Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Güneş sistemi - güneş enerjisinden elektrik ve ısı

Şimdi bir uzman danışmanlığı talep edin

Sadece bir saatlik güneş ışığı, insanlığın yıllık enerji ihtiyacının tamamını karşılamak için yeterlidir. Viessmann'ın solar sistemi ile bu ücretsiz ve tükenmez enerji kaynağını kendi evinizde de kullanabilirsiniz.

Solar termal kolektörler gelen radyasyonu ısıya dönüştürürken, solar fotovoltaik modüller elektrik üretir. Peki bir güneş enerjisi sistemi nasıl çalışır? Fotovoltaik ve termal güneş enerjisini birbirinden ayıran nedir ve her ikisi de eve en iyi şekilde nasıl entegre edilebilir?

Viessmann Vitosol paneller

Ne tür güneş enerjisi sistemleri mevcuttur?

Ev sahiplerinin yüzde 66'sı ısıtma sistemlerini değiştirirken yenilenebilir enerjilerden de yararlanmak istiyor. Bu, Alman Güneş Enerjisi Endüstrisi Birliği (BSW) tarafından 2019'un başında yayınlanan bir araştırmaya göre. Viessmann solar sistemleri, bu hedefe ulaşmaya yardımcı olmak için geniş bir seçenek yelpazesi sunuyor. Bunlar arasında solar termal ve fotovoltaik sistemler yer alıyor.

Solar termal, radyan enerjiyi ısıya dönüştürür

Viessmann'ın solar termal sistemi, sıcak su ve ısıtma için ısı üretmek üzere güneşten gelen serbest radyasyonu kullanır. Bunun için güneş kolektörleri, bir güneş silindiri ve tüm bileşenleri birbirine bağlayan bir boru ağı kullanılması gerekir.

Bir solar termal sistemin işleyişinde en önemli görev güneş kolektörlerine düşmektedir, çünkü bunlar güneşten gelen radyasyonu emerek termal enerjiye dönüştürmekte ve bunu solar ortama aktarmaktadır. Vitosol 200-FM gibi düz plakalı kolektörler veya Vitosol 200-TM gibi vakum tüplü kolektörler arasından seçim yapılabilir. Vakum tüplü kolektörler en küçük yüzeylerde bile maksimum verim sağlar.

Solar termal sistemin türüne bağlı olarak, bir pompa ısıtılmış güneş enerjisini bir DHW silindirindeki veya ısıtma suyu tampon silindirindeki bir ısı eşanjöründen geçirir. Viessmann'ın Vitocell 100-B/-W 'si gibi sıcak kullanım suyu silindirleri, solar termiğin işlevi kullanım sıcak suyu ısıtması olduğunda kullanılır. Sistemin ısıtmayı da desteklemesi amaçlanıyorsa, örneğin Vitocell 360-M ile birleştirilebilir - kolektörlere entegre bağlantılı çok modlu ısıtma suyu tampon silindiri. Her ikisi de güneş sisteminden gelen termal enerjiyi emer ve sıcak su veya alan ısıtması gerekene kadar depolar. Viessmann Vitosol 141-FM DHW solar paketi gibi optimum uyumlu komple çözümler maksimum verimlilik sağlar.

Fotovoltaikler güneş radyasyonundan elektrik üretir

Bir fotovoltaik sistemin işlevi bir solar termal sisteminkinden farklıdır. Bunun nedeni fotovoltaiklerin güneş radyasyonunu elektrik enerjisine dönüştürmesidir. Bu amaçla, güneş panelleri veya güneş modüllerine ek olarak, sistem bir invertör ve isteğe bağlı bir güç depolama ünitesi içerir.

Viessmann solar PV sisteminin Vitovolt 300 'ü gibi güneş panelleri çok sayıda güneş hücresinden oluşur. Bunlar, radyasyon enerjisini doğru akıma dönüştürmek için foto etkiyi kullanır. Daha sonra bir invertör alternatif akım üretir. Bu, elektrik enerjisinin evde kullanılması veya kamu şebekesine ihraç edilmesi için gereklidir. Güneş enerjisi sistemleri eskiden daha çok ikincisi için tasarlanmış olsa da, öz tüketim bugün bir zamanlar olduğundan daha kazançlıdır. Bunun nedeni, ev sahiplerinin kamu şebekesinden daha az elektrik satın almak zorunda kalmaları ve böylece enerji maliyetlerinden daha fazla tasarruf edebilmeleridir. Bununla birlikte, güneş PV sisteminin akşam ve gece gibi hiç elektrik sağlamadığı zamanlarda neredeyse her zaman elektriğe ihtiyaç duyulmaktadır. Viessmann Vitocharge gibi bir güç depolama ünitesi ile bu değişim iptal edilebilir. Bir akü sistemi ile gündüz üretilen güneş enerjisi geceleri de kullanılabilir. Bu, kendi kendinize yetmenize yardımcı olur ve elektrik maliyetlerinizi önemli ölçüde azaltır.

Viessmann güneş enerjisi sistemi kimler için faydalıdır?

Fotovoltaik ve solar termal kullanımı, çatıdaki güneş kolektörleri ve güneş modülleri bol miktarda enerji toplayabildiğinde her zaman faydalıdır. Bunun için şunlar gereklidir

  • Kollektörler ve güneş panelleri için yeterli alan
  • Güneş enerjisi sistemi için güneye bakan bir çatı
  • Eğimi 30 ila 40 derece olan bir çatı yüzeyi
  • Evin üzerine gölge düşürmeyen ağaçlar, evler veya dağlar

Bir çatı tüm gereksinimleri karşılamasa bile, bir Viessmann güneş sistemi yine de faydalı olabilir. Kollektörleri ve güneş modüllerini bir iskele sistemi ile en uygun açıda eğmek mümkündür. Çatı yüzeyi doğuya veya batıya bakıyorsa, kolektör ve modül yüzeyleri daha büyük olmalıdır. Aksi takdirde, verim güney yönüne göre önemli ölçüde daha düşük olacaktır.

Öz tüketim yoluyla ekonomik verimliliği artırın

Bir Viessmann güç depolama ünitesi, kendi ürettiği elektriğin öz tüketimini ve dolayısıyla fotovoltaik sistemin verimliliğini artırır. Sistem, evinizin elektrik ihtiyacı olmadığında güç depolama ünitesini şarj eder. Bu güç gerektiğinde, örneğin elektrikli aletleri çalıştırmak için kullanılır. Güç depolama ünitesi tamamen şarj edilmişse ve hiçbir tüketici bağlı değilse, fazla güç şebekeye ihraç edilecek ve buna göre ücretlendirilecektir.

Viessmann güneş enerjisi sistemleri ne gibi avantajlar sunar?

Bir Viessmann solar sistemi kurulduktan sonra yakıt harcamadan elektrik veya ısı üretir. Ev enerji maliyetlerini azaltacak ve çevreye zararlı baca gazları yaymayacaktır. Bir başka avantaj daha: Evdeki bir güneş sistemi, kişinin kendi kendine yeterliliğini artırır. Ev sahipleri giderek daha fazla kendi enerjilerini tedarik etmektedir. Elektrik ve diğer yakıtlar için artan fiyatlar daha az fark edilir. Hava koşulları nedeniyle dalgalanan çıkış değerleri gibi zorluklar da Viessmann'ın enerji depolama üniteleri ile hafifletilebilir. Bu sistemler, güneşin parlamadığı zamanlarda bile ücretsiz güneş enerjisi tedarik edilmesini sağlar. Buna ek olarak, optimum planlama, olumsuz koşullarda bile verimi en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabilir.

Bir bakışta avantajlar

Fotovoltaik ve solar termal sistemler yenilenebilir enerjileri kullanır
Güneş enerjisi teknolojisi tüm yakıt maliyetlerini ortadan kaldırır
Güneş enerjisi ücretsiz olarak kullanılabilir
CO₂ emisyonu veya diğer kirleticiler yoktur
Güneş panelleri ve kolektörler dayanıklıdır ve bakım gerektirmez
Enerji depolama, güneş enerjisini gece bile kullanılabilir hale getiriyor
Isıtma ve elektrik maliyetleri düşer
Enerji bağımsızlığı artıyor
Sübvansiyonlu alımlar için devlet desteği

Ürün yelpazesi