Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Yeni ve eski binalarda ısı pompaları

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Bir ısı pompası, doğal enerjiyi özellikle etkili ve çevreye duyarlı bir şekilde kullanır: Enerji, bir ısı eşanjörü aracılığıyla ortamdaki havadan, topraktan veya yeraltı suyundan çekilir ve bir ısı pompası devresinde ısıtma için yararlı bir sıcaklık seviyesine yükseltilir. Doğadan gelen bu ücretsiz enerjiyi kullanmak, artık petrole veya gaza bağımlı olmadığınız anlamına gelir. Ayrıca yatırımınız sadece birkaç yıl içinde kendini amorti eder.

Yeni binalar için doğru ısıtma sistemi söz konusu olduğunda, konut inşaatçıları giderek daha fazla ısı pompalarına yönelmektedir. Federal İstatistik Dairesi'ne göre, 2016 yılında tamamlanan tüm konut binalarının yüzde 32'si bir ısı pompası ile donatılmıştır. Bu gelişme, ısı pompalarının yalnızca yeni binalar için uygun olduğu yönündeki yanlış anlamayı pekiştirmektedir ki bu tam olarak doğru değildir. Belirli koşullar altında, eski bir binada ısı pompası kullanımı da faydalı olabilir.

Eski binalarda ısı pompaları

Yeni Vitocal 250-A ve Vitocal 252-A hava kaynaklı ısı pompaları, eski evlerde bile ısıtma sistemlerini modernize etmeyi kolaylaştırıyor. Yenilikler arasında özellikle iklim dostu soğutucu akışkan, patentli hidrolik sistem ve Viessmann Enerji Yönetimi ile yeni elektronik platform bulunmaktadır.

Mevcut radyatörler hala kullanılabilir

Vitocal 250-A, özellikle yerden tasarruf sağlayan duvara monte bir cihaz olarak tasarlanırken, Vitocal 252-A, 190 litrelik entegre DHW silindirine sahip kompakt bir yer tipi cihazdır. Müstakil ve iki aileli evlerde ısıtma sistemi modernizasyonu için özel olarak geliştirilen üniteler, diğer ısı pompalarında kullanılan soğutucu akışkanlara kıyasla son derece iklim dostu olan R290 (propan) soğutucu akışkan ile geleneksel olarak çalıştırılmaktadır.

Bu soğutucu akışkan aynı zamanda yeni ısı pompalarının dışarıda eksi 15 santigrat derece olsa bile 70 santigrat dereceye kadar yüksek akış sıcaklıklarına ulaşmasını sağlar. Bu nedenle, genel olarak mevcut radyatörleri kullanmaya devam etmek mümkündür. Yerden ısıtmanın kurulması şart değildir, bu da modernizasyon projesinin maliyetlerini sınırlar içinde tutmaya yardımcı olur.

Yenilikçi hidrolikler sayesinde maliyet tasarrufu sağlayan kurulum

Mevcut bir ısı pompası, patentli Hydro AutoControl hidrolik sistemine sahip yenilerinden biriyle değiştirilirse maliyet tasarrufu da sağlanır. Bu sistem, modernizasyon sırasında neredeyse tüm mevcut ısıtma sistemlerine uyum sağlar ve diğer ısı pompalarına kıyasla kurulum süresini önemli ölçüde azaltır. Ayrıca hidrolik sistem, sistemin alan ihtiyacını üçte iki oranında azaltmaya yardımcı olur.

Vitocal 200-G hem yeni hem de eski binalarda kullanılabilir.

Yeni yapılarda ısı pompaları

Yeni binalar genellikle iyi enerji değerlerine ve buna bağlı olarak düşük ısı talebine sahiptir. Genel olarak, merkezi ısıtma için 35 ila 50 santigrat derece sıcaklık aralığında yüksek verimlilikle çalışan modern yoğuşmalı kazanlar kullanılır. Isı pompaları da yeni yapılarda en yaygın kullanılan ısıtma sistemlerinden biridir. Bunun nedenleri açıktır - ısı pompaları yeni binalarda en yüksek verimlilik seviyelerine ulaşır. Ayrıca, yeni binalardaki birincil enerji talebinin bir kısmı yenilenebilir enerjilerle karşılanmalıdır, bu da bir ısı pompası ile kolayca elde edilebilir.

Türünün açık ara en sessiz dış ünitesi

Yeni Vitocal dış ünite mükemmel işçilik ve ürün kalitesine sahiptir. Gelişmiş akustik tasarımı sayesinde sessiz çalışmasıyla etkileyicidir. Bu üniteler özellikle yoğun yerleşim alanları için uygundur.

Isı pompalarının fotovoltaik sistemle çalıştırılması

Fotovoltaik bir sistem de serbest çevre enerjisinden faydalanmanın iyi bir yoludur. Fotovoltaikler, güneş enerjisini elektriğe dönüştürmeden önce bir emici yardımıyla güneş radyasyonunu emer. Yönelim, kolektör tipi ve küresel radyasyona bağlı olarak, bir fotovoltaik sistem bir evin elektrik ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayabilir. Bir ısı pompası ile birleştirildiğinde, güneş elektriği soğutucu akışkan devresi işlemi için kullanılabilir. Bu, sistem kullanıcılarını elektrik sağlayıcılarından biraz daha bağımsız hale getirmeye yardımcı olur. Ayrıca bu kombinasyon neredeyse tamamen karbonsuz ısı anlamına gelir ki bu da çevre için harikadır. Isı pompasının kendisi, kendi ürettiği güneş enerjisinden mümkün olan en iyi şekilde yararlanan akıllı bir PV optimizasyon fonksiyonuna sahiptir.

Isı pompası ve fotovoltaik kombinasyonu, düşük enerjili ev standardına ulaşmak isteyen ev sahipleri için de faydalı olabilir. Bunun nedeni, Alman Enerji Tasarrufu Yönetmeliği'nin (EnEV) kendi ürettiği enerjinin nihai enerji talebinin hesaplanmasından düşülmesine izin vermesidir. Bu, yıllık birincil enerji talebini azaltır ve ev sahiplerini yeni yapılarda ısı pompaları için cazip devlet sübvansiyonlarına uygun hale getirir.

Isı pompasının yeni veya eski bir binada kullanılmasına bakılmaksızın, uzun vadede güvenilir ve ekonomik bir çalışma sağlamak için ısıtma sisteminin ısı talebine mümkün olduğunca yakın olması gerekir. Isı pompası satın alma başlıklı bölümde, ev sahiplerinin böyle bir satın almayı düşünürken nelere dikkat etmeleri gerektiği açıklanmaktadır.

Isı geri kazanımlı mekanik havalandırma

Kapalı iç mekanlarda yaşayan ve çalışanlar için kontrollü hava değişimi şarttır. Kontrollü mekanik havalandırma konforlu bir oda iklimi sağlar, havalandırma ısı kaybını azaltır ve ısıtma maliyetlerini düşürür. Havalandırma üniteleri, çıkan havadaki gizli ısının yüzde 98'ine kadarını geri kazanarak gelen dış havayı ısıtmak için kullanır. Bir Vitocal ısı pompası ile birleştirildiğinde, bu komple bir iklimlendirme sistemi haline gelir.