Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Isıtma eğrisinin doğru ayarlanması

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Oda sıcaklığı sadece termostatik radyatör vanası aracılığıyla değil, aynı zamanda ısıtma kontrol ünitesi yardımıyla da değiştirilebilir. Ancak sadece ısıtma sistemi sahipleri bu seçeneğe sahiptir. Kiralık konutlarda yaşayanlar yine de termostatlar aracılığıyla gerekli sıcaklığı ayarlamak zorundadır. Isıtma eğrisinin ayarlanması sadece gerekli sıcaklığın elde edilmesini sağlamakla kalmaz; aynı zamanda termal konforu artırabilir ve ısıtma maliyetlerini azaltabilir.

Bir ısıtma eğrisinin işlevi

Teknik jargonda ısıtma eğrisi olarak adlandırılan ısıtma karakteristik eğrisi, matematiksel bir formülün grafik gösterimidir. Dış sıcaklık ile akış sıcaklığı arasındaki ilişkiyi tanımlar. Bu, dış sıcaklığın değişmesi halinde bunun akış sıcaklığı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğu anlamına gelir. İkincisi, ısı üreticisinden radyatöre veya bir alan ısıtma sistemine akan ısıtma suyunun sıcaklığıdır. Akış sıcaklığı bir ısıtma sisteminin verimliliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir ve bu nedenle bir ısıtma eğrisi ayarlanırken önemli bir faktördür.

Çok yüksek veya çok düşük ayarlanmamalıdır. Çok yüksek ayarlandığında akış sıcaklığı ısı kayıplarını artıracak, çok düşük ayarlandığında ise evin yeterince ısınmasını engelleyecektir. Optimum akış sıcaklığını bulmak için farklı ayarları denemeye değer. Ayarları, akış sıcaklıklarını ve dış sıcaklıkları not etmeniz tavsiye edilir. Doğru değerleri bulmanıza yardımcı olması için bir danışmana da danışabilirsiniz.

Isıtma eğrisi ayarı sadece hava kompanzasyonlu kontrollere sahip ısıtma sistemlerinde gerçekleştirilir. Bu sistemlerde dış sıcaklık, akış sıcaklığındaki değişikliklerin yanıt verdiği kontrol değişkeni olarak işlev görür. Basitçe söylemek gerekirse: dış sıcaklık ne kadar düşükse, akış sıcaklığı o kadar yüksek olur. Bu ısıtma sistemleri, dış sıcaklığı kaydetmek için bir veya daha fazla dış sıcaklık sensörüne sahiptir.

Dış sıcaklığa ek olarak, ısıtma eğrisi ayarlanırken ayarlanan sıcaklık veya ayarlanan oda sıcaklığı da dikkate alınmalıdır. Bu, odalar için belirlenmiş gerekli sıcaklıktır. Sıcaklık bu ayar değerinin altına düşerse, ısıtma eğrisi optimum şekilde ayarlanmışsa radyatörlere sıcak ısıtma suyu akmalıdır.

Anahtar değişkenler olarak eğim ve seviye

Isıtma eğrisini ayarlamak için sistem sahiplerinin elinde iki önemli değişken vardır: ısıtma eğrisinin eğimi ve seviyesi. Isı üreticisi, dış sıcaklık değiştiğinde akış sıcaklığını ne kadar keskin bir şekilde değiştirmesi gerektiğini belirlemek için eğimi kullanır. Eğim çok dik veya çok düz olabilir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, gerekli oda sıcaklığına ve binanın enerji durumuna bağlıdır. Isıtılan ev iyi yalıtım sayesinde çok az ısı kaybediyorsa, düz bir eğri yeterlidir. Ancak, bina kabuğundan önemli ısı kayıpları varsa, konfor kaybını önlemek için eğim daha dik ayarlanmalıdır.

Eğim ısıtma eğrisinin davranışını etkilerken, seviye akış sıcaklığının yukarı veya aşağı doğru eşit olarak düzeltilmesini sağlar. Bu, özellikle, odalar olmasını istediğinizden daha soğuksa, ısıtma eğrisinin seviyesinin yükseltilmesi gerektiği anlamına gelir. Öte yandan, çok sıcaksa, seviyeyi düşürmek yapılacak en doğru şey olacaktır.

Isıtma eğrisi nasıl doğru ayarlanır - eğitim videosu

Videoyu izlemek için oynat düğmesine tıklayın. Videoyu izlediğinizde verilerin Youtube'a aktarılacağını lütfen unutmayın. Bununla ilgili ayrıntıları gizlilik politikamızda bulabilirsiniz.

Viessmann'ın hava kompanzasyonlu kontrollerine sahip bir ısı üreticiniz varsa, ısıtma eğrisini ayarlayabilir ve böylece kazanın ısıtma özelliklerini sadece birkaç adımda etkileyebilirsiniz. Bunu yapmanın yolu tüm ısı jeneratörleri için hemen hemen aynıdır ve ilgili kullanım kılavuzunda açıklanmıştır.  

Isıtma eğrisi nasıl doğru ayarlanır

 1. "Menü" üzerine veya menü sembolüne dokunun
 2. Ardından "Isıtma" üzerine tıklayın
 3. Şimdi gerekli "Isıtma devresini" seçin
 4. "Isıtma eğrisi" üzerine dokunun

Isıtma eğrisinin eğimini ve seviyesini değiştirmek için +/- düğmesini kullanın. Fabrika ayarı eğim için 1,4 ve seviye için 0'dır. Ok sembolü ile değişikliği kabul edebilirsiniz.

Grafik, eğim veya seviye değerini değiştirdiğiniz anda ısıtma eğrisindeki değişikliği açıkça gösterir. Isıtma devresi için atanmış set akış sıcaklıkları (dikey eksende gösterilir) farklı dış sıcaklıkların (yatay eksende gösterilir) bir fonksiyonu olarak gösterilir.

Eğim ve seviye için hangi değeri belirleyeceğiniz birçok faktöre bağlıdır; bu nedenle buna genel bir cevap vermek mümkün değildir. Bir binanın ısı yalıtımına ek olarak, monte edilen radyatörlerin tipi de bir rol oynar.

Bununla birlikte, eğim için aşağıdaki standart değerler bir kılavuz olarak kullanılabilir:

 • Yerden ısıtmalı iyi yalıtılmış bir evde 0,3 ila 0,5
 • Radyatörlü ve iyi yalıtılmış bir ev için 1,0 ila 1,2
 • Radyatörlü, eski, müstakil bir bina için 1,4 ila 1,6

Mevcut bir sistemde ısıtma eğrisi seviyesi için aşağıdaki ayarlamalar yapılabilir:

 • Oda sıcaklığı genel olarak çok düşükse: seviyeyi artırın
 • Oda sıcaklığı çok düşükse, özellikle soğuk günlerde: eğimi artırın
 • Oda sıcaklığı ilkbahar/sonbahar aylarında çok düşük, ancak soğuk günlerde yeterli ise: seviyeyi artırın ve eğimi azaltın
 • Oda sıcaklığı ilkbahar/sonbahar aylarında çok yüksek, ancak soğuk günlerde yeterli ise: seviyeyi düşürün ve eğimi artırın

Isıtma eğrisini optimize ederek, sistem sahipleri ısı jeneratörlerinin sadece gerekli oda sıcaklığına ulaşmak için ihtiyaç duyulan kadar ısı üretmesini sağlayabilir. Bunun getirdiği konfor artışına (artık çok soğuk veya çok sıcak olmamak) ek olarak, her şeyden önce elde edilecek finansal avantajlar vardır. Yakıt olarak daha az enerjiye ihtiyaç duyulduğundan, ısıtma maliyetleri uzun vadede azalır. Gaz veya petrol gibi fosil yakıtlarla ısınan herkes çevre üzerindeki yükü de azaltacaktır.

En iyi sonucu elde etmek ve olası hatalardan kaçınmak için, ısıtma eğrisini ilk kez ayarlarken bir ısıtma yüklenicisine danışmanız önerilir. Yerel ortak aramamızla, sadece birkaç adımda yakınınızdaki uygun bir ısıtma yüklenicisini bulabilirsiniz. Alternatif olarak Viessmann Topluluğuna da sorabilirsiniz.