Isı Pompası Kullanırken Elektrik Faturanızı Nasıl Düşürürsünüz ?

Isı pompası kullanmaya başladığınızda siz enerji faturalarınızda bir tasarruf yaşarken, elektrik kullanımınızda bir artış göreceksiniz. Neyse ki, ısı pompanızın enerji tüketimini sınırlamanın ve elektrik faturanızı düşürmenin bazı yolları vardır.

  • Ayarlanan Sıcaklığı Değiştirmekten Kaçının

Ne kadar sıcak veya soğuk olduğuna bağlı olarak sıcaklık ayarını sürekli değiştirirseniz,  ısı pompasının daha fazla güç kullanmasına neden olursunuz. Cihazınız aynı sıcaklığı koruduğunda daha az güç kullanır. Termostatı belirli bir sıcaklığa ayarlayın ve değiştirmeyin. Sıcaklığı bir derece kadar düşürmenin ise enerji faturalarınızda % 2,5 oranında azalmaya neden olabileceğini hatırlatmak isteriz, örneğin sıcaklığı 21 °C'den 20 °C'ye düşürerek de tasarruf sağlayabilirsiniz.

vitocal-333-g.jpg
ısı pompası 882x496.png
  • Su Isıtma Sıcaklığını Kontrol Edin

İkinci olarak, su ısıtma sıcaklığını kontrol edin. Suyun sıcaklığı çok yükseğe ayarlanırsa, ısı pompanız suyu istenilen sıcaklığa getirmek için gerektiğinden daha fazla güç kullanır. Konforlu bir kullanım için suyun sıcaklığını 40 °C veya altına düşürebilirsiniz. Bu, evinizi verimli bir şekilde ısıtmak için yeterli olacaktır.

  • Bakım Yapmayı İhmal Etmeyin

Isı pompanızın bakımının yapılmaması ya da yetkili olmayan kişilerce yapılması enerji faturalarınızda yüzde 25 artışa neden olabilir. Tıkalı ve kirli filtreler, sistemden geçebilecek hava akış miktarını azaltır ve performansı negatif yönde etkiler. Ayrıca, fanın içinde sıkışmış yapraklar vb. herhangi maddeler olmadığından emin olmak için fan düzenli olarak kontrol edilmelidir. Isı pompanıza, tıpkı bir kazan gibi yıllık bakım yapılmalıdır.

 

vitocal ısı pompaları-9.png
fotovoltaik pv 882x496.png
  • Isı Pompası ve Fotovolatik Paneller ile Kombinleyin

Son olarak, ısı pompaları Viessmann fotovoltaik panelleri ile kombine edilebilir. Kendi ürettiğiniz elektriği kullanarak hem enerji faturalarınızı düşürebilir, hem de karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz. Fotovoltaik panelleri kullanmanın ısı pompalarının çalışma maliyetlerini yüzde 40'a kadar azaltabileceği düşünülmektedir. Fotovoltaik sistemlerinin kurulması ek bir yatırım gibi gözükse de, birkaç yıl içinde maliyeti geri kazanmanız muhtemeldir.

Elektrik tüketiminizi azaltmak istiyorsanız, deneyebileceğiniz başka şeyler de vardır. Her radyatörün arkasına bazı reflektör panelleri takabilirsiniz. Bunlar, ısının duvarlarınızdan kaçmasını önleyerek, odaya geri yansımasını sağlar. Paneller büyük bir kart ve kalay folyo kullanılarak yapılabileceği gibi hazır olarak da satın alınabilir.

irtibat: info@viessmann.com.tr


Daha Fazla Bilgi

Diğer Blog Yazılarımız

Her hafta yeni bir blog yazısı yayınlıyoruz. Daha önce yayınlanmış blog yazılarımıza bıradan ulaşabilirsiniz.

Sayfaya git

Isıtma & Soğutma hakkında SSS

Burada Viessmann ısıtma sisteminiz ve genel olarak ısıtma, havalandırma ve enerji tasarrufu konuları hakkında en sık sorulan soruları ve cevaplarını bulacaksınız (Bild: © 35mmf2 / Shutterstock.com).

Sayfaya git

Ücretsiz Danışmanlık & Keşif

Viessmann'ın bir ısıtma veya sistem çözümü hakkında uzman tavsiyesi ister misiniz? Online formumuzu doldurmanız yeterli.

Şimdi danışın