Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Elektrik ile ısıtma: Seçenekler ve ipuçları

Uzman danışmanlığı talep edin

Elektrikle ısıtma çok yönlü çözümler sunar ve giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Özellikle elektrik yenilenebilir kaynaklardan geliyorsa, bilinen ısıtma sistemlerine faydalı ve umut verici bir alternatif oluşturmaktadır. Ancak tüm ısıtma çözümlerinde olduğu gibi, elektrikli bir ısıtma sistemini ekonomik bir şekilde işletmenin anahtarı iyi bir planlamadır. Aşağıda, farklı varyantları sunacağız ve elektrikle ısıtmadan en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğiniz konusunda size birkaç ipucu vereceğiz.

Elektrikle ısıtma nasıl çalışır?

Isıyı odadan odaya taşımak için ısıtma suyunun dolaştığı geleneksel ısıtma sisteminin aksine, elektrikle ısıtma çok daha basittir. Genellikle sadece bir güç bağlantısı ve ısıtma türüne bağlı olarak normal bir priz yeterlidir. Isıtma rezistansı, elektrikli ısıtmanın nasıl çalıştığında önemli bir rol oynar. Her tür elektrikli ısıtıcıda, güç kaynağına bağlanarak enerjilendirilen bir elektrik iletkeni vardır. Bir direnç oluşur ve ısıtma iletkeni ısınır.

Önemli: Her ısıtma sistemi için elektrik gereklidir. Bunun nedeni, ısıtma sisteminin çalışması için pompalara ve kontrol ünitelerine de elektrik sağlanması gerekmesidir.


Isı yaymanın iki yolu

Elektrikli ısıtıcıların çeşitli versiyonları ve modelleri, odaya ısı yayma yönteminde farklılık gösterir. Isı, radyasyon veya konveksiyon şeklinde yayılır. Viessmann duvar tipi veya yerden ısıtma sistemleri gibi alan ısıtma sistemleri genellikle radyasyon prensibine göre çalışır. Isıyı güneş ile aynı şekilde yayarlar. Bu, termal enerjinin bir transfer ortamı kullanmadan oda içinde hareket ettiği ve ağırlıklı olarak o odadaki tüm nesneleri ısıttığı anlamına gelir. İnsan cildi de bu şekilde ısınır. Çoğu insan radyan ısıyı özellikle hoş ve rahatlatıcı bulur. Buna karşılık konveksiyon, hızlı ısıtıcılarda olduğu gibi bir transfer ortamına, yani havaya ihtiyaç duyar. Isıtılan havayı odaya hızlı bir şekilde dağıtmak için entegre fanlar gereklidir.

Farklı elektrikli ısıtıcı türleri nelerdir ve hangisi sizin için uygundur?

Elektrikle ısıtma için odaların doğrudan ve zaman gecikmeli ısıtılması arasında ayrım yapmak mümkündür. Doğrudan elektrikli ısıtıcılara örnek olarak Viessmann hızlı ısıtıcılar, kızılötesi ısıtıcılar, radyant ısıtıcılar ve duvar konvektörleri verilebilir. Bu ısıtıcılar açılır ve hemen ısı üretir. Direkt ısıtıcılar konveksiyon veya radyasyon ile çalışabilir. Elektrikli yerden ısıtma sistemleri ve ince yataklı ısıtma sistemleri gibi Viessmann alan ısıtma sistemleri, ısıyı doğrudan odaya yayar.

Öte yandan elektrikli depolu ısıtıcılar, güç kaynağına bağlı olmadıklarında bile odayı zaman gecikmeli olarak ısıtır. Doğal taş gibi bir depolama ortamı ile donatılmışlardır. Genellikle konveksiyon yoluyla ısıtma için bir fana da sahiptirler. En iyi bilinen versiyonu gece depolamalı ısıtmadır.

Elektrikle ısıtma - özel modeller ve seçenekler

Elektrikli banyo radyatörleri de elektrikli ısıtıcılar kategorisine aittir. Bunlar özellikle yaz aylarında merkezi ısıtma kapatıldığında ancak banyoda bir sıcaklık artışına ihtiyaç duyulduğunda kullanışlıdır. Bu durum özellikle sabahları veya serin yaz günlerinde söz konusu olabilir. Ayrıca, klasik Viessmann banyo radyatörleri ek bir ısıtma kartuşu ile de donatılabilir. Isıtma sezonu için merkezi ısıtma sistemine bağlanırlar. Isıtma kartuşları veya ısıtma çubukları ayrıca termal depolarda yedekleme sağlayabilir, böylece tüm sistemi yeniden ayarlama ihtiyacını ortadan kaldırır. Örneğin su tampon silindirlerinin ısıtılmasında kullanılırlar.

Listelenen elektrikli ısıtıcılara ek olarak, ısı pompası ile de ısıtma sağlanabilir. Bu ısıtma çözümü tarafından üretilen ısının büyük kısmı çevreden gelse de, bir evi gerekli sıcaklığa getirmek için elektriğin dörtte biri kadarının kullanılması gerekir.

Elektrik, alan ısıtmanın yanı sıra su ısıtmak için de kullanılabilir. Elektrikli su ısıtıcıları çeşitli uygulamalar için mevcuttur. Diğer şeylerin yanı sıra, merkezi olmayan kullanım sıcak suyu tedariki için, yani bireysel çekme noktaları veya banyo veya mutfak gibi bireysel odalar için kullanılabilirler.

Sizin için doğru elektrikli ısıtma sistemine karar verme

Size en uygun elektrikli ısıtma sistemini bulmak kolay bir iş değildir. Örneğin, hızlı bir ısıtıcı, daha uzun süre ısıya ihtiyaç duyulan bir odada kullanılıyorsa her zaman en iyi elektrikli ısıtıcı olmayabilir. Kızılötesi ısıtıcı burada daha iyi bir seçenek olabilir. Bunun nedeni, esas olarak çevredeki nesneleri ve duvarları ısıtması ve ardından ısıyı uzun bir süre boyunca yaymasıdır. Ancak, nadiren kullanılan misafir tuvaleti için hızlı ve ucuz bir çözüm bulmak söz konusu olduğunda farklı gereksinimler devreye girer. Burada, hızlı ısıtıcı açıkça daha iyi bir seçenektir.

Tıpkı geleneksel bir ısıtma sisteminde olduğu gibi, elektrikli bir ısıtma sistemi satın almadan önce iyi bir planlama yapılması gerekir. Bunun nedeni, sistemden en iyi şekilde yararlanmak için aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda faktörün dikkate alınması gerektiğidir:

  • Oda büyüklüğü
  • Alan nasıl kullanılıyor
  • Isıtma uygulamaları ve bireyin ısı algısı
  • Isıtma süresi
  • Odadaki kişi sayısı

Bu liste hiçbir şekilde kapsamlı değildir. Bu nedenle, bir Viessmann elektrikli ısıtma sistemi satın almadan önce kapsamlı tavsiye alın. Farklı elektrikli ısıtma sistemlerini bir arada kullanmak veya ihtiyacınız olan elektriği kendiniz üretmek için bir Viessmann fotovoltaik sistemi eklemek de faydalı olabilir.

Elektrik ile ekonomik ısıtma

Evinizi elektrikle ekonomik olarak ısıtmak mümkün mü? Bu sorunun genel bir cevabı yok. Çünkü bu, büyük ölçüde elektrikli ısıtmanın nasıl ve nerede kullanıldığına bağlıdır. Örneğin, nadiren kullanılan bir odada ara ısıtma olarak kullanmak aynı odayı ısıtmak için mevcut ısıtma sistemini kullanmaktan daha ekonomiktir. Ayrıca düşük ısı ihtiyacı olan çok iyi yalıtılmış bir evde de ekonomik olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, elektrikle ısıtmanın çok maliyetli olup olmadığı sorusu ortaya çıkmaktadır. Burada hem işletme hem de satın alma maliyetlerinin dikkate alınması gerekir. İkincisi genellikle düşüktür. Özellikle küçük elektrikli ısıtıcılar için yatırım eşiği düşüktür. Maliyetler konusunda önemli bir faktör de işletme ve buna bağlı güç tüketimidir. Bunun nedeni, elektrik maliyetlerinin daha geleneksel bir enerji kaynağı ile ortaya çıkan maliyetlerden çok daha yüksek olmasıdır. Önemli: Elektriği bir fotovoltaik sistem veya güç üreten bir ısıtma sistemi aracılığıyla kendiniz üretirseniz, maliyetleriniz önemli ölçüde azalır.

Güç tüketimini nasıl hesaplayabilirim?

Bir elektrikli ısıtıcının güç tüketimi, nominal çıkışından hızlı bir şekilde belirlenebilir. Örneğin, 1000 watt nominal çıkışa sahip bir cihaz saatte 1 kilowatt tüketir. Eğer çıkış 2000 watt ise, tüketim saatte 2 kilovattır. Elektrik maliyetlerini Lira cinsinden hesaplamak için, kilovat saat (kWh) başına maliyetlerin yanı sıra nominal çıkış ve çalışma süresini de bilmemiz gerekir. Bu üç faktör de biliniyorsa, maliyetler aşağıdaki gibi hesaplanabilir:

Elektrik maliyetleri = nominal çıkış (watt) x süre (saat) x elektrik maliyetleri (kWh)

Örnek hesaplama: 2 kWh'ye karşılık gelen 2000 watt nominal çıkışa sahip bir kızılötesi ısıtıcı günde 3 saat çalıştırılmaktadır. Satın alınan elektrik kilovat saat başına 25 kuruşa mal olmaktadır. Günlük maliyeti hesaplamak için yukarıda belirtilen üç kalemi çarpmanız yeterlidir.

2 kWh x 3 saat x 25 kuruş = 150 kuruş = günlük 1,5 Lira