Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Yerden Isıtma Nedir?

Yaşam alanlarımızda ısıtma sistemimizde üretilen ısının odalara, koridorlara, mutfak ve banyoya ulaştırılması için radyatörler en bilinen tesisat elemanlarıdır. Bunun yanı sıra yerden ısıtma sistemleri gerek konfor, gerek mimari açıdan büyük fayda sağlayan sistemlerdir. Isıtma sistemlerimizde (kombi,  kazan, elektrikli kazan,  ısı pompası  vb.) üretilen ısı, tesisat suyuna aktarılıp yaşam alanlarımızda radyatör ve/veya yerden ısıtma borularında gezdirilerek ortam sıcaklığı sağlanır. Radyatörler göz önünde olan sistemlerdir, yerden ısıtma sistemleri ise zeminde yer aldığından görünmez bir şekilde ortamı ısıtırlar. Genel olarak çalışma prensibi, ısıtma sisteminden mahallere gönderilen sıcak suyun zeminde gezdirilerek ortamın ısıtılmasıdır. Sulu sistemlerin dışında elektrikli yerden ısıtma sistemleri de bulunmaktadır. Bu sistemlerin de çalışma prensibi içinden akım akan bir iletkenin ısı yayması fizik prensibine dayanmaktadır.

Elektrikli Yerden Isıtma Sistemleri

İçinden sıcak su akan boru tipi yerden ısıtma sistemlerinin bina yapılırken tasarlanması doğru olur; aksi durumda sonradan yapılması planlanan sulu yerden ısıtma sistemlerinde kırıp dökme işlemlerinin maliyeti ve alacağı zaman dezavantaj olarak öne çıkacaktır. Bunun aksine Viessmann Vitoplanar EF2 elektrikli yerden ısıtma sistemleri şap üzerinde uygulanabilirliği sayesinde zeminde çok az işçilik gerektirir. Mermer, taş, parke gibi bir çok zemin tipi ile uyumlu olan  Vitoplanar serisi elektrikli yerden ısıtma sistemleri  bir oda termostatı ile birlikte kullanılarak hem tasarruflu bir kullanım sunar hem de yerden ısıtma konforunu pratik bir şekilde sağlama konusunda öne çıkar.

Elektrikli Yerden Isıtma Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Kış bahçeleri, ıslak hacimler, banyolar, mutfaklar, koridorlar, hamamlar, saunalar ve camiler elektrikli ısıtma sistemlerinin başlıca uygulama alanlarındandır. Parça parça kontrol imkanı ile birlikte ısıtılan mekanların kullanım durumuna göre kısmi olarak ısıtılması imkanı öne çıkmaktadır.

Dış Mekanlarda Kullanım

IPX7 koruma sınıfına sahip olan Vitoplanar EF2 dış mekanlarda da kullanılabilir. Özellikle otopark çıkışlarında, otel girişlerinde, restoran kapılarında kış aylarında buzlanmayı engelleme amaçlı sıkça kullanılan Vitoplanar EF2, bekçi ve güvenlik kulübelerinde de pratik ve konforlu bir ısıtma çözümü olarak kullanılabilmektedir.