Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Neden ısıtma sistemine su doldurmak zorundayım?

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Isının kazan dairesinden veya hizmet odasından tüm odalara ulaşabilmesi için ısıtma sisteminin belirli bir sistem basıncına (halk arasında ısıtma basıncı olarak da bilinir) ihtiyacı vardır. Bu basınç çok düşükse, ısıtma çıktısı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Olası sonuçlar arasında soğuk ısıtma yüzeyleri ve ısıtma sisteminden gelen rahatsız edici sesler yer alır. Son olarak, sistem basıncı çok düşükse, ısı jeneratörü artık optimum şekilde çalışmayacak ve gereksiz ısıtma maliyetlerine neden olacaktır. Bu nedenle, sistem basıncı çok düştüğünde ısıtma sistemine su takviyesi yapılması önemlidir.

Su basıncı ısıtmada nasıl bir rol oynar?

Kışın derinliklerinde bile odaları konforlu sıcaklıklara ısıtmak için bir ısı jeneratörüne ihtiyaç vardır. Bu, ısıtma suyunu odalara taşınmadan önce gerekli akış sıcaklığına kadar ısıtır. Isıtma pompası, suyu ısı üreticisinden (genellikle alt katta) radyatörlere (genellikle üst katlarda) taşımaktan sorumludur. Isıtma suyunun bu yükseklik farkının üstesinden gelebilmesi için belirli bir basınç oluşturması gerekir. Bunun için kullanılan birim bar olarak adlandırılır. Bir bar yaklaşık olarak Dünya yüzeyindeki hava basıncına eşittir. Yükseklik farkına ek olarak, borularda, bağlantı parçalarında ve ısıtma yüzeylerinde de telafi edilmesi gereken basınç kayıpları vardır.

Isıtma sistemi neden ilk etapta basınç kaybeder?

Bir ısıtma devresi teorik olarak kapalı bir sistemdir. Ancak pratikte, ısıtma borularına çeşitli yollardan hava girer ve kabarcıklar oluşur. Hava kabarcıkları ısıtma çıkışını azaltır ve ayrıca rahatsız edici seslere neden olur. Bunu ortadan kaldırmak için radyatörlerin ara sıra havasının alınması gerekir. Ancak bu işlem sırasında her zaman bir miktar ısıtma suyu kaçar. Bu da sistemin her havası alındığında su kaybettiği ve sistem basıncının düştüğü anlamına gelir. Bu nedenle, ısıtma sistemine ara sıra su takviyesi yapılması gerekir. Isıtma sistemlerindeki basınç kaybının diğer olası sebepleri arasında küçük boyutlu bir emniyet vanası (oldukça nadir), yanlış veya hatalı bir diyafram genleşme kabı (DEV) ve diğer sızıntılar yer alır.

Deneyimler, sızıntı dışında en sık görülen nedenin genleşme kabının ön şarj basıncının artık doğru olmaması (bu bakım sırasında kontrol edilir ve düzeltilir) veya diyaframın arızalı olması ve DEV'nin suyla dolu olması olduğunu göstermiştir.

Videoda: ısıtma sisteminin havasının alınması

Başlamak için oynat düğmesine tıklayın. Videoyu izlediğinizde verilerin YouTube'a aktarılacağını lütfen unutmayın. Bununla ilgili ayrıntıları gizlilik politikamızda bulabilirsiniz.

Optimum sistem basıncını nasıl hesaplayabilirim?

Sistem basıncının ne kadar yüksek olması gerektiği veya ısıtma sisteminin kaç bara kadar doldurulması gerektiği her bir durumda farklıdır. Ancak bunun için gerekli formül nispeten basittir: optimum sistem basıncını belirlemek için ısı jeneratörü ile en yüksek radyatör arasındaki yükseklik farkı 0,1 ile çarpılmalıdır. Basınç kayıplarını telafi etmek için sonuca 0,5 bar ekleyin.

Formül

Sistem basıncı = yükseklik farkı (metre) x 0,1 (birim yok) + 0,5 (bar)

İşte bir örnek

Isı jeneratörü ile en yüksek radyatör arasındaki yükseklik farkı 10 metredir. Bu nedenle minimum sistem basıncı 1,0 bar (10 x 0,1) olmalıdır. Tolerans 0,5 bar eklendiğinde, sonuç 1,5 bar sistem basıncıdır.

Video: Isıtma sistemi için sistem basıncının hesaplanması

Başlamak için oynat düğmesine tıklayın. Videoyu izlediğinizde verilerin YouTube'a aktarılacağını lütfen unutmayın. Bununla ilgili ayrıntıları gizlilik politikamızda bulabilirsiniz.

Isıtma suyunun 5 adımda doldurulması

Isıtma suyunu doldurmak ve böylece sistem basıncını artırmak istiyorsanız, en iyisi bir yüklenici çağırmaktır. Çünkü bu işlem doğru şekilde yapılmazsa, ısıtma sistemi kirli su nedeniyle zarar görebilir. Öte yandan bir Viessmann ticaret ortağı, ısıtma suyunu doldururken nelere dikkat edilmesi gerektiğini tam olarak bilir. Aşağıdaki noktalara dikkat etmek çok önemlidir:

  • Su temiz ve tortusuz olmalı ve VDI Yönergesi 2035 spesifikasyonlarını karşılamalıdır.
  • İçme Suyu Yönetmeliği [Almanya] gereklilikleri de karşılanmalıdır.
  • Doldurma sırasında ısıtma suyunun hiçbir koşulda DHW(kullanım sıcak suyu) devresine girmesine izin verilmemelidir.

Isıtma suyunun doldurulmasına ilişkin aşağıdaki talimatlar, bu işi daha önce birkaç kez yapmış olan sistem sahipleri için hazırlanmıştır.

  1. Sirkülasyon pompasını kapatın ve tüm termostatik vanaları tamamen açın. Artık tüm radyatörlerin havasını alabilirsiniz. Birkaç kata yayılmış mülkler için en alttan başlamak en iyisidir.
  2. Su basıncını kontrol edin - ya ısı üreticinizin kullanıcı arayüzünden ya da basınç göstergesinden. İkincisi genellikle ideal sistem basıncını renkli olarak vurgulayan işaretlere sahiptir.
  3. İlgili su hortumunu taşana kadar su ile doldurun. Şimdi ısıtma sistemini su bağlantısına bağlayın. Bunun için Viessmann'ın özel doldurma vanalarını kullanın, böylece ısıtma suyu DHW devresine girmez.
  4. Şimdi her iki vanayı da açın ve ideal sistem basıncına ulaşana kadar ısıtma suyu doldurun. Sistem basıncını hesaplamak için yukarıdaki formülü kullanın.
  5. Kullanıcı arayüzü veya basınç göstergesi gerekli değeri gösterdiğinde vanaları kapatabilir ve musluğu kapatabilirsiniz. Sisteme hava girmediğinden emin olmak için radyatörlerin havasını tekrar alabilirsiniz.

Önemli: sistem basıncı dolumdan sonra sabit kalmalı ve 1,3 bar'ın altında olmamalıdır. Eğer durum buysa, iş başarılı olmuştur. Basınç düşmeye devam ederse, teknik bir arıza olabilir. Bu durumda ısıtma yüklenicinize başvurun.

Isıtma suyunu ne sıklıkta doldurmalıyım?

Isıtma sistemine ne sıklıkta su takviyesi yapılması gerektiğine her bir sistem için ayrı ayrı karar verilmelidir. Isıtma sisteminin kendi durumuna ek olarak, sık sık hava alma veya genleşme kabı gibi teknik bileşenler gibi diğer faktörler de rol oynar. Isıtma sezonu boyunca ısıtma sistemi basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi tavsiye edilir.

Bir bakım sözleşmesi yapın ve içiniz rahat olsun

İster ısıtma suyunu doldurmak ister güvenlik ekipmanlarını kontrol etmek olsun, çoğu durumda yerel yüklenicinizle bir bakım sözleşmesi imzalamaya değer. Ardından bir ısıtma uzmanı düzenli aralıklarla sizi ziyaret ederek sisteminizin düzgün çalışmaya devam ettiğinden emin olacaktır. Gerektiğinde uzman mühendisimiz sistem basıncını ideal değere ayarlayacaktır.