Uzman Tavsiyesi
Ev Sahipleri Profesyoneller

Doğal ve aktif soğutma - ısı pompaları ile soğutma

Ücretsiz danışmanlık talep edin

Bir ısı pompası sadece çevreye son derece duyarlı bir ısıtma sistemi olmakla kalmaz, aynı zamanda uygulamada çok yönlüdür. Bunun nedeni, birincil görevi olan konutlara ısı sağlamanın yanı sıra, sıcak aylarda hava temperleme yeteneğine de sahip olmasıdır. Pasif ve aktif soğutma olmak üzere temelde iki olası soğutma yöntemi vardır.

Doğal soğutma - ısı pompaları ile pasif soğutma

Pasif soğutma (doğal soğutma) bir antifriz/su veya su/su ısı pompası ile birlikte çalışır. Antifriz/su ısı pompasında, tuzlu su ortamı ısıyı bir ısı eşanjörü aracılığıyla ısıtma devresinden çeker ve dışarıya aktarır. Su/su ısı pompasında ise bu görevi yeraltı suyu üstlenir. Doğal ortam sıcaklığı da soğutma için kullanılır. Kontrol ünitesi ve sirkülasyon pompası dışında ısı pompası kapalı kalır. Bunun için kompresöre gerek olmadığından, güç gerekmez. Bu, doğal soğutmayı bir binanın içini soğutmak için özellikle enerji verimli ve ucuz bir yol haline getirir.

Rahatsız edici gürültü olmadan hoş bir soğutma etkisi

Pasif soğutma, oda sıcaklığının yaklaşık üç santigrat derece düşürülmesini sağlar. Kurulum için gereken ek çaba düşüktür ve çalışma sırasında rahatsız edici bir gürültü yoktur. Pasif soğutma hem jeotermal kolektörler hem de jeotermal problar ile elde edilir ve ikincisi daha yüksek verim sağlar.

Isı pompalarını ılıman ısıtma için kullanmak isteyen sistem sahipleri NC-Box olarak bilinen bir ürüne ihtiyaç duyarlar. Bu, gerekli tüm bileşenleri bir araya getiren tamamen önceden monte edilmiş bir ünitedir. Bir yüklenici tarafından kurulum hızlı ve basittir.

Isı pompaları ile aktif soğutma

Aktif soğutmada ısı pompasının işlevi basitçe tersine çevrilir. Bunun için soğutucu akışkan döngüsü dahili olarak tersine çevrilir; alternatif olarak birincil ve ikincil bağlantılar değiştirilir. Buzdolabında olduğu gibi, ısı pompası aktif olarak bir soğutma kapasitesi üretir. Bu yöntemle kompresör çalışmaya devam eder ve ısı pompası pasif soğutmaya kıyasla daha büyük bir soğutma kapasitesi uygulayabilir.

Doğal soğutma sayesinde odalar doğru sıcaklıkta

Çıkarılan ısı farklı şekillerde kullanılabilir

Aktif soğutma hem antifriz/su hem de hava kaynaklı ısı pompası ile sağlanabilir. Su/su ısı pompası ile çalıştırma da mümkündür. Fan konvektörleri veya yerden ve/veya duvardan ısıtma sistemleri soğutma yüzeyleri olarak uygundur. Odalardan çekilen ısı ya ısı kaynağına geri gönderilebilir ya da kullanım sıcak suyu ısıtması için kullanılabilir. Bu şekilde, bir ısı pompasının ısıtma ve soğutma fonksiyonları son derece etkili bir şekilde birleştirilir.