Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Isıtma mevsimi: Evinizi ısıtmaya ne zaman başlamalısınız?

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Günler kısaldıkça, geceler uzadıkça ve sıcaklık düştükçe, ısıtma sistemini "yaz uykusundan" uyandırmanın zamanı gelmiştir. Ama bu tam olarak ne anlama geliyor? Isıtma sezonu gerçekte ne zaman başlar? Ya da zorunlu bir ısıtma gereksinimi var mı? Burada hangi yasaların geçerli olduğunu ve ısıtma sezonu başlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklıyoruz.

Isıtma sezonu ile ilgili yasalar var mı?

Türkiye'de ısıtma sezonu ve bu sezonun ne zaman başlayıp ne zaman sona ereceğine dair belirli bir yasa bulunmadığı kesin olarak söylenebilir. Bununla birlikte, belirli bir zaman dilimi tanımlanmış ve içtihat hukuku ile de teyit edilmiştir. Buna göre, ısıtma sezonu 1 Ekim'de başlar ve 30 Nisan'da sona erer.

Bununla birlikte, hava koşullarına ve Türkiye'daki bölgeye bağlı olarak, kesin zamanlar bu zaman diliminden farklı olabilir. Örneğin bazı durumlarda ısıtma sezonu Eylül ortası gibi erken bir tarihte başlayabilir ve Mayıs ortasına hatta sonuna kadar devam edebilir.

Sistem sahiplerinin nelere dikkat etmesi gerekir?

Prensip olarak, yaşam alanlarını kiraya vermeyen sistem sahipleri, normal ısıtma sezonu dışında da çok soğuk olduğunda evlerini ısıtabilirler. Ancak enerji tasarrufu sağlamak ve dolayısıyla ısıtma maliyetlerini düşürmek için Viessmann ısıtma sisteminin yaz moduna ayarlanması önerilir. Bu, sistemin binaya sadece sıcak su sağladığı anlamına gelir.

Gelişmiş bir Viessmann ısıtma sistemi, hava durumuna duyarlı bir kontrol sistemi aracılığıyla da ayarlanabilir. Burada anahtar rolü ısıtma eğrisi oynar. Ayarlanan oda sıcaklığına, ısıtma karakteristik eğrisi olarak da bilinen ısıtma eğrisi optimum şekilde ayarlandığında ve termostatlar tamamen açıldığında ulaşılır. Ancak sistemin ataleti nedeniyle optimum ayarın bulunması birkaç gün sürebilir. Daha sonra sıcaklıklar oda sıcaklığını ayarlanan sıcaklığın altına düşürecek kadar düşerse, ısıtma sistemi buna göre başlatılır.

Doğru ayarlara ulaşmanıza yardımcı olmak için destek mevcuttur. Viessmann ticari ortaklarımız size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

İlkbahar ve sonbaharda ısıtma - evinizi ne zaman ısıtmaya başlamalısınız?

Çoğu insan için evlerini ısıtmaya ne zaman başlayacakları sorusu ilkbahar ve sonbaharın geçiş dönemlerinde ortaya çıkar. Bunun nedeni, güneşin havada kalma süresinin uzaması, ilkbaharın genellikle hoş ve sıcak günler getirmesidir. Ancak, sıcaklıklar bazen geceleri donma noktasının altına düşer. Aynı durum sonbahar ayları için de geçerlidir. Görüldüğü gibi, bir mülkün kiracılar için ne zaman ısıtılması gerektiğini düzenleyen bir yasa yoktur. Sadece yönergeler vardır.

Ev sahipleri ilkbahar ve sonbaharda hava çok soğuk olduğunda ısıtma sistemlerini açmakta serbesttir. Bir sistemin sık sık açılıp kapatılması (çevrim olarak bilinir) verimliliğini azaltabilir. Bunu önlemek için, ısının evde eşit olarak dağıtıldığından ve ısıtma kontrol ünitesinin buna göre ayarlandığından emin olun. Yağlı ve gazlı ısıtma sistemlerinin döngüye girmesi, diğer şeylerin yanı sıra, brülörlerin modüle edilmesi veya ısıtma eğrisinin ayrı ayrı ayarlanmasıyla (hava koşullarına göre dengelenmiş sistem kontrollerine sahip sistemlerde) önlenir.

Isıtma sezonu - ağırlıklı olarak kiracılık hukukuna ilişkin bir konu

Öte yandan, bir sistem sahibi olarak konut alanını kiraya veriyorsanız, ısıtma sezonu konusu daha önemli hale gelir. Kiracılar ve ev sahipleri arasında tam da bu konuda anlaşmazlıklar çıkması alışılmadık bir durum değildir. Her iki taraf da argümanlarını tarihe dayandırmaktadır. Ancak başka birçok faktörün de göz önünde bulundurulması ve tartılması gerekir. Bir odanın çok soğuk olup olmadığını genellikle ilk olarak bireyin sıcaklık algısı belirler. Kişinin konutunu nasıl havalandırdığı ve konutun ne kadar iyi yenilendiği ve yalıtıldığı da son derece önemli hususlardır. Peki kiracılar ve ev sahipleri tam olarak neyi rehber olarak kullanabilir?

Oda sıcaklığı bu seviyenin altına düşmemelidir

Ancak sonuçta ısıtma sezonu kesin bir tarihe dayanmaz. Bir mülkü ne zaman ısıtmaya başlamanız gerektiği daha çok sıcaklığa bağlıdır. Bunun için rehber olarak kullanabileceğiniz belirli standart değerler vardır. Bu dönemde oda sıcaklığı 20 ila 22 °C arasında olmalıdır. Kiracılar, normal ısıtma sezonu boyunca yaşam alanında bu sıcaklıklara sahip olma hakkına sahiptir. Isıtma geceleri kısılabilse de, sıcaklık 18 °C'nin altına düşmemelidir.

Mevsim dışında ısıtma ihtiyacı

Ancak, ısıtma sezonu kesin olarak belirlenmemiştir. Çünkü sezon dışında, odalarda belirtilen sıcaklıklara ulaşılamayacak kadar soğuyabilir. Dolayısıyla ısıtmanın Mayıs veya Ağustos aylarında da açılması gerekebilir. Dış hava sıcaklığı 16  °C'nin altına düşerse veya daire içindeki sıcaklık en az iki gün üst üste 18°C 'nin altında kalırsa, kiracının ısıtma sistemini çalıştırma hakkı vardır. Ancak bu rakamlar bile sadece kılavuz niteliğindedir. Çünkü bu konuda da yasa yok, sadece çeşitli mahkeme kararları var. Dolayısıyla, kirayı ne zaman düşürebileceğiniz sorusunun genel bir cevabı yoktur.