Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Düşük Karbonlu Isıtma Nedir?

Viessmann'da ev ısıtma konusunda tutkuluyuz ve gaz kazanlarının artık tek ısıtma seçeneği olmadığının da farkındayız. Türkiye 2050 yılına kadar sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşmaya odaklanıyor ise termostat sıcaklığını düşürmekten veya çamaşırlarımızı 30 derecede yıkamaktan daha fazlasını değiştirmemiz gerekiyor.

Bu nedenle insanları düşük karbonlu ısıtmaya geçmeye teşvik ediyoruz. Peki düşük karbonlu ısıtma türleri tam olarak nelerdir ve karbon ayak izinizi nasıl azaltabiliriz?

Düşük karbonlu ısıtma türleri

Hava kaynaklı ısı pompaları

Hava kaynaklı ısı pompaları, düşük karbonlu ısıtmanın mükemmel bir örneğidir. Çünkü doğal ısıyı havadan alırlar; bunu evinize sıcak su ve radyatörlere sıcaklık sağlamak için kullanırlar. Gaz veya odun gibi bir yakıt kaynağını yakmak yerine, dışarıdan alınan ısıyı arttırmak için elektrik kullanırlar.

Hava kaynaklı ısı pompaları,  en popüler düşük karbonlu ısıtma yöntemlerinden biri haline geliyor. Bunun nedeni, daha sonra değineceğimiz toprak kaynaklı ısı pompasından daha ucuz ve kurulumunun daha kolay olmasıdır.

Toprak kaynaklı ısı pompaları

Toprak kaynaklı ısı pompaları, hava kaynaklı muadilleriyle hemen hemen aynı şekilde çalışır ancak ısıyı hava yerine bir dizi boru hattı aracılığıyla yerden (topraktan) alırlar. Ayrıca daha fazla ısı üretmek için elektrik kullanırlar yani hava kaynaklı ısı pompasıyla yaklaşık olarak aynı verimlilikte olacaklardır.

Bu cihazlar şebekeden elektrik alsalar dahi verilen ısının kilovat saat (kWh) başına sadece 130 gram CO2 kullanırlar. Bir gaz kazanı yaklaşık 215 gram CO2 ve bir akaryakıt kazanı 320 gram kullanır.

Isı pompaları  net karbon emisyonlarını sıfıra kadar düşürebilecek olan güneş panellerinden toplanan elektrikle çalıştırılabilirler. Her iki tip ısı pompası da ısıyı koruma anlamında daha verimli ve daha iyi çalışır. Bu da şu anda evinizde sahip olduğunuz yalıtımı arttırmayı hedeflemeniz gerektiği anlamına gelir. Bu sadece karbon emisyonlarını daha da azaltmakla kalmaz aynı zamanda ısı kaybını ve hava akımını da azaltılmasını sağlar.