Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Konforlu Yaşam Alanları

Şüphesiz ki, yaşam alanlarımızda en rahat kıyafetlerimizle, en rahat koltuklarda, en havadar ortamlarda, en gürültüsüz dinlenme alanlarında olmak isteriz. İç mekanlarda konforu genel anlamda üç ana başlıkta inceleyebiliriz: işitsel, görsel ve termal konfor.

İşitsel konfor konusu ele alındığında, kişilerin yaşam alanlarında müzik dinlemek, radyo veya televizyondan haber dinlemek, bir pod-cast yayınını takip etmek, camları açarak ortamı havalandırırken rüzgar sesini ve şehirdeki yaşam seslerini dinlemekten bahsedebiliriz. Tamamen kişiye özgü olan bu işitsel tercihler kişilerin ruh haline ve anlık isteklerine göre değişir. Dolayısıyla ses açısından iyi izole edilmiş bir yaşam alanı, kişiye kendi talepleri doğrultusunda bir işitsel ortam kurabilme olanağını verecektir. Aksi bir durumda istenmeyen dış seslerin yaşam alanlarını işgal etmesi kaçınılmaz olacaktır. Burada en önemli nokta, kişinin istediği anda, istediği işitsel seçeneği yaşam alanında sağlayabiliyor olmasıdır. Örneğin, dış sesten rahatsız olduğunda ve camlarını kapattığında, kişi sessiz bir ortam elde edebiliyor olmalıdır. Müzik eşliğinde dinlenmek istediğinde, sessiz ortamını dilediği bir müzik ile renklendirebiliyor olmalıdır. Bunun yanı sıra, sessiz bir ortamda uyuması gereken bir aile ferdi mevcut ise onun ihtiyaçlarına göre de bir ortam hazırlanabiliyor olması gerekmektedir.

Bir diğer konu da görsel konfordur. Birçok araştırmaya konu olan görsel konfor konusunda mimarlar, dekorasyon profesyonelleri, mühendisler, aydınlatma sistemi uzmanları, ressamlar, renk uzmanları ve daha birçok profesyonel çalışmaktadır. Bir süpermarkette hızlıca ihtiyaçlarınızı satın alıp çıkmak isterken, başka bir süpermarkette uzun vakit geçirmek istemenizdeki ana unsur görsel konfordur. Çok aydınlık olan, açık renkler ile dekore edilmiş ve genel olarak bakıldığında dağınıklık hissi veren ortamlarda uzun süre vakit geçirmek istemeyiz; bu tip ortamlarda ihtiyaçlarımız karşılandıktan sonra ilk fırsatta ortamı terk etme eğiliminde oluruz. Bunun yanında, pastel ve koyu renklerden oluşan, daha sıcak renkler ile aydınlatılmış, derli toplu olan ortamlarda daha uzun süre bulunma eğiliminde oluruz. Bu davranışsal eğilimler mimarlar ve pazarlama uzmanları tarafından süpermarket, mağaza, alışveriş merkezleri, restoran gibi alanlarda işletmelerin ihtiyaçlarına göre büyük bir hassasiyetle uygulanmaktadır.

Termal konfor ise mekanların kullanım amacına, mekanda bulunan kişilerin yaş, aktivite yoğunluğu, sağlık durumu ve yaşadığı coğrafyaya göre değişiklik gösteren göreceli bir kavramdır. Ergenlik çağındaki bir bireyin 18-20°C sıcaklık aralığında elde ettiği konforu, 60 yaş üzeri bireylerin 24-25°C sıcaklıklarında elde ettiği görülebilir. Bunun yanı sıra, oturma odasında televizyon izleyen bir aile 21-22°C sıcaklıklarında kendilerini konforlu hissederken, kendi odasında yürüyüş bandında 1 saat kadar yürüyüş yapmak isteyen bir bireyin 19°C ’de kendini rahat hissetmesi de mümkündür. Tüm bunların yanında sezonsal olarak da kişilerin ihiyaçları değişkenlik göstermektedir. Örneğin kışın dış hava sıcaklığı 3-4°C olan bir ortamdan evimize girdiğimizde hızla ısınma isteği ile 25°C sıcaklıkta bir ortam yeterli ortamda konforlu hisseden bir kişi, yazın 30°C sıcaklıkta bir dış ortamdan eve geldiğinde  20°C’ye kadar soğutulmuş bir oturma odasında ancak konforlu hissedebilir.

Tüm bu değişken ihtiyaçlar dikkate alındığında iç mekanlarımızın doğru renklendirilmesi, amaca yönelik aydınlatılması, kullanım şekline göre iklimlendirilmesi ve sıcaklık değerinin belirlenmesi gerekir. Dolayısıyla yaşam alanlarımızda mutlaka esnek sistemleri tercih etmeliyiz. Kısılabilir aydınlatma sistemlerinden, sıcaklık değeri her oda için değiştirilebilir ısıtma sistemlerine sahip olmamız, yaşam alanlarımızda konforumuzu en üst seviyeye çıkaracaktır.

Isıtma sistemlerimizi odalara göre farklı sıcaklık değerlerinde ısıtmak için Viessmann ViCareSmart Climate ürün grubu tercih edilebilir. Bu ürün grubu ile radyatörlerinizi bir  ViCare Akıllı Termostatik  Vana ile ayrı ayrı kontrol edebilir ve bunu internet üzerinden mobil telefonunuzile internet erişimizin olduğu herhangi bir yerden yapabilirsiniz.

Yaşam alanlarınızda radyatör yerine yerden ısıtma sistemi de tercih edebilirsiniz. Bu durumda da ViCare Yerden Isıtma Kontrol Ünitesi kullanımı ile her bir odanın sıcaklık değerini ayrı ayrı ve yine internet üzerinden kontrol edebilirsiniz.