Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Doğru ısıtma sistemi tesisatçısı nasıl bulunur?

Ücretsiz danışmanlık talep edin
(Bild: © A._and_I._Kruk / Shutterstock.com)

Bir ısıtma cihazı yalnızca mekanik bileşenlerden oluşmaz. Aynı zamanda, cihazı olduğu şey yapan bir yazılım da içerir - uzaktan bile kontrol edilebilen yüksek verimli, eksiksiz ve ayarlanabilir bir ısıtma sistemi.

Yazılım ve donanımın birlikte düzgün çalışması için doğru yapılandırma şarttır. Bu iş genellikle bir ısıtma sistemi montajcısı tarafından gerçekleştirilir. Kurulum tamamlandıktan sonra devreye alma işlemi gerçekleştirilir. Isıtma sistemi daha sonra çalıştırma için hazırlanır. Bu iş de bir ısıtma sistemi montajcısı tarafından yapılmalıdır. Son olarak, ısı yüklenicisi kurulu sistemin bakımıyla da ilgilenebilir ve böylece uzun vadede güvenilir bir şekilde çalışmasını sağlayabilir.

Isıtma sistemi tesisatçısının danışmanlık rolü

Bir ısıtma sistemi tesisatçısının işinin kapsamı genellikle ticaretin manuel yönlerinin ötesine uzanır. Halk arasında kullanılmasına rağmen, "tesisatçı" terimi her şeyi tam olarak kapsamaz. Teknik jargonda doğru terim ısıtma, havalandırma ve iklimlendirme müteahhidi veya kısaca HVAC müteahhididir. Sonuçta, bir ısıtma sistemi satın alırken ilk temas noktanız da budur. Profesyonel eğitimleri ve deneyimleri sayesinde, en son ısıtma ve sanitasyon teknolojileri hakkında bilgi sahibidirler ve hangi bina için hangi ısıtma teknolojisinin en uygun olduğunu hızlı bir şekilde söyleyebilirler. Son olarak, devlet sübvansiyonları için başvurularda yardımcı olabilir ve böylece satın alma maliyetlerini düşürebilirler.

Sertifikalı bir ticaret ortağı seçmek için nedenler

Yeni bir ısıtma sistemi, dikkatlice düşünülmesi ve planlanması gereken uzun vadeli bir yatırımdır. Kendi araştırmanıza ek olarak, ilk adımlar için bir uzman danışmanlığı şarttır. Böylece hangi seçeneklerin mevcut olduğunu, ekonomik verimliliğin nasıl sağlanabileceğini, yaklaşık maliyetin ne olabileceğini ve daha fazlasını öğrenebilirsiniz. Hangi enerji kaynaklarının sizin için uygun olduğunu zaten biliyorsanız, uzmanlıklarına göre ısıtma sistemi montajcılarını veya HVAC yüklenicilerini de arayabilirsiniz. Isıtma müteahhitlerinin belirli bir alanda derinlemesine bilgi sahibi olması alışılmadık bir durum değildir.

Sertifikalı ısıtma sistemi montajcılarına güvenin

Bir ısıtma sistemi tesisatçısı seçerken nitelikler önemli bir husustur. Sonuçta, diğer sektörlerde olduğu gibi, iyi eğitimli ve çok iyi eğitimli tesisatçılar vardır. Yüklenicinizin gerekli becerilere sahip olduğundan emin olmak için, tanınmış üreticilerle çalışan HVAC ticaret ortaklarına güvenmeniz tavsiye edilir. Viessmann ticari ortakları ile kesinlikle güvenli taraftasınız.

Yakınınızdaki doğru ısıtma sistemi montajcısını nasıl bulabilirsiniz?

Yerel ortak aramamızla yakınınızda uygun bir ısıtma sistemi tesisatçısı bulmak çok kolay. Aralarından seçim yapabilirsiniz:

  • Isıtma müteahhitleri
  • Fotovoltaik yüklenicileri
  • Tasarım mühendisleri ve mühendislik danışmanlıkları
  • Prefabrik/geleneksel ev üreticileri

HVAC yüklenicilerine telefonla ulaşmak genellikle kolaydır. Bu, özellikle ısıtma sisteminiz aniden pes ederse kullanışlıdır. İdeal olarak, HVAC yüklenicisi evinizden çok uzakta olmayacaktır, böylece arızalar mümkün olan en kısa sürede yerinde giderilebilir. Isıtma sisteminiz ViCare uygulamasını kullanarak Vitoconnect üzerinden bağlı ve kayıtlıysa, seçtiğiniz yükleniciye de erişim izni verebilirsiniz. Böylece sisteminizi uzaktan izleyebilir ve gerekirse bir arıza meydana gelmeden müdahale edebilirler. ViCare uygulaması üzerinden bağlantı önemli bir avantaj da sağlar: tam beş yıl garanti. Daha fazla bilgi için ViCare uygulaması sayfasına bakın.

Daha önce de belirtildiği gibi, uzmanlaşmış bir ısıtma yüklenicisi alışılmadık bir şey değildir. Örneğin yeni bir pelet kazanına dönüşüm yapmak istiyorsanız, bu alanda uzmanlaşmış bir yükleniciyle iletişime geçmelisiniz. Enerji üreten ısı jeneratörleri için, CHP üniteleri ve/veya yakıt hücreli ısıtma cihazları sertifikasına sahip yüklenicilerle iletişime geçmeniz tavsiye edilir. Onlar kendi alanlarında uzmandırlar.

Isıtma sistemi teknolojisi son yıllarda sürekli olarak gelişmiştir. Bazı alanlarda karmaşıklık da artmıştır. Kalifiye ısıtma sistemi montajcıları bunun tamamen farkındadır ve düzenli eğitimden geçerler. Bu, en son ısıtma sistemi teknolojisi konusunda her zaman güncel oldukları ve gelişmiş ısıtma sistemlerini doğru ve hızlı bir şekilde kurabilecekleri anlamına gelir. Viessmann ticari ortakları listesinde ve diğer yerlerde bilgili ve yüksek eğitimli ısıtma müteahhitleri bulabilirsiniz.

İster eski parçaların sökülmesi ister yeni boruların döşenmesi söz konusu olsun, kalifiye ısıtma yüklenicileri müşterileri dinler, isteklerini dikkate alır ve çalışmaları kararlaştırılan tarihe kadar gerçekleştirir. Bir son tarihin kaçırılma tehlikesi varsa, müşteriler derhal bilgilendirilir.

Kriz zamanlarında ısıtma sistemi tesisatçısı bulma

Nitelikli bir HVAC yüklenicisi yalnızca gerekli uzmanlığa değil, aynı zamanda yeni ve olağandışı durumlara hızlı bir şekilde uyum sağlama esnekliğine ve becerisine de sahiptir. Yükleniciler çalışmalarında siyasi çerçeve, ilgili meslek birliği (ZVSHK) ve Viessmann tarafından desteklenmektedir.

Isıtma sistemi müteahhitlerinin toplumda önemli bir rol oynadığına şüphe yok. Politikacılar da artık HVAC müteahhitlerini resmi olarak sistemle ilgili olarak tanımlayarak bunu kabul ettiler. Her bir Alman eyaletine özgü birkaç özel düzenleme* dışında, bu atama, hizmetlerini sunmaya ve yürütmeye devam edebilecekleri anlamına gelir.

*Daha fazla bilgi için eyalet hükümetinizle iletişime geçin

Almanya'daki çoğu ısıtma sistemi müteahhidi için Sağlık, Isıtma ve İklimlendirme Birliği (ZVSHK) ilk temas noktasıdır. Dernek de HVAC müteahhitlerini bilgilendirir ve ısıtma sistemi montajcılarının ve diğer vasıflı zanaatkarların sahada kendilerini nasıl koruyabileceklerine dair ipuçları sağlar. Uygulamada bu, öncelikle kendilerinin ve müşterilerinin sağlığını korumaya yönelik koruyucu ve hijyen önlemlerinin artırılması anlamına gelmektedir.

Viessmann ticari ortaklarını ve dolayısıyla nihai müşterilerini çeşitli şekillerde desteklemektedir. Örneğin üretim kapasitemiz hala büyük ölçüde sağlam. Teslimat kabiliyetimiz de hala garanti altındadır. Isıtma müteahhitleri için önceki satış temsilcilerine ve servis irtibatlarına eskisi gibi ulaşılabilir. Online sipariş sistemi, yedek parça uygulaması ve ViGuide gibi dijital hizmetler kısıtlama olmaksızın çalışmaktadır. Isıtma müteahhitleri ve son müşteriler için bu, her şeyin aşağı yukarı aynı olduğu anlamına geliyor.

Artırılmış koruyucu ve hijyen önlemlerinin yanı sıra, süreç aynı kalır. Yukarıda açıklandığı gibi hareket edin ve Viessmann sizi kalifiye bir ısıtma sistemi yüklenicisine yönlendirecektir. Kendinizin veya ısıtma sistemi yüklenicinizin sağlığını gereksiz yere tehlikeye atmamak için lütfen aşağıdakilere dikkat edin (yüklenicinin kendisi bu hususları gündeme getirmiyorsa):

  • Tercih ettiğiniz ısıtma sistemi yüklenicisini sağlık durumunuz hakkında önceden bilgilendirin. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız randevuyu erteleyin.
  • Isıtma sistemi yüklenicinize nakitsiz ödeme yapıp yapamayacağınızı sorun ve belgeleri daha sonra imzalayın.
  • Kapalı alanlarda düzenli havalandırma sağlayın.
  • İş yapılırken pencereleri açık bırakmak en iyisidir.
  • Isıtma sistemi yüklenicinizin ellerini düzenli olarak yıkayabildiğinden emin olun.
  • Bu mümkün değilse, duruma uygun şekilde hazırlanabilmeleri için onları önceden bilgilendirin.

Her şerde bir hayır vardır ve bir kriz bile bazı nihai müşterilere fayda sağlayabilir. Çünkü genel belirsizlik, ısıtma müteahhitlerinin normalden daha fazla kapasiteye sahip olduğu anlamına da gelebilir. Eğer ısıtma sisteminizi modernize etmeyi düşünüyorsanız, bunun için en uygun zaman bu olabilir.