Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Isıtma optimizasyonu: Basit ipuçlarıyla maliyetlerden tasarruf edin

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Isıtma masrafları, aylık harcamalar içinde giderek daha büyük bir paya sahip oluyor. Yine de çoğu zaman basit önlemlerle azaltılabilirler. Örneğin, ısıtma müteahhitlerinin mevcut sistemleri daha verimli hale getirdiği ısıtma optimizasyonu gibi. Aşağıdaki kılavuzda bunun nasıl işlediği ve hatta ısıtma optimizasyonu için nasıl finansman alabileceğiniz açıklanmaktadır.

Eski termostatları değiştirin ve doğru şekilde ayarlayın

Oda sıcaklıklarını 1°C düşürürseniz, ısıtma maliyetlerinde %6'ya kadar tasarruf edebilirsiniz. Bu durum özellikle farklı ısıtılan odalar arasındaki kapıların kapalı kaldığı mevcut binalar için geçerlidir. Gece gerilemesi gibi zaman kontrolleri de yardımcı olur. Bunlarla, enerji tasarrufu sağlamak için herkes uyuduğunda oda sıcaklıkları düşer. Uyanmadan önce ısıtma sistemi tüm odaları istenen sıcaklığa getirir ve böylece yüksek düzeyde konfor sağlar. Viessmann'ın ViCare ısıtma termostatları da bunu sağlar; bu termostatlar koltuktan veya hareket halindeyken bile akıllı telefon kullanılarak çalıştırılabilir ve kolaylıkla programlanabilir.

Isıtma optimizasyonu için boruları ve bağlantı parçalarını yalıtın

Çıplak borular ısıtılmayan odalardan geçiyorsa, orada radyatör gibi davranırlar. Gereksiz yere ısı yayarlar ve bu nedenle daha yüksek enerji tüketimine neden olurlar. Çözüm, ısıtma borularını ve bağlantı parçalarını yalıtmaktır. Bu ısıtma optimizasyonu önlemi, kendiniz tarafından hızlı ve ucuz bir şekilde uygulanabilir veya ısıtma yüklenicinize yaptırılabilir.

Verimli ısı dağılımı için hidrolik dengeleme

Evinizdeki bazı odalar istenen sıcaklıklara ulaşamazken, diğerleri tam anlamıyla aşırı ısınıyor mu veya radyatörlerden çok fazla ses geliyor mu? Bunların hepsi hidrolik balans eksikliğinin işaretleridir. Isıtma suyu sistemden optimum şekilde akmaz ve ısıtma gereğinden fazla enerji tüketir. Isıtma müteahhitleri hidrolik balans ayarı yaptıklarında sistemi doğru şekilde ayarlarlar. Her ısıtma yüzeyinin gerekli miktarda ısıtma suyu almasını sağlayarak tüketimi azaltırlar. Bu arada, bu sadece yukarıda açıklanan işaretler varsa mantıklı değildir. Bu ısıtma optimizasyonu, evinizi yalıtırsanız veya ısı jeneratörünü değiştirirseniz de faydalı olacaktır.

Isıtma pompasının değiştirilmesi ve elektrik tüketiminin azaltılması

Eski ısıtma pompaları yılda birçok saat yüksek güçte çalışır. Gereğinden fazla tüketirler ve yüksek verimli pompalarla kolayca değiştirilebilirler. Bunlar talebe göre çalışır. Motorları özellikle verimlidir ve ortalama %90 daha az elektrik tüketir. Özellikle hidrolik dengeleme sırasında faydalı olan ısıtma optimizasyonu için ısıtma yüklenicinizin genellikle sadece bir ila iki saate ihtiyacı vardır.

Isıtma karakteristiğinin doğru ayarlanması ve ısıtmanın optimize edilmesi

Dış hava sıcaklığının düştüğü her santigrat derece ile birlikte, bir bina dış yüzeyler ve havalandırma yoluyla daha fazla ısı kaybeder. Isıtma sistemleri, ısıtma suyunun sıcaklığını yükselterek bu kaybı telafi eder. Isıtma karakteristiği veya ısıtma eğrisi, farklı dış sıcaklıklarda bir eve yeterli ısı getirmek için hangi su sıcaklığının gerekli olduğunu ortaya koyar. Yanlış bir ayar soğuk odalara veya aşırı tüketime neden olurken, ısıtma eğrisini doğru ayar larsanız çok fazla enerji tasarrufu sağlarsınız.