hibrit bir sistemde hem tek hem de ek ısı tedarikçisi olarak uygundur. İklim-nötr çalışma en önemli avantajlardan biridir. Bunun nedeni, yanmanın yalnızca odun yakıtının büyümesi sırasında emdiği kadarCO2 salmasıdır. Nispeten sabit yakıt fiyatları ve bölgesel tedarik imkanı da bu ısıtma sistemini ilginç bir seçenek haline getirmektedir. Bununla birlikte, ısıtma sisteminin kendisinin, yakıtın depolanmasının, bir tampon silindirinin ve otomatik şarj için konveyör cihazının yeterli alan gerektirdiği ve daha yüksek maliyetlerle ilişkili olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu yüksek maliyetler devlet sübvansiyonları ile azaltılabilir.

Odun ile ısıtma - ne zaman mantıklı bir karar...

 • Rejeneratif hammadde olarak ahşap kullanarak iklim açısından nötr bir ısıtma istiyorsunuz
 • Isınma için nispeten sabit yakıt fiyatlarından yararlanmak istiyorsunuz
 • Pelet veya kütük depolamak için yeriniz var
 • Kapasitesi 1000 litreye kadar olan bir tampon silindir için yeterli alanınız var
 • Rejeneratif bir ısı jeneratörü için yüksek maliyetleri devlet sübvansiyonları ile azaltmak istiyorsunuz

Bir ısı pompası, ısıtma için havada, toprakta veya suda depolanan enerjiyi kullanır. Bu verimli ve iklim dostudur. Isı kaynaklarına farklı şekillerde erişilebildiğinden, bu ısıtma türü neredeyse her tür bina için uygundur. Coğrafi konum veya alan yetersizliği nedeniyle toprak kaynaklı bir ısı pompasının çalıştırılması söz konusu değilse, hava kaynaklı bir ısı pompası uygun bir alternatiftir. Çok ilginç bir nokta: Viessmann ısıtma sistemleri yaz aylarında soğutma için de kullanılabilir. Ancak teknik nedenlerden dolayı, ısı pompalarının öncelikle alan ısıtma sistemleriyle birlikte verimli çalıştığını bilmek önemlidir. Bu durum özellikle mevcut ısıtma sistemleri modernize edilirken göz önünde bulundurulmalıdır. Planlarınızda ayrıca ısıyı depolamak için gerekli tampon silindir için yeterli alan bulunmalıdır. Sübvansiyonlar, ısıtma ve kurulum için yüksek maliyetleri düşürmeye yardımcı olabilir.

Isı pompası ile ısıtma - ne zaman mantıklı bir karar...

 • Isıtma için çevrenin serbestçe kullanılabilir enerjisini kullanmak istiyorsunuz
 • Jeotermal kolektörler, sondalar veya hava kaynaklı ısı pompası için kurulum alanları için olanaklara sahip bir mülkünüz var
 • Ayrıca ısıtıcınızı yazın soğutma için de kullanmak istersiniz
 • Yerden ısıtmanız veya büyük boyutlu ısıtma yüzeyleriniz var
 • Evde 1000 litreye kadar kapasiteye sahip bir tampon silindir için yeterli alanınız var
 • Rejeneratif bir ısı jeneratörü için yüksek maliyetleri devlet sübvansiyonları ile azaltmak istiyorsunuz

Yakıt hücresi teknolojisi hem ısı hem de elektrik üretebilir. Bu, yüksek derecede kendi kendine yeterliliğe katkıda bulunur, çünkü elektrik sakinlerin kendileri tarafından kullanılabilir veya kamu şebekesine beslenebilir. Sonuç olarak, genel olarak yüzde 40'a varan enerji tasarrufu mümkündür. Viessmann ısıtma sistemini çalıştırmak için gereken hidrojen gazdan elde edildiğinden, uygun bir bağlantı önemli bir gerekliliktir. Ayrıca, güç ve ısı üretiminin paralel olarak çalışması da önemlidir. Yeterli güç üretmek için ısı talebinin de buna uygun olarak yüksek olması gerekir. Bu nedenle, fazla ısıyı depolamak için bir tampon silindire sahip olmak mantıklıdır. Bir tampon silindir ile ısıtma sistemi, yönetilebilir ısı talepleri olan tek aileli evler için de uygundur. Yenilikçi teknoloji sübvansiyonlar için uygundur.

Isı ve elektrik üretmek - ne zaman mantıklı bir karar...

 • Gazla ısınıyorsanız veya gaz bağlantınız varsa
 • Modern bir ısıtma sistemi ile ısı ve elektrik üretmek istiyorsunuz
 • Elektrik tedarikçisinden daha fazla bağımsızlık istiyorsunuz
 • Nispeten yüksek satın alma maliyetlerini 11.200 Euro'ya kadar devlet sübvansiyonu ile dengelemek istiyorsunuz

Solar termal enerji, ısı kaynağı olarak serbestçe kullanılabilen güneş enerjisini kullanır. Orta Avrupa'da solar termal sistemler kullanım sıcak suyu veya yedek ısıtma için uygundur. Burada tüm ısı tedarikini karşılamak mümkün değildir. Yine de tasarruf potansiyeli etkileyicidir: kullanım suyu ısıtması için yıllık yüzde 60, kombine merkezi ısıtma yedeği için ise yaklaşık yüzde 35 tasarruf mümkündür. Fosil yakıtlar için ısıtma sistemlerinin kullanımının azaltılmasıyla hem enerji maliyetleri hem deCO2 emisyonları azaltılabilir. Ancak yatırımın faydalı olabilmesi için çatının gölgesiz olması ve güneye, batıya veya doğuya bakması gerekir. Ve bir kez daha, bu teknoloji de devlet tarafından sübvanse edilmektedir [yerel koşullara bağlı olarak].

Güneş termal enerjisi - ne zaman mantıklı bir karar...

 • Güneş enerjisini su ısıtmak için veya ısıtma sistemi için yedek olarak kullanmak istiyorsanız
 • Güneye, batıya veya doğuya bakan gölgesiz bir çatı yüzeyine sahip bir eviniz varsa
 • Mevcut bir ısıtma sistemini yenilenebilir enerjilerle desteklemek istiyorsunuz
 • Sürdürülebilir ısı jeneratörleri için devlet sübvansiyonlarından yararlanmak istiyorsunuz

Bir fotovoltaik sistem güneş enerjisini güce dönüştürür. Bu enerji, ücret karşılığında kamu şebekesine verilebilir veya sahibi tarafından örneğin ısı pompası gibi elektrikle çalışan bir ısıtma sistemini çalıştırmak için kullanılabilir. Düşen besleme ücreti ve artan elektrik fiyatları nedeniyle, ikinci seçenek şu anda çok daha ilgi çekicidir. Böyle bir sisteme yatırım yapmaya değmesi için çatınızın güneye, batıya veya doğuya bakması gerekir. Ayrıca, ağaçlar veya dağlar vb. tarafından gölgelenmediğinden emin olun. Fotovoltaikler ve bir depolama ünitesi için devlet sübvansiyonu satın alma maliyetlerini düşürmeye yardımcı olacaktır.

Fotovoltaikler - ne zaman mantıklı bir karar...

 • Güneye, batıya veya doğuya bakan gölgesiz bir çatı alanına sahip bir eviniz varsa
 • Çatıdan elektrik sağlayarak elektrik tedarikçisinden daha fazla bağımsızlık istiyorsunuz
 • Bir ısıtma sistemini çalıştırmak için kendi elektriğinizi üretmek istiyorsunuz
 • Kamu şebekesine elektrik ihraç etmek istiyorsunuz
 • Fotovoltaik ve güç depolama üniteleri için sübvansiyonlarla yatırımı azaltmak istiyorsunuz

Isıtmaya ek olarak, iç ortam mekanik havalandırmadan da etkilenir. Bu, nemin giderilmesine yardımcı olur ve böylece küflenmeyi ve bina dokusunda olası hasarı önler. Isı geri kazanımlı sistemler de ısıtma sistemini rahatlatabilir. Bunun nedeni, emilen havada depolanan ısının sadece dışarıya atılmamasıdır. Entegre filtreler ince toz ve polenleri hapseder. Bu sonuncusu özellikle alerjisi olanlar için rahatlama sağlar. Temel olarak, merkezi ve merkezi olmayan havalandırma sistemleri arasında bir ayrım yapılabilir. Merkezi sistemler kurulum karmaşıklığı nedeniyle yeni binalar için daha uygun olsa da, merkezi olmayan sistemler mevcut binalar ve münferit odaların havalandırılması için de iyi bir çözümdür.

Mekanik havalandırma - ne zaman mantıklı bir karar...

 • Isı geri kazanımı yoluyla çıkış havasından değerli ısıtma enerjisini geri kazanmak istiyorsunuz
 • Sürekli iyi ve sağlıklı bir iç ortam istiyorsunuz
 • Küf istilasını önlemek istiyorsunuz
 • Alerjisi olan bir kişi olarak havadaki partikülleri filtrelemek istersiniz
 • İnce toz ve gürültüyü ortadan kaldırmak istiyorsunuz
 • Hava akımından kaçınmak istiyorsunuz

Elektrikli DHW sistemleri içme suyunu sadece gerçekten ihtiyaç duyulduğunda ısıtır. Su boru tesisatında uzun süre beklemediği için bu özellikle hijyeniktir. Buna ek olarak, DHW merkezi ısıtma sisteminden bağımsız olarak sağlanabilir. Bununla birlikte, nispeten yüksek elektrik maliyetleri bu sistemleri misafir banyosu gibi nadiren kullanılan odalar için değerli kılmaktadır. Elektrikli alan ısıtma sistemleri özellikle yeni inşa edilen az katlı ve pasif evler için uygundur. Buralarda ısıtma için enerji talebi özellikle düşüktür ve elektrik maliyetleri de öyledir. Avantajı: Banyo ve mutfaktaki karo zeminlerin hızlı bir şekilde ısıtılması. Elektronik Viessmann ani su ısıtıcıları ve ısı pompaları ile kombine edilmiş elektrikli alan ısıtma sistemleri, sistem verimliliğine sürdürülebilir bir destek sağlar.

Elektronik DHW sistemleri - mantıklı bir karar...

 • Bazı odalarda sadece ara sıra sıcak suya ihtiyaç duyarsınız
 • Suyu merkezi ısıtmadan bağımsız olarak ısıtmak istiyorsunuz
 • Yeni inşa edilmiş pasif veya düşük enerjili bir evi ısıtmak istiyorsunuz
 • Odaları hızlı bir şekilde ısıtmaya önem veriyorsunuz

Kendi modernizasyon ve tasarruf fırsatlarınızı belirleyin

Yeni bir ısıtma sistemi maliyetli olabilir. Ancak mevcut bir ısıtma sistemini modernize etmek, özellikle uzun vadede ısıtma maliyetlerinde tasarruf sağlar ve bu nedenle genellikle sadece birkaç yıl sonra kendini amorti eder. Ayrıca çevre için de iyi bir şey yapmış olursunuz. Ücretsiz Bina Enerji Ekonomisi Kontrolümüz sayesinde potansiyel tasarrufunuzun ne kadar yüksek olabileceğini öğrenebilirsiniz.

TÜV tarafından onaylanmış tek Bina Enerji Ekonomisi Kontrolü

Viessmann Bina Enerji Ekonomisi Kontrolü ile bireysel modernizasyon seçenekleri ve tasarruf potansiyeli hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde belirlenebilir. Bu program, hesaplamaları TÜV Rhineland tarafından onaylanan türünün tek örneğidir. Bu, objektif bir sonuç elde edeceğiniz anlamına gelir.

Şimdi bir Hızlı Kontrol gerçekleştirin ve ardından yerel Viessmann ticaret ortağınız size tavsiyelerde bulunmaktan mutluluk duyacaktır.

Berg ailesinin Bina Enerji Tasarrufu Kontrolü ile potansiyel tasarruflarını nasıl hesapladığını videoda öğrenin.

Modern bir ısıtma sistemi satın almak yerine kiralayın

Viessmann Wärme size geleneksel ısıtma sistemi satın alımına bir alternatif sunuyor. Kiralama seçeneği, yeni ısıtma sisteminin size ait olmadığı, ancak her şey dahil bir destek paketinden yararlandığınız anlamına gelir. Sonuçta Viessmann, solar termal sistemle kombine edilmiş gazlı hibrit ısıtma, ısı pompası veya gaz yoğuşmalı kazanın kurulumu, bakımı ve sorunsuz çalışmasıyla ilgilenir. Aylık bir taksit ödersiniz ve endişelenecek başka bir şeyiniz kalmaz. Sözleşme koşullarını bireysel ihtiyaçlara uyarlamak için, aralarından seçim yapabileceğiniz üç farklı tarife vardır.

Akıllı ısıtma çözümleri ile daha fazla konfor

Doğru ısıtma sistemi ve ilgili aksesuarların yanı sıra Viessmann, ısıtma sistemi kontrolü için uygulamalar da sunar. Bu şekilde, hareket halindeyken gerekli sıcaklığı kolayca ayarlayabilir ve ardından zaten sıcak olan bir eve varabilirsiniz. Kullanım kolaylığı Viessmann için en önemli önceliktir. ViCare ve Vitotrol uygulamaları, sistem sahiplerinin ısıtmalarını internet üzerinden rahatça kontrol edebilecekleri iki uygulamadır. Vitofloor, yerden ısıtma için mükemmel bir çözüm sunar. Ayrıca Viessmann ürünleri hakkında daha fazla bilgi edinmek veya yararlı PDF'leri indirmek istiyorsanız, Vitoinfo sizin için doğru uygulamadır. Viessmann Vitotronic kontrol ünitesi, tüm sistem bileşenlerinin mükemmel bir şekilde etkileşime girmesini ve güvenilir ve ekonomik bir şekilde çalışmasını sağlar.

Kalitenin garantisi olarak deneyim

Nihayetinde hangi ısıtma sistemini seçerseniz seçin, Viessmann'da her zaman yanınızda güçlü bir ortağınız olacaktır. Viessmann markası 100 yılı aşkın bir süredir kaliteyi temsil etmektedir! "Made in Germany" ısıtma sistemlerinin önde gelen uluslararası üreticilerinden biridir. Sizin için en önemli şey: uzman şirketlerimiz size birinci sınıf hizmet sunar ve tüm yakıt türleri ve tüm yaygın ısıtma sistemleri için kapsamlı bir ürün yelpazesi sağlayabilir.

Yenilikçi Viessmann ısıtma sistemi ile...

40'a varan enerji tasarrufu
Artan elektrik fiyatlarından daha bağımsız hale gelmek (örneğin fotovoltaik ile)
Devletten para almak (sübvansiyonlar)
İklimi ve çevreyi korumak için CO₂ emisyonlarını %50'ye kadar azaltın
Gelişmiş ısıtma sisteminizi internet üzerinden kontrol edin
Yoğuşmalı kazanların paslanmaz çelik ısı eşanjörleri için on yıllık garanti alın
Uzun vadede ısıtma sisteminize güvenin

Viessmann ısıtma sisteminiz hakkında ipuçları

Bir Viessmann ısıtma sistemi satın aldıktan sonra, sisteminiz için bakım, bakım ve doğru ayarlara dikkat etmelisiniz. Bir uzman tarafından düzenli bakım yapılması, ısıtma sisteminizin uzun vadede sorunsuz çalışmasını sağlar. Sıklık ve kapsam, sisteme ve modele bağlı olarak değişir. Viessmann kılavuzu, ısıtma bakımına ilişkin bilgilerin yanı sıra ısıtma ve enerji tasarrufu hakkında çok çeşitli bilgiler ve ipuçları sunar:

Daha fazla bilgi

Isıtmanın tüm yönleri hakkında uzmanlara doğrudan bir hat ve Viessmann ürün yelpazesinin teknik verileri hakkında kapsamlı bilgi materyalleri - aşağıdaki tekliflerden yararlanın:

Yararlı bağlantılar
Yararlı bağlantılar