Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Bir ısıtma sisteminin yenilenmesi - neden, ne zaman ve nasıl?

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Federal Enerji ve Su Yönetimi Birliği (BDEW) tarafından 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, dünya genelinde her dört ısıtma sisteminden biri eski olarak kabul ediliyor. Yüksek maliyet korkusu ve dönüşüm için gereken çaba, kullanıcıları ısıtma sistemlerini yenilemekten vazgeçiriyor. Ancak çoğu durumda, sistemin yaşı veya yetersiz enerji dengesi nedeniyle buna acilen ihtiyaç duyuluyor. Tereddüt edenler genellikle tam olarak kaçınmak istedikleri şeyi yaşarlar: yüksek ısıtma maliyetleri ve arızalı parçaların onarımı ve değiştirilmesi için faturalar veya ısıtma sisteminin zorunluluktan değiştirilmesi. Bu kılavuz, bunun nasıl önlenebileceğine dair genel bir bakış sunmaktadır. Bir ısıtma sistemini değiştirmek için doğru zaman, gerekli planlama çabası ve maliyetler hakkında bilgi edinin.

Isıtma sistemini yenilemek ısıtma maliyetlerinden tasarruf sağlar

Evinizde enerji tasarrufu yapmanın birçok yolu vardır. Bunlar arasında ısıtma sisteminizi yenilemek en büyük potansiyeli sunar. Yeni bir ısıtma sistemi veya çatınıza bir güneş enerjisi sistemi kurulması önemli ölçüde tasarruf sağlayabilir. Doğru bir hesaplama için binanın enerji durumu dikkate alınmalıdır. Ancak, genel bir kural olarak, bir ısıtma sistemi yenilenirken yenilenebilir enerjiler de kullanılırsa enerji maliyetlerinde üçte bire varan tasarruflar elde edilebilir. Özellikle de şekilde gösterilen diğer önlemlerle birlikte. Dış duvarların yalıtılması veya pencere ve kapıların değiştirilmesi gibi tek başına alınan önlemler yalnızca yüzde on civarında tasarruf sağlar.

Isıtma sisteminin yenilenmesi - fark yaratan yerden başlayın

Kuzey Ren-Vestfalya Enerji Ajansı ve diğerlerine göre, ısıtma ve kullanım sıcak suyu, hane halkı enerji maliyetlerinin ortalama yüzde 70'ini oluşturmaktadır. Sonuç olarak, bir ısıtma sisteminin yenilenmesi, mali açıdan zor olsa bile kısa bir süre sonra kendini amorti edebilir. Devlet sübvansiyonları, önlemi uygun maliyetli hale getirmeye yardımcı olabilir. Bunlardan yararlanabilmek için yenilenebilir enerjilerin dahil edilmesi gerekir. Çünkü devlet tam olarak yenilenebilir enerjilerle ısınmayı sağlayan ısıtma sistemlerini desteklemektedir. Zaman içinde bunlar sadece cüzdanınıza değil, çevreye de fayda sağlar.

Isıtma sistemimi ne zaman yenilemeliyim?

Isıtma sisteminizi yenilemek için mükemmel zamanı beklemek zorunda değilsiniz - ilkbahar, yaz ve sonbahar eşit derecede uygundur. Bir ısıtma sistemini ısıtma sezonu dışında değiştirmenin bariz faydası, iyileştirmeler için daha fazla zaman olmasıdır; önlemler soğuk aylar gelmeden önce tamamlanabilir. Ancak ısıtma sisteminin değiştirilmesi kış aylarında da mümkündür ve genellikle bir ila üç gün içinde yapılabilir. Bu faktörlerin yanı sıra, çoğunlukla kişinin kendi maliyet faktörlerini göz önünde bulundurması ve eski ısıtma sisteminin zayıf noktalarının nerede olduğunu önceden kontrol etmesi meselesidir.

Aşağıdaki durumlarda, bir değişim faydalı olacaktır:

  • Yaklaşık 25 yıl veya daha eski kazanlar
  • Henüz bozulmamış ancak 20 yaşında olan eski kazanlar (2000'li yıllarda monte edilmiş)
  • Kazan dairesinde çok yer kaplayan ve sürekli yüksek kazan suyu sıcaklıklarında çalışan büyük boy kazanlar
  • Bir baca gazı denetçisi yıllık denetim sırasında baca gazı değerlerinde hata bulursa (örn. yüzde 11'den fazla baca gazı kaybı)
  • 30 yıllık sabit sıcaklıklı kazanlar Alman Bina Enerji Kanunu (GEG) uyarınca zorunlu değişime tabidir

Bir ısıtma sisteminin yenilenmesi için doğru prosedür

Bir ısıtma sistemini yenilemeden önce, seçenekleriniz hakkında kendinizi bilgilendirmeniz önemlidir. Bu, komşularla yapılan sohbetlerle veya arkadaş ve komşuların değerli referanslarıyla başlar. İyi niyetli insanlar size bunu yapmamanızı tavsiye etse bile - şüpheniz varsa, ısıtma sisteminizi değiştirmelisiniz. Çünkü mevcut birçok enerji verimliliği önlemi arasında ısıtma sisteminin yenilenmesi en etkili olanlardan biridir.

Kendi çevrimiçi araştırmanızı yapmak için Viessmann kılavuzlarımızı iyi bir yer olarak öneriyoruz.

Er ya da geç, her yol bir ısıtma müteahhidine çıkmalıdır ve bu durumda bu bir ısıtma sistemi montajcısı anlamına gelir. Hangi ısıtma sistemlerinin mevcut olduğunu tam olarak bileceklerdir ve ısıtma sistemlerinin yenilenmesi söz konusu olduğunda çok fazla deneyime sahip olacaklardır. Size tavsiyelerde bulunabilecek ve ısıtma sisteminizi yenileme işini üstlenebilecek yerel bir ısıtma sistemi montajcısına yönlendirilmek için Uzman danışmanlığı bağlantısını kullanın. Bir başka seçenek de bir enerji verimliliği uzmanına gitmektir. Bu tür bir enerji danışmanı, özellikle kapsamlı yenileme önlemleri planlıyorsanız tavsiye edilir.

Kazanın değiştirilmesi de dahil olmak üzere bir ısıtma sisteminin yenilenmesinin maliyeti, önlem ve seçilen ısıtma sistemine bağlı olarak değişir. Her durumda, iki hususu göz önünde bulundurmalısınız: birincisi, yeni kazanın ortalama yüzde 10 ila 20 arasında değişen enerji tasarrufu, ikincisi ise mevcut sübvansiyon seçenekleri. Enerji Verimli Binalar için Federal Finansman (BEG), ısıtma teknolojisine bağlı olarak bir dizi farklı finansman tutarı (kredi ve hibe şeklinde) sunmaktadır. Başvurular iş başlamadan önce yapılmalıdır. Bu nedenle, uygun önlemler hakkında önceden bilgi edinmek önemlidir.

Verimli, son teknoloji ürünü bir Viessmann ısıtma sistemine ek olarak, doğru ısıtma sistemi tesisatçısına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Uzman danışmanlık hizmetimiz aracılığıyla sizi iletişime geçirebileceğimiz tesisatçılar kendi alanlarında uzmandır. Isıtma sistemlerinin yenilenmesi konusunda yılların deneyimine sahiptirler. Pek çok müşteri, yenilemeye dahil olan inşaat işinin nispeten basit olmasına da şaşırmaktadır. Deneyimler, ısıtma sistemi yenilemesinin genellikle beklenenden çok daha hızlı olduğunu göstermektedir.

Bir ısıtma sisteminin yenilenmesi için doğru teknoloji

İşçiler çalışmaya başlamadan önce doğru ısıtma sistemini seçmeniz gerekir. Yenilemeniz için hangi sistemin uygun olduğunu belirlemek için ücretsiz enerji tasarrufu kontrolümüzü önceden gerçekleştirebilirsiniz. Sübvansiyonlara ek olarak, temel faktörler binanın enerji durumu, yaşı ve kazan dairesindeki mevcut alandır.

Yağ kazanı var ve değişiklik mi istiyorsunuz? Bir pelet ısıtma sistemi düşünmeye değer olabilir. Eski yağ tankının bulunduğu alan pelet deposu için kullanılabilir. Bir başka avantaj da, bir yağ kazanının yeni bir hibrit sistemle değiştirilmesinin bazı durumlarda yüzde 45'e varan oranlarda sübvanse edilmesidir. Modern bir gazlı ısıtma sistemi mi kurmayı planlıyorsunuz? İklim koruma paketinin finansman yönergelerini dikkate almalısınız. Bu kurallara göre bir fosil yakıt olan gaz, yalnızca yenilenebilir enerjilerin entegre edilmesi halinde sübvanse edilmektedir.

İlginizi çeken bir ürün mü buldunuz? O zaman ViBooks 'a bir göz atmaya değer. Orada ürün yelpazemizdeki her cihazın kullanım kılavuzunu bulabilirsiniz.

Isıtma sistemi değişimi yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Doğru ısıtma sistemi montajcısı bulunduktan ve planlama tamamlandıktan sonra sıra işe başlamaya gelir. Bir ısıtma sistemini yenilemek, er ya da geç evde işçilerin olması anlamına gelir ve birçok ev sahibi için bu, kendi evlerindeki kişisel konforu geçici olarak sınırlayabilir. Ancak bu tür önlemlerin bariz bir faydası olduğu ve uzun vadede enerji ve maliyet tasarrufu sağlamaya yardımcı olduğu için avantajları da göz önünde bulundurulmalıdır. Buna ek olarak, işin süresi her zaman seçilen ısıtma sistemine bağlıdır.

Vazgeçilmez önlem: hidronik dengeleme

Değişim çalışmasının bir parçası olarak hidronik balanslama yapılmalıdır. Bu önlem, yeni Viessmann ısıtma sisteminin tasarruf potansiyelinden tam olarak yararlanabilmesi için önemlidir. Ayrıca, balanslama genellikle devlet sübvansiyonları için bir ön koşuldur. Tüm radyatörlerin hidronik balansı, ısıtma yüzeylerinin eşit şekilde ısı ile beslenmesini ve çıkışın ilgili radyatörlere ve ısıtma sistemine uygun olmasını sağlar. Hidronik balanslama sadece termostatik vanada debiyi tam olarak ayarlayacak olan bir yüklenici tarafından gerçekleştirilir. Çoğu durumda vanaların da değiştirilmesi gerekir.

Maliyetleri karşılaştırın - bir ısıtma sistemini yenilemek aslında buna değer

Tüm önlemler tamamlandıktan ve ısıtma sistemi ile radyatörler dikkatlice ayarlandıktan sonra, nihayet yeni kazanınızın eskisine kıyasla nasıl olduğunu görebilirsiniz. Yenilemeden önce planladığınız kadar yakıttan ve ısıtma giderlerinizden gerçekten tasarruf edip etmeyeceğiniz genel olarak cevaplanabilecek bir konu değildir. Bireysel ısınma davranışı ve söz konusu yıldaki ortalama sıcaklıklar bir rol oynar ve ikincisi üzerinde çok fazla etkimiz yoktur. Ancak her birey, maliyet bilincine sahip ısıtma davranışıyla dış faktörlere yanıt verebilir. Yenilenmiş ve uygun şekilde ayarlanmış bir ısıtma sistemi bunu etkili bir yaklaşım haline getirir. Sonuç olarak, ısıtma sisteminizi yenilemek gibi cesur bir adım atmaya her zaman değer.

Yararlı bağlantılar
Yararlı bağlantılar