Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Fotovoltaik modüller - kendi güneş enerjinizi üretin

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Bir fotovoltaik sistemin ya da kısaca PV sisteminin çekirdeği fotovoltaik modüllerdir. Bunlar çok sayıda güneş hücresinden oluşur. Fotoelektrik etki, güneş ışığını elektrik enerjisine dönüştüren bir süreç olarak her bir hücrede meydana gelir. Monokristal ve polikristal olmak üzere iki farklı modül türü vardır. Peki bunların farkı nedir ve hangi modüller nereye uygundur?

Fotovoltaik modüllerin tipleri, yapısı ve işlevi

Bireysel bileşenleri ile silikon güneş pili

Prensip olarak, elektrik bir fotovoltaik modülde (PV modül) güneş hücresi içindeki farklı katkılı seviyeler aracılığıyla üretilir. Bu, modül ister monokristal ister polikristal olsun, silikon atomlarının kararlı bir kristal yapıda bulunduğu anlamına gelir. Güneş pillerinin üretimi sırasında yabancı atomlar eklenir ve bu da üst katmanda serbest elektronların varlığına yol açar. Uzmanlar bunu n katkılı katman olarak adlandırmaktadır. Buna karşılık, hücrenin alt katmanında (p katkılı katman) çok az elektron vardır, bu nedenle "pozitif yüklü deliklerden" bahsetme eğilimindeyiz.

Arada sınır katmanı bulunur. Elektronlar boş noktalar bulmak için yukarıdan aşağıya doğru hareket eder - p-n bağlantısı. Daha sonra güneş ışığı fotovoltaik modüle çarptığında, elektronlar üst n katmanındaki artık doymamış atomlara geri döner. Modüllerin üst yüzeyinde ve arkasında metal kontaklar bulunmaktadır. Elektronlar bu kontaklar aracılığıyla boşaltılır ve devreye beslenir.

Mono ve polikristal modüller

Fotovoltaik modüllerin üretimi benzerdir. Her iki türün de kaynağı silisyum eriyiğidir. Ancak monokristal versiyonda sıvı silikondan tek kristalli çubuklar çekilir. Bu, özellikle pürüzsüz bir yüzeyle sonuçlanır. Buna karşın, polikristal modüller için bloklar dökülür. Sertleştirme sırasında oldukça düzgün olmayan kristaller oluşur. Daha sonra dilimler halinde kesilirler.

Ancak farklılıkları sadece üretimlerinde değildir. Vitovolt monokristal modüllerin tümü siyahtır ve 325 Wp'ye kadar çıkışa sahiptir. Buna karşılık, polikristalin modeller koyu mavidir ve 285 Wp'ye kadar çıkış elde eder. Wp, "Watt peak" anlamına gelir ve test koşulları altında maksimum gücü ifade eder.

Viessmann Vitovolt fotovoltaik modüllerin özellikleri

Viessmann Vitovolt 300 modellerini tercih etmek size aşağıdaki avantajları sağlar:

  • Yüksek performans değerleri
  • Ödün vermeyen kalite
  • Kapsamlı ürün ve çıktı garantileri
  • Teslim edilen durumda 5 Wp'ye kadar pozitif güç toleransı
  • Müstakil evler ve apartmanların yanı sıra ticari ve endüstriyel binalar için
  • Optimum etkin nokta koruması
  • Güçlü düşük ışık davranışı
  • Mükemmel ısı ve yaşlanma direncine sahip filmler
  • Tam alüminyum çerçeve
  • Uzun süreli yapışma özelliğine sahip yüksek kaliteli sızdırmazlık ürünleri

Vitovolt paketleri: fotovoltaik sistemin bir parçası olarak yüksek verimli PV modülleri

Monokristal güneş pillerine sahip bir PV sisteminin yakın çekimi

Viessmann fotovoltaik teknolojisi size fotovoltaik modüller, invertörler ve kurulum sistemlerinin yanı sıra öz tüketimi artırmak için güç depolama üniteleri ve ısı pompalarından oluşan mükemmel uyumlu bileşenler sunar. Yüksek kaliteli fotovoltaik modüllerimiz ekonomik verimlilik ve uzun bir hizmet ömrü sağlar. Fotovoltaik sistemin mühendisliği ve boyutlandırılmasından teslimat ve servise kadar kapsamlı hizmetler, Viessmann'ın profesyonel ortakları tarafından sunulan fotovoltaik ürün yelpazesini tamamlar. Bir fotovoltaik sistem kurmak roket bilimi değildir. Tamamen monte edilmiş fotovoltaik modüller ile siz de yakında doğrudan çatınızdan enerji elde etmenin keyfini çıkarabilirsiniz

Video - ViTalk: Enerji için IoT

Ticari ve yerel yönetim binaları için PV modüllerinin kullanımı

Vitovolt 300 ürün yelpazesi, 285 Wp'ye kadar çıkışa sahip siyah tasarımlı monokristal modüllerden ve 270 Wp'ye kadar çıkışa sahip 60 hücreli polikristal modüllerden oluşmaktadır. Bu modüller özellikle ticari ve yerel yönetimlerin kullanımı için uygundur. Vitovolt 300 fotovoltaik modülleri, yüksek performans değerleri, yüksek kalitesi ve kapsamlı ürün ve performans garantileri sayesinde müstakil evler veya apartmanlar için olanlar kadar etkileyicidir.

Ürün yelpazesi: fotovoltaik modüller

Viessmann fotovoltaik modülleri monokristal veya polikristal silikon hücrelerden oluşur ve yüzde 17,5'e varan modül verimlilikleri elde eder. Ayrıca kar ve rüzgar yükleri altında yüksek mekanik yük taşıma kapasiteleri ile karakterize edilirler. Onlarca yıl dayanacak şekilde tasarlanmışlardır ve 25 yıla kadar performans garantisi ile desteklenmektedirler. Basit çalışma prensipleri sayesinde Viessmann fotovoltaik sistemleri tamamen güvenilirdir. Durum ne olursa olsun, öz tüketim ve şebekeye ihracat için ideal çözümü sunarlar.