Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Bir ısıtma sisteminde gece gerilemesini etkinleştirme

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Gece gerilemesi, ısıtma çıkışını belirli bir zamanda azaltma yöntemidir. Teknik jargonda bu nedenle azaltılmış çalışma olarak da adlandırılır. Bunun nedeni, gece ayarının gün içinde de etkinleştirilebilmesidir, bu durumda kullanılacak doğru terim "gündüz ayarı" olacaktır. Gece gerilemesi için ayarlar doğrudan ısıtma kontrol ünitesinde, genellikle "Zaman programı" altında yapılır. Buna erişimi olmayanlar, ısı üreticisinin ısıtma çıkışını - dolaylı da olsa - manuel olarak veya programlanabilir termostatlar aracılığıyla kontrol edebilirler. Bunun nedeni, termostatın değiştirilmesinin ısı üreticisinin gerçek ısıtma çıkışını değil, yalnızca ısıtma suyunun akış hızını kontrol etmesidir.

Ayrıntılı olarak gece gerilemesi

Gece gerilemesi, sistem sahiplerinin ısıtma eğrisini - ısıtma karakteristik eğrisi olarak da adlandırılır - doğrudan etkilemesine olanak tanır. Fonksiyonun etkinleştirilmesi, ayarlanan oda sıcaklıklarını aşağı doğru kaydırır, böylece ısı jeneratörü daha az ısıtır. Somut olarak bu, seçilen azaltılmış çalışma süresi boyunca odanın günün geri kalanına göre daha az ısıtılacağı anlamına gelir. Isıtma eğrisinin nasıl çalıştığını "Isıtma eğrisinin ayarlanması" kılavuzunda okuyabilirsiniz.

  

Çeşitli zaman aşamalarına bölünme

Gece ayarının çalışması için, ısıtma işletimi zaman aşamaları olarak bilinen çeşitli bölümlere ayrılmalıdır. Isıtma sistemine bağlı olarak sekiz adede kadar zaman aşaması seçilebilir. Oda ısıtmasına ek olarak, zaman programları kullanım sıcak suyu ısıtması ve kullanım sıcak suyu sirkülasyon pompası (takılıysa) için de ayarlanabilir.

  

İşte dört zaman aşamalı bir örnek:

  • Zaman aşaması 1: Normal oda sıcaklığında (yaklaşık 20°C) 06:45 - 12:15
  • Zaman aşaması 2: 13:00 - 18:00 arası düşük oda sıcaklığı (yaklaşık 16°C)
  • Zaman aşaması 3: Normal oda sıcaklığında 18:15 - 22:15
  • Zaman aşaması 4: 22:15 - 06:30 arası düşük oda sıcaklığı

Önemli: Zaman aşamaları arasında oda genellikle düşük bir sıcaklığa ısıtılır. Ancak ısı pompalı sistemler farklı çalışabilir. Zaman aşamaları arasında nasıl davrandığını öğrenmek için lütfen ısıtma sisteminizle birlikte verilen kullanım talimatlarına bakın.

Video: "Gece gerilemesi için hızlı rehber"

Videoyu izlemek için oynat düğmesine tıklayın. Videoyu izlediğinizde verilerin Youtube'a aktarılacağını lütfen unutmayın. Bununla ilgili ayrıntıları gizlilik politikamızda bulabilirsiniz.

Uyku sırasında ısıtma enerjisinden tasarruf etmek için bazı tüketiciler, odanın soğumasına ve ardından tekrar ısınmasına izin verilen gece gerileme işlevini kullanır. Nelere dikkat etmeniz gerektiğini açıklayacağız. Videoyu izlemek için oynat düğmesine tıklayın. Videoyu izlediğinizde verilerin Youtube'a aktarılacağını lütfen unutmayın. Bununla ilgili ayrıntıları gizlilik politikamızda bulabilirsiniz.

Gece gerilemesinin avantajları ve dezavantajları

Sistem sahipleri, ısıtma çıkışını geçici olarak azaltarak teoride ısıtma maliyetlerinden tasarruf edebilirler. Ama sadece teoride. Çünkü pratikte tasarruf potansiyeli birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörler arasında söz konusu binanın enerji durumu, radyatör ve ısıtma sisteminin türü de yer alır.

  

Binalar gece gerilemesine farklı tepki verir

Termal kütlesi nedeniyle, iyi yalıtılmış bir ev çok yavaş tepki verir, sadece yavaşça ısı kaybeder. Örneğin, akşam 9'da gece gerilemesi etkinleştirilirse, etki genellikle birkaç saat sonrasına kadar fark edilmez. Bazı durumlarda ertesi sabaha kadar da fark edilmeyebilir. Buna kıyasla, modernize edilmemiş binalar çok daha hızlı soğur, bu da gece ayarının teorik tasarruf potansiyelini azaltır. Aynı zamanda, odaların ertesi gün tekrar ısıtılması gerekmektedir. En iyi senaryoda, gece gerilemesi ile tasarruf edilen enerji miktarı, odaları tekrar ısıtmak için gerekenden daha fazla olmalıdır. Ancak bunun tam tersi de gerçekleşebilir.

Genel bir kural olarak, binalar farklı depolama kütlelerine sahiptir ve bu nedenle farklı aralıklar geçerlidir. Gece gerilemesini etkinleştirirken bu faktör göz ardı edilmemelidir.

  

Her sistem kombinasyonu gece gerilemesi için uygun değildir

Gece gerilemesini etkileyen bir diğer faktör de kullanılan ısıtma sistemi ve radyatörlerdir. Petrol ve gaz kazanları odaları kısa sürede istenen sıcaklığa kadar ısıtabilir. Ancak bunu yapmak için yüksek akış sıcaklıklarına ve dolayısıyla çok fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Isı pompaları düşük akış sıcaklıkları ile idare edebilir. Ancak gazlı ve mazotlu ısıtmaya kıyasla daha yavaş çalışırlar ve uzun bir ön çalışma süresine ihtiyaç duyarlar. Aynı durum, aslında bir ısıtma sistemi değil geniş alanlı bir radyatör olan yerden ısıtma için de geçerlidir. Isıyı sadece yavaşça emer ve daha sonra gece ayarı zaten etkinleştirilmiş olsa bile odalara bırakır. Sistem sahiplerinin gece ayarlamasıyla gerçekten enerji tasarrufu sağlayıp sağlamadıkları ancak bireysel olarak yanıtlanabilir.

  

Sıcaklık asla minimum değerin altına düşmemelidir

Gece gerilemesi gereken sonucu verse bile, sistem sahiplerinin bunu aşırıya kaçmaması önemlidir. Çünkü hiçbir koşulda sıcaklık uzun bir süre boyunca 15 ila 16°C sınırının altına düşmemelidir. Aksi takdirde, bu durum soğuk duvarlarda nem yoğuşması riskini artırır. Odaların köşeleri gibi hassas bölgeler hızla nemli hale gelebilir ve böylece küf için ideal bir üreme alanı sağlar.

Gece gerilemesi nasıl etkinleştirilir

Setback'in avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, kullanıcı ısıtma sisteminde gece gerilemesini etkinleştirmeye başlayabilir. Bu fonksiyon neredeyse tüm Viessmann ısıtma sistemlerine önceden yüklenmiştir.

Ana menüden "Zaman programı "na giden navigasyon yolu kontrol ünitesine bağlı olarak farklı görünebilir. Kural olarak, zaman programına "Menü" → "Isıtma" → "Isıtma devresi" → "Zaman programı" üzerinden erişebilirsiniz. Doğru prosedür için lütfen birlikte verilen kullanım talimatlarına bakın.

Isıtma yükleniciniz ayarlar konusunda yardımcı olabilir

Gece ayarının nasıl yapılacağından emin değilseniz, lütfen bir ısıtma mühendisine danışın. Yerel ticari ortak aramamız ile sadece birkaç tıklama ile bölgenizde uygun bir ısıtma mühendisi bulabilirsiniz.