Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Yaz modunda ısıtma enerji ve maliyet tasarrufu sağlar

Yazın ısıtmayı kapatmalı mıyız yoksa açık mı bırakmalıyız? Bu haklı bir sorudur, çünkü yaz sıcaklıklarında odaların ısıtılması genellikle gerekli değildir. Ancak sıcak su merkezi ısıtma sistemi üzerinden hazırlanırsa bu durum konfor kaybına yol açacaktır. Yazın ısıtmayı kapatırsanız, duştan ve musluktan sadece soğuk su gelir. Bu durumda, ısıtmanın yaz moduna geçirilmesi tavsiye edilir. Bu durumda ısı jeneratörü üzerinden sadece sıcak su hazırlama işlemi gerçekleştirilir. Bu, enerji tasarrufu sağlar ve aynı zamanda ısıtma maliyetlerinizi azaltır. Aşağıdaki kılavuzda, yaz aylarında ısıtma sistemini değiştirirken nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve sıcak su hazırlamak için ne gibi alternatifler olduğunu öğreneceksiniz.

Bu nedenle ısıtma sisteminin yaz aylarında çalıştırılması mantıklıdır

Odaları ısıtmak ve sıcak su sağlamak için enerjiye ihtiyaç vardır. Bunun bedeli yakıt maliyetlerine yansıtılmaktadır. Ne kadar çok enerji tüketilirse, maliyetler de o kadar yüksek olur. Özellikle fosil yakıtlar söz konusu olduğunda, yüksek enerji talebi aynı zamanda emisyonlarla da ilişkilidir. Bunun nedeni, gaz ve petrol yakıldığında CO2 salınmasıdır. Geleneksel ısıtma sisteminizi yazın çalıştırırsanız, yalnızca maliyetlerden tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda CO2 emisyonlarını da azaltabilirsiniz.  

Zamanlama hava durumuna bağlıdır

Isıtmayı ne zaman yaz moduna geçirmeniz gerektiği genel bir şekilde belirlenemez. Bu her şeyden önce hava koşullarına bağlıdır. Ancak, kira sözleşmelerindeki olağan ısıtma dönemi iyi bir kılavuz sağlar. Ekim ayının ilk günü başlar ve 30 Nisan'da sona erer. Bu nedenle Mayıs ayının başı, ısıtma sisteminin sınırlı çalışmasının yeterli olup olmadığını kontrol etmek için iyi bir zamandır.

Modern ısıtma sistemleri çok fazla konfor sunar

Halihazırda modern bir ısıtma sistemine sahip olanlar genellikle ısıtmanın ne zaman yaz moduna geçirilmesi gerektiği konusunda endişelenmek zorunda kalmazlar. Çünkü bunlarla ısıtma, belirli bir dış veya iç ortam sıcaklığında otomatik olarak durur. Hangi sıcaklığın belirleyici olduğu, ısıtma kontrolünün dış sıcaklık kontrollü mü yoksa oda sıcaklığı kontrollü mü olduğuna bağlıdır. Sensörler uygun şekilde binanın dışına veya içine monte edilir. Sıcaklık belirli bir eşiğin altına düşerse, ısıtma otomatik olarak başlar. Bu, yazın soğuk dönemlerinde bile her zaman yüksek düzeyde yaşam konforu sağlar. Isıtma işleminin durdurulduğu veya devam ettirildiği sıcaklık manuel olarak ayarlanabilir. Viessmann ısıtma sisteminizde ısıtma sınır sıcaklığını nasıl ayarlayacağınız ve yaz moduna nasıl geçireceğiniz kullanım kılavuzunda açıklanmıştır. Burada ayrıca çeşitli çalışma modlarının nasıl ayarlanacağına dair bilgiler de bulacaksınız:

  • Isıtma ve sıcak su
  • Sadece ısıtma
  • Sadece kullanım sıcak suyu

Kullanım kılavuzu Viessmann ViBooks üzerinden de indirilebilir. Ayrıca Viessmann Topluluğu aracılığıyla uzmanlardan yetkin yardım alabilirsiniz. Orada diğer sistem sahipleriyle deneyim alışverişinde de bulunabilirsiniz.

Resimde bir Viessmann Vitodens 242-F gazlı ısıtma sisteminin akıllı telefondaki ViCare uygulaması üzerinden kontrolü gösterilmektedir.

Uygulama üzerinden ısıtma sisteminin yaz işletimini kontrol etme

Isıtma sistemi ilgili bir arayüze sahipse, uygulama üzerinden kontrol ve düzenleme de mümkündür. Yeni Viessmann sistemlerinde bu zaten fabrikada entegre edilmiştir. Vitotronic kontrollü eski bir Viessmann ısıtma sisteminiz varsa, bir Vitoconnect modülünü güçlendirme seçeneğiniz vardır. Bağlandıktan sonra, ViCare uygulaması üzerinden tüm ayarları istediğiniz zaman ve bulunduğunuz yerden bağımsız olarak yapabilirsiniz. Uygulama size aşağıdaki avantajları sunar:

  • Enerji yönetimi: Evdeki enerji akışını takip edin.
  • Isıtma planları oluşturun: Isıtma işlemini kişiselleştirin
  • Sesli asistan aracılığıyla kontrol: ViCare Alexa'yı destekler
  • Uzaktan bakım: Yetkili bir kurulumcudan hızlı yardım

Tatiller büyük tasarruf potansiyeli sunar

Isıtma sadece yaz aylarında kısılmamalıdır. Uzun süre evde olmasanız bile, zaman programları enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olur. Viessmann ısıtma sisteminizde tatil programını etkinleştirirseniz, hem oda ısıtmasını hem de kullanım suyu ısıtmasını etkileyebilirsiniz. Burada belirleyici faktör, saklanan varış ve ayrılış günüdür.

Eski kazanların yaz işletmesine alınması

Birçok evde hala eski kazanlar kullanılmaktadır. Genellikle uygun kontrol teknolojisine sahip olmadıklarından, yaz aylarında enerji tasarruflu ısıtma biraz daha fazla çaba gerektirir. Kazanların manuel olarak kapatılması veya kısılması gerekir. Uzun süreli soğuk havalarda tekrar devreye girerler. Yaz aylarında ısıtma pompasını kapatarak ek tasarruf sağlayabilirsiniz. Pompa, radyatörlerdeki su sirkülasyonundan sorumludur. Ancak sirkülasyon pompası olarak da bilinen bileşenin yaz tatili boyunca sıkışmaması için belirli aralıklarla çalıştırılması gerekir. Modern ısıtma sistemlerinde bu işlem otomatik olarak yapılır. Sistemin zarar görmesini önlemek ve en uygun ayarı bulmak için bir uzmana danışılması tavsiye edilir. Tesisatçınız, eski bir ısıtma sisteminin yaz aylarında çalıştırılması söz konusu olduğunda güvenilir bir muhataptır.

Yaz aylarında ısıtma için ipuçları

Viessmann ısıtma sisteminiz yaz modunda çalışıyorsa, zaten enerji ve maliyet tasarrufu yapıyorsunuz demektir. Bir sonraki ısıtma dönemine hazırlıklı olmak ve ek tasarruf potansiyelinden yararlanmak için, yaz aylarında ısıtma konusunda sizin için başka ipuçlarını özetledik.

Termostatik vanaları unutmayın

Radyatörler yazın çalışırken ısınmasa bile, termostatik başlık donmaya karşı korumaya ayarlanmamalıdır. Bunun nedeni, aksi takdirde ısıtma molası sırasında tıkanmaların meydana gelebilmesidir. Yaz aylarında radyatörlerdeki termostatik vanalar açılarak risk azaltılabilir. Bu da içlerindeki su akışını düzenleyen mekanizmayı rahatlatır. Termostatları doğru ayarladığınız halde vanalar sıkışıyorsa, tıkanıklığı kendiniz açmayı deneyebilirsiniz. Bunu yapmak için önce regülatörün üst kısmını çıkarın. Vananın alt kısmı açıktaysa, hafifçe vurun veya vana pimini hafifçe çekin.

Sirkülasyon pompası için zamanlayıcı

Bir sirkülasyon pompası, evdeki tüm musluk noktalarının hızlı bir şekilde sıcak su ile beslenmesini sağlar. Bu da yüksek düzeyde konfor sağlar. Buna ek olarak, sürekli hareket lejyonella oluşumu riskini azaltır. Bunun nedeni, özellikle ılık ve durgun sularda çoğalmalarıdır. Ancak pompa sürekli çalışırsa, aslında sıcak suya ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda - örneğin geceleri veya gün içinde evde kimse yokken - sürekli olarak elektrik tüketir. Isıtma sisteminin sirkülasyon pompasının aksine, yaz aylarında tamamen kapatılmamalıdır. Elektrikten tasarruf etmek için sirkülasyon pompasının bir zamanlayıcı ile kontrol edilmesi tavsiye edilir. Bu şekilde, çalışma süresi talebe göre ayarlanabilir.

Yaz mevsimini ısıtma modernizasyonu için kullanın

Yaz ayları yeni bir ısıtma sistemi için en uygun zamandır. Bu şekilde, ısıtma geçici olarak mümkün olmasa veya sadece sınırlı ölçüde mümkün olsa bile konut sakinleri donmak zorunda kalmaz. Eski kazan modern bir kontrol sistemine sahip değilse, ısıtma sistemini yenilemek faydalı olacaktır. Bu, ısıtmayı yaz moduna geçirmek için manuel çaba sarf etme ihtiyacını ortadan kaldırır. Buna ek olarak, yenilikçi ısıtma sistemleri kullanılan enerjinin özellikle verimli kullanılmasını sağlar. Modernizasyon sırasında rejeneratif ısı jeneratörlerini tercih edenler aynı zamanda değerli kaynakları korur ve kendilerini fosil yakıtlara ve olası fiyat artışlarına daha az bağımlı hale getirir. Yenilenebilir enerjiler temelinde ısıtma modernizasyonu da devlet sübvansiyonları nedeniyle ilgi çekicidir. Bu sayede ev sahipleri yatırım maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilir. Hangi ısıtma sistemlerinin ısıtma sistemi modernizasyonu için uygun olduğunu aşağıdaki kılavuzlardan öğrenebilirsiniz:

Güneş termal enerjisi yaz aylarında sıcak su sağlar

Isıtma sisteminiz yaz modunda çalışıyorsa, sadece sıcak su sağlar. Güneş enerjisi ile yaz aylarında ısıtma yapmadan sıcak su üretebilir ve böylece daha da fazla tasarruf edebilirsiniz. Doğru planlama ile güneş enerjisinden en iyi şekilde yararlanmak için belirli koşulların yerine getirilmesi gerekir. Diğer şeylerin yanı sıra, çatının yönü ve boyutunun yanı sıra gölgeleme de bir rol oynar. Gerekli depolama tankı da bireysel ihtiyaçlara ve solar termal sistemin işlevine uygun olmalıdır. Sonuçta bu teknoloji, su ısıtmanın yanı sıra ısıtma sistemini desteklemek için de kullanılabiliyor. Termal güneş enerjisi sistemlerinin planlanmasında güvenilir bir ortak, deneyimli bir güneş enerjisi mühendisidir. Mühendisler yeni sistemi sahadaki koşullara en iyi şekilde adapte edeceklerdir.