Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Viessmann ısıtma sisteminin tatil programı

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Viessmann kazanları çok çeşitli fabrika varsayılan ayarlarıyla birlikte gelir. Bunlar, ısı jeneratörü üzerinde sadece birkaç basit adımda herhangi bir değişiklik yapılmasını sağlayarak kullanım kolaylığını artırır. Varsayılan ayarlar ayrıca enerji tasarrufuna yardımcı olur ve böylece ısıtma maliyetlerini düşürür. Isıtma eğrisine ek olarak, çeşitli zaman programları da vardır. Bunlar arasında bir ekonomi modu ve bir tatil programı bulunmaktadır.

Tatil programına sadece ısıtma kontrol ünitesi üzerinden "zaman programı" olarak erişilebilir. Kirada oturanlar veya ısı jeneratörüne erişimi olmayanlar tatil programında herhangi bir değişiklik yapamazlar.

Ayrıntılı tatil programı

Öte yandan, sistem sahipleri programı kullanarak her bir ısıtma devresi için varış ve ayrılış tarihlerini girebilirler. Bu, ısı üreticisinin ısıtma özelliklerini aktif olarak etkileyebilecekleri anlamına gelir. Bir Viessmann ısıtma sisteminin tatil programı özellikle merkezi ısıtmayı, kullanma suyu ısıtmasını, ısıtma gücünü ve enerji tüketimini etkiler:

Merkezi ısıtma:

 • "Isıtma ve sıcak kullanım suyu" işletim programındaki ısıtma devreleri için tatil programı, odaları ayarlanan düşük oda sıcaklığına kadar ısıtır.
 • "Sadece kullanım sıcak suyu" işletim programındaki ısıtma devreleri için oda ısıtması yoktur. Ancak kazan ve boyler için donma koruması etkindir.

Boyler ısıtması:

 • Tüm ısıtma devreleri için tatil modu etkinleştirilirse, sıcak kullanım suyu ısıtması yoktur. Ancak sıcak su silindiri için donma koruması etkindir.

Lütfen dikkat: Fabrika ayarlarında, tatil programı ayrılışınızı takip eden gün saat 00:00'da başlar ve dönüş gününüzde saat 00:00'da sona erer. Bu, ayarlanan zaman programının gidiş ve dönüş günlerinde etkin olduğu anlamına gelir. Saat bazı modellerde ayrı ayrı da ayarlanabilir. Programı manuel olarak sonlandırmak için lütfen talimatları izleyin.

Tatil programı ısıtma çıkışını azaltır

Tatil programı etkinleştirildiğinde, sistem daha düşük bir ayarlı oda sıcaklığını korur. Sadece önceden ayarlanmış düşük oda sıcaklığına kadar ısıtır. Bu sıcaklık 16°C'nin altına düşmemelidir, aksi takdirde küf oluşma riski artar. Küflenmeyi önleme kılavuzumuzda bu riski nasıl en aza indirebileceğinizi okuyabilirsiniz.

Tatil programı enerji tasarrufuna yardımcı olur

Viessmann ısıtma sisteminin tatil programı özelliği, sistem sahiplerine yoklukları sırasında sadece gerektiği kadar ısıtma yaparak enerji tasarrufu yapma fırsatı verir. Adından da anlaşılacağı gibi, program yalnızca geleneksel anlamda "çok haftalık tatiller" sırasında kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Sistem sahipleri birkaç günlüğüne bile olsa evde olmayacaklarını biliyorlarsa tatil programını etkinleştirebilir ve böylece ısıtma maliyetlerinden tasarruf edebilirler.

Tatil programı nasıl etkinleştirilir

Zaman programı ve ilgili tatil programı, Vitotronic kontrol ünitelerine sahip tüm Viessmann kazanlarında (1999'dan itibaren) bulunmaktadır. Ancak ana menüden bu fonksiyona giden navigasyon yolu, ısıtma sistemine ve üretim yılına bağlı olarak değişebilir. Doğru prosedür, verilen kullanım talimatlarında açıklanmıştır veya alternatif olarak servis talimatlarında bulunabilir. Sürecin daha iyi anlaşılması için, dört farklı ısı jeneratörü için talimatlar aşağıda gösterilmiştir. Buna aşağıdakiler dahildir:

 • Vitotronic 200 ile Vitodens 200 W, hava koşullarına göre dengelenmiş çalışma için, üretim yılı 2018
 • Vitotronic 200 ile Vitoladens 300 C, üretim yılı 2018
 • Vitotronic 200 ile Vitocal 200 S, üretim yılı 2017
 • Vitoligno 300 C, Ecotronic ile, üretim yılı 2017
 1. Menü simgesine ve ardından "Isıtma "ya tıklayın
 2. Şimdi gerekli ısıtma devresini seçin.
 3. Onaylamak için OK düğmesine tıklayın.
 4. Şimdi ekranda "Tatil programı" görüntülenir.
 5. Okları kullanarak gerekli kalkış ve dönüş tarihini ayarlayın.
 6. Tatil programını etkinleştirmek için Tamam'a tıklayın.

Vitodens 200-W ürün bilgisi

Lütfen dikkat: Tatil programı tüm ısıtma/soğutma devreleri için geçerlidir. Yükleniciniz bu fabrika ayarını değiştirebilir. Isı pompası kontrol ünitesine bir havalandırma ünitesi bağlıysa, tatil programı mekanik havalandırma için de geçerlidir.

 1. Menü simgesine tıklayın.
 2. "Isıtma" veya ısıtma/soğutma ve ardından "Tatil programı "nı seçin.
 3. Gerekli gidiş ve dönüş tarihlerini ayarlayın.
 4. Tatil programını etkinleştirmek için Tamam'a tıklayın.


Genişletilmiş menüde görüntüleme

Genişletilmiş menüde, "Bilgi" altında "Tatil programı" ayarlarını kontrol edebilirsiniz. Aynı durum Vitodens 200-W ve Vitoladens 300-C için de geçerlidir.

Vitocal 200-S ürün bilgisi

Isıtma yükleniciniz ayarlar konusunda yardımcı olabilir

Gerekli tatil programını nasıl ayarlayacağınızdan emin değilseniz, lütfen bir Viessmann ticaret ortağına danışın. Yerel ticari ortak aramamızla, sadece birkaç tıklama ile yakınınızda uygun bir ısıtma mühendisi bulabilirsiniz.