Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Fotovoltaik sistemin tamamlayıcısı olarak bir güç depolama ünitesi

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Viessmann fotovoltaik sistemleri, dört kişilik bir aileye bütün bir yıl boyunca yetecek kadar elektrik üretebilir. Ancak fotovoltaik sistemlerle ilgili temel sorun, ev sakinlerinin çoğunun evde olmadığı zamanlarda, örneğin öğleden sonra saatlerinde elektrik enerjisi sağlama eğiliminde olmalarıdır. Bağlı hiçbir tüketici aktif değilse veya bağlı cihazlar elektriği tam olarak tüketemiyorsa, elektrik kamu şebekesine beslenir.

Ancak son yıllarda tarife garantileri giderek düşmüştür. Aynı zamanda ortalama elektrik fiyatı da yükseliyor. Dolayısıyla, öz tüketimi artırmak için söylenecek çok şey var. Bir güç depolama sistemi yardımcı olabilir. İşte bu nedenle Viessmann, Vitocharge VX3 fotovoltaik güç depolama sistemini piyasaya sürdü. Bu batarya depolama sistemi, gün boyunca üretilen elektriği depolar ve ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilir hale getirir.

Güç depolama sistemleri nasıl çalışır?

Fotovoltaik sistem

Güneş enerjisi depolaması, ihtiyaç duyulduğunda kendi ürettiği elektriği kullanabilmenin büyük avantajını sunar. Bu, güneşin parlamadığı zamanlarda bile anlamına gelir.

Elektrik iki şekilde depolanabilir - doğrudan ve dolaylı olarak. Ancak evsel kullanım için yalnızca dolaylı depolama sistemleri bir seçenektir. Elektriğin doğrudan depolanması, bobinler ve kapasitörler gibi bileşenler kullanılarak gerçekleşir ve yalnızca saniyeler sürer. Bu da bu tipleri müstakil veya iki aileli evler için uygunsuz hale getirir. Endüstride, öncelikle şebeke stabilizasyonu için kullanılma eğilimindedirler. Dolayısıyla, depolamalı fotovoltaik söz konusu olduğunda, sistem genellikle batarya gibi bir elektrokimyasal depolama ünitesi içerir.

Depolama süreci kısaca açıklanmıştır

İşlevsel prensip oldukça basittir. PV batarya depolama sistemi, şarj edilebilir bir bataryaya benzer şekilde elektrik enerjisini evde bir talep ortaya çıkana kadar depolar. Daha sonra bu gücü bağlı tüketicilere (ışık, buzdolabı, TV sistemi, vb.) aktarır. Ayrıntılı olarak bu, güneş ışınlarının fotovoltaik modüllere çarptığında doğru akıma dönüştürüldüğü anlamına gelir. Ancak bu ev içinde kullanılamaz. Bunu düzeltmek için, doğru akımı alternatif akıma dönüştürmek üzere devreye bir invertör yerleştirilir. Evde bu güç için tüketici yoksa güç depolama ünitesi devreye girer. Viessmann'ın lityum-iyon pilleri elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürür. Daha sonra deşarj meydana gelirse, bu işlem tersine çevrilir.

Önemli: Deşarj işlemi sırasında güneş enerjisi depolama ünitesi asla tamamen deşarj olmaz. "Nominal" ve "kullanılabilir" kapasite arasında bir ayrım vardır. Aradaki fark deşarj derinliğidir. Vitocharge VX3 özel bir işletim stratejisine göre geliştirilmiştir ve elektrikli bir aracınkine benzer. Akünün yaşlanması, hizmet ömrü boyunca deşarj derinliğinin serbest bırakılmasıyla telafi edilir. Elektrikli bir araç söz konusu olduğunda bu, aracın menzilinin hizmet ömrü boyunca mümkün olduğunca uzun süre sabit tutulduğu anlamına gelir. Sadece deşarj derinliği %100'e ulaştığında kullanılabilir kapasite azalır. Güç depolama ünitesi şarj edilirse ve bağlı veya aktif tüketici yoksa, elektrik kamu şebekesine beslenir. Ücretlendirme Yenilenebilir Enerji Kaynakları Yasası (EEG) [Almanya] tarafından düzenlenmektedir.

Viessmann fotovoltaik depolama ünitelerinin ayırt edici özellikleri nelerdir?

FV depolama üniteleri arz ve talep arasındaki boşluğu kapatır. Bu, öz tüketimin artmasına yardımcı olur ve enerji maliyetlerini azaltır. Üretilen elektrik çok daha verimli bir şekilde kullanılabilir. Viessmann güç depolama sistemleri aynı zamanda elektrik tedarik şirketlerinden daha fazla bağımsızlık sağlar ve şebeke üzerindeki yükü hafifletir.

Vitocharge ürün yelpazemizle, yüksek verimlilik ve uzun hizmet ömrüne sahip lityum-iyon batarya depolama üniteleri sunuyoruz. Modellerimiz 20 yıla kadar hizmet ömrüne veya 5 kWh batarya başına 9,6 MWh garantili enerji çıkışına sahiptir. Ortalama olarak, yılda yaklaşık 250 tam döngü bekleyebilirsiniz. Vitocharge VX3 bataryaları seri olarak bağlanabilir. Bu, esnek depolama boyutları ve bireysel elektrik ihtiyaçlarınıza mükemmel uyum sağlar. Ek olarak, hem şebeke paralel hem de şebeke ikame modu için uygundurlar. Bu, Viessmann güç depolama ünitelerinin kamu şebekesi üzerinden güç kaynağına paralel olarak çalışabileceği ve bir elektrik kesintisi durumunda en önemli tüketicileri besleyebileceği anlamına gelir. Şebeke yedekleme işletimi için bir yedekleme kutusu gereklidir. Bu, şebeke paralelinden yedek güç işletimine geçişi sağlar.

Yeni nesil güç depolama üniteleri: daha kompakt, sessiz ve güçlü

Yeni nesil Vitocharge VX3 aküler, ev sahiplerine elektriği kolayca depolama ve böylece daha verimli kullanma fırsatı veriyor. Kanıtlanmış ve güvenilir lityum demir fosfat aküler, uzun bir hizmet ömrü için tasarlanmıştır. Bu nedenle Viessmann, akü hücreleri için 10 yıl nakit değerinde değiştirme garantisi sunuyor. Buna ek olarak, güç talebi değişirse sistem ilk çalışma yılında kolayca genişletilebilir. Bu da modüler Vitocharge VX3 güç depolama ünitesini Viessmann'ın ısı, güç ve mobilite için iyi düşünülmüş enerji çözümlerinin merkezine yerleştiriyor. Isı üretiminden fotovoltaik sisteme ve elektrikli araç için şarj istasyonuna kadar her şey tek bir kaynaktan geliyor. Bunu sadece Viessmann'dan alabilirsiniz.

Videoyu izlemek için oynat düğmesine tıklayın. Videoyu izlediğinizde verilerin YouTube'a aktarılacağını lütfen unutmayın. Bununla ilgili ayrıntıları Gizlilik Politikamızda bulabilirsiniz.

Güç depolama ünitesi faydalı mı?

Viessmann'dan bir güç depolama ünitesi ile birçok kullanıma sahip bir ürün elde edersiniz. Vitocharge VX3, hibrit bir PV güç depolama ünitesi, AC-bağlantılı bir güç depolama ünitesi veya saf bir PV invertör olarak kullanılabilir. Bu da onu hem yeni hem de mevcut sistemlerde kullanıma uygun hale getirir.

Yeni PV sistemleri için güç depolama üniteleri

Azalan tarife garantisi ile birlikte, öz tüketim için sistem kurmak giderek daha mantıklı hale gelmektedir. Ancak, yeni sistemin eve ve elektrik talebine uygun olması ve böylece ekonomik olması da önemlidir. Çevreye duyarlı, kendi kendine üretilen elektriğin her zaman bir tüketici bulmasını sağlamak için tek tip bir enerji çözümüne sahip olmak faydalı olacaktır. Bazı örnekler şunlardır:

  • Fotovoltaik sistem + güç depolama ünitesi + ısı pompası
  • Fotovoltaik sistem + güç depolama ünitesi + yakıt hücreli ısıtma cihazı
  • Fotovoltaik sistem + güç depolama ünitesi + elektrikli ısıtma ve DHW sistemi

Fotovoltaik sistemden gelen enerji güç depolama ünitesi tarafından depolanır ve ısı pompası gibi elektrik tüketicileri tarafından doğrudan tüketilir. Enerji fazlası olması durumunda, enerji geçici olarak güç depolama ünitesi bataryasında depolanır ve gerektiğinde tekrar serbest bırakılır. Böylece ev ve ısı pompası büyük ölçüde çatıda sürdürülebilir ve verimli bir şekilde üretilen enerji ile beslenir.

Fotovoltaik sistem ve yakıt hücreli ısıtma cihazı ile birbirini mükemmel şekilde tamamlayan iki güç jeneratörüne sahip olursunuz. Yaz aylarında fotovoltaik sistem evin (ve isteğe bağlı olarak elektrikli bir aracın) elektriğini üretir. Kışın, yakıt hücreli ısıtma cihazı çalışma süresi nedeniyle daha fazla elektrik sağlar. Bu, evinizin (ve isteğe bağlı olarak elektrikli aracınızın) tüm yıl boyunca kendi güç kaynaklarınızdan beslenebileceği anlamına gelir. Bu, bir yandan kendi kendine yeterliliği artırırken, diğer yandan elektrik maliyetlerinizi düşürür.

Tamamen elektrikli bir sistemde, fotovoltaik sistem tarafından üretilen enerji kızılötesi alan ısıtması, yerden ısıtma veya kullanım sıcak suyu ısıtması gibi elektrikli ısı jeneratörleri için kullanılır. Enerji fazlası olması durumunda, enerji geçici olarak güç depolama ünitesinde depolanır. Hem elektrikli alan ısıtması hem de kullanım suyu ısıtması olan bir ev böylece yüksek derecede kendi kendine yeterlilik ve sürdürülebilirlik elde edebilir ve düşük bekleme tüketimi ile kızılötesi ısının avantajlarından yararlanabilir.

Sistem operatörleri, şebekeye ihraç ettikleri elektrik için 20 yıl boyunca sabit bir ödeme alırlar. Mevcut fotovoltaik sisteminiz için Yenilenebilir Enerji Kaynakları Yasası sübvansiyonu sona erdiğinde, kamu şebeke operatörleri artık ürettiğiniz elektriği kabul etmek zorunda değildir. Ayrıca, kendi ürettiğiniz enerjinin elektrik borsasında satıldığı "doğrudan pazarlama" her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda, Viessmann ürünleriyle öz tüketimi artırmaya değer. Viessmann bileşenlerinin yüksek esneklik derecesi, mevcut bir fotovoltaik sistemin bu durumda bir sistem çözümü olarak bir güç depolama ünitesi ile birleştirilmesine olanak tanır. Gerekirse, sistem ek batarya modülleri ile kolayca genişletilebilir.

Elektrik gerektiren olağan ev aletlerinin yanı sıra, örneğin elektrikle çalışan bir Vitocal 262-A DHW ısı pompası ile öz tüketimi de artırabiliriz. Keyifli bir kullanım suyu konforu için mükemmel bir eklentidir. Kendi ürettiği elektriğin kullanımı sadece daha düşük işletme maliyetleri ile sonuçlanır. Elektrikle çalışan Vitovent 300-W mekanik havalandırma sistemi de evdeki refah ve konfor hissimizi artırır ve taze, temiz hava ve optimum nem seviyesi ile bina dokusunun korunmasına önemli ölçüde katkıda bulunur.

Güç depolama ünitesinin ne kadar büyük olması gerekir?

İster yeni bir sistem ister mevcut bir sistem için olsun, her şey güç depolama ünitesinin doğru boyutta olmasına bağlıdır. Güç depolama ünitesi, bir haneye akşamdan ertesi sabaha kadar güneş enerjisinden elektrik sağlamak için yeterli kapasiteye sahip olmalıdır. Bir güç depolama ünitesinin boyutu veya depolama kapasitesi, hem yıllık elektrik tüketimine hem de mevcut veya planlanan PV sisteminin nominal çıkışına bağlıdır. Aşağıdaki kural bir rehber olarak kullanılabilir: 1 kWp PV = 1 kWh akü = 1000 kWh ev elektrik tüketimi.

Isı pompalı örnek 1

Ev + ısı pompası: 8000 kWh

PV = 8 kWp

________________________

Güç depolama birimi = 8 kWh

Isı pompası ve elektrikli araç ile Örnek 2

Ev + ısı pompası + elektrikli araç = 12.000 kWh

PV = 12 kWp

___________________________________

Güç depolama birimi = 12 kWh

Çok büyük veya çok küçük depolama birimleri ekonomik değildir

Güç depolama ünitesi aşırı büyükse, kullanılmadan çok fazla elektrik enerjisi depolayacaktır. Gereksiz yere yüksek ek satın alma maliyetlerine ek olarak, şebekeye beslenen elektrik için ücret kaybı nedeniyle de kayıplara uğrarsınız. Buna karşılık, güç depolama ünitesi çok küçükse, sistem sahipleri daha fazla elektrik satın almak zorunda kalacaktır. Bu, çatıdan kendi kendine üretilen elektrikten önemli ölçüde daha pahalıdır. Sonuç olarak, ticari ortaklarımızdan birinden tavsiye almanız çok önemlidir.

Güneş enerjisinin depolanması ve verimli bir şekilde yönetilmesi

Tüm sistem bileşenlerinin dijital ağı ve kontrolü, yenilenebilir enerjilerin depolanmasını ve bunların üretim ve tüketiminin uyumlaştırılmasını kolaylaştırır. Bu açıdan Viessmann GridBox, PV sistemi ve enerji depolamadan oluşan sistem çözümleri için optimum bir tamamlayıcıdır. Bunun nedeni, uygulamanın evdeki enerji akışlarını net bir şekilde görselleştirmesi ve böylece tam bir şeffaflık yaratmasıdır. Bunun temeli enerji gösterge tablosudur. Diğer şeylerin yanı sıra, fotovoltaik sistemin çıktısını, enerji depolama ünitesinin şarj durumunu ve evdeki mevcut güç tüketimini gösterir. Günlük trendler, haftalık raporlar ve CO2 dengesi hakkındaki bilgiler, kullanıcıların her zaman genel bir bakışa sahip olmalarını kolaylaştırır. PV sistemi, güneş enerjisi depolaması, sıcak su ısıtma sistemleri ve elektrikli araçlar için mevcut optimizasyon işlevleri sistemi daha da verimli hale getirir.

Güç depolama ünitesi ürün yelpazesi

Viessmann güç depolama üniteleri, ürettiğiniz enerjinin öz tüketimini artırır ve fotovoltaik sistemin verimliliğini iyileştirir. Sistem, evinizin elektrik ihtiyacı olmadığında güç depolama ünitesini şarj edecektir. Bu güç gerektiğinde, örneğin elektrikli aletleri çalıştırmak için kullanılır. Güç depolama ünitesi tamamen şarj edilmişse ve hiçbir tüketici bağlı değilse, fazla güç şebekeye ihraç edilecek ve buna göre ücretlendirilecektir.