Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Yerden ısıtma: işlevi, türleri ve düzenlenmesi

Uzman danışmanlığı talep edin

Viessmann'ın portföyünde sadece çeşitli ısı jeneratörleri değil, aynı zamanda ısıtma merkezi için ilgili aksesuarlar da bulunmaktadır. Bu, tüm bileşenleri birbiriyle en iyi şekilde eşleşen bir sistemi tek bir kaynaktan, doğrudan fabrikadan alabileceğiniz anlamına gelir. Vitoset ürün yelpazesi, son yıllarda yeni binalarda giderek daha fazla standart hale gelen farklı yerden ısıtma türlerini içermektedir. Ancak mevcut binalarda da giderek daha sık yenilenmektedir. Burada nasıl çalıştığını, özellikle klasik radyatörlere kıyasla ne gibi avantajları olduğunu ve Viessmann'ın ürün yelpazesinde hangi tipleri listelediğini öğrenebilirsiniz.

Yerden ısıtmanın faydaları

Vitoset yerden ısıtma sisteminden neler bekleyebilirsiniz?

Ekonomik, enerji tasarruflu çalışma
Yüksek düzeyde konfor ve rahatlık
Yüksek operasyonel güvenilirlik ve uzun hizmet ömrü
İlgili standart gerekliliklerine uygun olarak sürekli yüksek kalite
Tek tek bileşenlerin yanı sıra tüm sistemin üstün kalitesi
Optimum uyumlu sistem elemanları
Güvenli ve zaman kazandıran kurulum

Özel bir avantaj: Geniş ısı eşanjörü yüzeyi sayesinde yerden ısıtma, ultra düşük ve düşük sıcaklıklı kazanlar, yoğuşmalı kazanlar, ısı pompaları ve diğer birçok Viessmann ürünü ile birlikte çok düşük akış sıcaklıklarında çalıştırılabilir.

Yerden ısıtma nasıl çalışır?

Elektrikli ve sıcak sulu yerden ısıtma arasında bir ayrım yapılmalıdır. Viessmann, Vitoplanar serisinde elektrikli versiyonu satmaktadır. Temel işlev her ikisi için de aynıdır. Bir alan ısıtma sistemi olarak yerden ısıtma, zeminin tüm yüzeyi boyunca odalara ısı verir. Sonuç olarak, birçok insan bunu çok hoş bulmaktadır. Ayrıca, avantajlar bölümünde de vurgulandığı gibi, yerden ısıtmanın oldukça düşük bir akış sıcaklığı mümkündür. Sıcak su ile çalışan bir yerden ısıtma sistemi merkezi ısı jeneratörüne bağlanır. Elektrikli bir Vitoplanar yerden ısıtma sistemi bundan bağımsız olarak çalıştırılır ve genellikle yenileme projelerinde kullanılır. Aşağıda, sıcak sulu yerden ısıtma ve yapı, işlev ve kurulum sistemleri açısından özel özellikleri hakkında daha fazla ayrıntıya gireceğiz.

Yerden ısıtma bileşenleri

Yerden ısıtma ıslak veya kuru sistem olarak kurulur. Yerden ısıtma ıslak sistemde, ısıtma boruları doğrudan ısıtılmış şapın içine döşenir ve böylece doğrudan şapla çevrelenir. Bu yöntem özellikle yeni binalar için uygundur, çünkü ilk kez bir zemin döşenmektedir. Isı burada ısıtılmış şap üzerinden dağıtılır. Buna karşılık, Viessmann yerden ısıtma kuru sistemi yalıtım katmanına yerleştirilir. Burada ısıtma boruları doğrudan kuru şap panellerindeki zemin kaplamasının altında yer alır. Kuru sistemde yerden ısıtmalı versiyon, bu nedenle modernizasyon projeleri için, yani bir yerden ısıtma sistemini yenilemek istediğinizde daha çok tercih edilir.

Aşağıdaki bileşenler her iki varyant için de önemlidir:

  • Yalıtım katmanı (darbe sesi dahil)

  • Kenar yalıtım şeridi

  • Isıtma boruları

  • Taşıyıcı sistemler (paspaslar, sıkıştırma rayları dahil)

  • Isıtmalı şap veya kuru şap panelleri

  • Döşeme

İpucu: Döşeme söz konusu olduğunda, çok çeşitli tasarım seçeneklerine sahip olursunuz. Sadece üreticinin zeminleri yerden ısıtma ile kullanım için onayladığından emin olun. Aşağıdaki zemin kaplamaları mümkündür: seramik karolar, plakalar, doğal taş, beton blok, tekstil kaplamalar, PVC, linolyum, laminat, parke ve mantar. Isı iletkenliğine özellikle dikkat edilmelidir. Bu, ilgili ısı gereksinimi ve ısıtma davranışıyla eşleşmelidir. En iyisi önceden bir Viessmann ortağından kapsamlı tavsiye almaktır.

Farklı tipler: stud, tacker ve modernizasyon sistemleri

Viessmann yerden ısıtma için üç sistem sunmaktadır. Saplama ve zımba sistemi, ıslak bir sistemde döşeme söz konusu olduğunda en iyi seçimdir. Sıcak sulu yerden ısıtma için zımba sistemi, boruların kaplanmış yalıtım levhaları üzerine döşenmesi ve özel zımba telleri ile sabitlenmesi ile karakterize edilir. Saplama sistemi ile ısıtma boruları saplamalar arasına döşenir ve herhangi bir ek sabitleme gerektirmez. Saplama plakalarının yapısı her zaman minimum mesafe sağlar. Hem dik açılı hem de diyagonal yönlendirme mümkündür.

Modernizasyon sistemi özellikle yenileme projeleri için uygundur. Bu, sistemin mevcut şap üzerine kurulabileceği anlamına gelir. Viessmann yerden ısıtma modernizasyon sistemi, duvar veya tavan ısıtması gibi diğer yüzey ısıtma türleri için de uygundur. Sistem levhalarına ek olarak, sistem ilgili sistem borularından oluşur. Alt tabakaya optimum bağ oluşturmak için hızlı sertleşen ve yüksek performanslı bir dolgu ve derz dolgu macunu kullanılır. Diğerlerinin yanı sıra beton, çimento şap, kalsiyum sülfat bağlı şaplar veya seramik kaplamalar bunun için uygundur. Burada alt tabakanın iyice hazırlanması önemlidir.

Uygulama üzerinden kontrol teknolojisi ve düzenleme

Viessmann yerden ısıtma sisteminin optimum şekilde ayarlanması esastır. Bu nedenle bunun özü kontrol teknolojisidir. Önemli bileşenler şunlardır:

  • Isıtma devresi dağıtıcısı

  • Aktüatör

  • Sıcaklık sınırlayıcı

  • Oda termostatı

Tüm Viessmann Vitoset kontrol bileşenleri, yürürlükteki Binalar Enerji Yasası (GEG) gerekliliklerine uygundur ve Vitoset yerden ısıtma sistemine en iyi şekilde uyarlanmıştır. Bireysel oda sıcaklığı kontrolörlerinin kullanımı, talep odaklı ve verimli enerji kullanımını mümkün kılar. Kontrol teknolojisi, ısı pompası ve yerden ısıtma kombinasyonu için özel olarak tasarlanmıştır. Isıtma için bu kombinasyonun kullanılmasına ek olarak, ana odak noktalarından biri soğutma için bir ısı pompası ve yerden ısıtma kullanma seçeneğiydi.

Yerden ısıtmanın uygulama üzerinden de kontrol edilmesi

Viessmann yerden ısıtma dijital olarak da kontrol edilebilir ve ihtiyaçlarınıza göre optimum şekilde ayarlanabilir. Bu, özellikle yerden ısıtma ile kullanım için tasarlanmış Vitofloor uygulaması veya tüm sistemi veya merkezi ısı jeneratörünü ve dolayısıyla genel sistemin bir parçası olarak yerden ısıtmayı kontrol etmek için kullanabileceğiniz ViCare uygulaması ile mümkündür. Her iki durumda da, tüketimi izleyebildiğiniz ve ayarlamaları hızlı bir şekilde yapabildiğiniz için enerji tasarrufu sağlarsınız. Ayrıca konfor seviyenizi de artırırsınız. Hareket halindeyken veya sadece WiFi aracılığıyla kanepenizin konforunda çalıştırılabilir.

Vitofloor uygulaması, zemin termostatınıza doğrudan bir bağlantı olarak tüm ısıtma bölgelerine kolay erişim sağlar. Avantajınız: Çok sayıda fonksiyon, yaz aylarında bile gerekli sıcaklığı kontrol etmeyi kolaylaştırır. Ayrıca, otomatik zaman programları veya sezgisel manuel kullanım, yüksek düzeyde kullanım kolaylığı sağlar.

Mahzenden yaşam alanına - ViCare Uygulaması ile bireysel oda kontrolü

ViCare Uygulaması ile bireysel oda kontrolü