Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Her ihtiyacı karşılayacak DHW silindirleri

Ücretsiz danışmanlık talep edin

İster sabah duşu ister hafta sonu rahatlatıcı bir banyo için olsun: çoğu insan için kullanım sıcak suyunun sürekli kullanılabilir olması ev konforunun temelini oluşturur. Farklı şekillerde üretilebilir ve depolanabilir. Merkezi ve merkezi olmayan kullanım suyu ısıtması arasında temel bir ayrım yapılır. Viessmann Vitocell DHW silindirleri, merkezi olarak hazırlanan DHW'yi daha uzun bir süre boyunca depolar ve gerektiğinde kullanılabilir hale getirir.

Merkezi ve merkezi olmayan kullanım suyu ısıtması: bir karşılaştırma

Mevcut bir kazan merkezi boyler ısıtması için vazgeçilmezdir. Sadece oda ısıtması için değil, aynı zamanda gerekli boyler ısıtması için de ısı sağlar. Kullanım suyunun her zaman gerektiği gibi musluktan akmasını sağlamak için, bu tür ısıtma sistemleri bir kullanım suyu silindiri ile donatılmıştır.

Kazandan bağımsız kullanım suyu ısıtması

Merkezi kullanım suyu ısıtmasının aksine, merkezi olmayan versiyonun bir kazana bağlanması gerekmez. Anlık su ısıtıcılarında, kullanım suyu sadece talep anında gerekli sıcaklığa ısıtılır. Küçük depolu su ısıtıcıları veya lavabo altı depolu su ısıtıcıları ise kullanım suyunu depolar. Her ikisi de genellikle elektrikle çalışır ve çok esnek kurulum sağlar.

Merkezi olmayan kullanım suyu ısıtması için bir başka seçenek de sıcak su depolama ısıtıcısıdır. Bu, sıcak kullanım suyunu hem ısıtan hem de depolayan, ısı yalıtımı çok az olan veya hiç olmayan bir silindirdir. Ancak ısı yalıtımının zayıf olması veya bazı durumlarda hiç olmaması nedeniyle su hızlı bir şekilde soğur. Bu da su ısıtıcısının suyu tekrar tekrar ısıtması gerektiği anlamına gelir. Bu tip su ısıtıcıları, teknolojinin eski olduğu düşünüldüğünden nadiren mevcuttur.

Doğru DHW silindirinin satın alınması

Viessmann DHW silindiri ile Vitoladens 300-C

Bir Viessmann DHW silindiri satın almadan önce, farklı versiyonlar hakkında bilgi edinmek de önemlidir. Bunun nedeni, silindir boyutuna ek olarak, binanın özelliklerine ve DHW talebine bağlı olarak başka faktörlerin de rol oynamasıdır. DHW silindirleri de yer gerektirir. Viessmann, mevcut alandaki farklılıkları karşılamak için yatay DHW silindirleri ve kazana bitişik veya altına monte edilen silindirler sunar. Ayrıca, paslanmaz çelik veya Ceraprotect emaye kaplamalı çelik gibi farklı malzemeler arasından seçim yapabilirsiniz. Aşağıdaki bölümlerde, bir kullanma suyu tüpü satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken önemli kriterler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Uygun silindiri bulmak söz konusu olduğunda boyutlandırma çok önemli bir faktördür. Doğru boyutun seçilmesi sadece konut sakinlerinin sayısına, bireysel tüketim alışkanlıklarına ve gerçek kullanım suyu talebine bağlı değildir. Sistemin genel ısıtma çıkışına ek olarak, diğer önemli bir faktör de sadece ısıtma suyu mu yoksa kullanım sıcak suyu da mı sağlanacağıdır. Genel ısıtma kapasitesi oldukça düşükse, biraz daha büyük bir silindir satın almanız tavsiye edilir. Bu konuda tavsiye almak için her zaman bir Viessmann ortağına danışın. Ortaklarımız çok çeşitli sıcak kullanım suyu tüpleri hakkında bilgi sahibidir. Vitocell ürün yelpazesi 130 ila 1000 litre kapasitelerde mevcuttur. Bu, bu ürünlerin sadece müstakil evlerde değil, aynı zamanda apartmanlarda veya sıcak su ihtiyacının yüksek olduğu diğer binalarda da kullanılmaya değer olduğu anlamına gelir. Buna ticari veya belediye binaları da dahildir.

Gereksiz uzun boru hatlarından kaçınmak için, DHW silindirleri kazanın doğrudan yakınına monte edilir. Yukarıda da belirtildiği gibi çeşitli seçenekler şunlardır: yatay, kazana bitişik ve kazanın altında. DHW silindiri, mevcut alanın yanı sıra DHW taleplerine ve bireysel gereksinimlere uyacak şekilde seçilmelidir. Örneğin, Vitocell 100-W, az yer kaplayan nispeten düşük bir kullanım suyu talebi için mükemmel bir çözüm sunar, çünkü bu model yerden tasarruf etmek için duvara monte bir kazanın altına (örneğin, Vitodens 300-W gaz yoğuşmalı kazanın altına) monte edilebilir ve 150 litreye kadar su depolayabilir. Çepeçevre ısı yalıtımı, müstakil bir evin tamamında rahat ve ekonomik boyler ısıtması sağlar.

Bitişik DHW silindir modelleri Vitocell 100-L, Vitocell 100-V ve Vitocell 300-V'dir. Adından da anlaşılacağı gibi, doğrudan kazanın yanında bulunurlar. Bunlar, dolaylı bir batarya ile donatılmış silindirik, yerde duran DHW silindirleridir. Bu, silindir tabanına kadar uzanır ve tüm su içeriğinin ısıtılmasını sağlar.

Viessmann ürün yelpazesinde yatay DHW silindirleri de bulunmaktadır: Vitocell 100-H ve Vitocell 300-H. Bunlar, uygun kazanın üzerlerine yerleştirilebilmesi için özellikle sağlam olacak şekilde üretilmiştir. Yukarıda, örneğin bir gaz yoğuşmalı veya yağ kazanı için bol miktarda alan sunarlar.

Isıtma sisteminize bağlı olarak, bireysel koşullarınıza uygun bir DHW tüpü satın alabilirsiniz. Temelde iki tip vardır: mono ve çift modlu DHW silindirleri. İlkinde bir dolaylı batarya bulunurken, çift modlu modellerde iki batarya bulunur. Bu, boyler ısıtması için solar termal sistemin hızlı ve kolay bir şekilde entegre edilmesini sağlar. Güneş kolektörleri, alttaki dolaylı batarya üzerinden boyler silindirini ısıtır. Mevcut güneş enerjisi kullanma suyu talebini karşılamak için yeterli değilse, üst endirekt batarya ek ısıtma sağlar. Daha önce ek bir boyler tarafından ısıtılan ısıtma suyu bu bataryadan akar. Çift modlu çözüm özellikle ekonomik ve çevreye duyarlıdır, çünkü kullanma suyunun çoğu serbest güneş enerjisi kullanılarak üretilir.

Viessmann DHW silindirlerinde DHW, dolaylı bir serpantin aracılığıyla dolaylı olarak ısıtılır. Suyu doğrudan ısıtan küçük depolu su ısıtıcıları veya ani su ısıtıcıları da vardır. Bu tip küçük bir termosifon satın almak isterseniz Viessmann, suyu elektrik kullanarak ısıtan Vitotherm elektrikli sıcak su termosifonu sunmaktadır. Sadece gerektiği kadar sıcak suyu doğrudan ihtiyaç duyduğunuz yerde ısıtırsınız. Küçük bir depolu su ısıtıcısı satın almak, özellikle merkezi bir sıcak su kaynağının mümkün olmadığı veya düşük talep nedeniyle gerekli olmadığı durumlarda faydalıdır.

Özellikle yüksek bir kullanım suyu talebi varsa, zemine monte Vitocell 100-V kullanım suyu tüpü ideal çözümdür. Emaye kaplı Viessmann DHW silindiri iki renk seçeneğiyle ve 160 ila 950 litre kapasiteyle mevcuttur. Gerekirse birkaç DHW silindiri birleştirilerek bir silindir bankası da oluşturulabilir. Vitocell 100-V, modeline bağlı olarak özellikle ısı pompaları veya yoğuşmalı kazanlarla birlikte kullanma suyu ısıtması için uygundur. Bu da onu neredeyse evrensel olarak uygulanabilir kılar.

Isıtma sistemleri için Viessmann sıcak su depolama ısıtıcıları ayrıca ayrı bir ısı eşanjörü seti (Vitotrans 222) içerecek şekilde genişletilebilir. Bu kombinasyonda, kullanım sıcak suyunu ısıtmak için bir silindir yükleme sistemi oluştururlar. Bu, özellikle yüksek çekiş oranları (suyun ne sıklıkta çekildiği) ve farklı yeniden ısıtma sürelerinin geçici olarak karşılanması gereken pik çıkış sırasında kullanışlıdır. Silindir yükleme sistemleri, yoğuşmalı kazanlar gibi düşük dönüş sıcaklıkları gerektiren ısıtma sistemlerini çalıştırmak için de tercih edilir. Viessmann Vitocell 100-L, bu ve diğer uygulamalar için doğru DHW silindiridir. Modülasyonlu akış sıcaklığında bile doğru dereceye kadar doğru silindir ısıtması ve çıkarılabilir ısı yalıtımı sayesinde kolay kurulum ile etkileyici bir performans sergiler (500 litre ve üzeri).

En yüksek su kalitesi ve en iyi korozyon koruması için tercih edin

Viessmann Vitocal 200-G salamura/su ısı pompası ve DHW silindiri

Özellikle DHW depolanırken hijyen standartlarının korunması önemlidir. Viessmann DHW silindirleri, EN 12897'ye göre emaye çelik veya paslanmaz çelik kullanılarak buna göre üretilmektedir. Emaye DHW silindirleri söz konusu olduğunda, Ceraprotect emaye kaplamalı olanlar en iyi performansı sağlar. Vitocell 300-H ve Vitocell 300-V, paslanmaz çeliğin ek avantajlarını sunar ve en yüksek talepleri karşılar. Kaplama gerektirmezler ve kimyasal özellikleri sayesinde korozyona karşı yıllarca koruma sağlarlar. Bu silindirler bitişik ve yatay tipler olarak mevcuttur. Bu paslanmaz çelik DHW silindirlerini satın aldığınızda, korozyondan kaynaklanan sızıntılara karşı on yıl garanti alırsınız.

Satın alma tavsiyeleri

Uzun süreli, konforlu, güvenli ve ekonomik bir işletim için ısıtma sistemi ve kullanım suyu tüpü en başından itibaren mükemmel bir şekilde eşleştirilmelidir. İster bir ısı pompası, katı yakıt kazanı, yağ veya gaz ısıtma sistemini bir kullanma suyu tüpü ile birleştirmek isteyin, ister başka bir çift modlu çözüm arıyor olun, bir Viessmann ortağına danışmak vazgeçilmezdir. Ortaklarımız sadece cihaz seçiminde yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda boyutlandırma, bağlantı ve isteğe bağlı olarak DHW tüpünün bakımı ile de ilgilenir. Yerel ticari ortak aramamız ile bölgenizdeki doğru irtibat kişisini sadece birkaç adımda bulabilirsiniz.