Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

SSS - ısıtma hakkında en sık sorulan sorular

Ücretsiz danışmanlık talep edin
Fotoğraf: © Polarpx / Shutterstock.com

Isıtma sistemine ne sıklıkla bakım yapılması gerekiyor? Viessmann ısıtma sisteminin bakımını üstleniyor mu? Bir hata mesajı alırsanız ne yapmalısınız? Burada ısıtma sisteminiz ve genel olarak ısıtma hakkında en sık sorulan soruların cevaplarını ve faydalı bilgileri bulacaksınız.

1. Isıtma mevsimi ve sıcaklık

Bu husus öncelikle kiracı ve ev sahibi arasındaki ilişkiyle ilgilidir. Yaz ayları gerçek ısıtma döneminin bir parçası değildir. Ancak, bu durum yasalarla düzenlenmediğinden, ısıtmanın gerekli olup olmadığı sorusu, dış sıcaklık da dahil olmak üzere birçok şeye bağlıdır. Daire veya evde sıcaklık çok soğursa ve birkaç gün boyunca artmazsa, ısıtmanın tekrar açılması gerekecektir. Bir ev sahibi olarak, ısıtmanın ne zaman açık veya kapalı olması gerektiğine karar verebilirsiniz.

Konforlu bir sıcaklık çok bireysel bir şeydir - bazı insanlar biraz daha sıcaklığa ihtiyaç duyarken, diğerleri daha soğuk sıcaklıklarla daha iyi sonuç verir. Bununla birlikte, oryantasyon için optimum oda sıcaklığı için bazı kılavuz değerler vardır. Bunlar evin farklı bölümleri için aşağıdaki gibidir:

  • Oturma odasında 20 ila 22 santigrat derece
  • Yatak odasında 16 ila 18 santigrat derece
  • Koridor ve mutfakta 18 santigrat derece
  • Çocuk odasında 22 santigrat derece
  • Banyoda 23 ila 24 santigrat derece

Ev sahiplerinin ısıtma sağlamak zorunda olduğu yasal olarak belirlenmiş bir zaman noktası yoktur ve genel olarak ısıtma dönemleri yasada tanımlanmamıştır. Bununla birlikte, Ekim ve Nisan ayları arasındaki dönem tipik ısıtma dönemi olarak yerleşmiştir. Bu nedenle, Ekim ayı birçok yerde başlangıç noktası olarak kabul edilmektedir. Ancak, dış ortam sıcaklıkları ve minimum oda sıcaklıkları tarihten çok daha merkezi bir rol oynamaktadır.

Nisan ayı genellikle ısıtma sezonunun en popüler sonudur. Almanya'nın bazı bölgelerinde Mayıs ortası olarak da kabul edilir. Ancak tarihten daha önemli olan dış hava sıcaklığı ve en önemlisi minimum oda sıcaklığıdır.

Genel olarak geçerli bir ideal akış sıcaklığı yoktur. İdeal akış sıcaklığı, binanın ve ısıtma sisteminin enerji durumu, ısıtma yüzeylerinin tipi ve boyutu ve kurulan ısıtma sisteminin tipi gibi birçok faktöre bağlıdır. Bu nedenle akış sıcaklığı eve ve bina sakinlerinin ısıtma davranışlarına uygun olmalıdır. Sonuçta, aşırı yüksek akış sıcaklıkları yüksek ısıtma maliyetlerine neden olur. Akış sıcaklığı çok düşükse, evin içi rahatsız edici derecede serin kalacaktır. En iyisi, sadece hidronik dengeleme için doğru değerleri belirlemekle kalmayıp, aynı zamanda optimum akış sıcaklığını ayarlamanıza da yardımcı olabilecek bir Viessmann ticaret ortağından tavsiye almaktır.

2. Bakım ve onarımlar

Düzenli bakım ve dolayısıyla uygun bakım, ısıtma sisteminizin sadece işlevsel ve operasyonel güvenilirliğini değil, aynı zamanda değerini de korumaya yardımcı olur. Brülör, kazan ve kontrol ünitesi yılda bir kez kontrol edilmelidir. Düzenli kontrol ve bakım, ısıtma sisteminizin hizmet ömrünü uzatacak ve güvenli ve verimli çalışmasını sağlayacaktır. Bu, kullanılan enerjinin mümkün olduğunca etkili ve mümkün olduğunca temiz kullanılması anlamına gelecektir. Bu da çevrenin korunmasına ve ısıtma maliyetlerinden tasarruf edilmesine yardımcı olur. Düzenli kontrol ve bakım, ısıtma ve sıcak su sistemleri işletmecilerinin yükümlülüklerinin bir parçası olmasına rağmen (paragraf 60 GEG), Almanya'da beş milyondan fazla ısıtma sistemine ya hiç bakım yapılmamakta ya da sadece bir sorun olduğunda bakım yapılmaktadır.

Bir ısıtma sistemi yılın üç ila beş ayı boyunca tam yükte çalışır. Bu nedenle, ısıtma sistemi bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Bu şekilde uzun süre düzgün çalışacağından emin olabilirsiniz. Ancak bu konuda herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Pratikte, çoğu ısıtma sistemi türü için on iki aylık bir döngü yerleşik bir uygulama haline gelmiştir. Bu nedenle yıllık kontrol tavsiye edilir. Ayrıca bir bakım sözleşmesi de imzalayabilirsiniz. Bu şekilde, ısıtma sisteminizin bakımını yaptırma konusunda asla endişelenmenize gerek kalmaz.

Isıtma sistemi servisi, kalifiye ve uygun şekilde sertifikalandırılmış ticari ortaklarımız tarafından gerçekleştirilir. Viessmann ısıtma sisteminiz için bir servis sipariş etmek istiyorsanız, ısıtma sisteminizi kuran tesisatçı ile iletişime geçin. Şu anda bir ticari ortağınız yoksa, sertifikalı ısıtma yüklenicilerinden servis teklifi istemek için aşağıdaki düğmeyi kullanabilirsiniz:

Evet, bağlı ısıtma yüklenicileri Viessmann Deutschland GmbH Teknik Servisi'nden servis gibi hizmetler talep edebilir. Ticari ortaklar, servis fiyat listesinde geçerli servis fiyatlarını bulabilir ve pazar ortağı portalı üzerinden atama ve bakım sözleşmeleri talep edebilir.

Evdeki ısı dağılımı çok dengesizsehidronik dengeleme yapılmalıdır. Bu yapılmazsa, bazı radyatörler tamamen soğuk kalırken, diğerleri çok fazla ısınacaktır. Hidronik balanslama ayrıca münferit ısıtma bileşenleri değiştirildiğinde veya modernizasyon önlemleri alındığında da önerilir. Modernizasyon yapıldığında bir evin enerji talebi değişir. Buna ek olarak, hidronik balanslama, sübvansiyon başvurusu gibi belirli koşullar altında da zorunlu olabilir.

Hidronik balans ayarı önlem olarak değil, sadece ihtiyaç duyulduğunda yapılmalıdır - yani ısı evde çok dengesiz dağıtılıyorsa ve bazı odalar soğuk kalıyorsa. Buna göre şu geçerlidir: hidronik dengeleme sadece bir kez yapılmalıdır. Sadece ısıtma sisteminin kendisinde, örneğin münferit bileşenlerin değiştirilmesi gibi bir değişiklik olduğunda tekrar yapılması gerekir. Modernizasyon projeleri sırasında da tekrarlanan balanslama tavsiye edilir. Bunun nedeni, enerji verimli modernizasyonun her zaman enerji talebinde bir değişiklikle sonuçlanmasıdır. Sistem, hidronik balanslama yardımıyla değişikliklere uyarlanabilir.

Isıtma sisteminin mümkün olduğunca hassas bir şekilde optimize edilmesini gerektirdiğinden ve bu da her türlü hesaplamayı gerektirdiğinden, hidronik dengelemenin kendi başınıza yapılması tavsiye edilmez. Ücretsiz olarak sağlanan hesaplayıcılar yalnızca gösterge niteliğinde değerler sunar ve yalnızca bir kılavuz görevi görmelidir. Bir ısıtma yüklenicisi tarafından yapılacak hidronik dengelemenin yerini tutmazlar.

Isıtma sistemi kontrolü, bir ısıtma sisteminin optimizasyon ve tasarruf potansiyelini belirler. Bunu yapmak için, bir ısıtma yüklenicisi ısıtma sistemini kapsamlı bir şekilde inceleyecek ve enerji verimliliğini azaltan zayıf noktaları ortaya çıkaracaktır. Sonuç, ısıtma sisteminin bir rapor şeklinde nitel bir enerji değerlendirmesidir. Bir ısıtma sistemi kontrolünün ne zaman yapılması gerektiği yasalarla belirlenmemiştir. Kontrollerin düzenli aralıklarla yapılmasına da gerek yoktur. Bu daha çok nerede iyileştirmeye yer olduğu ile ilgilidir. Isıtma sisteminizi en iyi ihtimalle yaz veya sonbahar aylarında kontrol ettirmelisiniz. Böylece bir sonraki ısıtma dönemi başlamadan önce gerekli önlemleri tamamlamak için yeterli zamanınız olur.

Kapalı bir ısıtma sisteminde hava varsa, ısı sadece zorlukla dağıtılabilir ve radyatörlerin sadece bir tarafı sıcak olacaktır. Benzer şekilde, ısıtmayı açtığınızda takırtı veya ıslık sesi gibi sesler duymanız nadir değildir. Böyle bir durumda radyatörün havalandırılması gerekir. Bu, fazla havanın sistemden çıkmasını sağlar.

3. Arızalar ve hasarlar

Bir fırtına veya yıldırım çarpması sonucu ısıtma sisteminde hasar meydana gelirse, şüphe durumunda tüm canlı bileşenler değiştirilmelidir. Bir uzmanın değerlendirme yapması gerekir. Ne Viessmann'ın kendisi ne de ısıtma yüklenicisi uzman olarak hareket edebilir. Karşılanacak masraflar, yürürlükteki sigorta sözleşmenize bağlı olacaktır. Söz konusu duruma bağlı olarak, sözleşme bir eşya, bina veya doğal tehlikeler sigorta poliçesi olabilir.

Viessmann kontrol teknolojisi, parazit bağışıklığı için yönetmeliklere ve standartlara uygundur. Ayrıca, yıldırım iletkenlerinin veya yıldırım akımı tutucularının kullanılması da yararlı olabilir. Münferit ünitelerin kendileri de ince koruma ile donatılmıştır. Bu sayede parazit faktörleri koruyucu bir toprak iletkeni üzerinden doğrudan boşaltılır.

Gök gürültülü fırtınalar da su hasarına neden olabilir ve ısıtma sistemi elektroniği çevresinde özellikle dikkatli olunması gerekir. Belirli koşullar altında bu hasar yangına bile yol açabilir. Bu nedenle hasarlı tüm bileşenlerin değiştirilmesi tavsiye edilir. Hasarın değerlendirilmesi ve masrafların karşılanıp karşılanmayacağının bir uzman tarafından açıklığa kavuşturulması gerekecektir. Viessmann ve ticari ortakları bilirkişi olarak hareket edemez. Yaptırmış olduğunuz ilgili sigorta sözleşmesine başvurmanız gerekecektir.

Viessmann, bu konuda size yardımcı olmak için kullanım talimatları için bir veritabanı sorgusu sunar. Bu özelliği kullanmak için ya ısıtma sisteminin tip plakasında bulacağınız seri numarasına ya da yaklaşık satın alma tarihi de dahil olmak üzere ürün adına ihtiyacınız olacaktır. Bunların hiçbiri başarılı olmazsa, yine de talimatları çevrimiçi olarak talep etme seçeneğiniz vardır.

Seri numarasını cihazın üzerinde bulabilirsiniz. Üzerinde 16 haneli bir sayı bulunan bir barkod etiketi olacaktır. Bu etiketi bulamazsanız, Viessmann ısıtma yüklenicinize de sorabilirsiniz. Üretim yılı, kazanın tip plakasında veya baca gazı denetçisinin raporunda bulunabilir. Viessmann ısıtma sisteminizin kaç yıllık olduğunu öğrenmek istiyorsanız, 16 haneli numara size yardımcı olabilir - sadece sekizinci haneye bakın.

Isıtma sisteminin havasını sürekli olarak almanız gerekiyorsa, sistem basıncı çok düşük olabilir. Bir ısıtma sisteminin su basıncını basınç göstergesinden okuyabilirsiniz. Basınç göstergesindeki yeşil aralık optimum su basıncıdır. Su basıncı çok düşükse, su eklemeniz gerekebilir.

Ayrıca genleşme kabı da arızalı olabilir, bu durumda negatif basınç oluşacak ve sisteme sürekli hava çekilecektir. Her iki durumda da en iyisi bir tesisatçıya danışmaktır.

Kılavuzumuz, doğru ısıtma yüklenicisinin nasıl bulunacağını ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Kazanınızda bir brülör arızası olduğunu fark edebilirsiniz. Arıza kodları modele bağlı olarak değişebilir. Arızaların nedenleri de benzer şekilde çeşitlilik gösterir. Münferit durumlarda ne yapılması gerektiği hakkında bilgi için lütfen kullanım kılavuzuna bakın. Arızalar konusunda sizin için bazı genel ipuçları derledik.

4. İşlev ve teknoloji

Viessmann, ısıtma sistemlerinin tüm yönleri için hizmet veren ısıtma yüklenicileri ile çalışır. Bu, sahadaki ısıtma yüklen icilerinin yerel özelliklere aşina olmasını sağlar.

Bir ısıtma sistemi yılın sıcak aylarında yaz modunda çalışmalıdır. Bu hem verimlidir hem de kazanınız ısıtma suyunun yanı sıra kullanım sıcak suyu da sağlıyorsa, kullanım sıcak suyunun ısıtılmasını sağlar. Modern modeller ayrıca oda ve dış sınır sıcaklıklarını ayarlamanıza olanak tanır. Bu şekilde sistemin her serin sabahta değil, ilkbahar veya yaz aylarında daha serin günlerde çalışmasını sağlarsınız.

Enerji tasarrufu yapmak için yaz tatili döneminde kullanım sıcak suyu ısıtmasını kapatmak mantıklı olabilir. Merkezi olmayan bir kullanım sıcak suyu ısıtma sisteminiz varsa, bu basittir ve özellikle de oldukça küçük bir depolama tesisi ise genellikle işe yarar. Ancak, 250 ila 300 litre kapasiteli daha büyük tüpler yalnızca birkaç hafta boyunca evde bulunmayacağınız zamanlarda tamamen kapatılmalıdır. Bunun nedeni, bu büyüklükteki soğumuş bir tüpü ısıtmanın diğer şeylerin yanı sıra çok fazla enerji tüketmesidir.

Bir sistem sahibinin Viessmann ısıtma sistemindeki suyu doldurması gerekmesinin birkaç nedeni vardır. Çok düşük ısıtma suyu basıncı bunun bir göstergesi olabilir. Diğer işaretler arasında radyatörlerin soğuk kalması veya muhtemelen sıkışmış hava kabarcıklarından kaynaklanan rahatsız edici sesler yer alır.

Bir ısıtma sistemini doğru şekilde devreye sokmak için akılda tutulması gereken birkaç nokta vardır. Kullanma kılavuzundaki talimatlara ek olarak, su kalitesine özellikle dikkat edin. Kirlenme ve tortular nedeniyle sistemin zarar görmesini önlemek için ısıtma suyu hem İçme Suyu Yönetmeliğine [Almanya] hem de VDI Yönergesi 2035'e uygun olmalıdır.

Aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

  1. Isıtma sistemini uygun bir hortumla su şebekesine bağlayın. Viessmann ısıtma sistemlerindeki özel dolum vanası, ısıtma suyunun kullanım suyu şebekesine akmamasını sağlar.
  2. Sisteme çok fazla hava girmesini önlemek için hortumun taşma noktasına kadar doldurulduğundan emin olun.
  3. Armatürdeki ve su girişindeki vanalar tamamen açılmalıdır.
  4. Isıtma suyu, sistem basıncı yaklaşık 1,5 bar'a yükselene kadar doldurulmalıdır.
  5. Vanaları tekrar kapatın ve radyatörlerin havasını alın.

Şüphe durumunda Viessmann ticari ortaklarımızdan birine başvurun.

Bir yakıt hücreli ısıtma sisteminde soğuk yanma için hidrojen doğal gazdan gelir. Bu da büyük ölçüde metandan, o da karbon ve hidrojenden oluşur. Bu iki elementi birbirinden ayırmak için bir reformer gereklidir - bu süreçte su buharı vasıtasıyla hidrojen ve karbondioksit üretilir.

Bir kombinin en geç 15 ila 20 yıl sonra değiştirilmesi tavsiye edilir. Bunun nedeni, eski ısıtma teknolojisinin, özellikle de modeller yoğuşma teknolojisi olmayan gazlı veya yağlı ısıtma sistemleri ise, nispeten büyük miktarda enerji tüketmesidir. Yeni modeller verimliliği artırır, yakıt kullanımını azaltır ve ısıtma maliyetlerini düşürür. Modernizasyon ek güvenlik sağlayabilir.

Isıtma sistemini kuran ısıtma yüklenicisi, iş tamamlandıktan sonra ısıtma sisteminin nasıl çalıştığını size gösterecektir. Doğru çalışmayı göstermenin yanı sıra, arıza mesajları durumunda ne yapmanız gerektiği veya ısıtma eğrisini ayarlarken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda da size talimatlar verecektir.