Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Daha fazla verimlilik için termal güneş enerjili ısı pompası

Ücretsiz danışmanlık talep edin
(Fotoğraf: © MAXSHOT.PL / Shutterstock.com)

Viessmann'dan bir ısı pompası ve solar termiği birleştirerek verimliliği artırın ve ısıtma maliyetlerini azaltın, böylece her ikisini de elde edebilirsiniz. Böylece, güneşin parladığı her an ısıtma ve kullanma suyu için ücretsiz güneş ısısını kullanabileceksiniz. Enerji açısından zengin radyant ısı yeterli değilse, çevresel ısıtma sistemi devreye girecek ve topraktan, havadan veya yeraltı suyundan gelen serbest enerjiyi ısıtma için kullanılabilir hale getirecektir. Böyle bir sistemin neden değerli olduğunu ve güneş enerjisini bir ısı pompasıyla birleştirmek için ne gibi seçenekler olduğunu öğrenin.

Hibrit ısıtma sistemi güç tüketiminizi azaltır

Isı pompaları ısıtma için elektrik ile çevresel enerjiden yararlanırken, solar termal sistemler neredeyse tamamen tüketim maliyeti olmadan çalışır. Bu, güneşten gelen serbest radyan ısı ile mümkün olmaktadır. Kollektörler bu ısıyı termal enerjiye dönüştürür, ardından solar ortam ısıyı evdeki silindire taşır. Uygun bir tasarımla, solar termal özellikli bir Viessmann ısı pompası yaz aylarında neredeyse tamamen yükten kurtulabilir. Yılın geri kalanında ise güneş ısısı daha yüksek verimlilik sağlar. Vitosol 200-FM düz plakalı kolektörler veya Vitosol 200-TM vakum tüplü kolektörler, gelen radyan ısının büyük bir kısmını kullanılabilir termal enerjiye dönüştürür.

Isı pompası ve güneş enerjisi kombinasyonu

Bir ısı pompasını güneş enerjisi ile birleştirmek için bir dizi seçenek vardır. Güneş ısısı, ısıtma veya kullanım sıcak suyu için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Buna ek olarak, çevresel enerji kaynağını doğrudan ısıtma seçeneği de vardır.

Kullanım sıcak suyu veya ısıtma için güneş ısısı kullanın

Entegrasyonun bir parçası olarak, güneş ısısı bir DHW veya tampon silindirindeki DHW veya ısıtma suyuna aktarılır. Uygulama nispeten basittir ve gaz veya pelet ısıtma sistemleri gibi diğer ısı jeneratörleriyle de gerçekleştirilebilir. Aşağıdaki kurulum seçenekleri mümkündür:

  • Kullanımsıcak suyu ısıtması: Kolektörlerden gelen ısı, bir kullanım sıcak suyu tüpündeki kullanım sıcak suyunu ısıtır. Bu, ısıtma enerjisi talebini yaklaşık yüzde beş oranında azaltır. Yıllık kullanım suyu talebinin yüzde 60'ı bu şekilde karşılanabilir.
  • Merkezi ısıtma yedeklemesi: Güneş enerjisi bir tampon silindirdeki ısıtma suyunu ısıtarak merkezi ısıtma sistemine fayda sağlar. Büyük kolektörlerle ısıtma enerjisi tüketimi yaklaşık yüzde 20 oranında azaltılır. Verimli bir işletim için, ısı pompası ve solar termal arasında ortak kontrol sistemi üzerinden iletişim özellikle önemlidir. Viessmann ısı pompası ve solar termal ile bu garanti edilir.

Çevresel enerji kaynağının güneş ısısı ile ısıtılması

Solar termal, çevresel enerji kaynağının sıcaklığını yükseltmek için de kullanılabilir. Vitocal 300-G veya Vitocal 200-G gibi tuzlu su/su ısı pompalarının Vitoset buz deposunda güneş enerjisi ile kombinasyonu özellikle verimlidir. Buz deposu, tuzlu su/su ısı pompası tarafından ısı elde edildiğinde buzlaşan ve kristalleşme enerjisi açığa çıkaran su içerir. Karşılaştırma yapmak gerekirse, sıvıdan katıya geçiş, bir litre suyu sıfırdan 80 santigrat dereceye ısıtmak için gereken enerji miktarını açığa çıkarır. Güneş enerjili hava emiciler, havadan gelen enerjiye ek olarak güneş ısısını çevresel ısıtma sistemine aktarır. Buna ihtiyaç duyulmadığı durumlarda ise depolama ünitesinin rejenerasyon sürecini hızlandırır. Bu süreçte, döngü yeniden başlamadan önce buz sıvılaşır.

Bir ısı pompasının solar termal ve fotovoltaik ile birleştirilmesi

Enerji maliyetlerinizi daha da düşürmek ister misiniz? O zaman ısı pompasını solar termal ve fotovoltaik ile birleştirin. Güneş enerjili ısıtma sistemi daha düşük güç tüketimi sağlar ve bunu Vitovolt fotovoltaik sistemle orantılı olarak kendiniz karşılayabilirsiniz. Kamu şebekesinden daha az güce ihtiyaç duyarsınız ve daha düşük maliyetle ısınırsınız. Bu, güneş artık parlamadığında bile elektrik enerjisi sağlayan bir Vitocharge VX3 fotovoltaik depolama ünitesi ile daha da iyi çalışır. Isı pompaları ve fotovoltaikler hakkındaki makalede neyin önemli olduğunu açıklıyoruz.