Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Endüstriyel uygulamalar için büyük ısı pompaları

Uzman danışmanlığı talep edin
Kaskad halinde büyük Viessmann ısı pompaları

Çevresel enerji, fosil yakıtlara karşı gelişmiş ve uygun maliyetli bir alternatiftir. Ücretsiz olarak temin edilebilir ve petrol ve gazdan bağımsızlık sunar. Bir ısı pompası, doğal enerjiyi özellikle etkili ve çevreye duyarlı bir şekilde kullanır. Viessmann bu alanda sadece müstakil ve iki aileli evler için çözümler sunmakla kalmıyor. Endüstriyel uygulamalar, ticari işletmeler, yerel yönetimler ve büyük konut binaları için de büyük ısı pompaları yüksek bir çıkış aralığında çözümler sunuyor. Bu, hem sıcak hem de soğuk için güvenilir ve verimli bir çözümdür.

Jeotermal enerji, yeraltı suyu, buz ve atık ısı ile ısıtma

Büyük Viessmann ısı pompaları yüksek verimli çalışma için tasarlanmıştır. Buna ek olarak, kompakt bir tasarım ve düşük gürültülü, düşük titreşimli bir yapı ile karakterize edilirler. Modele bağlı olarak, büyük ısı pompaları genişletilebilir ve bu nedenle her türlü ısıtma ve soğutma talebine hızlı ve kolay bir şekilde uyarlanabilir. Isı kaynakları arasında farklı kaynaklardan gelen atık ısı, toprak ve ayrıca yeraltı suyu yer alabilir. Alternatif olarak, ısı üretmek için bir buz enerji deposu kullanılabilir.

Jeotermal enerji ile ısıtma

Yeryüzü, insanların ücretsiz olarak kullanabileceği devasa bir enerji deposudur. Bir antifriz/su ısı pompası yardımıyla bu enerji, fosil yakıtları yakmak zorunda kalmadan ısıtma enerjisine veya kullanım sıcak suyu ısıtmasına dönüştürülebilir. Standart büyük ısı pompalarının çıkış aralığı 27 ila 240 kW nominal ısıtma gücü arasında değişir ve kaskad fonksiyonu sayesinde 1200 kW kadar yükseltilebilir.

Viessmann'ın büyük ısı pompaları, gereksinimlere bağlı olarak 73°C'ye kadar akış sıcaklıklarına ulaşır. Bu, konut ve ticari yapıların yanı sıra kullanım sıcak suyunun ısıtılması için hijyen düzenlemelerinden kaynaklanan çoğu gereksinimi karşılar. Jeotermal enerji ile ısıtma hakkında daha fazla bilgiyi Salamura/su ısı pompaları başlıklı bölümde bulabilirsiniz.

Buz ile ısıtma

Resim, büyük bir ısı pompası için ısı kaynağı olarak hizmet veren bir Viessmann buz deposunun içini göstermektedir.

Viessmann'ın buz deposu sistemi ile artık antifriz/su ısı pompaları için ek bir cazip ısı kaynağı mevcuttur. Zemin depolama tankları ve güneş havası emiciler, jeotermal sondalara ve jeotermal kolektörlere uygun maliyetli bir alternatif olarak kullanılır ve izin gerektirmez. Ortam havası, atık ısı, güneşlenme ve toprak aynı anda ısı kaynağı olarak kullanılır. Basit bir ifadeyle, bir buz deposu sistemi, içine birkaç büyük boru spiralinin döşendiği suyla dolu bir sarnıçtan oluşur. Donmaya karşı dayanıklı bir tuzlu su bu spiraller arasında dolaşarak suda bulunan ısıyı büyük bir ısı pompasına aktarır.

Sarnıç yeryüzünün altına gömülüdür ve bu nedenle içindeki suyu tekrar tekrar ısıtmak için yeryüzünün ısısını kullanır. Bu gereklidir çünkü ısı pompası sudan düzenli olarak ısı çeker. Bir buz depolama ünitesinin özelliği kristalleşme ısısının kullanılmasıdır. Bu, sarnıçtaki su fiziksel durumunu değiştirdiğinde ve donduğunda meydana gelir. Jeotermal ısının yanı sıra, buz enerji deposu güneş emiciler yardımıyla da çözülebilir. Bu sürecin nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgiyi Buz enerji deposu başlıklı bölümde ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Yeraltı suyu ile ısıtma

Zemine ek olarak, belirli bir derinliğin üzerindeki yeraltı suyu da tüm yıl boyunca sabit, yüksek düzeyde ısı sağlar ve bu ısı merkezi ısıtma yedeklemesi veya kullanım sıcak suyu ısıtması için kullanılabilir. Kompakt boyutlarına rağmen, büyük ısı pompaları güçlü eski işlerdir. Isıtma ve soğutma talebi arttıkça, 1450 kilowatt'a kadar nominal ısıtma çıkışına sahip kademeli devre, yoğun yükler sırasında bile ihtiyaç duyulan ısıyı güvenilir bir şekilde sağlar. Cihazlar standartlaştırılmıştır, bu da hızlı ve kapsamlı mühendisliğin yanı sıra şeffaf maliyet hesaplamasına olanak tanır.

Atık ısı ile ısıtma

Aşağıdaki video, atık ısı kullanarak büyük ısı pompaları ile emisyonsuz ısı tedarikinin nasıl çalıştığını göstermektedir.