Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Kombinizi Nasıl Daha Verimli Kullanabilirsiniz?

Kışın evlerdeki önemli harcama kalemlerinden biri de ısınma harcamalarıdır. Kombi verimliliği ise doğalgaz masraflarını azaltacağından dolayı önem arz etmektedir. Kombinizin verimini nasıl artıracağınızı merak ediyorsanız, aşağıdaki önerileri dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Daha yeni ve daha iyi bir modele yatırım yapın

Eski, verimsiz ve potansiyel arıza riski taşıyan bir kombi kullanıyorsanız, en iyi seçeneğiniz kayıplarınızı azaltmak için kombinizi yeni bir modelle değiştirmek olabilir. Eski kombinizi yeni teknolojiye sahip ve enerji verimliliği en yüksek bir Viessmann yoğuşmalı kombi  modeli  ile değiştirerek, enerji sarfiyatınızdan büyük ölçüde tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca,  ısıtma sisteminizin  arızalanması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Evinizin ısısını kontrol edin

Kombi verimliliğinde sadece modeli etken değildir. Nasıl kullanacağınız da maliyet üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Artık faturalarınızı kontrol altına almanıza yardımcı olabilecek çok çeşitli  kontrol imkanları  mevcuttur. İdeal olarak, sisteminiz için eksiksiz bir kontrol seti; kazan termostatı, bir programlayıcı veya zamanlayıcı, bir oda termostatı ve termostatik radyatör vanalarını içerecektir.

Bu ürünlere sahip olduğunuzdan emin olarak ve bunları doğru bir şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenerek, işletme maliyetlerinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Örneğin, oda termostatınızın ayarını sadece bir derece düşürmek yılda %5 - 6 gibi ısıtma giderlerinde tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Sıcak su boylerlerinin iyi yalıtıldığından emin olun

Sıcak su boyleriyle kombine çalışan bir cihazınız varsa, bunun iyi yalıtıldığından emin olun. Yeni modeller fabrikada yalıtılmıştır, ancak eski bir modeliniz varsa, mevcut yalıtımı 80 mm'ye yükseltmek yılda yaklaşık ısıtma giderlerinizde %15-20 arasında tasarruf etmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, yeni bir boyler satın alıyorsanız, alacağınız ürünün, ihtiyacınız olandan daha büyük olmadığından emin olun.

Hidrolik dengeleme kullanın

Hidrolik dengeleme, tüm radyatörlere tam olarak ihtiyaç duydukları ısı miktarını sağlar ve bir ısıtma sisteminin verimliliğini %15'e kadar artırabilir. Bunu yapmanın en kolay yolu uzman mühendislik hizmeti sunan bir firmayı aramaktır. Ancak, bu işlemi kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

Bunu yapmak için, radyatörlerinizin termostatik radyatör vanalarının karşı tarafında bulunan veya radyatörlere su akışını kontrol eden vanaları kapatın.  

Bunu evinizdeki radyatörlerin her birine yapın. Ardından, merkezi ısıtmanın açıldığından emin olun, kombinize en yakın radyatörle başlayın ve radyatör ısınana kadar akış valfini yavaşça açın ve diğer taraftaki akış borusu ile boru arasında fark edilir bir sıcaklık farkı hissedebilirsiniz.

Tüm radyatörleriniz ayarlanana kadar, kombinizden yakından uzağa doğru giderek, işleme diğer radyatörlerinizle devam edin. Bunu yaptıktan sonra, ısıtma sisteminiz dengelenmelidir.

Sonuç olarak her yıl enerji faturalarına harcadığınız paranın yaklaşık %55'ini ısıtma giderleri oluşturur.   Bu nedenle, ev maliyetlerinizi minimumda tutmak istiyorsanız, kombinizin verimliliğine dikkat etmeniz gereklidir.

Eviniz için doğru ısıtma sistemini seçerek ve mümkün olduğunca verimli çalıştığından emin olarak, uzun vadede ciddi oranlarda tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca bilinçli bir tüketici olarak çevreye karşı da duyarlı olmuş olursunuz.

En yakın teknik servisim ile iletşime geçmek için  tıklayın.

irtibat: info@viessmann.com.tr