Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Gazlı ısıtmaya alternatif

Ücretsiz danışmanlık talep edin
© lovelyday12 / Shutterstock.com

Gazlı ısıtmaya doğru alternatifi bulmak

Şu anda giderek artan dalgalanmalara maruz kalan gaz fiyatlarının yanı sıra iklim politikası açısından gazlı ısıtmanın belirsiz geleceği, birçok ev sahibinin kendi gazlı ısıtmalarına alternatifler düşünmesine neden oluyor. Düşünülmesi gereken pek çok şey var - ama nereden ve nasıl başlayacaksınız? Aşağıdaki kılavuzda, gazlı ısıtmadan yenilenebilir enerjili bir ısıtma sistemine geçiş için birkaç olası seçeneği tanıtıyoruz. Binalar, yerel koşullar ve bireysel ısıtma davranışları büyük farklılıklar gösterdiğinden, genel önerilerin mümkün olmadığını unutmayın. Yerel bir Viessmann ortağından kapsamlı tavsiye alınması şarttır.

Gazlı ısıtmanızı bir ısı pompası ile değiştirin

Isı pompaları birçok yerde yeni yapılarda kullanılmaktadır. Mevcut binalarda gazlı ısıtma sisteminden ısı pompasına dönüştürüldüklerinde de faydalı olabilirler. Sadece fosil yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olmakla kalmazlar, böylece değerli kaynakları korurlar ve iklime zarar veren CO2 emisyonlarını azaltırlar, aynı zamanda sessiz, ekonomik ve güvenli bir ısıtma sistemidirler. Yeni Viessmann Vitocal ısı pompası özellikle mevcut binalarda kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Akıllı ısı pompası hakkında daha fazla bilgi edinin:

Fosil doğal gaz yerine çevresel enerji

Isı pompaları çevresel enerji kullanır. Bu süreçte pompa havadan, topraktan veya yeraltı suyundan termal enerji çeker. Isı pompasının özel işlevine bağlı olarak, enerji daha sonra sıkıştırılan ve böylece ısıtılan bir soğutucu akışkanı buharlaştırmak için kullanılır. Bir ısı pompasının kapalı devresi içinde bu ısı ısıtma suyuna aktarılır ve bu da odaları ısıtmak veya kullanım sıcak suyunu ısıtmak için kullanılabilir. Bu, gazlı ısıtmanın aksine, ısı pompasının herhangi bir yanma işlemi gerektirmediği anlamına gelir. Harcanacak enerjinin sadece yaklaşık dörtte biri elektrik olarak mevcut olmalıdır. Fosil yakıtlardan tamamen vazgeçmek istiyorsanız, yeşil elektrik tarifesini tercih etmeli veya bir fotovoltaik sistem (PV) ile kendi elektriğinizi üretmelisiniz. Bu sadece enerjide kendi kendinize yeterliliğinizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda CO2 emisyonlarını da en aza indirir. Viessmann Strom'dan fotovoltaik, ısı pompası ve güç depolama ünitesi içeren modüler bir Viessmann Strom enerji sistemi de kiralayabilirsiniz.

Odunla ısıtma alternatifi ile gazsız ısıtma

Bir enerji kaynağı olarak gazdan tamamen uzaklaşmanın bir başka yolu da odunla ısıtmaya geçmektir. Bir gazlı ısıtma sisteminin değiştirilmesi düşünüldüğünde, çoğu insan muhtemelen bir pelet ısıtma sistemini düşünür. Kütük ısıtma da mümkün ve akla yatkın bir seçenektir. Prensip olarak, ahşapCO2 nötr bir yakıt olarak kabul edilir. Yanma işlemi sırasında, yalnızca ağaçların büyürken emdiği ve oksijen ve biyokütleye dönüştürdüğü kadarCO2 yayılır. Tüm Viessmann Vitoligno kazanları yakıt tüketiminde son derece verimli ve ekonomiktir. Bu sadece kaynakları korumakla kalmaz, aynı zamanda cüzdanınız için de bir destek sağlar.

Doğru alan, konum ve ısı depolama merkezi bir rol oynar

Hangi biyokütle veya ısıtma sistemini seçerseniz seçin, özellikle kütükleri veya peletleri depolamak için yeterli alana ihtiyacınız vardır. Buna ek olarak, bir pelet ısıtma sistemi yakıtının otomatik olarak yeniden doldurulmasını sağlar. Konveyör cihazı için ek alan gereklidir. Bu nedenle, bir gazlı ısıtma sistemini peletlere dönüştürmek istiyorsanız alanı göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bununla birlikte, özellikle kereste işleme tesislerine yakın bir yerde yaşıyorsanız, yakıt olarak biyokütleye geçmeye değer. Bu, yerel ahşap ürünlerini ucuz ve rahat bir şekilde elde edebileceğiniz ve uzun nakliye yollarından kaçınabileceğiniz anlamına gelir. Kural olarak, pelet ve kütüklerin fiyatı da, özellikle yüksek dalgalanma gösteren gaz fiyatlarıyla kıyaslandığında, oldukça sabittir. Alan gereksinimleri ve ahşabın bölgesel bulunabilirliğine ek olarak, uygun ısı depolamayı da göz önünde bulundurmalısınız. Ahşabın yanma süreci gazlı ısıtma sistemindeki kadar kolay açılıp kapatılamadığından, bir tampon silindir de planlanmalıdır. Bu şekilde, ahşabı bir enerji kaynağı olarak çok verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Güç üreten ısıtma sistemleri - ön koşul olarak gaz bağlantısı

Gazlı ısıtmaya bir başka alternatif, ancak tamamen gazsız değil, daha çok yakıt hücreli ısıtma olarak bilinen güç üreten bir ısıtma sistemidir. Bu sistem birleşik ısı ve güce (CHP) dayanır ve ısının yanı sıra elektrik de üretir. Ancak temel gereksinim bir gaz bağlantısıdır. Viessmann Vitovalor'da hidrojen doğal gazdan ayrılır ve soğuk yanma için başlangıç malzemesini oluşturur, bu da alan ısıtması ve kullanım sıcak suyu için termal enerji sağlar. Kompakt bir cihaz olarak yakıt hücreli ısıtma sistemi (Vitovalor PT2), artan ısı talebi olduğunda pik yük kazanı olarak bir gaz yoğuşmalı kazan içerir. Mevcut gaz yakıtlı sistemi bir yakıt hücreli ısıtma sistemi (Vitovalor PA2) ile desteklemek de mümkündür.

Kombine ısı ve güç üniteleri (CHP) de unutulmamalıdır. Bunlar da kojenerasyon prensibine dayanmaktadır. Özellikle büyük binalarda uygundurlar; özellikle uzun çalışma süreleri için ekonomik açıdan mantıklıdırlar.

Yenilenebilir enerjilere kademeli geçiş: gazlı hibrit ısıtma sistemi

Halihazırda bir gazlı ısıtma sistemine sahipseniz ve mevcut durumda ne gibi alternatifler olduğunu merak ediyorsanız, hibrit bir çözüm de sizin için bir seçenek olabilir. Mevcut bir sistem bir ısı pompası veya odun ısıtıcıları ile desteklenebilir. Diğer cihazların yanı sıra Viessmann, hibrit versiyon olarak en yeni nesil bir ısı pompası sunuyor: Vitocal 250-AH. Bu kombinasyonla, gazlı ısıtma sistemi pik yük kazanı olarak görev yapar. Bu, ısıtma enerjisine veya kullanım sıcak suyuna daha yüksek talep olduğunda her zaman açık olduğu anlamına gelir. Saf gazlı ısıtmaya bir başka alternatif de solar termal sistemin eklenmesidir. Bu sistem sıcak kullanım suyu ısıtmasını üstlenir ve ısıtma enerjisinin sağlanmasına yardımcı olur. Yaz aylarında gazlı ısıtmadan tamamen vazgeçilebilir. Örneğin Vitodens 343-F ve Vitodens 242-F kompakt cihazlar, fabrikada entegre edilmiş bir solar bağlantıya sahiptir.

Henüz geçiş yapmaya hazır değil misiniz? - Gaz tüketimini azaltmak için ipuçları

Bir ısıtma sistemini hemen modernize etmenin her zaman bir seçenek olmamasının çeşitli nedenleri vardır. Daha önce bahsedilen hibrit çözüm bir alternatiftir. Mühendisinize danışarak, gazlı hibrit ısıtmayı ilk etapta geçici bir çözüm olarak tutarak daha uzun vadeli bir tam geçiş de planlayabilirsiniz. Buna ek olarak, ısıtma modernizasyonunu şimdiden kapsamlı bir şekilde planlamanız tavsiye edilir. Böylece radyatörlerin değiştirilmesi veya yalıtım gibi ek önlemler en baştan dikkate alınabilir. Yeni bir sistem satın almaya alternatif olarak bir Viessmann ısı pompası da kiralayabilirsiniz.

Gaz tüketiminizi azaltın

Ayrıca gaz tüketiminin azaltılmasına da özen gösterilmelidir. Bu şekilde, yalnızca kaynakları korumak veCO2 emisyonlarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda enerji maliyetlerinizi de aktif olarak etkilersiniz. Önemli bir adım termostatı doğru ayarlamaktır. Her odanın aynı seviyede ısıtılması gerekmez. Ek önlemler olmadan, odalarınızda bir derece daha az ısıtmak size şimdiden yüzde altı kadar enerji tasarrufu sağlayabilir. Sıcak su tüketimini optimize etmek için de potansiyel vardır. Enerji tasarrufu ile ilgili daha fazla ipucunu enerji verimliliği altındaki ısıtma kılavuzları bölümünde bulabilirsiniz.