Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Elektrikli su ısıtıcı: merkezi olmayan, esnek ve verimli

Ücretsiz danışmanlık talep edin
Viessmann Vitotherm elektrikli su ısıtıcısı

Isı üretiminde 100 yılı aşkın süredir elde edilen deneyim, Viessmann'ın sunduğu her türlü enerji üretiminin temelini oluşturmaktadır. Bu süre zarfında sürdürülebilir kaynaklar giderek daha önemli hale gelmiştir: ister çevreden ısı geri kazanımı ister güneş enerjisinden elektrik üretimi için olsun.

Sonuç olarak Viessmann, kapsamlı ısı jeneratörü yelpazesini elektrikli su ısıtıcıları ve elektrikli ısıtma sistemlerini de içerecek şekilde genişletmiştir. Böylece kullanıcıya her şeyi tek bir kaynaktan sağlayabiliyoruz: sahada güç üretmek ve depolamak için verimli enerji sistemlerinin yanı sıra bu gücün ısıtma, soğutma ve havalandırma için akıllıca kullanılması. Yeni elektrik sistemleri mevcut ısı jeneratörleriyle de birleştirilebilir. Çok çeşitli modernizasyon ve yeni inşa projelerinde kullanılabilirler.

Bireysel ihtiyaçlar için elektrikli DHW ısıtma

Kullanım sıcak suyu, her evin farklı bir çözümü olan temel bir ihtiyaçtır. Örnekler arasında bir kazanla ısıtma, güneş enerjisi sistemi veya elektrikli su ısıtıcısı yer alır. Elektrikli su ısıtıcıları çok sayıda avantaj sunar: su yalnızca ihtiyaç duyulduğunda ısıtılır. Bu, su hemen hazır olduğu için kolaylıktan ödün vermeden elektrik maliyetlerini düşürür. Kullanım sıcak suyu sistemi ile çekim noktası arasındaki mesafeler genellikle çok kısa olduğundan, ısı kaybı neredeyse hiç olmaz. Elektrikli su ısıtıcılarının diğer avantajları ise neredeyse hiç bakım gerektirmemesi ve nispeten düşük satın alma maliyetleridir. Son olarak, kullanım sıcak suyunu elektrikle ısıtmak, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı modelle son derece kullanışlıdır. Kullanım sıcak suyu sistemleri birçok çıkış kademesinde, boyutta ve renkte mevcuttur. Birçok durumda, su sıcaklığı seçilen dereceye göre hassas bir şekilde ayarlanabilir. En yaygın elektrikli sıcak kullanım suyu sistemleri arasında ani su ısıtıcıları ve sıcak kullanım suyu silindirleri yer alır.

Ani su ısıtıcıları

Vitotherm elektrikli su ısıtıcısı

Ani su ısıtıcısı ile soğuk musluk suyu cihazdan akarken ısıtılır. Bazı Viessmann elektrikli ani su ısıtıcıları dört fonksiyona sahiptir. Giriş ve çıkış sıcaklık sensörlerine ek olarak, başka bir akış sensörü ve motorlu bir valf, kullanım sıcak suyunun borudan hassas bir sıcaklıkta akmasını sağlar. Modele bağlı olarak, kullanım kolaylığını artırmak için Eco işlevi veya elektronik hava kabarcığı algılama işlevi gibi çeşitli modlar vardır.

Elektrikle sıcak kullanım suyu üretmenin faydaları nelerdir?

Verimlilik temelde çeşitli faktörlerden etkilenir. Bunlar arasında yapısal koşullar da yer alır. Evdeki çekiş noktaları birbirinden uzaksa, kullanım sıcak suyunun elektrikle merkezi olmayan şekilde ısıtılması ısı kaybını önleyebilir. Sıcak su daha uzun mesafelere taşındığında bunlar dikkate alınmalıdır. Suya sadece seyrek olarak veya münferit çekim noktalarında küçük miktarlarda ihtiyaç duyulsa bile, bir ani su ısıtıcısı faydalı olabilir.

Güç tüketimi önemli bir kriterdir

Elektrik maliyetlerinin arttığı zamanlarda, cihazların tüketimine giderek daha fazla odaklanılmaktadır. Bu, modern elektrikli su ısıtıcılarında eski modellere göre önemli ölçüde daha düşüktür. Elektrik talebi çatıdaki bir fotovoltaik sistem tarafından da karşılanıyorsa, tasarruf potansiyeli daha da artar. Bu da elektrikli su ısıtıcılarını ev sahipleri için verimli ve iklime duyarlı bir çözüm haline getirmektedir.

Yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik ile ısıtma ve kullanım sıcak suyu

Viessmann Vitoplanar duvar kolektörü

İklimin korunmasına yardımcı olabilecek tek şey elektrikli sıcak su ısıtması değildir. Yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik kullanıldığında ısıtma da sürdürülebilir bir şekilde sağlanabilir. Bu, Viessmann'da yüksek önceliğe sahip bir husustur ve sadece elektrikli su ısıtıcılarını değil, aynı zamanda elektrikli ısıtma sistemlerini de içeren ürün yelpazemize de yansımaktadır. Vitoplanar elektrikli ısıtıcılar, yeni inşa edilen düşük enerjili ve pasif evlerin yanı sıra modernizasyon projelerinde de esnek uygulama seçenekleri sunuyor. Viessmann'ın kapsamlı ürün yelpazesinde şap üzerine ve laminat, parke ve karo zeminlerin altına döşenmek üzere elektrikli yerden ısıtma şiltelerinin yanı sıra kızılötesi ısıtıcılar da yer alıyor. Bunlar kademeli çıkışlara sahiptir ve hem duvara hem de tavana montaj için uygundur. İlgili uygulamaya uyacak şekilde çeşitli yüzey kaplamaları seçilebilir. Örneğin Vitoplanar EC4 duvar kolektörü, dikkat çekmeyen tasarımı ve çeşitli boyutlarıyla öne çıkar. Banyolar veya koridorlar için aynalı yüzeye sahip kızılötesi alan ısıtması da mevcuttur.

Eski ani su ısıtıcılarını değiştirmek faydalı olacaktır

Eski ısıtma sistemlerinde olduğu gibi, halen çalışmakta olan birçok ani su ısıtıcıları da verimli çalışmamaktadır. Gelen soğuk suyu genellikle çok yüksek olan sabit bir çıkışla ısıtırlar. Ayrıca, kullanım sıcak suyunun çıkış sıcaklığı doğrudan ayarlanamaz. Gerekli sıcaklığı elde etmek için kullanım sıcak suyunun soğuk su ile karıştırılması gerekir. Vitotherm EI2 gibi tamamen elektronik kontrollü gelişmiş elektrikli su ısıtıcıları oldukça farklı çalışır. Çıkış, seçilen kullanım suyu sıcaklığına ve akış hızına göre düzenlenir. Sonuç olarak, ani su ısıtıcıları nadiren tam çıkışlarını kullanmak zorunda kalır ve sonuç olarak daha verimli çalışır. Rakamlarla ifade etmek gerekirse, bu cihazlar yüzde 20'ye kadar daha az elektrik tüketir ve su tüketimini azaltır.

Video: ViTalk - Enerji için IoT

Videoda, "Isıtma sektörü nasıl elektrikleniyor" hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ürün yelpazesi

Elektrikle konforlu boyler ısıtması ve ısı üretimi. Viessmann'dan elektrikli bir DHW sistemi seçin ve kullanım rahatlığınızı artırın.