Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Viessmann split tipi ısı pompaları

Hava-su ısı pompalarında ses emisyonu ve yer ihtiyacı önemli rol oynar. Bu iki faktörü sadece dikkate almakla kalmayıp uygulamada da optimal şekilde gerçekleştiren ısıtma sistemlerine  Viessmann split tipi ısı pompaları dahildir.

Split tipi ısı pompasının yapısı ve çalışma şekli

Split tipi ısı pompası iç ünite ve dış üniteden oluşur ve dış ünite gürültüye neden olabilecek tüm bileşenleri içerir. Bunlara fanlar, evaporatör ve kompresör dahildir.

İç ünite bu nedenle kompakt yapıdadır ve evin içinde çok esnek bir şekilde kurulabilir. Burada sadece kondenser, sirkülasyon pompası ile kontrol ve güvenlik teknolojisi yer alır. Aynı zamanda sadece bölünmeden kaynaklı olmamak üzere koordineli bileşenlerden ve sofistike, ses için optimize edilmiş bir tasarımdan dolayı oldukça sessizdir.

Isı üretim süreci istenildiği kadar tekrarlanabilir

Dış üniteye monte edilen fan işletim sırasında aktif olarak dışarıdaki havayı çeker ve onu evaporatöre (ısı eşanjörü) iletir. Bunun içinde ise düşük sıcaklıkta bile ısınan bir soğutucu madde sirküle edilir. Soğutucu madde agrega durumunu değiştirdikten sonra sıcak buhar olarak elektrikle işletilen kompresöre akar. Kompresör buharı sıkıştırır ve böylelikle sıcaklığını istenen seviyeye çıkarır.

Daha sonra sıcak buhar ince soğutucu madde hatları üzerinden, iç ünitenin mevcut olduğu kondensere iletilir. Sıcak buhar burada termal enerjisini ısıtma sistemine aktarır ve bu esnada yavaş yavaş soğur. Halen yüksek basınç altında olduğu için onu başlangıç durumuna geri getirecek olan bir genleşme valfinden geçer. Bu adım tamamlandıktan sonra süreç yeniden başlatılabilir.

Split tipi ısı pompasının avantajları

Bir Viessmann Split tipi ısı pompasının belirleyici avantajı, neredeyse hiç duyulmayan işletimidir. Cihaz yapısı, rahatsız edici olarak algılanacak düşük sesleri daha yüksek bir frekansa kaydıracak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca Viessmann'ın tüm Split tipi ısı pompaları, ses gücünün ek olarak azaltıldığı gece moduna sahiptir. Siteler, villalar ve oteller gibi ses emisyonuna ilişkin son derece sıkı yasal şartların var olduğu yerlerde kullanımı ugundur.

Soğutma ve ısıtma mümkün

İç mekanda düşük yer ihtiyacı ve sessiz çalışmaya ek olarak Split tipi ısı pompaları geri dönüşümlü işletim için de hazırlanmıştır. Bu sayede konvektörler veya yüzey soğutma sistemleri kullanarak sıcak yaz aylarında odaların sıcaklığı istenen seviyede tutulabilir. Bunlar ayrıca modüler olarak genişletilebilir. Tesis sahipleri böylece son derece esnek olur ve daha yüksek ısıtma veya soğutma ihtiyacında başka ısı pompalarını kurabilir. Split tipi ısı pompalarının diğer avantajları:

  • Tüm işletim noktalarında yüksek verimlilik sayesinde düşük işletim maliyetleri
  • Açık metin ve grafik göstergeli kullanımı kolay Vitotronic kontrol paneli
  • Bir güneş enerjisi sistemine bağlantı için hazır
  • ViCare App ve akıllı telefon/tablet üzerinden uzaktan kumanda sayesinde yüksek kullanım konforu

İster salt ısıtma sistemi ister ısıtma ve soğutma sistemi olarak: Viessmann Split tipi ısı pompaları yeni yapı ve modernizasyonlar için çok uygundur. Zahmetli duvar geçişleri ve hava kanallarının montajı bu tasarımda önlenir.

Bununla birlikte, her iki ünitenin kapalı bir soğutma devresinde birleştirilmesi yalnızca sertifikalı bir soğutma uzmanı tarafından yapılabilir. Ayrıca tesis işletmecisinin daha büyük sistemlerde bir soğutma uzmanı tarafından sızıntı olup olmadığını kontrol etmesi için soğutma devresine sahip olması gerekir.