Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

İhtiyaca dayalı tedarik için su ısıtıcıları

Uzman danışmanlığı talep edin

Kullanım sıcak suyuna olan talep her evde tamamen farklıdır. Bunu etkileyen en önemli faktörler arasında ev sakinlerinin sayısı ve banyo veya duş alışkanlıkları yer alır. Örneğin, bir ailenin üç üyesinin aynı anda işe ve okula gitmesi gerekiyorsa, kimseyi bekletmeden duş için büyük miktarda sıcak suyun sürekli olarak mevcut olması gerekir. Aynı zaman diliminde sadece bir kişinin kullanım sıcak suyuna ihtiyacı varsa, talep genellikle farklıdır.

Banyo yapmayı tercih edenler de küveti dolduracak kadar sıcak suya sahip olmak isteyeceklerdir. Su ısıtıcı, örneğin bir apartmanda aynı anda birden fazla çıkıştan sıcak su çekilmesi durumunda da yeterli su sağlayabilmelidir.

Viessmann Vitocell DHW silindirleri bu gereklilikleri her açıdan yerine getirir ve ayrıca ekipman seviyesi söz konusu olduğunda her isteği karşılayabilir. Cihazlar farklı ısı jeneratörleri ile kombine edilebilir. Vitocell DHW silindirleri, çevreye duyarlı bir ısı pompası veya katı yakıtlı bir kazanla çalışmak için olduğu kadar yoğuşmalı bir kazanla çift modlu çalışma için de uygundur. Her durumda, enerji tasarrufu yapmanızı ve suyu ücretsiz olarak ısıtmanızı sağlamak için bir solar termal sistemin kurulması önerilir.

Her ihtiyaca uygun DHW ısıtma

Kullanım sıcak suyu farklı şekillerde üretilebilir. Kullanım sıcak suyu merkezi olarak üretiliyorsa, mevcut bir ısıtma sistemine bağlantı kaçınılmazdır. Bu durumda, ısı jeneratörü sadece alan ısıtması sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kullanım sıcak suyunun günün her saatinde mevcut olmasını sağlar.

Buna ek olarak, merkezi olmayan sıcak kullanım suyu ısıtma seçeneği de mevcuttur. Viessmann Vitotherm gibi elektrikli sıcak su sistemleri bu amaçla sıklıkla kullanılır. Bunlar ısıtma sistemine bağlı değildir ve kolayca sonradan monte edilebilir. Cihazların depolu su ısıtıcıları veya ani su ısıtıcıları olması fark etmez.

Anlık su ısıtma prensibine dayalı su ısıtıcıları

Bir Viessmann Vitotrans 353 tatlı su modülü, merkezi veya merkezi olmayan bir DHW ısıtma sistemi ile birlikte de kullanılabilir. Bu modüller, Vitocell ürün yelpazesindeki ısıtma suyu tampon silindirlerini tamamlar. Kullanım sıcak suyu, anlık su ısıtma prensibi kullanılarak rahat ve hijyenik bir şekilde ısıtılır. Sıcak su depolanmaz. Bunun yerine, tatlı su, bir ısıtma suyu tampon silindirinden gelen enerji ile gerekli sıcaklık seviyesine ısıtılır. Bu silindirler bir dizi farklı sistemle kombine edilebilir.

Duvara monte gaz yoğuşmalı kazan ile kombine DHW tüpü: Viessmann Vitodens 200-W ile Vitocell 300-W

Verimliliği artırmak için DHW silindiri

Mevcut ısıtma sistemine bir DHW silindiri bağlamak ekonomik ve çevresel nedenlerden dolayı mantıklıdır. Çünkü ısı, solar termal sistem aracılığıyla serbest güneş enerjisinden üretilirse, (fosil) yakıtların yakılmasına gerek kalmaz, bu da doğaya ve çevreye fayda sağlar. İster geleneksel bir kazanla ister solar termal sistemle birlikte çalıştırılsın: Çok yönlü bir tedarikçi olarak Viessmann, her ihtiyaç için doğru su ısıtıcısına sahiptir.

Viessmann DHW silindirlerinin farklı versiyonları

Viessmann DHW silindirleri yüksek verimlilikleri, çeşitlilikleri ve montaj kolaylıkları ile karakterize edilir. Üniteler farklı versiyonlarda mevcuttur:

Silindir kapasitesi modele bağlı olarak 120 ila 1000 litre arasında değişmektedir. Bu, Viessmann DHW silindirlerini sadece müstakil evlerde değil, aynı zamanda yüksek DHW talebi olan binalarda da kullanıma uygun hale getirir.

Solar termal sistemler için çift modlu DHW silindirleri

Çift modlu bir DHW silindiri, solar termal sistemin vazgeçilmez bir bileşenidir. Bunun nedeni, sistem tarafından üretilen ısıyı emmesi ve suya aktarmasıdır. Viessmann'ın çift modlu DHW silindirlerinin her biri iki ayrı dahili dolaylı bobine sahiptir ve suyu hem solar termal sistem hem de bir kazan aracılığıyla ısıtır. Bu, gerekli sıcaklık seviyesinin her zaman korunmasını sağlar. Silindirler Ceraprotect emaye kaplamalı çelikten (Vitocell 100-V, Vitocell 100-W, Vitocell 100-B, Vitocell 100-U) veya paslanmaz çelikten (Vitocell 300-V, Vitocell 300-H, Vitocell 300-B) yapılmıştır.

DHW silindirinin iç yüzeyinin kalitesi, DHW'nin hijyenik olarak sağlanması için çok önemlidir. Bu nedenle Viessmann iki yüksek kaliteli malzemeye güvenmektedir: Korozyona karşı güvenli ve kalıcı koruma için Ceraprotect emaye kaplama - Vitocell 100 serisi için geçerlidir. Vitocell 300 serisi için kullanılan ve en yüksek hijyen taleplerini karşılayan paslanmaz çelik.

Termal enerjinin verimli kullanımı için ısıtma suyu tampon silindirleri

Bir ısıtma suyu tampon silindiri, bir ısı jeneratörü tarafından üretilen fazla enerjiyi geçici olarak depolama ve sadece gerektiğinde ısıtma sistemine geri verme görevine sahiptir. Depolanan enerji, ısıtma devrelerini veya kullanım sıcak suyunu ısıtmak için kullanılabilir. Vitocell 120-E veya Vitocell 140-E gibi ısıtma suyu tampon silindirleri ayrıca bir ısı pompası veya solar termal sistemle çift modlu çalışma için fabrika donanımına sahiptir. Cihazlar 2000 litreye kadar su alabilmektedir.

İki enerji verimliliği sınıfında DHW tüpleri

Varsayılan olarak, tanımlama gerektiren silindir kapasitesine sahip (500 litreye kadar) DHW silindirlerinin çoğu enerji verimliliği sınıfı B'yi karşılar. Seçilen silindir tipleri için, enerji verimliliği sınıfı A veya B arasında seçim yapmak da mümkündür. A sınıfındaki silindirler, ısı kayıplarını ve dolayısıyla enerji maliyetlerini azaltan ek bir vakum paneli ile termal olarak yalıtılmıştır.

Viessmann Vitocal 350-G ve Vitocal 300-G ısıtma suyu tampon silindiri ile ısıtma sistemi

Yerel yönetimler ve ticari işletmeler için Viessmann Vitocell silindir serisi

Vitocell ürün yelpazesi, yerel yönetim ve ticari gereksinimler için size tam olarak doğru DHW silindirini sunar. Geniş ürün yelpazemizden uygulamaya ve kurulum seçeneklerine uygun bir DHW silindiri seçin. Yerel yönetim binalarında kullanılmak üzere Viessmann DHW silindirleri, çeşitli akış ve dönüş bağlantılarının yanı sıra test noktaları için ek bağlantılar sayesinde çok sayıda ısı üreticisi ve ısı tüketicisine sahip ısıtma sistemlerinde çok yönlüdür. Birkaç DHW silindiri (Vitocell 100-V), daha büyük kullanım sıcak suyu gereksinimleri için silindir bankaları oluşturmak üzere manifoldlar aracılığıyla birleştirilebilir.