Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Gaz yoğuşmalı teknoloji - işlev, faydalar ve potansiyel tasarruflar

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Bir kombi, bir odayı ısıtmak için ısıtma enerjisine ihtiyaç duyar. Ne kadar fazla ısıtma enerjisi tüketirse, sonraki ısıtma maliyetleri de o kadar yüksek olur. Ayrıca, enerji kaynağı olarak doğal gaz veya petrol gibi fosil yakıtların yakılmasının da çevre üzerinde bir etkisi vardır. Yoğuşmalı teknoloji tam da bu noktada fark yaratır: enerji verimliliğini artırır ve CO₂ emisyonlarını minimuma indirir.

Gaz yoğuşmalı teknolojiyi kullanmak için birçok neden

Sadece Almanya'da, bugün hala 25 yıldan daha eski olan yaklaşık iki milyon ısıtma sistemi kullanılmaktadır. İşletmeciler genellikle gereksiz yere yakılan ve kullanılmayan ısı olarak bacadan çıkıp giden enerji için ne kadar para harcadıklarının farkında değiller. Ayrıca, bu eski sistemler gereksiz yere yüksek CO₂ emisyonları yoluyla iklimimizi etkilemekte ve böylece küresel ısınmaya daha fazla katkıda bulunmaktadır.

Bu sistemleri derhal güneş enerjisi teknolojisiyle kombine edilmiş yüksek verimli gaz yoğuşmalı kazanlarla değiştirerek enerji tüketiminizi yüzde 35'e kadar azaltabilirsiniz. Bu, Almanya'nın toplam enerji ihtiyacının yüzde onuna karşılık gelir ve aynı zamanda yıllık CO₂ emisyonları 54 milyon ton azalır.

Çok çeşitli gaz yoğuşmalı kazanlar

Eski ve verimsiz bir kombiden enerji tasarruflu bir yoğuşmalı kombiye geçiş, ister duvara monte ve son derece kompakt bir kombi ister entegre güneş enerjisi tüpüne sahip bir yer tipi ünite tercih edin, çok hızlıdır. Özellikle müstakil evlerin, iki aileli evlerin ve küçük apartmanların sahipleri, güç (80 kW'a kadar) ve fiyat açısından tüm ihtiyaçlarını karşılayan doğru Viessmann kazanı bulmakta sorun yaşamayacaktır. Ve gelecekte de teknolojiye güvenebileceksiniz. Çünkü gaz yoğuşmalı kazanlar, doğal gaz, sıvı gaz ve biyogaz karışımının yanı sıra yüzde 20'ye kadar hidrojen içeren gaz karışımlarıyla da kullanıma uygundur.

Gaz yoğuşmalı kazan ürün yelpazesi

Gaz yoğuşma teknolojisi nasıl çalışır?

Sabit sıcaklıklı ve düşük sıcaklıklı kazanların aksine, gaz yoğuşmalı teknolojinin çalışma şekli basitçe yanma, gazlaştırma ve ısı salınımı olarak ayrılamaz. Son iki adım arasında baca gazları da yoğunlaştırılır.

Bir yakıt, bu durumda gaz, yakıldığında, ölçülebilir ısıtma enerjisine ek olarak baca gazları üretilir. Bunlar büyük ölçüde, bileşenleri asidik olabilen sıcak su buharından oluşur. Kazanın kendisini ve baca sistemini bu asidik su buharından korumak için, eski kazanlar baca gazlarını doğrudan açık havaya tahliye eder. Isıtma teknolojisine bağlı olarak, baca gazı sıcaklığı 200 santigrat dereceye kadar çıkabilir. Böylece baca gazlarındaki su buharının yoğunlaşması bilinçli olarak önlenir.

Sıcak su buharının hala enerji içerdiği gerçeği basit bir numara ile kanıtlanabilir: elinizi kaynar su dolu bir tencerenin üzerinde tutarsanız, kısa süre içinde bu enerjiyi avucunuzda fark edeceksiniz. Bunun nedeni buharın el yüzeyinde yoğunlaşması ve o anda yoğuşma ısısı olarak da adlandırılan gizli ısıyı açığa çıkarmasıdır. Gaz yoğuşma teknolojisi, bu yoğuşma ısısının geri kazanılmasını ve ısıtma suyuna eklenmesini içerir. Bunun için sıcak baca gazları açık havaya salınmadan önce bir ısı eşanjöründen geçirilir.

Isı eşanjörü neme ve aside dayanıklı paslanmaz çelikten yapılmıştır ve özel tasarımı sayesinde çok kompakttır. Sıcak baca gazları bobininden geçerken, radyatörlerden kazana geri akan ısıtma suyu (dönüş suyu) tarafından soğutulur. Baca gazları yavaş yavaş yoğunlaşır. Oluşan su buharının ısısı daha sonra ısıtma sistemine aktarılır. Yoğuşmanın gerçekleşmesini sağlamak için, dönüş suyunun sıcaklığı 57 santigrat derece sınırını aşmamalıdır. Aksi takdirde sıcak baca gazları yoğuşamaz. Yerden ısıtma gibi alan ısıtma sistemleri bu dönüş suyunu soğutmak için uygundur.

Isı eşanjörü bu nedenle bir gaz yoğuşmalı kazanın önemli bir bileşenidir ve bu teknoloji için vazgeçilmezdir. Elde edilen yoğuşma ısısını neredeyse hiç kayıp olmadan ısıtma sistemine aktarabilir. Bu şekilde, sıcak gazda bulunan enerjinin yüzde 98'ine kadarını ısıya dönüştürür. Sistem sahiplerinin on yıla kadar garantiye sahip olduğu tahrip edilemez bir bileşen.

Baca gazlarında bulunan su buharının kasıtlı olarak yoğunlaştırılması yoğuşma suyu üretir. Bu normalde pH değerinin çok yüksek olmaması koşuluyla atık suya (küçük kanalizasyon arıtma tesislerine değil) deşarj edilebilir. Ayrıca drenaj sistemi aside dayanıklı olmalıdır. Hesaplama için temel olarak Alman Su, Atıksu ve Atık Birliği'nin (DWA) "DWA-A 251" Uygulama Kuralları kullanılır. Gaz yoğuşmalı kazanın boyutu da önemli bir faktördür. Nominal ısıtma gücü 25 kilovattan (kW) düşükse, yoğuşma suyunun nötralize edilmesine gerek yoktur. Eğer 25 kW ile 200 kW arasındaysa, atık su ile seyreltilerek atık suya doğrudan deşarjına sadece bazı durumlarda izin verilir. Çıkışı 200 kW'tan fazla olan gaz yoğuşmalı ısıtma sistemleri için nötralizasyon genellikle zorunludur.

Yoğuşma suyu drenajına ek olarak, baca sistemi de yoğuşma teknolojisi için tasarlanmalıdır. Burada, yoğuşma suyunda bulunan asit miktarının sisteme zarar vermemesi önemlidir. Bir fan (örneğin bir brülör fanı) kullanımıyla oluşan pozitif basınç da yeni boru sistemini etkilememelidir. Paslanmaz çelikten veya özel plastikten yapılmış baca boruları denenmiş ve test edilmiştir. Bir baca zaten mevcutsa, yeni boru genellikle mevcut bacaya yerleştirilebilir. Mevcut bacayı kullanmadan dışarıya yönlendirme de mümkündür. Ancak bu durumda bir baca gazı denetçisinin tavsiyesine başvurulması şarttır.

Gaz yoğuşmalı teknolojinin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgiyi heizung.de adresindeki Gazlı Isıtma Kılavuzu'nda bulabilirsiniz.

Uzmanımız Carsten Kuhlmann yoğuşma teknolojisinin nasıl çalıştığını açıklıyor.

Gaz yoğuşma teknolojisi ile nasıl tasarruf edilir?

Yoğunlaştırılmış baca gazlarından gelen ek ısı sayesinde, yoğuşmalı kazanlar yüzde 98'e varan standart mevsimsel verimliliğe [DIN'e göre] ulaşır ve bu nedenle özellikle enerji verimlidir. Bu işlev yalnızca değerli enerjiden tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda önemli ölçüde daha düşük CO₂ emisyonları yoluyla çevreyi de korur. Aşağıdaki tablo tam olarak ne tür tasarruflar elde edilebileceğini göstermektedir:

 

Güneş enerjisi ile merkezi ısıtma yedeği

Gazlı ısıtma sistemi, bu ülkede en yaygın olarak kurulan ısıtma sistemlerinden biridir. Özellikle kompakt tasarımı ve yüksek enerji verimliliği ile dikkat çekmektedir. Sistem sahipleri gaz yoğuşmalı teknoloji ve solar termalden oluşan hibrit bir çözümü tercih ederse, verimliliği ve çevresel referansları daha da artırılabilir. Güneşin sağladığı bedava enerji, en temiz ısı kaynağı olmasına rağmen, merkezi ısıtma yedeklemesi ve kullanma suyu ısıtması için hala yeterince kullanılmamaktadır. Ve sonsuz bir kaynağı ücretsiz olarak mevcuttur. Modernizasyon yaparken, yeni ısıtma sisteminizi veya kombinizi bir solar termal sistemle birleştirmeyi düşünmelisiniz.

Viessmann gaz yoğuşmalı kazanlar mono veya dual modda çalıştırılabilir. Bir solar termal sistem ile çift modlu çalışma için uygun bir tüp gereklidir. Viessmann'ın Vitocell serisi, solar termal sistemle mükemmel bir şekilde eşleşir. İster kullanım suyu ısıtması için boyler silindirleri, ister kombi silindirleri veya ısıtma suyu tampon silindirleri olsun, her ihtiyaca uygun mükemmel boyler çözümlerine sahibiz.

Yararlı bağlantılar
Yararlı bağlantılar