Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Isı pompası hacmi: Sınır değerlerin bilinmesi ve azaltılması için ipuçları

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Isı pompasının popüler ısıtma sistemi, ısıtma ve sıcak su hazırlama için yeterli ısıyı sağlamak için fosil yakıtlara ihtiyaç duymadığından, mevcut enerji dönüşünde belirleyici bir rol oynamaktadır. Bir ısı jeneratörü satın alırken   dikkate alınması gereken birkaç husus vardır: doğru ısı pompası türünü seçmek, en uygun kurulum yerini bulmak ve bu işlemlerin maliyetleri. Ancak buna ek olarak, özellikle dış üniteye sahip bir havadan suya ısı pompasında gürültü seviyesi de dikkate alınması gereken önemli bir faktördür. Ancak bir ısı pompası kural olarak ne kadar gürültülüdür? Sınır değerler var mı? Peki yeni kurulan veya mevcut ısı pompasının hacmini azaltmak için ne yapabilirsiniz? Bu ve diğer soruları aşağıdaki kılavuzda ele alacağız.

Bir ısı pompası ne kadar gürültülüdür?

Bir ısı pompasının çalışma şekli nedeniyle, öncelikle hava kaynaklı ısı pompalarında olmak üzere, gürültü üreten kompresörler ve fanlar kullanılır. Ortalama gürültü emisyonu 50 ila 65 desibel arasındadır (dış üniteler için). Desibel (A ağırlıklı) veya dB(A), uluslararası standartlaştırılmış frekans ağırlıklandırma eğrisi A'ya göre ses basıncı veya gürültü seviyesi için kullanılan birimdir. Bir Viessmann ısı pompasının gerçek gürültü seviyesi ürün belgelerinde bulunabilir veya en iyi şekilde montajcıdan öğrenilebilir. Verilen değerlerin kılavuz değerler olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca, ısı pompasının hemen yanında durduğunuzda 50 ila 65 desibelin ölçüldüğünü de unutmamalısınız. Bu değer üç metrelik bir mesafede 45 desibelin altındadır.

Isı pompası gürültü seviyelerinin karşılaştırılması

Ses ve gürültü algısı çok farklıdır. Gerçekte 45 desibelin ne kadar yüksek olduğunu sınıflandırabilmek için bir karşılaştırma yapmak faydalı olacaktır. Bu değer kabaca bir buzdolabının uğultusuna veya sessiz yağmurun gürültü seviyesine karşılık gelir. Yakın çevredeki normal karayolu trafiği yaklaşık 70 dB(A) üretmektedir. Bir konuşma yaklaşık 60 dB(A)'dır. Fısıltı bile 30 dB(A) olarak tanımlanabilir. Bir tüyün düşmesi 0 dB(A)'dan biraz daha fazlasına neden olur ve bu nedenle insan işitme eşiğinin sınırındadır.

Isı pompası hacmini etkileyen faktörler

Bir ısı pompasının gürültü seviyesi söz konusu olduğunda doğru kurulum yeri çok önemlidir. Daha önce de belirtildiği gibi, desibel değeri üniteden uzaklaştıkça azalır. Pozisyon da belirleyici bir rol oynar. Gürültü emisyonu kanopilerin altında veya iki duvar arasında artabilir. Üniteyi kurarken bu tür konumlardan en iyi şekilde kaçınılmalıdır. Çıkış aynı zamanda bir ısı pompasının gürültü seviyesini de belirler. Düşük çıkış aralığındaki ısı pompaları önemli ölçüde daha sessizdir. Buna ek olarak, iki çok temel husus da ısı pompası hacmini belirler: iç ve dış tesisat ve ısı pompası tipi. İç ve dış ünite ile split tasarım için aşağıdaki bölümde listelenen farklı teknik özelliklere uyulmalıdır. Tüm temel işlemlerin ünitenin dışında gerçekleştiği monoblok tasarımdaki saf dış mekan kurulumu, iç mekan kurulumuna veya split tasarıma kıyasla biraz daha gürültülüdür. Gürültü seviyesi, sudan suya ve tuzlu sudan suya ısı pompaları için ikincil bir rol oynar.

Bir bakışta faktörler:

  • Kurulum yeri
  • Tasarım / inşaat
  • Isı pompası tipi

Gürültü seviyesini azaltmaya yönelik önlemler

Isı pompalarının gürültü seviyesini azaltmaya yönelik önlemler çeşitlidir, ancak her zaman profesyonel tavsiye ve planlama ile başlamalıdır. Viessmann ortaklarımız olası konumu kontrol edecek ve belirli önlemleri önceden planlayacaktır.

Dış ve iç mekan kurulumları için gürültü azaltma önlemleri

Örneğin, açık havada kurulan ısı pompalarının komşu mülkten en az üç metre uzakta olmasını sağlamak önemlidir. İdeal olarak, dış ünite bir yatak odası veya çocuk odası penceresine bakmamalıdır. Egzoz fanları da mümkünse diğer evlerden uzağa bakacak şekilde monte edilmelidir. Yukarıda belirtildiği gibi, dış ünite de bir gölgelik altına veya hatta bir niş veya köşeye yerleştirilmemelidir. Orada, ses bir yankı gibi yükseltilebilir. İç üniteler için, kauçuk paspaslı beton bir taban gibi ses emici bir taban yardımcı olabilir. Emme ve egzoz menfezleri, kendi evinizde bile yatak odasının yakınında olmamalıdır. Isı pompasını tamamen boş bir odaya monte etmemek ve gerekirse ses geçirmez bir kapı eklemek de iyi bir fikirdir.

Aşağı akış çözümleri ve kendi başınıza yapabilecekleriniz

Görüldüğü gibi, kurulum yeri ve kendi evinize ve komşu evlere göre konumu belirleyicidir. Ancak, koşullar zaman içinde değişmiş olabilir. Kompresörün veya diğer bileşenlerin yalıtımının güçlendirilmesi ve bir ses yalıtım kapağının takılması gibi halihazırda monte edilmiş üniteler için ses azaltıcı önlemler, güvenilir tesisatçınız tarafından gerçekleştirilmelidir. Son önlemlerden biri de ısı pompasını hareket ettirmek olmalıdır. Bu da uzman tarafından yapılmalıdır.

Depolama sistemleri ve yerden ısıtma, gece sessiz çalışmayı sağlamada rol oynar. Tampon depolama ve yerden ısıtma sistemleri binada ısı depolar. Bunlar mevcutsa, ısı pompası çıkışı geceleri düşürülebilir. Düşük bir çıkış, gürültü seviyesini belirgin şekilde azaltır. Ayrıca sıcak su depolama tankı, sıcak su hazırlama işlemi sabahın erken saatlerine kaydırıldığı için gecelerin daha sessiz geçmesini sağlar. Depolama tankları ve panel ısıtıcılar da çok kolay bir şekilde yenilenebilir.

Ancak, örneğin bir çit dikerek veya ses geçirmez duvarlar örerek gürültü emisyonlarını azaltmaya kendiniz de yardımcı olabilirsiniz. Özel ses yalıtım panelleri de aynı derecede faydalı olabilir.

Bir ısı pompası ne kadar gürültülü olabilir? - Sınırlar ve düzenlemeler

Bir ısı pompasının ne kadar gürültülü olabileceği büyük ölçüde günün saatine ve yerleşim alanına bağlıdır. Isıtıcılar geceleri gündüze göre daha sessiz çalışmalıdır. Yerleşim türü söz konusu olduğunda, ısı pompaları tamamen endüstriyel alanlarda daha gürültülü olabilir. Somut kılavuz değerlere ve yorumlama için bir temele sahip olmak amacıyla, Gürültüden Korunma Teknik Talimatları, kısaca TA Lärm, Federal Emisyon Kontrol Yasası (BImSchG) tarafından idari bir düzenleme olarak yayınlanmıştır. Aşağıdaki genel bakış, gündüz ve gece vakti farklı alanlardaki değerlere genel bir bakış sunmaktadır.

KonutSınır değer günüSınır değer gece
Spa alanı45 dB(A)35 dB(A)
Saf yerleşim alanı50 dB(A)35 dB(A)
Genel yerleşim alanı / küçük yerleşim alanı55 dB(A)40 dB(A)
Karma alan60 dB(A)45 dB(A)
Kentsel alan63 dB(A)45 dB(A)
Ticari alan65 dB(A)50 dB(A)
Endüstriyel alan70 dB(A)70 dB(A)