Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Radyatörünüz Isınmıyorsa Ne Yapmalısınız?

Dışarıdaki hava soğuk olduğunda,   sıcak bir evde olmaktan veya sıcak bir evde uyanmaktan daha güzel bir şey yoktur. Diğer taraftan ısıtma cihazınızı   çalıştırdığınız halde radyatörlerinizin ısınmadığını fark ettiyseniz, yardıma ihtiyacınız olabilir.

Kendinizi radyatörünüzün neden soğuk olduğunu sorarken bulduysanız, yapmanız gerekenler:

Kazan veya kombinizin çalışıp çalışmadığını kontrol edin


Radyatörünüzün ısınması, olması gereken sürede gerçekleşmediyse yapılacak ilk şey, doğru ayarda olduğundan ve düzgün çalıştığından emin olmak için  ısıtma sisteminizi  kontrol etmektir. Eğer cihazınız bir kombiyse, aktif olarak sıcak su ve ısıtma modunda olduğundan emin olun ve herhangi bir hata kodu görüntülenip görüntülenmediğini kontrol edin.

İlki basit bir ayarlamayla yapılabilirken, bir hata koduyla uğraşmak biraz daha karmaşık olabilir. Görüntülenen arıza kodu hakkında daha fazla bilgi edinmek için cihazınızın  kullanım kılavuzuna  bakın.

Bazı hata kodları kullanıcı tarafından düzeltilebilirken, diğerleri  yetkili bir profesyonelin  yardımına ihtiyaç duyabilir. Her zaman kullanıcı talimatlarını izleyin ve emin değilseniz kendi başınıza herhangi bir şey yapmaya çalışmayın.

Isı pompanızın çalışıp çalışmadığını kontrol edin


Isıtma sistemi olarak bir  ısı pompası  kullanıyorsanız, radyatörünüzün neden soğuk olduğunu bulmanın ilk adımı, yine cihazınızın çalıştığından emin olmaktır. Cihaz çalışmayı durdurursa, radyatörleri sıcak tutmak için gereken suyu artık ısıtmayacaktır ve tüm radyatörlerin sıcaklıklarını kaybetmesine neden olacaktır.

Isı pompanızın çalışıp çalışmadığını kontrol etmenin en basit yolu, herhangi bir ses yapıp yapmadığını kontrol etmektir. Bunu yapmak için, bir tornavida alıp kulağınız ile muhafaza arasına yerleştirebilirsiniz. Isı pompası çalışıyorsa, gürültü veya titreşimleri algılayacaksınızdır.

Sistemi kontrol edin

Evinizdeki bir veya daha fazla radyatörün soğuk olduğunu fark ederseniz, bu aynı zamanda tesisat sisteminizde hava olduğuna dair bir işaret olabilir. Isıtma sistemindeki hava daha yüksek noktalarda toplanma eğilimindedir ve ısıtma suyunun doğru dağılımını engeller. Neyse ki, bu sorun genellikle oldukça basit ve aşağıdaki adımlarla çözülebilmektedir.

Radyatördeki Hava Problemini Nasıl Giderebilirsiniz?

  1. Tüm radyatör termostatlarını tamamen açın ve ısıtmayı tüm radyatörler açıkken 10-15 dakika boyunca tam sıcaklıkta çalıştırın.
  2. Sirkülasyon pompasını kapatın ve radyatörler soğuyana kadar bekleyin (genellikle 30-60 dakika kadar).
  3. Su çıkana kadar bir hava alma anahtarı veya tornavida kullanarak kombinize en yakın radyatörün havasını alın.
  4. Bunu her radyatör için tekrarlayın.
  5. Kombinizi açın ve su basıncını kontrol edin.

Sistemin havasını boşaltma konusunda emin değilseniz veya herhangi bir noktada zorlukla karşılaşırsanız, en hızlı şekilde bir uzmanla iletişime geçmeniz önerilir.

  

Valflerin sıkışmış olup olmadığını kontrol edin

Soğuk radyatörlerin diğer bir yaygın nedeni ise sıkışmış vanalardır. Sorun tek bir radyatörde ise genellikle bu durum geçerlidir. Doğrudan radyatör tabanının yanında kontrol görevi gören beyaz bir termostatik vana, radyatöre gelen sıcak su akışını kontrol eder, zamanla bu sıkışabilmektedir.

Sorunun bu olup olmadığını kontrol etmek için, döndürülebilir başlığı çıkarın ve altındaki yükseltilmiş pimi ortaya çıkarın. Pime parmağınızla bastırıp bıraktığınızda basıncı tekrar yükselmelidir. Pim zaten bastırılmışsa veya serbestçe hareket etmiyorsa, sıkışmış olabilir.

Kolaylıkla içeri ve dışarı hareket edene kadar biraz pense ve gres kullanarak pimi serbest bırakmaya çalışın. Pime zarar verebileceğinizden aşırı basınç uygulamayın.

Bunu yapabileceğinizden emin değilseniz veya pimi hareket ettiremiyorsanız, bir profesyonelden yardım almanız önerilir.

Su basıncını kontrol edin

Kombiniz  veya ısı pompanız doğru çalışıyor gibi görünüyorsa, kontrol edilecek bir sonraki şey su basıncıdır.   Bu genellikle doğrudan su kaynağının cihazınıza bağlandığı yerde bulunan ve 'manometre' olarak bilinen küçük bir ekranda gösterilir. Ev tipi bir ısıtma cihazı için, doğru su basıncı genellikle yaklaşık 1,0 bar'dır ve genellikle göstergede renkli olarak işaretlendirilir. Basınç bundan daha düşükse, su basıncını artırmak gerekir.

Sisteminizi dengeleyin

Sisteminizdeki dengede bir sorun olması durumunda   radyatörler soğuk kalabilir. Sistemdeki sıcak su, yukarı doğru yükselme eğiliminde olacaktır. Bu nedenle probleminizin sebebinin bu olabileceğine dair bir en iyi ipucu, üst kattaki radyatörlerin iyi çalışırken alt kattakilerin soğuk kaldıklarını fark etmenizdir.

Durum buysa, üst kattaki radyatörlere gidin ve kilit muhafazasını (termostatın diğer ucundaki daha küçük vana) kapatın, ardından kilit muhafazasını çeyrek tur açın. Bu, üst kattaki radyatörlerin etkinliğinde herhangi bir azalmaya neden olmadan, alt katlara daha fazla ısı akmasını teşvik edecektir.

Sisteminizin dengelenmesi, ısıtmanın olabildiğince verimli ve ekonomik olmasını sağlayacağından, daha az enerji kullanmanıza ve uzun vadede tasarruf etmenize yardımcı olabileceği için önerilir.

En iyi etkiler için sisteminizin bir uzman tarafından hidrolik olarak dengelenmesine yatırım yapmanız tavsiye edilebilir.

Düzenli radyatör bakımı ile içiniz rahat olsun

Radyatörünüzün soğuk kalmasıyla ilgili sorunları önlemenin en iyi yolu, ısıtma sisteminizin her zaman mümkün olan en iyi şekilde çalışır durumda olmasını sağlamak için kalifiye bir uzman tarafından düzenli olarak bakımını yaptırmaktır. Her radyatör modeline göre farklı bakımlar yapılabilmektedir.  

Sorunları önlemenin ve güvenliğinizi sağlamanın yanı sıra, bu aynı zamanda sistemin olabildiğince verimli çalışmasını mümkün kılarak, yakıt faturanızdan tasarruf ederken evinizi sıcak ve konforlu tutmanıza yardımcı olabilir.

Bakım için  yetkili servislerimize  ulaşabilirsiniz.