Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Gaz yoğuşmalı kazanlar - farklı ihtiyaçlar için teknoloji

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Doğal gaz ile konforlu ısı üretimi söz konusu olduğunda Viessmann, her türlü talep ve durum için çeşitli teknolojiler sunmaktadır. Ürün yelpazesi, yeni ve mevcut binaların yanı sıra ev sahibi tarafından kullanılan daireler ve müstakil evler için gazlı ısıtma sistemlerini içerir. Konut, ticari ve belediye sektörlerinde büyük ölçekli projeler de uygulanabilir.

Kompakt kazanlar yerden tasarruf sağlayan mucizelerdir

Duvara monte gaz yoğuşmalı kazanlar özellikle yeni binalarda ve küçük dairelerde kullanım için uygundur. Bu son derece kompakt cihazlar neredeyse her alana sığabilir. Sadece sıcak su ısıtması için ya da alan ısıtması için de kullanılırlar. İkincisi söz konusu olduğunda kombi olarak adlandırılırlar. Her iki versiyon da anlık su ısıtma prensibine göre çalışır. Bu nedenle genellikle bir depolama suyu ısıtıcısına sahip değildirler ve sadece ihtiyaç duyulduğunda suyu ısıtırlar. Bu, değişen gereksinimlere çok hızlı tepki verdikleri anlamına gelir. Anlık su ısıtma prensibini kullanan DHW ısıtmanın dezavantajı, sıcak suyun hemen mevcut olmamasıdır. Suyun ısınmadan önce uzun süre musluktan akmasını önlemek için, bazı duvar tipi gaz yoğuşmalı kazanlarda küçük bir entegre depolama su ısıtıcısı bulunur.

Yüksek kullanım suyu talebinde daha fazla verimlilik için yer tipi gaz yoğuşmalı kazanlar

Yer tipi gaz yoğuşmalı kazanlar biraz daha fazla yer kaplar. Bunun başlıca nedeni, ısıtılan DHW'nin daha uzun bir süre boyunca sabit bir sıcaklıkta tutulduğu daha büyük bir depolama suyu ısıtıcısına sahip olmalarıdır. Bu, özellikle düzenli olarak daha büyük miktarlara ihtiyaç duyulduğunda etkilidir.

Kullanım suyu ısıtması için bir solar termal sistem bağlama planları varsa, entegre solar dolaylı serpantinli bir yer tipi gaz yoğuşmalı kazan seçmenizi öneririz. Bu, tampon silindire veya çekme noktasının yakınına monte edilir ve kullanım suyunu ısıtır. Bu gibi kombine sistemlerde ısıtma suyu ve kullanma suyu birbirine karışmaz. Yer tipi üniteler zaten çift modlu çalışma için tasarlanmıştır. Bu, ısı talebini karşılamak için başka bir ısı jeneratörü ile kolayca birleştirilebilecekleri anlamına gelir. Teknoloji açısından, Viessmann gaz yoğuşmalı kazanlar son teknoloji ürünüdür ve yaklaşık iki ila 100 kilowatt (kW) çıkış aralığını kapsar. Bu, müstakil evlere, iki aileli evlere ve küçük apartmanlara her zaman verimli ve güvenilir bir şekilde ısı sağlamalarına olanak tanır.

Yer tipi gaz yoğuşmalı kazanlar da daha büyük boyutlarda mevcuttur. Bunlar çoğunlukla yüksek ısı talebi olan binalarda, tipik olarak apartman komplekslerinde, kamu binalarında ve ticari tesislerde kullanılır. Kaskad fonksiyonu sayesinde, birkaç cihaz hızlı bir şekilde tek bir ünite oluşturacak şekilde bağlanabilir ve bu alanda da güvenilir ısı sağlayabilir.

İklim koruma ve mali yardımın birleştirilmesi

Vitodens 343-F gaz yoğuşmalı kombi

Sadece Almanya'da, bugün hala 25 yıldan daha eski olan yaklaşık iki milyon ısıtma sistemi kullanılmaktadır. Tüketiciler bu kazanları yüksek verimli gaz yoğuşmalı kazanlarla değiştirerek, modern bir gazlı ısıtma sistemi güneş enerjisi teknolojisiyle birlikte kullanıldığında yüzde 35'e varan oranlarda enerji tasarrufu sağlayabilir. Bu da Almanya'nın toplam enerji ihtiyacının yüzde 10'u anlamına gelirken, aynı zamanda yıllık CO₂ emisyonu 54 milyon tona kadar azaltılabilir.

Tasarruf, yoğuşma teknolojisinin enerjiyi son derece verimli kullanması sayesinde mümkün olmaktadır. Bunun nedeni, bir yakıtın enerji içeriğinin neredeyse tamamını ısıya dönüştürmesidir. Dolayısıyla, örneğin bir gaz yoğuşmalı kombi tercih eden herkes, çevre üzerindeki yükü azaltırken uzun vadede ısıtma maliyetlerini düşük tutabilir. Sonuçta, daha az yanma aynı zamanda daha az CO₂ emisyonu anlamına gelir.

Tüm Viessmann gaz yoğuşmalı kazanlar, verimli yoğuşma teknolojisi için AB çapında gereklilikleri karşılamaktadır. Harcanan enerjinin yüzde 98'i veya daha fazlası ısıya dönüştürülür. Böylesine yüksek verimlilik seviyeleriyle, bu gazlı ısıtma sistemlerinden birini tercih eden herkes iklimin ve çevrenin korunmasına olumlu bir katkıda bulunur.

Yoğuşma teknolojili gazlı ısıtma nasıl çalışır?

Daha önce de belirtildiği gibi, yoğuşma teknolojisi enerjiyi çok verimli kullanır. Sadece yanma sonucu oluşan ısıyı sıcak gazların ölçülebilir sıcaklığı (net kalorifik değer) olarak kullanmakla kalmaz, aynı zamanda su buharı içeriğini de (brüt kalorifik değer) kullanır. Bu, eski ısıtma sistemlerinde baca yoluyla açık havaya atılan "gizli" ısıyı içerir. Bu gizli ısı, yanma sırasında oluşan baca gazlarının, gazlarda bulunan su buharı yoğunlaşana kadar bir ısı eşanjöründen geçirilmesiyle geri kazanılabilir. Yoğuşma işlemi, daha sonra ısıtma suyunu önceden ısıtmak için kullanılan termal enerji üretir.

Carsten Kuhlmann yoğuşma teknolojisinin nasıl çalıştığını açıklıyor.

Gazlı yoğuşma teknolojisi bölümünde ısıtma teknolojisinin ayrıntılı bir açıklamasını da bulabilirsiniz. Buna ek olarak, heizung.de gazlı ısıtma kılavuzunda kapsamlı bilgiler mevcuttur.

Viessmann Vitodens 200-W duvar tipi gaz yoğuşmalı kombi

Geleceğe dönük, güvenilir ısıtma teknolojisi artık burada

Kaynak tasarrufu sağlayan ısıtma teknolojilerine yönelik çağrılar giderek artıyor. Yeni gaz yoğuşmalı kazanlar sadece temiz değil, aynı zamanda sürdürülebilir bir şekilde çalışmalıdır. Viessmann da buna yanıt olarak gaz yoğuşmalı ısıtma sistemlerini geleceğe hazırlıyor. Yanma kontrolörü sayesinde bu kazanlar, biyogaz karışımları da dahil olmak üzere çeşitli gaz türlerine otomatik olarak uyum sağlamaktadır. Ayrıca, ürünler şu anda yüzde 20'ye kadar hidrojen içeren doğal gaz/hidrojen karışımları ile kullanıma uygundur. Ancak bu oranı daha da artırmak istiyoruz.

2025'ten itibaren %100 hidrojen işletimi planlanıyor

Viessmann "H2 ready" ısıtma cihazları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Duvara monte ve yer tipi gaz yoğuşmalı kazanların avantajları

Yoğuşmalı teknoloji artık yeni gazlı ısıtma sistemleri için bir ölçüt haline gelmiştir. Bu teknolojiyi tercih eden sistem sahipleri çok sayıda avantajdan yararlanmaktadır:

Yakıtta bulunan enerji neredeyse hiç kayıp olmadan ısıya dönüştürülür
Verimli yanma, ısıtma maliyetlerini ve CO₂ emisyonlarını azaltır
Kanıtlanmış teknoloji yüksek operasyonel güvenilirlik sağlar ve beklenmedik arıza riskini azaltır
Yenilenebilir ısıtma sistemleri ile birleştirme seçeneği
Yenilenebilir enerjilerle kombinasyon için devlet sübvansiyonları satın alma maliyetlerini düşürür

Gaz yoğuşmalı bir ısıtma sisteminin seçilmesi, evde yakıt deposuna ihtiyaç olmadığı anlamına da gelir. Mevcut bir gaz bağlantısı varsa, depoya gerek yoktur. Kompakt gaz yoğuşmalı kazanlar yerden de tasarruf sağlar.

Bodrum katında Viessmann gaz yoğuşmalı kazan ve çatıda güneş enerjisi sistemi bulunan ev

Yenilenebilir ısıtma sistemleri ile kolay kombine edilebilir

Başlangıçta da belirtildiği gibi, gaz yoğuşmalı teknolojinin avantajlarından biri de yüksek düzeyde uyumluluktur. Pratikte bu, çoğu gaz yoğuşmalı kazanın fabrikadan kombine çalışmaya hazır olarak çıktığı anlamına gelir. Gaz yoğuşmalı kazan ve solar termal sistem kombinasyonunun çok ekolojik ve ekonomik olduğu kanıtlanmıştır. Bu konfigürasyonda, solar termal sistem serbest güneş enerjisini kullanarak sıcak su ısıtmasından sorumludur. Bu, gaz kazanının çok fazla iş yapmak zorunda olmadığı anlamına gelir. Bu aynı zamanda ısıtma maliyetlerini de düşürür.

Solar termal sistem ürün yelpazesine

Bir ısı pompası ile kombine etmek de başka bir olasılıktır. Bu çift modlu çalışmada, ısı pompası tüm yıl boyunca sadece kullanım sıcak suyu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda ısıtma da sağlar. Hava çok soğuk olduğunda pik yükler meydana gelirse, gaz kazanı da devreye girer.

Bir gaz yoğuşmalı kazanı bir biyokütle ısıtma sistemi ile çalıştırmak da mümkündür. İster kütük kazanı, ister pelet kazanı veya talaş kazanı olsun: burada da gaz kazanı sadece beklenmedik bir şekilde yüksek ısı talebi olduğunda çalıştırılmalıdır.

Viessmann hizmetleri

Uygulama üzerinden işletim, uzatılmış garanti hizmetleri veya ısı sözleşmesi - Viessmann tarafından sunulan geniş hizmet yelpazesi hakkında daha fazla bilgi edinin.

ViCare uygulaması, Viessmann gazlı ısıtma sisteminizi çalıştırmak ve enerji tasarrufu yapmak için size her zaman, her yerde kullanışlı bir yol sunar. Sistem durumunu her zaman takip etmenizi sağlar.

ViCare uygulama bilgileri ve gereksinimleri

Yeni Viessmann gazlı ısıtma sisteminizi Vitoconnect arayüzü üzerinden internete bağlamayı seçerseniz, beş yıllık uzatılmış bir garanti alırsınız. ViCare uygulamasını kullanarak, gazlı ısıtma sistemini internet üzerinden kolayca ve rahatça kontrol etmek mümkündür.

→ *Garanti koşulları

Maksimum hizmet ve rahatlığın tadını çıkarmak mı istiyorsunuz? Planlama güvenliği ve uzatılmış garanti süreleri sizin için önemli mi? O zaman Viessmann Wärme teklifimiz hakkında daha fazla bilgi edinin. Viessmann Wärme ile yeni gazlı ısıtma sisteminizi satın almak yerine kiralayabilirsiniz.

Satın almaya alternatif olarak yeni bir gazlı ısıtma sistemi kiralayın

Ürün yelpazesi

İster gaz yoğuşmalı kazanlar, ister entegre solar dolaylı serpantinli yer tipi üniteler veya yüksek ısı talepleri için kademeli ısıtma cihazları olsun, Viessmann çok çeşitli ihtiyaçlar için doğru gaz yoğuşmalı ısıtma sistemini sunabilir.

Yararlı bağlantılar
Yararlı bağlantılar