Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Propan ısı pompaları: faydaları, kullanımı ve maliyetleri

Danışmanlık talep edin

Propan ısı pompaları, şimdiye kadar kullanılmakta olan ısı pompaları ile aynı şekilde çalışır. Bunlar, ısıtma enerjisini çevresel enerjiden alan çevresel ısıtıcılardır. Doğal ve "yeşil" soğutucu akışkan propanın (R290) kullanılması, bu iklim dostu ısıtma sistemini çevreye karşı daha da sorumlu hale getirmektedir.

Viessmann, R290 kullanımı için gerekli olan bazı bileşenleri en yeni nesil ısı pompalarında piyasa olgunluğuna getirmiştir. Aşağıdaki makalede, soğutucu akışkanın neden gerekli olduğunu, ne gibi faydalar sağladığını ve kullanımının sizin için ne zaman değerli olduğunu açıklıyoruz.

Sentetik soğutucu akışkanlardan çevreye duyarlı propana geçiş

Uzun bir süre boyunca, R134a veya R410A gibi florlu hidrokarbonlar ("F-gazları") soğutucu akışkan olarak kullanılmıştır. Bunlar artık iklime zararlı olduğu kabul edilen sentetik soğutuculardır. Kıtlıkları "F-gaz Yönetmeliği" (florlu sera gazlarına ilişkin 517/2014 sayılı Yönetmelik (AB)) ile düzenlenmiştir. Yönetmeliğin hükümleri, yüksek GWP'ye sahip zararlı soğutucu akışkanların kullanımını pahalı ve ekonomik olmayan hale getirmektedir. Çok yüksek küresel ısınma potansiyeline sahip soğutucu akışkanlar artık tamamen yasaklanmıştır. Bu sentetik soğutucu akışkanların iklime verebileceği zarar ancak bertaraf edildikleri zaman ortaya çıkabilir.

Küresel Isınma Potansiyeli (GWP) - ne anlama geliyor?

Küresel Isınma Potansiyeli (GWP) bir sera gazının (örneğin bir soğutucu akışkan) iklim üzerindeki etkisini gösterir. Değer ne kadar yüksekse, etki o kadar kötüdür. Referans değer 1 GWP ile CO₂'dir. İklim dostu soğutucu akışkan propan (R290) 3 GWP değerine sahiptir. R410A gibi uzun süredir kullanımda olan soğutucu akışkanların GWP değeri 2000'in üzerindedir.

R290 soğutucu akışkan ve konutlarda güvenlik

Propan, her soğutucu akışkan gibi, özel güvenlik gerekliliklerine tabidir. Propan gazı söz konusu olduğunda, güvenlik geniş kapsamlı bir şekilde test edilmiştir. Ünlü Fraunhofer Enstitüsü, bir prototip yardımıyla 2019 yılında çok az miktarda soğutucu akışkan gerektiren bir R290 ısı pompası tasarlamayı başardı. Arka planda: müstakil evler için gerekli olan beş ila on kilovat (kW) ısıtma gücünde, bir ısı pompası için soğutucu akışkan miktarı genellikle yaklaşık 80 ila 90 gramdır. Maksimum 150 gramlık bir miktar aşılmamalıdır, çünkü bu durumda daha yüksek güvenlik gereksinimleri uygulanır. Fraunhofer Enstitüsü'nün prototipi, kilovat güç başına sadece 20 gram R290 gerektiriyordu.

R290'lı ısı pompaları iç mekan kullanımı için de uygun

Bu araştırmayla birlikte, müstakil evlerdeki özel kullanıcılar için propan ısı pompalarını pazar olgunluğuna getirmek mümkün oldu. Esnek güvenlik konseptleri ve özel, yenilikçi ısı eşanjörleri sayesinde R290'lı ısı pompaları iç mekan kullanımı için de çok uygun.

Aşağıdaki hususlar propan gazlı ısı pompalarının güvenliğinin kanıtıdır:

 • Soğutma devresi hava geçirmez şekilde kapatılmıştır ve su devresiyle teması yoktur
 • Kullanılan soğutucu akışkan miktarı düşük
 • Bodrum kapıları ve ışık kuyuları için zorunlu güvenlik mesafeleri
 • Kompresörler propan kaçmayacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır

Isı pompaları için soğutucu akışkan olarak propanın faydaları

F-Gaz Yönetmeliğine göre soğutucu akışkanlar için değişen gereklilikler R290'ı (propan) çok faydalı bir soğutucu akışkan haline getirmiştir. Bunun nedeni, soğutucu akışkan olarak propan kullanan ısı pompalarının F-Gaz Yönetmeliğinden etkilenmemesidir. GWP değerinin 3 olması nedeniyle çevre ve iklim için önemli ölçüde daha az zararlıdır. Ayrıca, dünya çapında ucuza temin edilebilmektedir.

Bilmekte fayda var: geleneksel soğutucu akışkanlı bir ısı pompası kullananların endişelenmesine gerek yoktur. Soğutucu akışkanlar tekrar kullanılmak üzere kolayca geri dönüştürülebildiğinden, servis sırasında daha sonra yeniden doldurulması da herhangi bir sorun teşkil etmez. Yukarıda bahsi geçen F-Gaz Yönetmeliğinden sadece yeni üretilen ve devreye alınan üniteler etkilenmektedir. Bunun için Viessmann, Vitocal serisi ile iyi donanımlı bir alternatif sunmaktadır.

Bir bakışta Vitocal propan ısı pompalarının avantajları:

 • Yüksek verimlilik ve güvenilirlik sayesinde düşük işletme maliyetleri
 • -15 °C dış sıcaklıkta 70 °C akış sıcaklığı
 • Mevcut radyatörler kullanılmaya devam edilebilir; yerden ısıtmaya dönüştürmeye gerek yoktur
 • İç ve dış ünitenin çekici, yüksek kaliteli tasarımı
 • Düşük çalışma gürültüsü için gelişmiş akustik tasarım
 • Sadece 0,52 m² kurulum alanı (Vitocal 252-A)
 • GWP = 3 ile çevreye duyarlı soğutucu akışkan R290
 • Mevcut bir yoğuşma sistemi (Vitocal 250-AH) ile birlikte iyi çalışır
 • ViCare Uygulaması üzerinden entegre WiFi arayüzü ile kolay kullanım
 • Kapalı soğutma devresi: kurulum için soğutma sertifikası gerekmez
Vitocal 250-A

Tüm çıkış aralıkları için monoblok ve split ısı pompaları

Propan gazının ısı pompaları için soğutucu akışkan olarak kullanımında neredeyse hiçbir sınır yoktur. Propan ısı pompaları, dört ila 25 kilowatt arasındaki tüm çıkış aralıklarında özel kullanım için mevcuttur. Ayrıca 80 kW ısıtma çıkışına kadar ticari kullanım da mümkündür. En yeni nesil Vitocal ısı pompaları 250-A, 250-AH ve 252-A ile Viessmann, tüm soğutucu akışkan devresinin dış üniteye yerleştirildiği, soğutucu akışkan olarak propan kullanılan kompakt ve güçlü monoblok ısı pompaları geliştirmiştir.

Isıtma sistemi modernizasyonu: mevcut binalarda propan ile ısı pompaları

Isıtma sistemi modernizasyonu söz konusu olduğunda, R290'ın ısı pompası soğutucu akışkanı olarak kullanılması bir engel değil, aksine lehine güçlü bir argümandır. Bu, en azından yeni nesil Viessmann hava kaynaklı ısı pompaları söz konusu olduğunda böyledir. Yeni Vitocal 25x-A ile birlikte, ısıtma sistemi modernizasyonu sorun olmaktan çıkıyor. Monoblok ısı pompaları, -15 santigrat derecelik dış sıcaklıklarda bile 70 santigrat derecelik akış sıcaklıklarına kolayca ulaşır. Bu, mevcut radyatörlerin basit ve verimli bir şekilde kullanılmaya devam edilebileceği anlamına gelir. Yerden ısıtmaya dönüştürme gerekli değildir. Aşağıdaki video, mevcut binalarda yeni Viessmann ısı pompası lehine olan argümanları özetlemektedir:

Propan ısı pompaları, diğer soğutucu akışkanlara sahip çevresel ısıtma sistemlerinden hiçbir şekilde daha düşük değildir. Bununla birlikte, örneğin eski binalarda ekonomik çalışmanın mantıklı olup olmadığı koşullara bağlıdır. Yeterli enerji yalıtımının yanı sıra, geniş ısıtma yüzeyleriyle kombinasyon, ısı pompaları söz konusu olduğunda her zaman faydalıdır. Çevreye duyarlı propan soğutucu akışkanı birçok avantajından yalnızca biri olan yeni nesil ısı pompası, tam bir modernizasyon olmadan ve eski radyatörlerle birlikte bile etkili bir çalışma sunar.

Her zaman önemli olan iyi bir planlama ve ısıtma yüklenicisi tarafından dikkatli bir denetimdir. Yüklenici, sahadaki tüm bağımlılıkları netleştirebilir, optimizasyon önlemleri önerebilir ve uygulama sırasında önemli işleri üstlenebilir. Yeni ısı pompanız için bir tesisatçı mı arıyorsunuz? Buradan bir tane bulabilirsiniz: ticaret ortağı bulun.

Maliyet sorunu: propan fiyat açısından fark yaratmıyor

Bir ısı pompasında soğutucu akışkan olarak propan kullanılıp kullanılmaması, ısıtma sisteminin satın alma maliyetleri açısından hiçbir fark yaratmaz. Gelecekteki gelişmelere bakıldığında, bunun tersinin olması daha muhtemeldir: gelecekte yüksek küresel ısınma potansiyeline (GWP değeri) sahip soğutucu akışkanlar kullanılırsa, bu durum F-Gaz Yönetmeliği ve bu soğutucu akışkanların "aşamalı olarak azaltılması", yani amaçlanan kıtlığı sonucunda gelecekte uygulama şeklinde daha fazla maliyet ve çabaya neden olacaktır. Bu nedenle ısı pompaları için geleceğe dönük soğutucu akışkan tercihi R290'dır.