Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Split ısı pompası - yeni inşaat ve modernizasyon için ideal

Ücretsiz danışmanlık talep edin
Vitocal 222-A tipi MB split ısı pompaları

Hava kaynaklı ısı pompaları söz konusu olduğunda ses emisyonları ve alan gereksinimleri önemli bir rol oynar. Split ısı pompaları, her iki faktörü de dikkate almakla kalmayıp aynı zamanda pratikte en iyi şekilde uygulayan ısıtma sistemleri arasındadır.

Split ısı pompasının tasarımı ve çalışma şekli

Bir split ısı pompası bir iç ve bir dış üniteden oluşur ve gürültüye neden olabilecek tüm bileşenler dış üniteye monte edilir. Bunlar fan, evaporatör ve kompresörü içerir.

Buna göre, iç ünite kompakttır ve evde çok esnek bir şekilde kurulabilir. İç mekanda sadece kondenser, sirkülasyon pompası ve kontrol ve güvenlik teknolojisi bulunur. Ayrıca son derece sessizdir; bunun nedeni sadece split tasarım değil, aynı zamanda koordineli bileşenler ve dikkatlice düşünülmüş, gürültü optimizasyonlu tasarımdır.

Isı üretim süreci istenildiği zaman tekrarlanabilir

Çalışma sırasında, dış üniteye monte edilen fan aktif olarak dış havayı çeker ve evaporatöre (ısı eşanjörü) yönlendirir. Evaporatörün içinde düşük sıcaklıkta ısınan bir soğutucu akışkan dolaşır. Soğutucu akışkanın fiziksel durumu değiştiğinde, sıcak buhar olarak elektrikle çalışan kompresöre akar. Bu, buharı sıkıştırır ve böylece sıcaklığını gereken seviyeye yükseltir.

Sıcak buhar daha sonra ince soğutucu akışkan boruları aracılığıyla iç üniteye monte edilmiş olan kondensere aktarılır. Burada sıcak buhar termal enerjisini ısıtma sistemine aktarır ve yavaş yavaş soğur. Hala yüksek basınç altında olduğundan, önce ilk durumunu geri kazandıran bir genleşme valfinden geçmesi gerekir. Bu adım tamamlandığında, süreç yeniden başlayabilir.

Split ısı pompası şeması

Split ısı pompaları, sessiz bir iç ünite ve bir hava işleme dış ünitesine ayrılmasıyla karakterize edilir.

Havadan gelen ısı

[1] Vitocal split hava kaynaklı ısı pompası, iç ünite
[2] Vitocal split hava/su ısı pompası, dış ünite
[3] DHW silindiri

Split ısı pompasının faydaları

Viessmann split ısı pompasının en önemli avantajı, neredeyse hiç duyulmayan çalışmasıdır. Cihaz, rahatsız edici olarak algılanan derin seslerin daha yüksek bir frekansa kaydırılacağı şekilde tasarlanmış ve üretilmiştir. Ayrıca Viessmann'ın tüm split ısı pompaları, ses gücünün daha da azaltıldığı bir gece moduna sahiptir. Teraslı konutlar veya sağlık merkezleri gibi ses emisyonları için özellikle katı yasal gerekliliklere sahip alanlarda kullanılması zararsızdır.

Soğutma ve ısıtma mümkün

İç mekanda az yer kaplamasına ve sessiz çalışmasına ek olarak, split ısı pompaları tersine çevrilebilir çalışma için hazırlanmıştır. Bu sayede sıcak yaz aylarında konvektörler veya yüzey soğutma sistemleri yardımıyla odaları istenilen seviyeye kadar ısıtabilirler. Ayrıca modüler tasarımları sayesinde genişlemeye de olanak sağlarlar. Sistem sahipleri son derece esnek kalabilir ve ısıtma veya soğutma ihtiyaçları artarsa ek ısı pompaları kurdurabilirler. Split ısı pompalarının diğer faydaları şunlardır:

  • Tüm çalışma noktalarında yüksek verimlilik sayesinde düşük işletme maliyetleri
  • Düz metin ve grafik ekranlı, kullanımı kolay Vitotronic kontrol ünitesi
  • Güneş enerjisi sistemine bağlantı için hazır
  • ViCare uygulaması ve akıllı telefon/tablet üzerinden uzaktan kumanda ile yüksek kullanım kolaylığı
  • Yüksek sübvansiyon miktarları mevcut

Sadece ısıtma veya ısıtma ve soğutma sağlayan sistemler olarak Viessmann'ın bu split hava kaynaklı ısı pompaları, yeni yapı ve modernizasyon için idealdir. Bu tasarım, maliyetli duvar çıkışları veya hava kanallarının yönlendirilmesini gerektirmez.

Ancak, her iki ünitenin kapalı bir soğutma devresine montajı yalnızca sertifikalı bir soğutma uzmanı tarafından gerçekleştirilebilir. Buna ek olarak, sistem kullanıcısı daha büyük sistemlerin soğutucu akışkan devresini her yıl bir soğutma uzmanı tarafından sızıntılara karşı kontrol ettirmelidir.

Isı pompası broşürleri

Split ısı pompaları ürün yelpazesi

Sadece ısıtmaya yönelik sistemler veya ısıtma ve soğutma sağlayan sistemler olarak bu üniteler yeni inşaat ve modernizasyon için idealdir. Bu tasarım, maliyetli duvar çıkışları veya hava kanallarının yönlendirilmesini gerektirmez.