Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Yumuşatma sistemi - kireç birikimine karşı koruma

Ücretsiz danışmanlık talep edin
Viessmann yumuşatma sistemleri, tip VS 19D ve VS 42D

Sert su kalıcı tortulara yol açabilir. Bunlar sadece temizlik için gereken çabayı etkilemekle kalmaz, aynı zamanda su borularına, bağlı bileşenlere ve su içeren veya kullanan ev aletlerine de zarar verebilir. Bir su yumuşatma sistemi, içme suyunun sertliğini azaltarak kireçlenmeye karşı koruma sağlar. Bu şekilde, çalışma güvenilirliğini ve hizmet ömrünü uzatmaya yardımcı olur ve aynı zamanda rahatlığı artırır - ve sadece düzenli temizlik sırasında değil. Viessmann Vitoset aksesuar yelpazesi, müstakil evlerde ve apartmanlarda, küçük ticari işletmelerde ve catering ticaretinde kullanılmak üzere yenilikçi içme suyu yumuşatma sistemleri içerir.

Sert su nedir?

İçme suyunun sertliği, içerdiği kireç ve içinde çözünmüş olan kalsiyum ve magnezyum iyonlarından kaynaklanır. Bunların oranı ne kadar yüksekse, su o kadar serttir. Suyun sertliği üzerinde önemli bir etki, içme suyunun elde edildiği yeraltı veya kaynak suyunun toprak bileşimidir. Su, tebeşir veya mermer gibi kireç taşlarıyla temas ettiğinde sertleşir. İçme suyunuzun sertliği hakkında daha fazla bilgiyi yerel su tedarik kurumunuzdan öğrenebilirsiniz.

Üç farklı sertlik aralığı vardır

Su sertliği, litre başına milimol (mmol/l) cinsinden kalsiyum karbonat içeriği olarak ifade edilir. Bu değer, aşağıdaki tabloda gösterildiği gibi üç sertlik aralığı arasında bir ayrım yapılmasına olanak tanır:

Sertlik aralığı

Kalsiyum karbonat konsantrasyonu (mmol/l)


Alman sertlik derecesi (°dH)


Sert su

≥2,5 mmol/l

≥14 °dH

Orta sertlikte su

≥1,5 < 2,5 mmol/l

≥8,4 < 14 °dH

Yumuşak su

<1,5 mmol/l

<8,4 °dH

Yumuşatma sisteminin faydaları nelerdir?

Sert suyun avantajları vardır. Bunlardan biri yumuşak suya göre daha fazla mineral içermesidir. Ancak uzun vadede, su içeren veya kullanan bileşenlerde ve ev aletlerinde kireç tortularının oluşmasına neden olur. Bu tortular, kullanım ömrünü kısaltmanın yanı sıra, örneğin çamaşır makineleri ve su ısıtıcılarındaki ısıtma çubukları ve bataryaların ısı transferini de azaltarak enerji talebinin artmasına neden olur. Su yumuşatma kesinlikle daha fazla enerji verimliliğine katkıda bulunur. Buna ek olarak, çok yüksek kireç içeriğine sahip su, muslukların ve armatürlerin temizlenmesini zorlaştırır ve deterjan ve temizlik maddelerinin tüketimini artırırken temizleme performanslarını da azaltır. Sıcak içeceklerin tadı da olumsuz etkilenir. Kireç içeriği çok yüksekse, su yumuşatma kesinlikle tavsiye edilir.

Yumuşatma sisteminin şu avantajlarından yararlanın

  • Sıcak su tüplerinde ve boru tesisatında kireç birikimine karşı etkin koruma
  • Enerji tasarrufu ve ev aletlerinin kullanım ömrünün uzatılması
  • Kireç birikintilerinde önemli azalma sayesinde banyoda maksimum parlaklık
  • Yumuşak su sayesinde esnek bir cilt ve ipeksi saçlar
  • Yumuşak çamaşır, kumaşa karşı nazik
  • Deterjan ve temizlik maddesi tüketiminde azalma

Viessmann içme suyu yumuşatma sistemleri DVGW sertifikalıdır.

Bir yumuşatma sistemi nasıl çalışır?

Viessmann'ın bir su yumuşatma sistemi, güvenilir iyon değişim prosesine göre çalışır. Bu yöntemde su, sodyum iyonları ile yüklü bir reçineden geçer. Değişim sürecinde kalsiyum ve magnezyum iyonlarını serbest bırakır ve sodyum iyonlarını emer. Bu sayede sistem tamamen yumuşatılmış içme suyu üretir. Standart teslimatta bulunan karıştırma vanası, gerekli yumuşak su sertliğini kolayca ayarlamak için kullanılır. İyon değiştirici reçine doygun hale geldiğinde, sodyum iyonları ile yeniden şarj edilmesi gerekir. Ancak Viessmann VS 19D ve VS 42D yumuşatma sistemlerinin yenilikçi kontrol sistemi, sadece kullanılmış reçinenin rejenere edilmesini sağlar. Bu da tuz ve rejenerasyon suyundan tasarruf edilmesini sağlar.

İçme suyu yumuşatma sistemi ile temizliği kolaylaştırılmış banyo.

Doğru yumuşatma sistemini bulma

Suyunuzu yumuşatmak istiyorsanız, doğru sistemi seçmeniz önemlidir. Aşağıdaki tablo, su sertliğine ve evdeki kişi sayısına bağlı olarak hangi Viessmann yumuşatma sisteminin uygun olduğunu göstermektedir (6 °dH'ye kadar önerilen yumuşatma ile):

12 °dH

15 °dH

18 °dH

21 °dH

24 °dH

27 °dH

30 °dH

33 °dH

36 °dH

1 ila 3 kişi

VS 19D

VS 19D

VS 19D

VS 19D

VS 42D

VS 42D

VS 42D

VS 42D

VS 42D

4 ila 6 kişi

VS 19D

VS 19D

VS 42D

VS 42D

VS 42D

VS 42D

VS 42D

7 ila 9 kişi

VS 42D

VS 42D

VS 42D

VS 42D

VS 42D