Klima Bakımı ile Hem Sağlığınızı, Hem Bütçenizi Koruyun

Bunaltıcı yaz sıcakları çalışma ve yaşam koşullarını olumsuz etkilemektedir. Tam da bu dönemde klimalar ev ve ofislerimizin vazgeçilmezi olur.  Peki bu konforu uzun süreli ve verimli kılmak nasıl mümkün olur?

Klimalarınızın parça ve kullanım ömrünü uzatmak, enerji tasarrufu ile optimum verim elde etmek, uzun yıllar ilk günkü kalitesi ile çalışmasını sağlamak ve ortamınızın havasını temiz tutmak için, klimalarınızın yıllık bakım ve kontrollerinin düzenli olarak mutlaka yaptırılmasını önermekteyiz.

Ne Zaman Bakım Yaptırmalıyım?

Klimanız iç ünite ve dış ünite olmak üzere iki bölümden oluşur. Kullanım şartlarına bağlı olarak, klimanızın iç ve dış ünite bakımını en az yılda 1 kez, yaz ve kış yoğun olarak kullanıyorsanız yılda 2 kez mevsim geçişlerinden önce, periyodik bakımı işlemini yetkili servisler tarafından yaptırmalısınız.

Genel bakıma ek olarak klimayı düzenli kullandığınız dönemlerde, haftada bir klima iç ünite filtre temizliğini yapmalısınız. Bu işlem tek başınıza yapabileceğiniz oldukça kolay bir bakımdır.

klima-görsel-bakım-servis-654x359.jpg
klima bakim görseli 654x359.jpg

Haftalık Bakım Nedir?

Haftalık bakım, amatör bir kullanıcının evinde  kendisinin yapabileceği haftada bir defa yapması gereken genel bakımdır. Haftalık bakımda yapılması gerekenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir.
  • Filtre temizliği
  • Kumanda temizliği (ıslak bez kullanılmamalı)
  • Hava giriş ızgaralarının temizliği
  • Dış ünitenin göz ile kontrolü

Yıllık Bakım Nedir?

Mevsim geçişlerinde, yetkili klima servisleri tarafından, uzmanlarca yapılması gereken, kapsamlı bakımlardır. Yıllık bakım daha detaylı olduğu için bilgi, yeterlilik ve tecrübe gerektirmekte bu nedenle de işinin ehli olan yetkili servislerce yapılması gerekmektedir.

Bu bakımlarda iç ve dış üniteler tümüyle elden geçirilip performans, sağlık ve güvenliği etkileyen tüm unsurların kontrolü yapılmaktadır.

Yıllık Bakım: Klimada arızaların oluşmasını azaltmak ve sistemin çalışma verimini yüksek tutmak amacı yılda bir kez yapılır. Kullanıcı ve işletme kaynaklı arızalar dışındaki tüm arızalar onarılır.

klimagörsel-654x359-v4.jpg
klima görsel-5 italy 654x359.jpg

Yıllık Bakımlarda Neler Yapılır?

 

Evaporatör ve kondenserin, özel ısı eşanjör deterjanı ve basınçlı hava ve/veya su ile temizliği

Sistemin içinde bulunan gazın yüksek ve alçak basınç değerlerinin kontrolü ve tamamlanması

Elektrik tesisatı, V-otomat, voltaj ve akım değerlerinin kontrolü

Tüm soket bağlantılarının ve kablo bağlantı noktalarının kontrolü

Drenaj tavası ve hattın temizliği

Tüm fan pervanelerinin kanatçıklarının temizliği

Hava filtrelerinin özel kimyasal ile temizliği

Performans kontrolü ve ses kontrolü

Estetik görüntü kontrolü

Bakımın Faydaları Nelerdir?

Bakımları yapılmayan klimalarda hava sirkülasyonu bakım yapılan ürüne göre daha az olacağı için, iç ünite ayarlanan sıcaklığa ulaşabilmek için daha uzun süre çalışacaktır. Bu durum kullanıcının elektrik faturasına ekstra maliyet olarak yansıyacaktır.

Ortam havasını dönüştürme prensibine dayalı olarak çalışan, ısı taşıyıcısı ve ısı pompası özelliği olan duvar tipi split klimalarda kirli serpantinler ısı transferinin azalmasına neden olmakta ve bu da fazla enerji harcanmasına sebebiyet vermektedir. Ayrıca ortamda yer alan her türlü kir, tüy veya bakteri zamanla cihaz içinde birikmekte, istenmeyen maddeler ise cihazda kötü kokulardan arızalara kadar pek çok olumsuz sonuç doğurabilmektedir.

Bu nedenle klimalara periyodik olarak bakım yapılması hem sağlıklı bir kullanım hem de enerji tasarruf sağlaması açısından şarttır. 

Periyodik Bakım Sayesinde:

  • Beklenmeyen arızaların önüne geçilir, cihazınızın performansı artar.
  • Arıza giderleri azalır, cihazınızın ömrü uzar.
  • Enerji giderleri azalır.
  • Temiz iç ortam havası sağlanır.
  • Sisteminizden kesintisiz yararlanma imkânı artar; Klimalarınızın periyodik bakımı sayesinde arıza yapma olasılığı minimum seviyeye ineceğinden klima sisteminiz ''sürekli konfor'' sağlar.

 

irtibat: info@viessmann.com.tr

klima görsel-2 654x359.jpg


Daha Fazla Bilgi

Diğer Blog Yazılarımız

Her hafta yeni bir blog yazısı yayınlıyoruz. Daha önce yayınlanmış blog yazılarımıza bıradan ulaşabilirsiniz.

Sayfaya git

Isıtma & Soğutma hakkında SSS

Burada Viessmann ısıtma sisteminiz ve genel olarak ısıtma, havalandırma ve enerji tasarrufu konuları hakkında en sık sorulan soruları ve cevaplarını bulacaksınız (Bild: © 35mmf2 / Shutterstock.com).

Sayfaya git

Ücretsiz Danışmanlık & Keşif

Viessmann'ın bir ısıtma veya sistem çözümü hakkında uzman tavsiyesi ister misiniz? Online formumuzu doldurmanız yeterli.

Şimdi danışın