Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Gaz Tasarrufu Nasıl Yapılır

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Gazdan tasarruf edin - basit ipuçlarıyla gaz tüketimini azaltın

İster enerji krizleri, ister küresel siyasi durum, ister doğal gazı kaynakları koruyacak şekilde kullanma arzusu olsun, gaz tasarrufu yapma isteğinin nedenleri çok çeşitlidir. Çözüm, kişinin kendi ısıtma davranışına ve günlük rutinlerine bakmasıyla başlar ve iyi planlanmış bir ısıtma modernizasyonu ile sona erer. Aşağıdaki kılavuzda, kısa vadede uygulanabilecek basit ipuçlarından biraz daha karmaşık olanlara kadar çeşitli ipuçları bulacaksınız. Doğru Viessmann ortağı ile modernizasyon ve yeni enerji kaynaklarına dönüşümün yanı sıra yenilenebilir enerji çözümleriyle kombinasyon da yönetilebilir.

Benzin maliyetini düşürmek için birkaç basit ipucu

Tüketimi ve dolayısıyla gaz maliyetlerini kısa ve orta vadede azaltmak için, doğrudan ısıtma davranışıyla başlamak en iyisidir. Mevcut bir binada ek önlemler olmadan bir derece daha az sıcaklık tüketimi yüzde altıya kadar azaltır. Ancak bu, soğukta oturmanız gerektiği anlamına gelmez. Odaların kullanımına bağlı olarak optimum sıcaklıklar burada belirleyici bir rol oynar. Aşağıdaki değerleri kılavuz olarak kullanabilirsiniz. Ancak, bireysel koşullar her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

  • Oturma odası: 20 ila 22°C
  • Yatak odası: 16 ila 18°C
  • Koridor ve mutfak: 18°C
  • Çocuk odası: 22°C
  • Banyo: 23 ila 24°C

Termostatik başlıklı ve 5 kademeli skalaya sahip klasik bir radyatörde doğru sıcaklığı ayarlamak için "Termostatı doğru ayarlama" kılavuzunu tavsiye ederiz.

Sıcaklığı sadece her oda için en uygun şekilde ayarlamak ve böylece gaz tasarrufu yapmak değil, aynı zamanda tüm ısıtma devresini optimize etmek de yararlı olabilir. Bu şekilde ısıtma eğrisi yeniden ayarlanabilir. Yaz modu veya gece gerilemesi gibi farklı ısıtma programlarını seçmek de mantıklıdır. Devam etmenin en iyi yolu, ViBooks altında bulabileceğiniz kullanım talimatlarına başvurmaktır. Alternatif olarak, bölgenizdeki bir montajcıdan bunun nasıl yapılacağı konusunda bilgi alın. 

Isıtma sisteminin bakımı ve havalandırılması

Bununla birlikte, sadece optimum oda sıcaklığı değil, aynı zamanda ısıtma sistemi içindeki ideal ısı dağılımı da rol oynar. Bunu sağlamak için düzenli bakım şarttır. En iyisi sıcak aylarda randevu almaktır. Burada daha az ısıtma gerektiğinden ve onarımlar yaşam konforunu ısıtma mevsimindeki kadar kısıtlamadığından, bu dönem sistemin yıllık kontrolü için uygundur. Ayrıca merkezi bir noktada gaz tüketimini azaltmak için ısıtma regülasyonu ve ısıtma kontrol sisteminde ayarlamalar yapılabilir.

Bakım dışında, ısıtma devresindeki ısı dağılımının optimum olmasını sağlamaya da yardımcı olabilirsiniz. Radyatörlerin havalandırılması, özellikle yaz sonrası gibi sistemin kullanılmadığı uzun dönemlerden sonra gerekli olabilir. Sıcak suda çeşitli şekillerde hava kabarcıkları birikebilir. Bunlar sadece hoş olmayan ısıtma seslerine değil, aynı zamanda eşit olmayan ısı dağılımına da neden olabilir. Genellikle alt alandaki radyatörler soğuk kalır, hatta bazen tüm odalar düzgün bir şekilde ısıtılamaz. Bu durumda, ısıtma sisteminin havasını almaya değer.

İpucu: Radyatörler engellenmez ve uzun perdeler veya örtülerle kapatılmazsa, odada optimum ısı dağılımı da sağlayabilirsiniz. Her şeyden önce, termostatın sıcaklık sensörü kapatılmamalıdır.

Viessmann açıklıyor: Isıtma sisteminin havasının alınması

Gaz tasarrufu için yalıtın ve izole edin

Özellikle mevcut, eski evlerde, pencere ve kapıların yalıtımı ile ısıtma borularının yalıtımına da bakmak faydalı olacaktır. Kapı ve pencereler için yalıtım bandı, sızdırmazlık bandı veya cereyan önleyiciler şimdiden yardımcı olabilir. Açıkta kalan ısıtma boruları, yaşam alanında çok fazla ısı kaybına neden olabilir ya da kiler veya diğer odalar gereksiz yere ısınabilir. Özellikle ısı üretimi ile radyatör arasında nispeten uzun mesafeler varsa, daha yakından bakılmalıdır. Bir ısıtma kontrolü veya ısıtma bakımı sırasında, sahadaki bir uzmanla bu hususları daha yakından inceleyebilir ve karşı önlemleri tartışabilirsiniz.

Sıcak suda da gaz tasarrufu yapın

Gazlı ısıtma, ısıtmanın yanı sıra evlere sıcak su da sağlar. Binanın türüne, yalıtım durumuna ve bina sakinlerinin davranışlarına bağlı olarak, sıcak su hazırlamaya giden gaz tüketiminin payı büyük ölçüde değişmektedir. Ortalama olarak, eski bir binada bu oran %12'ye kadar çıkmaktadır. Yeni binalarda bu pay çok daha yüksek olabilir çünkü çok daha az ısıtma kullanılır, ancak sıcak su tüketimi genellikle aynı kalır. Gazdan ve dolayısıyla masraflardan tasarruf etmek için banyo yapmak yerine duş almanız tavsiye edilir. Enerji tasarruflu bir duş başlığı da aynı derecede faydalı olabilir. Sıcak su tüketimini optimize etme kılavuzumuzda daha fazla ipucu bulabilirsiniz.

Havalandırmanın en iyi yolunu unutmayın

Doğru ısıtma davranışı havalandırmayı da içerir. Özellikle ısıtma mevsiminde, eğik pencerelerle havalandırma yapmaktan kaçınmalısınız. Bu şekilde, ısı sürekli olarak kaybedilir ve radyatörlerin daha yükseğe ayarlanması gerekir. Ayrıca, bu tür manuel havalandırma tam bir hava değişimi sağlamaz. Odayı itmeli havalandırma ve çapraz havalandırma yoluyla havalandırmanız önerilir. İdeal olarak, karşı pencereleri tamamen açmalısınız. Günde birkaç kez birkaç dakika yeterlidir. Ayrıca, bu süre zarfında radyatörleri kapattığınızdan emin olun. Isı dışarıya kaybolmaz ve gaz tüketiminden tasarruf edersiniz. Manuel havalandırmaya bir alternatif de kontrollü havalandırma sistemidir. Tasarıma bağlı olarak, egzoz havasındaki ısı odaları ısıtmak için kullanılabilir.

Gaz tasarrufu için birleştirin ve modernize edin

Gaz tüketimini azaltmak için yapılabilecek çok sayıda küçük şeyin yanı sıra, bunu teknik olarak daha büyük ölçekte uygulama seçeneğiniz de vardır. Çok eski olan ve artık en son teknolojiyi (yoğuşma teknolojisi) karşılamayan bir gazlı ısıtma sistemi değiştirilmelidir. Halihazırda kurulu bir gaz yoğuşmalı kazan, rejeneratif bir ısı jeneratörü ile de desteklenebilir. Son olarak, tamamen bir alternatife dönüştürme seçeneği de vardır. Her durumda, uzun vadede gaz tasarrufu sağlar ve fosil yakıtlardan giderek daha bağımsız hale gelirsiniz. Bu sadece kaynakları korumakla kalmaz, aynı zamanda hem kendi enerji maliyetleriniz hem de CO2 dengeniz üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Gazlı ısıtmanın güneş enerjisi ve diğer olası kombinasyonlarla desteklenmesi

Sıcak su hazırlamak ve/veya ısıtma sistemini desteklemek için serbest güneş enerjisi kullanan bir solar termal sistem, bir gazlı ısıtma sistemi için en uygun tamamlayıcı olarak kabul edilir. Güneş enerjisi teknolojisi ile mevcut bir sistemi tamamlayabilir veya hemen yeni bir sistem planlayabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için Gaz ve güneş enerjisi ile ısıtma bölümüne bakabilirsiniz.

Ayrıca gazlı ısıtma, yenilenebilir enerjilere dayalı diğer enerji çözümleriyle (pelet ısıtma, genel olarak ahşap ısıtma, ısı pompaları ve yakıt hücreli ısıtma) birleştirilebilir. Gazlı ısıtma ve ısı pompası kombinasyonu çok popülerdir. Bu durumda, ısı talebi normalden yüksekse veya dış ortam sıcaklıkları (hava-su ısı pompası kullanıldığında) çok düşükse, gazlı ısıtma sistemi bir pik yük kazanı görevi görür.

Gazlı ısıtmayı modernize edin ve alternatifleri tercih edin

Gazdan tasarruf etmek için, gizli baca gazı ısısından yararlanarak yakıtta bulunan enerjinin %98'ine kadarını kullanan en yeni yoğuşma teknolojisinin kullanılması tavsiye edilir. Modernizasyon sırasında, ek gaz tasarrufu sağlamak için her zaman hibrit varyantı düşünmelisiniz.

Bir diğer seçenek de tamamen gazlı ısıtma alternatifini tercih etmektir. Bu şekilde, sadece gazdan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda tamamen gazsız kalır ve kendinizi fiyat dalgalanmalarından bağımsız hale getirirsiniz. Bu sadece işletme maliyetlerinizi daha iyi planlayabilmenizi sağlamakla kalmaz, fosil yakıt kaynaklarının korunmasına yardımcı olursunuz. Uzun vadede enerji maliyetlerinizi de düşürürsünüz.

Yararlı bağlantılar
Yararlı bağlantılar