Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Kişi başına DHW tüketimi

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Kullanım suyu tüketimini optimize etmek için öncelikle bunu anlamanız gerekir. Kişi başına DHW tüketimi, bu ülkedeki toplam su tüketiminin yüzde 25 ila 40'ını oluşturmaktadır. Günde ortalama 121 litre toplam su tüketimi (2018 için BDEW) göz önüne alındığında, bu 30 ila 48 litreye denk gelmektedir. Bu geniş aralık, her bireyin kullanma suyunu çok farklı şekilde kullanmasından kaynaklanmaktadır.

Rakamlarla DHW tüketimi

Günlük kişisel hijyen, bir hanedeki kişi başına DHW tüketiminin en büyük payını oluşturmaktadır. Buna duş alma, banyo yapma, yüz yıkama vb. dahildir. Yukarıda belirtilen 30 ila 48 litrelik ortalama değer, duş veya banyo için kullanılan toplam su miktarını ifade etmemektedir. Sadece bir sıcak su tüpü veya güneş enerjisi sistemi tarafından sağlanan miktarı ifade etmektedir. Daha sık banyo yapan biri, her gün sadece hızlı bir duş alan birine göre daha yüksek bir DHW tüketimine ve dolayısıyla daha yüksek bir toplam su tüketimine sahiptir. Bunun nedeni ısıtılan DHW'ye soğuk su eklenmesidir.

Aşağıdaki rakamlar, özel olarak DHW tüketimi (sıcak su) ile genel olarak su tüketiminin (sıcak ve soğuk su) ne kadar yakından ilişkili olduğunu göstermektedir:

 • Tuvalet sifonu toplam su tüketiminin neredeyse yüzde 30'unu oluşturmaktadır. Beklendiği gibi bu, borudan gelen soğuk, ısıtılmamış sudur.
 • Çamaşırlar toplam su tüketiminin yüzde 10'undan biraz fazlasını oluşturmaktadır. Tuvalet sifonundan farklı olarak, bu suyun bir kısmı ısıtılır - genellikle doğrudan çamaşır makinesinde elektrik kullanılarak.
 • Çamaşır yıkamada olduğu gibi, bulaşık yıkamak için kullanılan suyun bir kısmı da ısıtılır. Bu işlem toplam su tüketiminin yaklaşık yüzde 6'sını oluşturmaktadır.

Kullanım suyu tüketimi, içme suyu tüketimi, proses suyu ve sanal su tüketimi

Kişi başına ortalama kullanım suyu tüketimini araştırırsanız, bir noktada içme suyu, proses suyu, sanal su veya su ayak izi gibi ilgili terimlerle karşılaşırsınız. Peki bunlar gerçekte ne anlama geliyor? Başlangıçta bahsedilen günlük 121 litre rakamı sadece doğrudan musluktan kullanılan içilebilir suyu ifade etmektedir. Öte yandan proses suyu, gıda veya diğer ürünlerin üretiminde kullanılan ve ulusal sınırları aşan miktarı da hesaba katar. Uzmanlar dolaylı olarak kullanılan bu suyu sanal su olarak da adlandırmaktadır. Miktarı içme suyunu kat be kat aşmaktadır. Federal Çevre Ajansı Almanya için günlük 117.2 milyar metreküplük bir tüketim hesaplamıştır. Bu da kişi başına 3,9 metreküp ya da 3900 litreye denk gelmektedir. Bu da kişi başına gerçek su tüketimi hesaplanırken hem doğrudan hem de dolaylı su miktarının dikkate alınması gerektiği anlamına gelmektedir. Bunun için su ayak izi terimi kullanılmaktadır.

DHW tüketim maliyetlerinin hesaplanması ve azaltılması

Teknik olarak DHW farklı şekillerde ısıtılabilir: merkezi bir noktada veya merkezi olmayan bir sistemde. Merkezi kullanım suyu ısıtması durumunda, bu görev mevcut ısıtma sistemi tarafından üstlenilir. Su ya geleneksel şekilde yanma sırasında oluşan ısı ile ya da güneş ışığı yardımıyla ısıtılır. İkincisi için bir solar termal sistem ve uygun bir solar silindir gereklidir.

Merkezi olmayan kullanım suyu ısıtması ise mevcut ısıtma sisteminden ayrıdır. Burada kullanma suyu sağlamak için elektrikle çalışan sistemler kullanılır. Hangi DHW ısıtma türünün kullanıldığı, DHW tüketim maliyeti üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Uygulamada uzmanlar, kullanılan yakıt nedeniyle daha ucuz olduğu için merkezi çözümü önermektedir. Bununla birlikte, merkezi olmayan tedarikin de avantajları vardır, örneğin DHW talebi mevcut ısıtma sistemine bir bağlantının ekonomik olarak uygulanabilir olması için çok düşük olduğunda. Nihayetinde, hangi versiyonun en iyisi olduğuna karar vermek bireye kalmıştır. İlk önemli adım her zaman sahadaki bir ısıtma yüklenicisinden tavsiye almak olmalıdır.

DHW tüketiminin ortalama maliyetlerinin hesaplanması

Eğer bir ev sahibiyseniz ve aynı zamanda bir güneş enerjisi sisteminiz varsa, sıcak su tüketiminin ortalama maliyetini hesaplamak sizin için sadece ikincil öneme sahip olabilir. Öte yandan, kiralık konutlarda yaşayanlar bunu yapmaktan çekinmemelidir. Çünkü bu hem netlik hem de enerji tasarrufu için bir teşvik sağlar. Ortalama kullanma suyu tüketiminizin maliyetini hesaplamak istiyorsanız, birkaç faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunlar şunları içerir:

 • Ortalama kullanma suyu tüketimi
 • Suyun ısıtıldığı sıcaklık
 • Kullanılan yakıtın fiyatı

Kullanıcı sayısı DHW tüketimini etkiler

Bir hanenin yıllık kullanma suyu tüketimi büyük ölçüde hanede kaç kiĢinin yaĢadığına bağlıdır. Günde kişi başına yaklaşık 40 litre sıcak su tüketimi (yukarıya bakınız) göz önüne alındığında, bu üç kişilik bir aile için yılda 43.800 litre veya 43,80 metreküp anlamına gelir (40 litre x 3 kişi x 365 gün).

Su sıcaklığı da önemli bir faktördür

Kullanım suyu ne kadar sıcak olursa, su ısıtıcı o kadar fazla enerji tüketir. Ortalama olarak, çoğu sistemdeki kullanım suyu 50 ila 60 santigrat derece arasında ısıtılır. Bu aralığın altında bir sıcaklığa ısıtmak konforu etkileyebilir.

Her şey yakıta bağlı

Sıcak su maliyetlerinde önemli bir faktör de kullanılan yakıttır. Geleneksel olarak tedarik edilen elektriğin kilovat saat başına fiyatı çok yüksekken, bu tabloda gösterildiği gibi, kütük ve peletler için birkaç yıldır sürekli olarak düşüktür:

Yakıt Yakıt fiyatı* (ortalama değerler Ocak 2020)
Doğal gaz 6,3 sent/kilovat saat
Akaryakıt 6,2 sent/kilovat saat
Peletler 5,2 sent/kilovat saat
Güncel 31,3 sent/kilovat saat

* Rakamlar sadece gösterge niteliğindedir ve herhangi bir zamanda önemli ölçüde dalgalanabilir

Şimdi yıllık kullanma suyu tüketiminizin toplam maliyetini hesaplamak istiyorsanız, tek yapmanız gereken kilovat saat cinsinden ilgili yıllık tüketimi yakıt fiyatıyla çarpmaktır. Yıllık tüketiminizi bulmanın en kolay yolu yıllık ısıtma faturanıza bakmaktır. Bu elinizde yoksa, aşağıdaki formülle hesaplayabilirsiniz:

Kullanım suyu tüketimi x faktör 2,5 x soğuk ve sıcak su arasındaki fark = yıllık tüketim, bu 10 santigrat derece soğuk su sıcaklığına dayanmaktadır.

Somut örneğimizde bu şu anlama gelir: 43,80 metreküp x 2,5 x 40 santigrat derece (50 °C ayar sıcaklığı - 10 ° soğuk su sıcaklığı) = 4380 kilovat saat. Öte yandan, sıcak su 60 santigrat dereceye kadar ısıtılırsa, yıllık tüketim 5475 kilovat saat = (43,80 metreküp x 2,5 x 50 santigrat derece) olur.

Kullanım suyu tüketimini optimize etme ve maliyet tasarrufu

Kendi kullanma suyu tüketiminizi optimize etmek, daha az kullanma suyu kullanmak veya maliyetleri ne pahasına olursa olsun azaltmak anlamına gelmez. Başlangıç olarak, temel su ihtiyacı karşılanmaya devam etmelidir. İkinci olarak, solar termal sistemin satın alma maliyetleri bir yana, ücretsiz olarak kullanma suyu üretmek mümkündür. Mesele daha ziyade teknik ve manuel önlemler alarak kullanma suyunu optimum şekilde kullanmaktır.

Kullanım suyu veya su tüketiminizi nasıl optimize edebilirsiniz?

 • Kullanım suyu tüketimini optimize etmek, nasıl üretildiğiyle başlar. Kullanım suyu ısıtması için ihtiyaçlarınıza uygun gelişmiş, verimli ısıtma teknolojisini tercih edin.
 • Mümkünse, bir güneş enerjisi sistemine yatırım yapın ve kullanma suyu ihtiyacınızın çoğunu karşılamasına izin verin.
 • Tuvaletiniz için su tasarruflu rezervuar kullanın. Bu, geleneksel bir rezervuara göre üç kata kadar daha fazla su tasarrufu sağlar.
 • Akış sınırlayıcılar ve termostatik kontrollü musluk bataryaları su tüketimini önemli ölçüde azaltabilir.
 • Ayrıca duş alırken ne kadar zaman harcadığınıza dikkat edin veya sabun sürerken musluğu kapatmayı düşünün.
Yararlı bağlantılar
Yararlı bağlantılar