Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Radyatör Havası Nasıl Alınır?

Isıtma sisteminizin verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak ve evinizin ideal bir sıcaklıkta olmasını istiyorsanız radyatörlerinizin havasını almak gerekir. Radyatörlerin içerisindeki hava; radyatörlerinizin daha fazla ısı yayabilmesini engelleyerek sistemde sıkışabilir, bu sebeple havanın çıkarılması gerekir.

6 adımda radyatörünüzün (peteğinizin) havasını alın:

1. Isıtma sisteminizi kapatın ve soğuması için zaman tanıyın.

2. Bir havlu ve bir sürahi alın ve her ikisini de radyatördeki hava tahliye vanasının altına yerleştirin.

3. Boşaltma anahtarını takın ve yavaşça, saat yönünün tersine çevirin.

4. Hava kaçacak ve bir tıslama sesi duyacaksınız. Su çıkmaya başladığında vanayı kapatın.

5. Evinizdeki tüm radyatörlerde bu işlemleri tekrarlayın.

6. Isıtmanızı tekrar açın ve radyatörlerin düzgün şekilde ısındığını kontrol edin.  

En İyi İpucu:  Birden fazla radyatörün havasını alırken, muhtemelen en fazla havayı içerdiğinden dolayı ısıtma sisteminizden en uzaktaki olan radyatörden başlayın. Eğer iki veya daha fazla katlı bir evde oturuyorsanız, çalışmaya aşağıdan başlayabilirsiniz.

Radyatörden hava almak ne anlama geliyor?

Radyatörün havasının alınması, sistemdeki fazla veya sıkışmış havanın çıkarılması işlemidir. Hava, su ile aynı şekilde ısıtılamaz; radyatörün üst kısmının soğuk hissedilmesinin nedeni genellikle budur. Hava yükselir ve sıkışır; böylece sıcak su radyatörün ancak yarısına kadar ulaşabilir. Radyatörlerinizi boşaltmak; bir sistemi yıkamakla aynı şey değildir. Radyatördeki suyu çıkarmıyorsunuz, sadece havayı dışarı veriyorsunuz. Bu sadece birkaç dakika süren bir işlemdir ancak ısıtma sisteminizin verimliliğini artırabilir.

Radyatörlerimin havasının alınması gerekip gerekmediğini nasıl anlarım?

Radyatörlerinizin havasının alınmasının gerekip gerekmediğini radyatörün üzerinde soğuk bir nokta veya ısınmasının uzun zaman almasından anlayabilirsiniz. Radyatördeki hava oluşumundan emin değilseniz, orada ne kadar hava olduğunu görmek için bir radyatörün havasını almayı deneyebilirsiniz. Tüm havanın ne zaman çıktığını tıslama sesi durduğunda ve bunun yerine su göründüğünde anlayabileceksiniz.

Radyatörün havasını almak için hangi aletlere ihtiyacım var?

Radyatörlerinizin havasını almak için yalnızca çok temel araçlara ihtiyacınız var ve bunlar:

● Fazla suyu toplamak için bir sürahi veya tepsi

● Eski bir havlu

● Radyatör boşaltma anahtarı (Petek Hava Alma Anahtarı)

Radyatörlerimin havasını ne sıklıkla almam gerekir?

Radyatörlerin havasını almak; her kış başında, aylar sonra ilk defa kaloriferinizi açtığınızda yapılması gereken bir iştir.

Isıtma kapalıyken sistemde hava birikmiş olabilir; bu yüzden havayı, ısıtma kapalıyken çıkarmak en iyi yöntemdir. Bu işlemi yıllık tekrarlayarak ısıtma sisteminizin verimli çalışmasını sağlayın. Ayrıca kış boyunca radyatörlerinizin havasının alınmasına ihtiyaç olup olmadığını anlamak için radyatörlerinizi düzenli olarak kontrol etmek gerekecektir.

Radyatörlerde düzenli olarak soğuk noktalar oluştuğunda, sıkışmış hava sorun olmayabilir. Soğuk noktalar zamanla biriken kir ve pasa neden olabilir ancak  bu durum sisteminizde bir sızıntı olduğunu da gösterebilir.

Bariz sızıntı belirtileri için ısıtma sisteminizin etrafını ve radyatörlerin altını kontrol edin. Sızıntı yoksa radyatör içine sıkışmış tüm kirleri temizlemek için tüm sistemin temizlenmesi gerekebilir.

  

Özetle;

● Sıkışmış hava soğuk noktalara neden olabilir

● Radyatörlerinizin havasını alarak radyatördeki sıkışmış havayı alabilirsiniz

● Radyatör boşaltma anahtarı kullanarak her bir radyatörün havasını birer birer alabilirsiniz

● Isıtma sisteminizin verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için bu işi yılda en az birkez yapmalısınız

● Radyatörünüzün havasını alırsanız, kazan veya kombinizin basıncını arttırmanız gerekebilir