Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Açık ve kapalı döngü ısıtma kontrolü

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Odaları rahat ve sıcak tutmak için, dışarıda dolu ve kar varken bile iyi işleyen bir ısı devresi şarttır. Bildiğiniz gibi, bu devre ısı jeneratörü, ısıtma pompası, ısıtma boruları, radyatörler ve genleşme kapları ve emniyet valfleri gibi çeşitli güvenlik açısından kritik bileşenlerden oluşur. Tüm bunlar, tüm bileşenlerin mükemmel bir şekilde etkileşime girmesini ve ısının radyatörler veya ısıtma yüzeyleri aracılığıyla odalara etkili bir şekilde ölçülü ve güvenilir bir şekilde iletilmesini sağlayan açık ve kapalı döngü kontrol işlevlerine sahip sistem teknolojisi ile birleştirilmiştir.

Açık ve kapalı döngü kontrol - aralarındaki fark nedir?

"Açık döngü ısıtma kontrolü" ve "kapalı döngü ısıtma kontrolü" terimleri, birbirlerinden farklı terimler olmasına rağmen, genellikle "ısıtma kontrolü" olarak kısaltılır. İkisi arasında küçük ama ince bir fark vardır.

Açık döngü ısıtma kontrolü, bir hedef değişkene ulaşmak için bir girdi değişkeninin işlenmesini ifade eder. Başka bir deyişle, açık döngü ısıtma kontrolü, giriş değişkeni, örneğin dış sıcaklık, belirli bir değerin altına düştüğünde ısı üreticisinin (otomatik olarak) açılmasını sağlar. Bu durumda ısı jeneratörü, hedef değişkene, örneğin oturma odasında 21°C'ye ulaşılana kadar ısıtma enerjisi sağlar.

Açık döngü ısıtma kontrolü ile karşılaştırıldığında, kapalı döngü ısıtma kontrolü bir adım daha ileri gider. Hedef değişkene ulaşmak için sadece bir giriş değişkenini işlemekle kalmaz, aynı zamanda bu hedef değişkene ulaşılıp ulaşılmadığını da izler. Bunu, bir referans odasındaki mevcut sıcaklığı ölçerek ve bunu hedef değişkenle karşılaştırarak yapar. İki değer farklıysa, bir talimat verilir ve gerçek değerin hedef değere karşılık gelmesi sağlanır. Kapalı döngü ısıtma kontrolü ayrıca açık pencereler, güneş radyasyonundan kaynaklanan ek ısı ve insanların varlığı gibi parazit faktörlerini de dikkate alır.

 

Açık ve kapalı döngü ısıtma kontrolünün kombinasyonu

Pratikte, tüm ısıtma süreci biraz daha karmaşıktır. Örneğin, bilgileri işlemek için bir Viessmann kazanına sadece bir değil, birkaç kontrol ünitesi takılır veya bağlanır. Bu nedenle, gelişmiş ısıtma sistemleri söz konusu olduğunda, uzmanlar açık ve kapalı döngü ısıtma kontrolünün bir kombinasyonundan bahseder. Bu, hedef değişkene sadece güvenli bir şekilde değil, aynı zamanda ekonomik ve teknik olarak verimli bir şekilde ulaşılmasını sağlamanın tek yoludur.

Dış sıcaklık sensörü arızalıysa veya ısıtma sistemi kontrolünde bir arıza varsa, kapalı döngü kontrol sisteminin karmaşıklığı nedeniyle derhal bir ısıtma yüklenicisine başvurulmalıdır.

Viessmann'dan kapalı devre ısıtma kontrolü

 Viessmann'ın iletişim özelliğine sahip Vitotronic kapalı döngü kontrol sistemi, her ısı üreticisinin atan kalbidir. İster küçük kazanlar, ister duvar tipi kazanlar, ister orta ölçekli ve endüstriyel/ticari kazanlar veya ısı pompaları söz konusu olsun, her sistem için uygun bir Vitotronic versiyonu vardır. Açık ve kapalı döngü kontrol sistemi ekonomik ve güvenli çalışma sağlar ve kullanıcı dostudur. Menü yönlendirmesi sezgiseldir ve kullanım kolaylığı üst seviyededir.

Bir ısıtma sistemini kontrol etmenin en uygun yolu bir uzaktan kumandadır. Viessmann bu amaç için çeşitli modeller geliştirmiştir. Tipine bağlı olarak bir veya daha fazla ısıtma devresini kontrol edebilirler. Dört kazana kadar eşzamanlı açık döngü kontrolü (kaskad kontrol) de mümkündür. İlgili tüm bilgilerin görüntülenmesi gibi önemli işlevler tüm modellere önceden yüklenmiştir ve fabrika çıkışlı olarak mevcuttur.

Daha da fazla rahatlık için Viessmann ısıtma sistemi bir uygulama aracılığıyla kontrol edilebilir. Bunun için Vitoconnect gibi bir arayüz, akıllı telefon veya tablet gibi web özellikli bir mobil cihaz ve Viessmann ViCare uygulaması gerekir. Tüm gereksinimler karşılandığında, ısıtma sistemi sahipleri, örneğin sıcaklığı ayarlamak veya anahtarlama sürelerini değiştirmek için hareket halindeyken bile sistemlerini kontrol edebilirler. Ayrıca, ekrana tek bir dokunuşla ısıtma müteahhitleriyle iletişime geçme seçeneğine de sahipler. Uzaktan kumanda ve uygulamayı bir arada kullanmak da mümkündür. Bu konuda ayrıntılı bilgi Viessmann uygulamaları sayfasında bulunabilir.

Birçok ısıtma sistemi hava koşullarına göre dengelenir. Bu, ısı üreticisinin akış sıcaklığını dış hava sıcaklığına bağlı olarak ayarladığı anlamına gelir. Sistem ısıtma yüklenicisi tarafından ayarlandıktan ve özelleştirildikten sonra, sistem sahipleri arkalarına yaslanıp ısıtma rahatlığının keyfini çıkarabilirler.

Yararlı bağlantılar
Yararlı bağlantılar